Bernie Sanders - sljedeci predsjednik USA ?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply

Po vasem misljenju ko ima medju demokratskim kandidatima najvece sanse da osvoji nominaciju ?

Bernie Sanders
46
43%
Hillary Clinton
61
57%

Total votes: 107

sigh

Bernie Sanders - sljedeci predsjednik USA ?

Post by sigh » 22/01/2016 21:35

Iako mu na pocetku nisu davali bilo kakve sanse, prvenstveno zbog svoh licnog labela kao socijaliste, preciznije socijalnog demokrate, u posljednih par dana nakon zadnje demokratske debate Sanders se nalazi u naletu i u prve dvije drzave gdje ce odrzati glasanje za demokratskog kandidata Sanders je prestigao Clinton prema anketama. U Iowi vodi sa nekih 8 poena dok u NH vodi sa skoro 20 poena razlike. Nacionalno i dalje vodi Clinton, ali i tu joj se Sanders ozbiljno priblizio. Pobjedom u prve dvije drzave Sanders bi uzbiljno ugrozio nominaciju Hillary u koju je demokratski estamblisment bio siguran.

O interesovanju za Sandersa, koji svoju populisticku kampanju zasniva na politickoj revoluciji i izbacivanju novca iz politickog procesa, najbolje govori sljedeca slika koju je dokumentovao google tokom posljednje demokratske debate.

Image

Sta vi mislite ? Da li ovaj samoproglaseni socijaldemokrata ima sanse za nominaciju i u utrci za americkog predsjednika ? :)
Last edited by sigh on 01/03/2016 05:54, edited 2 times in total.

ljevoruki

Re: Bernie Sanders - sljedeci predsjednik USA ?

Post by ljevoruki » 23/01/2016 01:43

Ima sanse naravno, samo ima i par limitirajucih elemenata koji ga mogu napraviti "unelectable".
Sto je, birvaktile, rekao Bill Clintn za izvjesnog Barack Obamu. :-D
Po mom skromnom misljenju Njegov najveci problem je to sto je po rodjenju Jevrej i sto hoce da napravi Svedsku od Amerike.
Amerika nije spremna na to, koliko god on bio liberalan i sekularan.
Al Gore je izgubio izbore zbog Liebermanna, demokrati vrlo lako mogu na ovim izborima pogurati ludjaka Trumpa i sami sebi zabiti autogol.
Bernie apsolutno ima moj glas, mnoge ideje su jako dobre ( health care, college cost....) ali sam jako skeptican koliko ima potporu u javnosti.
Vidjecemo, bice ovo vrlo zanimljivo izbori uz vrlo neizvjestan ishod.

sigh

Post by sigh » 23/01/2016 02:06

ljevoruki wrote:Ima sanse naravno, samo ima i par limitirajucih elemenata koji ga mogu napraviti "unelectable".
Po mom skromnom misljenju Njegov najveci problem je to sto je po rodjenju Jevrej i sto hoce da napravi Svedsku od Amerike.
Al Gore je izgubio izbore zbog Liebermanna, demokrati vrlo lako mogu na ovim izborima pogurati ludjaka Trumpa i sami sebi zabiti autogol.
Bernie apsolutno ima moj glas, mnoge ideje su jako dobre ( health care, college cost....) ali sam jako skeptican koliko ima potporu u javnosti.
Pratim Bernija vec neko vrijeme, i po anketama je bolji od Hillary u dvoboju sa republikancima, medjutim realno kad bi dobio nominaciju republikanci bi ga sigurno napadali svim i svacim te bi napravili komunistu od njega, sad kako bi se on snasao s tim i kako bi glasaci reagovali na to je druga stvar. Fazon s Bernijem je nekako da u sustini taj njegov plan za zdravstvo djeluje kao prirodni nastavak za Ameriku u smislu onoga sto je zapoceo Obama. Sto se tice javnosti, imam nekako dojam da kako su njegovi planovi i licnost vise izlozeni javnosti kroz medije sve vise dobija i podrsku medju obicnim ljudima, sto naravno obecava. :)

Interesantno je posmatrati paniku ovih dana u taboru Clinton, u smislu napada kao da ima samo podrsku medju bijelcima a nema podrsku u afroamerckoj i hispanskoj populaciji koja je kao kljucna za ove izbore dok su 2008 Obami podmetali kao da nema podrsku medju bijelcima. Do sada nisam mogao uociti nesto negativno u medijima u vezi s tim da je Jevrej ali ako bi dobio nominaciju siguran sam da bi republikanci uradili nesto s tim. I kod njih je Trump izazvao pravu pometnju. Interesantno bi to bilo sa Trumpom i Bernijem kao kandidatima, obojca nisu dio tog nekog estamblismenta i sami finansiraju svoje kampanje :-D

Xray

Post by Xray » 23/01/2016 02:07

Mislim da je Berny na dobrom putu da osvoji izbore slicno kao Obama, kao underdog
Takoder ako Trump bude R kandidat, a najvjerovatnije ce biti, mogli bi ovi umjereni/normalni glasaci otici Berny-u, za Bernija ce glasati skoro cijela Milenijska populacija, koja je trenutno najvece glasacko tijelo u SAD-u.
Mislim da je 100% da ce Demokrata biti predsjednik, R se od Busha nisu oporavili, sama stranka ima je u rasulu, o tome govori i cak broj R kandidata, 12 kandidata sa 12 razlicitih "vizija" kako bi drzava trebala izgledati. Da ne pricam o "Tea Party" fijasku u vidu Sarah Palin.

Video kako je Trump(porodica) postao to sto je danas.

Samo se pitam sta bi na sve ovo rekao Christopher Hitchens.
#FeelTheBern

Xray

Post by Xray » 23/01/2016 02:13

sigh wrote:
ljevoruki wrote:Ima sanse naravno, samo ima i par limitirajucih elemenata koji ga mogu napraviti "unelectable".
Pratim Bernija vec neko vrijeme, i po anketama je bolji od Hillary u dvoboju sa republikancima, medjutim realno kad bi dobio nominaciju republikanci bi ga sigurno napadali svim i svacim te bi napravili komunistu od njega, sad kako bi se on snasao s tim i kako bi glasaci reagovali na to je druga stvar. Fazon s Bernijem je nekako da u sustini taj njegov plan za zdravstvo djeluje kao prirodni nastavak za Ameriku u smislu onoga sto je zapoceo Obama. Sto se tice javnosti, imam nekako dojam da kako su njegovi planovi i licnost vise izlozeni javnosti kroz medije sve vise dobija i podrsku medju obicnim ljudima, sto naravno obecava. :)

Interesantno je posmatrati paniku ovih dana u taboru Clinton, u smislu napada kao da ima samo podrsku medju bijelcima a nema podrsku u afroamerckoj i hispanskoj populaciji koja je kao kljucna za ove izbore dok su 2008 Obami podmetali kao da nema podrsku medju bijelcima. Do sada nisam mogao uociti nesto negativno u medijima u vezi s tim da je Jevrej ali ako bi dobio nominaciju siguran sam da bi republikanci uradili nesto s tim. I kod njih je Trump izazvao pravu pometnju. Interesantno bi to bilo sa Trumpom i Bernijem kao kandidatima, obojca nisu dio tog nekog estamblismenta i sami finansiraju svoje kampanje :-D
Ako zbog icega Berny bude izabran bit ce zbog regulisanja Wall Streeta, naravno govorim o Glass-Steagall legislaturi.
Mislim da je trenutno Hilary u prednosti sa crncima i hispancima, nedavno sam cuo/procitao da joj je "Black Lives Matters" pokret pruzio poporu.

sigh

Post by sigh » 23/01/2016 02:19

Xray wrote:Mislim da je Berny na dobrom putu da osvoji izbore slicno kao Obama, kao underdog
Takoder ako Trump bude R kandidat, a najvjerovatnije ce biti, mogli bi ovi umjereni/normalni glasaci otici Berny-u, za Bernija ce glasati skoro cijela Milenijska populacija, koja je trenutno najvece glasacko tijelo u SAD-u.
Mislim da je 100% da ce Demokrata biti predsjednik, R se od Busha nisu oporavili, sama stranka ima je u rasulu, o tome govori i cak broj R kandidata, 12 kandidata sa 12 razlicitih "vizija" kako bi drzava trebala izgledati. Da ne pricam o "Tea Party" fijasku u vidu Sarah Palin.

Video kako je Trump(porodica) postao to sto je danas.

Samo se pitam sta bi na sve ovo rekao Christopher Hitchens.
#FeelTheBern
Ja sam s Bernijem totalno odusevljen. U vezi s Obamom, mnogi koji su bili dio tog projekta, pogotovo mladi, su bili razocarani s tim da je taj kao pokret promjene stao s njegovim dolaskom na vlast. Kad je Bernie upitan za to, u smislu da ako se ponovi taj scenario, sta misli uraditi ako njegova legislatura ne bude prolazila kroz kongres, on je rekao kao da izabrani zastupnici moraju postovati volju naroda i da ce se pobrinuti da pokret za njega ne odumre njegovim dolaskom na vlast vec da ce nastaviti djelovati i nakon toga. Eh sad boga pitaj sta on to tacno ima na umu :-D

A Trump mi djeluje kao lik koji se prijavio da bi ozivio svoj brend kao sto je recimo onaj ludi doktor Carson, jer po nekim istrazivanjima nije on toliko bogat koliko se predstavlja, medjutim to je nekako izgleda sve izmaklo kontroli i eto imamo ga trenutno kao frontrunnera :-D

sigh

Post by sigh » 23/01/2016 02:24

Xray wrote:
Ako zbog icega Berny bude izabran bit ce zbog regulisanja Wall Streeta, naravno govorim o Glass-Steagall legislaturi.
Mislim da je trenutno Hilary u prednosti sa crncima i hispancima, nedavno sam cuo/procitao da joj je "Black Lives Matters" pokret pruzio poporu.
Za Black lives matter jos nisam cuo, iskreno nisam ni znao da taj pokret ima neka organizacijska tijela :? . Bernija trenutno napadaju u smislu da ne podrzava kao neke reparacije crncima za sve patnje koje su prezivili, mada je i to sasvim smijesno, lik je marsirao sa Kingom pa bio uhapsen zbog protestovanja protiv rasne segragacije. Imam osjecaj da ce okrenuti medju njima podrsku u svoju korist kad dodje do glasanja u drzavama gdje imamo vece populacije tih manjina. :)

Ja_Ja

Post by Ja_Ja » 23/01/2016 02:54

Bernie je populistista u urbanim sredinama, a izbori u Americi se ne dobijaju u urbanim sredinama vec u ruralnim. Njegove ideje su trenutno previse ekstremne za Americko drustvo tako da mislim da od njegovog izbora nema nista. Bernie zna sustinu problema u Americi koja se veze za socijalni program, zdravstvo, banke i slicno tome, ali u sustini nije jaci kandidat od Klintonove. Ona je realno gledajuci najjaci kandidat na ovim izborima i tesko da je moze Bernie ugroziti.

O Republikancima da i ne pricam. Od nekada konzervativne partije su se pretvorili u udruzenje ludjaka. Od svih silnih kandidata nema jedan za kojeg se moze reci da ima potencijal.

salik79

Post by salik79 » 23/01/2016 08:04

:mrgreen:

Image
Last edited by salik79 on 23/01/2016 21:45, edited 1 time in total.

sigh

Post by sigh » 23/01/2016 21:32

Ja_Ja wrote:Bernie je populistista u urbanim sredinama, a izbori u Americi se ne dobijaju u urbanim sredinama vec u ruralnim. Njegove ideje su trenutno previse ekstremne za Americko drustvo tako da mislim da od njegovog izbora nema nista. Bernie zna sustinu problema u Americi koja se veze za socijalni program, zdravstvo, banke i slicno tome, ali u sustini nije jaci kandidat od Klintonove. Ona je realno gledajuci najjaci kandidat na ovim izborima i tesko da je moze Bernie ugroziti.

O Republikancima da i ne pricam. Od nekada konzervativne partije su se pretvorili u udruzenje ludjaka. Od svih silnih kandidata nema jedan za kojeg se moze reci da ima potencijal.
Pa sad dobro kotira u Iowi i New Hampshireu, to su drzave sa mnogo ruralnih sredina. Njegova posljednja reklama upravo cilja na te sredine. Ma nisam siguran da je Hillary toliko jaka, previse nekako ima skandala iza sebe. Jos je proganjaju za ove emailove.

sigh

Post by sigh » 27/01/2016 18:51

Bernie razvalio na Town hall mitingu demokrata i trenutno po aktuelnim anketama vodi 4 poena u Iowi.

https://www.washingtonpost.com/news/the ... red-flags/

MyTao

Post by MyTao » 27/01/2016 18:54

Nije Amerika spremna za Bernia jos. Zadnjih 7-8 godina pratim njegov rad, i sve je za :thumbup: Pravi ljevicar a ne ono sto Demokrate glume...

sigh

Post by sigh » 27/01/2016 19:04

MyTao wrote:Nije Amerika spremna za Bernia jos. Zadnjih 7-8 godina pratim njegov rad, i sve je za :thumbup: Pravi ljevicar a ne ono sto Demokrate glume...
Ma nekako imam osjecaj da bi on mogao uzeti ovu nominaciju i poziciju predsjednika, mislim on uopste nije toliko radikalan, jedino na americkom sprektru politicke realnosti djeluje da ima radikalne ideje. Vec je osvojio internet, tako je bilo i sa Obamom a kupi raju sa pricom o izbacivanjem moci novca iz politike, sto izgleda pali i kod Trumpa medju republikancima jer se predstavlja kao kandidat koji sam sebe finansira :)

Idriz

Post by Idriz » 27/01/2016 19:08

berni ima sasvim umjerene, normlne ideje. ali ispada "radikalan" prosto zato jer se u americi sve pomjerilo udesno cinjenicom da prakticno, osim sminke, nema razlike izmedju mainstream politicara dvije stranke. clinton je korporacijska pudlica isto kao recimo marco rubio. bitne razlike ko bi pobjedio izmedju njih dvoje...

MyTao

Post by MyTao » 27/01/2016 19:14

Ono sto Bernie prica je za mnoge Amerikance ravno komunizmu :)

Naravno da je umjeren I sve sto kaze ima mjesta I smisla... ali ko ce to objasniti rulji u Americi. Mada nikad se ne zna... izabrali su eto prvog crnca za presjednika sto je za pohvalu, vrijeme je za jevreja :)

Crvena Tifoza

Post by Crvena Tifoza » 27/01/2016 19:46

MyTao wrote:Ono sto Bernie prica je za mnoge Amerikance ravno komunizmu :)

Naravno da je umjeren I sve sto kaze ima mjesta I smisla... ali ko ce to objasniti rulji u Americi. Mada nikad se ne zna... izabrali su eto prvog crnca za presjednika sto je za pohvalu, vrijeme je za jevreja :)

Ne, nego je vrijeme za prvu ženu. Živi bili pa vidjeli. :wink:

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 30/01/2016 14:14

Idriz

Post by Idriz » 30/01/2016 14:20

Clinton je prekrsila federalni zakon i da se radi o nekom drugom bila bi u zatvoru. Sad cemo vidit koliko su banana drzava ko BiH.

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 30/01/2016 14:25

Idriz wrote:Clinton je prekrsila federalni zakon i da se radi o nekom drugom bila bi u zatvoru. Sad cemo vidit koliko su banana drzava ko BiH.
U zatvor sigurno neće, ali neće ni biti predsjednica. Vijest je tempirana prije kandidature, jer bi kasnije demokrati izgubili izbore zbog ove stuhe.

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 30/01/2016 16:30

Gotivim ga, ali ne vjerujem da moze pobijediti. Em je socijalista, em nije vjernik (da bude jos gore, covjek je rodjenjem Zidov).

Amerika od Jeffersona nije izabrala ateistu u Bijelu Kucu. Bernie je ko fol agostik, ako sam dobro upratio, sto ga u startu diskvalifikuje koj barem pola birackog tijela. Ako se ne varam, vise od pola Amerikanaca u anketama priznaje da ne bi izabralo ateistu, otprilike isto koliko ne bi glasalo za muslimana. Jednostavno, od svih razvijenih zemalja, Amerika ima najvise fundamentalista.

Sto se tice socijalizma, te progresivne ideje svakako imaju prolaz kod mladih i u gradovima, ali mu ostatku drzave ne pomazu. Ogroman broj ljudi u Americi uopste ne zna razliku izmedju socijaldemokrate i komunjare.

Iako bi imao dosta podrske, pitanje je da li bi radi ovih stvari mogao biti ozbiljan kandidat. Ne zaboravimo da se ne radi samo o broju glasova, vec o geografskom rasporedu istih. Dzaba ako dobije 70% glasova u Kaliforniji i vecim gradovima na istocnoj obali, ako zbog svojih stavova i religije nije u mogucnosti pokupiti neke od ultra-bitnih swing states, npr. Floridu i Ohio.

Naravno da sve zavisi i od protukandidata, ali meni se cini da Hillary ima bolje sanse (narocito ako protivnik bude Trump)

A na drugoj strani tipujem na Trumpa.

Cak mislim da Trump kao kandidat ima dosta bolje izglede od Cruza. Ukoliko ga republikanci izaberu, a trenutno ne vidim alternativu, i ukoliko zaista dobije izbore, to bi vjerovatno dovelo do dugorocne krize za desnicu, mozda cak i do ozbiljnog raskola unutar republikanske stranke (cak i cijepanja stranke)

Fudo387

Post by Fudo387 » 30/01/2016 16:46

Za razliku od ostalih kandidata djeluje kao da nije posvadjan sa zdravim razumom, al' nema sanse.
Nakon Obame ovi divljaneri prosto vape za egomanijakom, tako da, Trump.

piupiu

Post by piupiu » 30/01/2016 16:53

Nije da mi ne bi bilo drago, ali mislim da je to ipak u domenu naučne fantastike.

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 30/01/2016 17:21

piupiu wrote:Nije da mi ne bi bilo drago, ali mislim da je to ipak u domenu naučne fantastike.
Trump?

Ocemo po cenera?

:D

sinuhe

Post by sinuhe » 30/01/2016 18:05

Koji je to od americkih predsjednika bio vjernik?
Je li Trump vjernik? :D

Americka politika i drustvo su dosta drugaciji od evropskih pa ne vrijedi ni porediti.

Šveđanin

Post by Šveđanin » 30/01/2016 18:08

Amerika ne trpi ovakve osobe.

Sandars nece postati predsjednik Amerike. Ako i bude blizu (a ni to nece) odradice se sta je potrebno da on nikad ne postane predsjednik drzave.

Post Reply