Beograd vs Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

olja

#1 Beograd vs Sarajevo

Post by olja » 25/11/2006 05:20

Zanimljiv text Jamesa Liona i jos zanimljiviji komentari na blogu B92: http://blog.b92.net/blog/2791

Ignorisuci lokal-patriotizam, zaista ostaje pitanje- Sta je danas Sarajevo, sta ga cini gradom, moze li se porediti sa drugim 'metropolama', itd...

Da li su cevapi zaista jedino vrijedno sto je danas ostalo u Sarajevu?

Salko sto je u vodu skako

#2 Re: Beograd vs Sarajevo

Post by Salko sto je u vodu skako » 25/11/2006 05:23

olja wrote:Zanimljiv text Jamesa Liona i jos zanimljiviji komentari na blogu B92: http://blog.b92.net/blog/2791

Ignorisuci lokal-patriotizam, zaista ostaje pitanje- Sta je danas Sarajevo, sta ga cini gradom, moze li se porediti sa drugim 'metropolama', itd...

rado bi odgovorio na tvoja pitanja ali nikad nisam bio u sarajevu... :P

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 25/11/2006 08:30

Salko vidi sta si propustio boni...
http://www.youtube.com/watch?v=4At0ZguLO10

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 25/11/2006 11:12

Nosferatu wrote:Salko vidi sta si propustio boni...

Great hate follows great love.

Sarajevo loves you :D

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 25/11/2006 11:27

freak_with_a_laptop wrote:

Great hate follows great love.

Sarajevo loves you :D
Cuj great hate...

Djevojko ja volim Seher u to budi uvjerena jer inace ne bih bio na ovoj stranici u prvom redu. Iritira me nekad mentalitet cevabdzije sto ja zovem, al' to nema veze. Narucito ne u ovom kontekstu - jer Beograd iz kojeg se diriguju genocidi i pale dzamije ili prebijaju homoseksualci moze biti metropola samo onoj marvi koja nije SlobA mogla skinuti s vlasti dok im nisu laserski navodjene bombe projurcale kroz sopstvene ulice.

I da - Beograd je mnogo veci grad od Sarajeva. Samim tim - mnogo interisantniji svojim sadrzajima koje posjeduje a i nije ogranicen reljefom kao Sarajevo. Mada je napravljen pomalo i na silu, iz neke groteskne potrebe koju je Juga imala za pompoznom prijestolnicom. Sama cinjenica - da u Srbiji pored tog grada i ne postoji ista sto bi se mogli iole uporediti - govori za sebe. Kao i cinjenica da ne postoji nesto kao - Beogradjanin trece koljeno. Tj. poprilicno je rijetko. To je grad u koju je dosla velika vecina ljudi koja danas zivi u njemu. Sarajevo je medjutim - na drukciji nacin promjenilo svoje lice i to - se ne moze porediti jedno s drugim.

Inace klip je postavljen tu iz cisto zafrkantskih poriva koje je zapoceo Salko Zenicki...

Saraswati

Post by Saraswati » 25/11/2006 11:32

:lol: :lol: :lol:

Jel' ovo parodija? :roll:

neocekivana_sila

Post by neocekivana_sila » 25/11/2006 11:40

Ja to vidim kao i ovaj Ćomi

Mr. Lyon,

Don't eat cevapi in Belgrade. Go to Mrkva. Don't go to Chinese restaurant in Sarajevo. Go to Makao (Belgrade). Don't go to Indian restaurant in Belgrade. Go to Taj Mahal (Sarajevo). Don't go shopping in Sarajevo. Shop in Belgrade. Enjoy good folk music? Try both cities... If you want to enjoy national food try Dacho (BG) or Imidz-T (Semizovac, near SA). Or even better, try Ibarska, when you have time.

Let's compare Washington and NY... Paris and London. People in Paris are warmer? City of Love. But, for a good beer, don't go to Paris... And Englishmen tend to become warmer when near beer. Try eating cheese in London... Or famous British wine hahahaha...

Each city has its qualities. And faults.
I'm from Belgrade. My girl is from Sarajevo.

We have our favourite places in both cities. She loves SA, but enjoys walking down Knez Mihajlova to Kalemegdan. I love BG, but I love walking by Wilson-ovo Setaliste, or even better Trail of Ambassadors...

Believe it or not... I love Bosnia. And Serbia. And I love going to Croatian seaside... By the way - If you want to go to the seaside - Go to Makarska rivijera...

What was done in Dayton, could have been done before. Waaaaaaaaaaaaaaaaay back in 1989. If only there was some financial/political interest to do so. Think about that Mr. Lyon, before you write another one of your simplified "I read some books about Balkans", "I have my stereotypes about Balkans" stories.

Anyway, if you are from BG, and reading this... try going for the weekend to Bascarsija - really good cevapi! I do it almost every weekend. :)

If you are from SA, come to BG and enjoy night life, or simply walk by Sava or Danube on a sunny day... There is this nice Korean restaurant in Blok 70.

Differences are never simple, but they can be beautifull.

iritiraju me ovi postčetnici sa nekim kao vidjenjima Sarajeva, a ustvari se radi o mržnji prema Bošnjacima. Pazi molim te, Sarajevo čini muslimanskim gradom spomen ploča u Ferhadiji.
Ne znam kakvim gradom, po toj logici, Beograd čini spomen ploča Draganu Maksimoviću. http://www.novinepress.co.yu/vesti_dana/2006-11-19#4683

cartman

Post by cartman » 25/11/2006 12:17

Jaoooo cuj "Izoni" jaooo maajko :D pa jel lik ikako konta kolko je ofiran , al nea veze glavno je da je on "sarajlija" :D

A sto se tiche teme, pa kako se moze postavit sta Sarajevo chini gradom ? To moze pitat samo netko ko nikad nije bio u njemu i nezna sta Sarajevo u sustini jeste i sta ga chini.

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 25/11/2006 12:36

Nosferatu wrote: Sarajevo je medjutim - na drukciji nacin promjenilo svoje lice i to - se ne moze porediti jedno s drugim.
Promjenilo je lice, jasta, kao i svaki grad, sto lice mjenja. Pogledaj Berlin, promjenilo lice 1989. Pogledaj NYC, promjenili mu lice 2001. London - lice mjenja konstantno, a zadnjih par godina drasticno. Pricam ti ovo iz iskustva, jer sam se u tim nekim gadnim godinama te tranzicije tamo nalazila i tu promjenu licno dozivila. Eh, jedini problem je, sto se Sarajevo neda uporedit sa svjetskim metropolama gdje se te promjene postepeno odvijaju, a sa obzirom na njihovu velicinu, maltene su neprimjecene.

Za balkanske uslove, Sarajevo je grad, ali u direktnom poredjenju sa gore navedenim - Sarajevo je kasaba i svaka promjena nam oci para. Eto, moj komsija udario stakleni portal na ulazu - cijela mahala buba, culo se i niz Kovace, pa sad mu se cak na carsiji rugaju :P a vala su i u pravu, ja sta se folira :D

TareSA

Post by TareSA » 25/11/2006 12:55

Prvo, seljacina koja je dosla iz kalesije u Sarajevo ne moze se zvati sarajelija nikako.Razmislite malo ako ste se rodili u sarajevu ne cini vas samo rodni list time da ste sarajlija, mozda nekoliko generacija poslije bude sarajlija al ove doslje nisu sarajlije :x :x pitam se samo odakle su tim sarajlijama mama i tata :x joj lud sam na ovakve stvari, ja bi granicu stavio na sarajevo pa ovakvima kao sto je ovaj debil sto pjeva hej ba sta ima ba, davao vizu na samo dva sata da mogu nesto pojesti u sarajevu i onda nazad za svoje selo, jao poludit cu majke mi, ima li ikako vise sarajlija u sarajevu il smo postali ugrozena vrsta :x strasno uzas.....

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 25/11/2006 13:04

TareSA wrote:Prvo, seljacina koja je dosla iz kalesije u Sarajevo ne moze se zvati sarajelija nikako.Razmislite malo ako ste se rodili u sarajevu ne cini vas samo rodni list time da ste sarajlija, mozda nekoliko generacija poslije bude sarajlija al ove doslje nisu sarajlije :x :x pitam se samo odakle su tim sarajlijama mama i tata :x joj lud sam na ovakve stvari, ja bi granicu stavio na sarajevo pa ovakvima kao sto je ovaj debil sto pjeva hej ba sta ima ba, davao vizu na samo dva sata da mogu nesto pojesti u sarajevu i onda nazad za svoje selo, jao poludit cu majke mi, ima li ikako vise sarajlija u sarajevu il smo postali ugrozena vrsta :x strasno uzas.....
Bravo, sarajlijo, ju for prezident. Ov MZ ol over d mahala. :D

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 25/11/2006 13:12

TareSA wrote: :x joj lud sam
tisu misu :P ima lijeka i za tebe

PSIHIJATRIJSKA BOLNICA KANTONA SARAJEVO
Nahorevska 248 (Jagomir), 71000 Sarajevo

muha_sa

#13 Re: Beograd vs Sarajevo

Post by muha_sa » 25/11/2006 13:23

olja wrote:Zanimljiv text Jamesa Liona i jos zanimljiviji komentari na blogu B92: http://blog.b92.net/blog/2791

Sarajevo je glavni grad države Bosne i Hercegovine
Sarajevo je i grad domačin vama / mladim / šumnjacima--vama koji će dolazit i obilazit šume iz kojih su vaši stariji šumnjaci terorizirali ovaj grad--i u ime stvaranja genocidne tvorevine u njemu pobili oko 10 000 civila od toga 1700.djece.

DUREX

Post by DUREX » 25/11/2006 13:41

Prvo sto mi se zgadi i sto mi ode na kurac,kada citam ove tekstove,je cinjenica da vecina ljudi, kada se porede ova dva grada,svoju paznju poklanjaju uglavnom perifernim stvarima,glupostima i banalijama tipa "gdje su bolji cevapi" i slicni kurci,palci...

A niko ne pominje sta je ova dva grada cinilo i sta je ova dva grada odrzalo ili nije uspjelo da odrzi GRADOM...

Svi znamo,a narocito mi koji smo ovdje bili za vrjeme rata,sta je Sarajevo proslo i koja je bila najveca snaga Sarajeva...bili smo mi ,koji smo ostali,bio je nas duh ,koji nas je i pored svega opet drzao da ostanemo ljudi i da i pored svog zla koje nam je naneseno i pored sve krvi u kojoj smo se kupali,opet ostanemo dostojanstveni i ostanemo SARAJELIJE....

Najvise mi se smuci kada citam komentate onih koji su se u ratu,a iz Sarajeva su,nasli na drugoj strani...onoj locinackoj koja je grad palila i rusila....Prvo sto iz njihovih usta izadje je "Sarajevo nije vise sto je bilo...iz njega su svi otisli..."
Pa ko je onda ostao u Sarajevu tokom rata...ciju su to djecu ganate ubijale svaki dan...Ko se to borio i ginuo???...Ostalo je nas puno puno ,a i dan danas nas ima,vise nego sto su takvi ikada ocekivali i prizeljkivali
Otisli su ONI,a takvi nam i nisu trebali....ovdje ne govorim o nacionalnosti,vjeri,i ostalim sranjima,nego o tome da oni koji su otisli na tu stranu,ovoga grada nisu ni vrijedni....pominju 150 000 protjeranih Srba,malo stariji ce se sjetiti i prica u beogradskim novinama i "sarajevskim krugovima" u Bg,kako su Davorim Popovic i Kemo Monteno bacali Srbe lavovima u Pionirskoj dolini (ovo kad sam gledao na SRNI,fakat sam se pisao od smijeha)...a svako ko je zivio u Sarajevu u ratu zna sta se desavalo,a bogami,u mojoj ulici i dan danas zive svi Srbi koji su tu zivjeli i prije rata,a zajedno sa mnom i u ratu....Nikome ,ali NIKOMe ni na pamet nije padalo da rusi crkve ,dok se zna sta smo za uzvrat dobijali sa brda,a uz blagoslov iz Beograda....Koliko god da je sranja ucinjeno,a pod palicom ovih balija koji su se nakotili u ratu,OPET smo OSTALI grad kad je to trebalo...u najtezim momentima.

Beograd,grad koji sam uvijek volio i u koji sam se uvijek rado vracao,provodeci uvijek predivne trenutke,razocarao me i prestao je biti grad onda kada je to trebalo da bude....ovdje ne govorim o svim Beogradjanima nego o onima ,a takvih je bila vecina,koji su nad nasom mukom likovali,a danas to svoje osjecanje pokazuju malo drugacije,malo zatomljeno i uvijeno u neke uopstene fraze tipa bas ove koju sam pomenuo "svi su otisli-nema Sarajeva" itd...a u sustini im je krivo i u sustini su zavidni sto smo opstali,pa im prilikom izgovaranja imena SARAJEVO iz usta cure bale pune lazi i omalovazavanja tipa "kasaba,zabradjene zene,vehabije" i slicna sranja,a zaboravljaju kako su im na Terazijama do nedavno visili standovi sa sajkacama,majicama ratnih zlocinaca,uz svu mogucu ikonografiju jedog mraka,gusala,opanaka itd...

Ovo se ne odnosi na iskrene i pravedne i,prije svega,PRAVE Beogradjanje ,a ne ove Nele-Kusta pusikurce,razne doseljenike iz raznoraznih pripizdina ,koji su se izgubili u vremenu i prostoru,pa vise ne znaju ni gdje ni cemu pripadaju....Ali znam gdje NE pripadaju: ni tamo ni ovamo...a opet se prvi javljaju koja god da se prica pokrene..

Mimo ovog "ratno-politickog" poredjenja,koja sam stavio pod jedan iz razloga da odmah u pocetku apliciram na komentare tih Nele-pusikurac izgubljenih tipova,ali i da jasno naglasim kada i gdje se oslikavala najveca razlika izmedju Sarajeva i Beograda....Mimo,dakle,ovog poredjenja vratic se na ono koje je trebalo da bude bitno...

Beograd je odavno ,barem po gabaritima,postao metopola,medjutim,za razliku od ostalih metropola,koje metropolom postaju nakon sto svijet u njima prepozna istu,Beograd je prerano poceo samog sebe da proglasava metropolom(da nije bil rata on bi to zaista i postao)...imao je sve predispozicije,svu mogucu gradsku strukturu i bice,jednu kriticnu masu drustva koja se izdvojila i "prijetila" da u beogradskom konglomeratu svakojakih pridoslica,Crnogoraca,Bosanaca,juznih Srbijanaca itd. napravi jedno jezgro koje ce ciniti Beograd pravom pravcatom metropolom...Medjutim rat je dosao i sve se to rasprsilo i otislo u tri picke materine....Beograd nije postao metropola,jer metropola ne znaci imati 1.500.000 stanovnika,nego imati kriticnu masu koja ce grad drzati gradom 24 sata .bilo da u njemu zivi 1 ili 10 miliona....Beograd je tada izgubio bitku da postane ono cemu je strijemio...barem po mome shvatanju...Jer, koja je to metropola i koja je to urbana snaga,kada je i dan-danas idol mladih "Beogradjana" jedan choban sa Durmitora Karadzic??!!...I koje to zgrade,gabariti grada,broj stanovnika i nocni zivot moze da gradu prisije ime "metropola" ,kada je i dan danas najveca zvijezda mladih Beogradjana jedna seljancica iz zitoradje-Ceca??!!
Ako je Beograd,takav kakav je danas,metropola...onda je i Elvis ziv...

Ista,mada iduci drugom putanjom,je i sudbina Sarajeva....Za razlku od Beograda ,iz kojeg je zlo dirigovano,Sarajevo jeste bilo zrtva,ali je to doba kada mu se proricala propast,prezivjelo i pobjedilo...sunovrat je dosao kasnije...u jednom vecem ratu-MIRU...umjesto da amortizujemo udar primitivizma i provinncijalizma(koji je vec uveliko vladao Beogradom),a imali smo sansu,mi smo se nekako povukli u sebe i prepustili se ovim balijama da nam od grada naprave ono sto nismo bili ni kada je bilo najteze-kasabu u kojoj,prateci balkanski trend,stvari u svoje ruke uzima provincija i mediokriteti....

Prema tome kada poredimo ova dva grada,treba jasno staviti do znanja ko je bio grad ,a ko sve suprotno gradu u ratnim vremenima,KADA JE BILO UMIJECE OSTATI GRAD...
A pod dva ,u miru smo u slicnim govnima....nakurceni likovi,anarhija,nasilje,primitivizam,provincijalizam,turbo folk i polupismene lokalpatriote i dusebriznici koji seru o gradu o kojem ne znaju NISTA i koji GA nikada nisu zivjeli...

Sve ostale stvari,kafici,provodi,cevapi,setnje,kurci,palci, su nebitni....samo fasada ispod koje kipi sivilo i memla Balkana.

muha_sa

Post by muha_sa » 25/11/2006 14:02

DUREX @
odavno ne pročitah bolji komentar--svaka čast.
Nemam snage sa šumnjacima raspredat a i neda mi se al im moramo uvijek i na svakom mjestu dat do znanja da smo /ne svi/oprostili a da NIKAD zaboravit nećemo--podsječat ih na njihov primitivizam--podsječat ih / a i nas / na kukavičko granatiranje i snajperanje po civilima--pokušat pobjedit njihove laži sa jednom-jedinom istinom od koje oni /šumnjaci/bježe.
Svjedoci smo reintegracije Sarajeva--gledao sam kako su šumnjaci palili svoje stanove na Grbavici--znam šumnjaka koji je zapalio svoj /očev/stan na Ilidži--poslije par godina ovaj grad mu je dao donaciju da obnovi svojom rukom spaljen stan--isti je obnovio i prodo.
Ja sam svojom lovom svoje razbijene prozore obnovio--kakva donacija,ko mi je kriv što nisam barbar ko i šumnjak

stickitout

Post by stickitout » 25/11/2006 14:10

Ljubljana vs Zagreb :oops: Bec vs Budimpesta :oops: London vs Paris :oops: Madrid vs Barcelona :oops: Sofija vs Bukurest........Istambul vs Atina.....Gornje zezelovo vs Pokojni do....

Neko valjutne rucnu pod sto a umjesto da se trazi zaklon, svi na nju skoce :D

muha_sa

Post by muha_sa » 25/11/2006 14:15

zašto ne skočit ? Šumnjaci da imaju i trunku obraza i stida ovakve teme ne bi postavljali--ko ih jebe--samo im istinu i istinu govorit--to ih i boli-

Salko sto je u vodu skako

Post by Salko sto je u vodu skako » 25/11/2006 14:16

izgleda da sam propustio puno toga... :lol: ..nema mi druge nego pravac u sarajevo.. :lol: :lol:

muha_sa

Post by muha_sa » 25/11/2006 14:19

Salko sto je u vodu skako wrote:
izgleda da sam propustio puno toga... :lol: ..nema mi druge nego pravac u sarajevo.. :lol: :lol:
u Sarajevu sam Salkane a ovo prvi put vidjeh :lol: :lol: PIH

stickitout

Post by stickitout » 25/11/2006 14:20

muha_sa wrote:zašto ne skočit ? Šumnjaci da imaju i trunku obraza i stida ovakve teme ne bi postavljali--ko ih jebe--samo im istinu i istinu govorit--to ih i boli-
Ma boli njih k.... da izvines, istina se zna, zato i provociraju da nas vise boli ati bujrum na rucnu, ja bome jok.

muha_sa

Post by muha_sa » 25/11/2006 14:25

stickitout wrote:
muha_sa wrote:zašto ne skočit ? Šumnjaci da imaju i trunku obraza i stida ovakve teme ne bi postavljali--ko ih jebe--samo im istinu i istinu govorit--to ih i boli-
Ma boli njih k.... da izvines, istina se zna, zato i provociraju da nas vise boli ati bujrum na rucnu, ja bome jok.
imaš pravo--samo se iznerviram a njima lijepo----poslije svega što smo preživjeli i pored svog jada koji nam je ovaj primitivizam donjeo--nađu se idioti da nam popuju--pun mi je k...c svega a još mi samo to treba da se i ovdje palim.
U pravu si---najbolje idiote ignorisat i u zajebanciju--koji me k...c natjera da otvorim ovu temu-vidjeh Sarajevo i namah :lol: poletih

stickitout

Post by stickitout » 25/11/2006 14:31

muha_sa wrote:
stickitout wrote:
imaš pravo--samo se iznerviram a njima lijepo----poslije svega što smo preživjeli i pored svog jada koji nam je ovaj primitivizam donjeo--nađu se idioti da nam popuju--pun mi je k...c svega a još mi samo to treba da se i ovdje palim.
U pravu si---najbolje idiote ignorisat i u zajebanciju--koji me k...c natjera da otvorim ovu temu-vidjeh Sarajevo i namah :lol: poletih
Samo 8-)

SaraLe

Post by SaraLe » 25/11/2006 14:38

S obzirom da se u Bg prodavaju na standovima majice , slike itd ratnih zlocinaca, a u Sarajevu se tako nesto ne desava, onda je logicno da je Sarajevo metropola za Bg.

SaraLe

Post by SaraLe » 25/11/2006 14:40

TareSA wrote:Prvo, seljacina koja je dosla iz kalesije u Sarajevo ne moze se zvati sarajelija nikako.Razmislite malo ako ste se rodili u sarajevu ne cini vas samo rodni list time da ste sarajlija, mozda nekoliko generacija poslije bude sarajlija al ove doslje nisu sarajlije :x :x pitam se samo odakle su tim sarajlijama mama i tata :x joj lud sam na ovakve stvari, ja bi granicu stavio na sarajevo pa ovakvima kao sto je ovaj debil sto pjeva hej ba sta ima ba, davao vizu na samo dva sata da mogu nesto pojesti u sarajevu i onda nazad za svoje selo, jao poludit cu majke mi, ima li ikako vise sarajlija u sarajevu il smo postali ugrozena vrsta :x strasno uzas.....
Ali ta "seljacina" iz Kalesije , moze biti bolja osoba od tebe, bez obzira sto si ti iz "metropole" :-)

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 25/11/2006 14:41

muha_sa wrote: u Sarajevu sam Salkane a ovo prvi put vidjeh :lol: :lol: PIH
cuj prvi put vidio - zezas :D

Ziku ovog ljaksofona, ova prikaza rahat od pameti
http://www.youtube.com/watch?v=HU3JoiXBqvk

Muha, odoh da mi stravu saliju :lol: :lol: :lol:

Post Reply