Belgrade - Serbia in 1990's

User avatar
Meho Kodro
Posts: 1141
Joined: 30/09/2005 13:57

#1 Belgrade - Serbia in 1990's

Post by Meho Kodro »

http://www.youtube.com/watch?v=doOhmn0s3F0

Imam dojam da neki tamo jos nisu svjesni u sta ih je Sloba uvalio krajem 80-ih i kroz cijele 90-e, ovakvih scena nema ni u Afganistanu
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#2 Re: Belgrade - Serbia in 1990's

Post by dalmatinka »

Meho Kodro wrote:http://www.youtube.com/watch?v=doOhmn0s3F0

Imam dojam da neki tamo jos nisu svjesni u sta ih je Sloba uvalio krajem 80-ih i kroz cijele 90-e, ovakvih scena nema ni u Afganistanu
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Da ne pretjeruju malo? A što bi bilo da su osjetili što je to biti u blokadi?
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#3

Post by pesak »

Mi smo ovde imali sankcije UN...sigurno da nije bilo kao u Sarajevu...ne moze se ni porediti...ali bilo je gladi, penzioneri su su ubijali..jer nisu imali sta da jedu...golubovi su naprasno nestali iz Beogradskih parkova...jeli su se paketi UN za izbeglice koje su dosle ovamo iz Hrvatske, Bosne ...prosecna mesecna plata je bila 80 feninga -manje od 1 marke i za to si mogao kupiti samo kesicu secera za kolace...nije bilo hleba, pa se masovno mesio./ko je imao brasno..da nije bilo UN izbeglickih paketa... :roll: retko, kad dodje ulje ili mleko, bili su strahoviti redovi /ko je imao para/. Masovno se umiralo od nedostatka lekova, materijala koji su potrebni bolnicama...zavoji, flasteri , krv, stagod...sve je manjkalo...uvozili su se neki sumnjivi kineski lekovi od kojih su ljudi ne-retko umirali...prevoza nije bilo...veoma retko naisao bi neki autobus i onda si reskirao zivot da udjes i izadjes ...masovno su ljudi vozili bicikl, ili su isli peske...
samo su mafijasi , ratni profiteri, razbojnici i ubice i politicari imali para...oni na vlasti...svi ostali su jedva prezivljavali...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#4

Post by uvjek dobar gost »

Jeste bilo je ovako čitao sam mnogo o tome i gledao... treba spomenuti i strahovitu inflaciju koja je mislim bila rekordna... dnevna stopa je bila ogromna... i one novčanice sa more nulaaaa...........
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#5

Post by _BosanaC »

uvjek dobar gost wrote:Jeste bilo je ovako čitao sam mnogo o tome i gledao... treba spomenuti i strahovitu inflaciju koja je mislim bila rekordna... dnevna stopa je bila ogromna... i one novčanice sa more nulaaaa...........
Bio sam tada dva mjeseca u Srbiji sa 300DM... Na kraju zadnjih petnaest dana odveo jarana u Ulcinj... Vratio se iz Ulcinja u Kraljevo, pa Kragujevac, Beograd, i na kraju dosao do Gradacca... Gdje sam se zapio, i potrosio zadnjih 40DM...
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#6

Post by tetakk »

_BosanaC wrote:
uvjek dobar gost wrote:Jeste bilo je ovako čitao sam mnogo o tome i gledao... treba spomenuti i strahovitu inflaciju koja je mislim bila rekordna... dnevna stopa je bila ogromna... i one novčanice sa more nulaaaa...........
Bio sam tada dva mjeseca u Srbiji sa 300DM... Na kraju zadnjih petnaest dana odveo jarana u Ulcinj... Vratio se iz Ulcinja u Kraljevo, pa Kragujevac, Beograd, i na kraju dosao do Gradacca... Gdje sam se zapio, i potrosio zadnjih 40DM...
Jesi trosali :D :-)
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#7

Post by _BosanaC »

tetakk wrote:
_BosanaC wrote:
uvjek dobar gost wrote:Jeste bilo je ovako čitao sam mnogo o tome i gledao... treba spomenuti i strahovitu inflaciju koja je mislim bila rekordna... dnevna stopa je bila ogromna... i one novčanice sa more nulaaaa...........
Bio sam tada dva mjeseca u Srbiji sa 300DM... Na kraju zadnjih petnaest dana odveo jarana u Ulcinj... Vratio se iz Ulcinja u Kraljevo, pa Kragujevac, Beograd, i na kraju dosao do Gradacca... Gdje sam se zapio, i potrosio zadnjih 40DM...
Jesi trosali :D :-)
Nisam ba, za 40DM dvije gajbe Tuzlanskog :D Onih zidarskih :-) :-) :D
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#8

Post by pesak »

Da, Inflacija je bila katastrofa. I sad prodaju te novcanica na Kalemegdanu...bas cu da pitam koliko ima nula... :-) mozda oko 20...
nisi imao sta da jedes, a bio si bilijajder...milijarder...sta vec. Cim se dobije plata, trcalo se na pijacu da se promeni za marke,/ za feninge/ jer u roku od pola sata vrednost marke vec poraste...
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#9

Post by pesak »

Ko je imao rodjake u inostranstvu...bio je OK. Koliko-toliko. 10 maraka je bilo kilo duvana. 10 maraka je bilo bogatstvo, a kamoli 300 ! :shock:
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#10

Post by dalmatinka »

Kao i u nekim afričkim zemljama ( oprostite ne mogu da ne dam primjedbu ) za kruh nije bilo novaca, ali za oružje je. :(
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#11

Post by spongebob »

pesak wrote:Da, Inflacija je bila katastrofa. I sad prodaju te novcanica na Kalemegdanu...bas cu da pitam koliko ima nula... :-) mozda oko 20...
nisi imao sta da jedes, a bio si bilijajder...milijarder...sta vec. Cim se dobije plata, trcalo se na pijacu da se promeni za marke,/ za feninge/ jer u roku od pola sata vrednost marke vec poraste...
ne znam vala, taman i da hocu, nemam ni mrve samilosti. Cak sta vise
baba
Posts: 139
Joined: 16/06/2004 01:17

#12

Post by baba »

Moja stara je pod granatama isla na pivaru po vodu dok sam ja u Azickim rovovima branio grad od sinova ovih sto se tuku za hljeb. Dali treba da se suosjecam sa njima.
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#13

Post by fukara_tz »

baba wrote:Moja stara je pod granatama isla na pivaru po vodu dok sam ja u Azickim rovovima branio grad od sinova ovih sto se tuku za hljeb. Dali treba da se suosjecam sa njima.
Tako je...ja takodje nemam nikakvog saosjecanja koliko god to nekome zvucalo ma ustvari bas me brig kako ce kome zvucati...zahvaljujuci njihovim sinovima koje su slali na Bosnu i ja sam se smrzavo, bez struje i grijanja a bijeli hljeb mi je bio san..da ne pricam u rijetkim momentima kad smo imali struje pa gledas rtl i one sve silne reklame za hranu i plazis po tv-u...trebamo otvoriti jednu temu pa prepricati nase zivote u to doba...
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#14

Post by artzy »

baba wrote:Moja stara je pod granatama isla na pivaru po vodu dok sam ja u Azickim rovovima branio grad od sinova ovih sto se tuku za hljeb. Dali treba da se suosjecam sa njima.
Ne mogu a da ne mislim na nase ljude i umrle nane i djedove za vrijueme rata koji nisu imali sta jesti. I djece nase za koju smo bili sretni ako nadjemo mlijeka u prahu.

Za to vrijeme ovi na videu su uzivali jer se "turcima davalo sto zasluzuju". Odu kuci i skandiraju: "Slobo, slobodo, ubij Turcina, siluj tursku kurvu, zakolji tursko kopile.."...

Zao mi je onih koji su izmedju 1990 i 1995 zalili sa dobrim Bosnjanima i Sarajlijama. Drugi svi mogu umrijeti. Vise me ne zanima.

Najljepse bi bilo da je Drina k'o Pacifik. Bosna bi bila raj na zemlji. Daleko od zle pogani. Neka tamo objasnjavaju Bugarima kako su i oni Srbi.
rihakm
Posts: 204
Joined: 04/05/2007 23:00
Location: Land of the Blind

#15

Post by rihakm »

dalmatinka wrote:Kao i u nekim afričkim zemljama ( oprostite ne mogu da ne dam primjedbu ) za kruh nije bilo novaca, ali za oružje je. :(
kao i u svakoj drzavi koja je u ratu!!!
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#16

Post by cHupjahalic@ »

nas je narod bio zeljan mrvice hljeba i dosta naseg naroda je dalo zivote svoje cekajuci u redovima da dobiju kap mlijeka, mrvicu hljeba da prehrane svoje.
najzalosnije je sto vecinom ovi sto stoje u redu su upravo oni koji su glasali za Milosevica. :roll:
rihakm
Posts: 204
Joined: 04/05/2007 23:00
Location: Land of the Blind

#17

Post by rihakm »

artzy wrote:
baba wrote:Moja stara je pod granatama isla na pivaru po vodu dok sam ja u Azickim rovovima branio grad od sinova ovih sto se tuku za hljeb. Dali treba da se suosjecam sa njima.
Ne mogu a da ne mislim na nase ljude i umrle nane i djedove za vrijueme rata koji nisu imali sta jesti. I djece nase za koju smo bili sretni ako nadjemo mlijeka u prahu.

Za to vrijeme ovi na videu su uzivali jer se "turcima davalo sto zasluzuju". Odu kuci i skandiraju: "Slobo, slobodo, ubij Turcina, siluj tursku kurvu, zakolji tursko kopile.."...

Zao mi je onih koji su izmedju 1990 i 1995 zalili sa dobrim Bosnjanima i Sarajlijama. Drugi svi mogu umrijeti. Vise me ne zanima.

Najljepse bi bilo da je Drina k'o Pacifik. Bosna bi bila raj na zemlji. Daleko od zle pogani. Neka tamo objasnjavaju Bugarima kako su i oni Srbi.
Lijepo sroceno!
bilyu
Posts: 48
Joined: 15/05/2007 18:12

#18 Re: Belgrade - Serbia in 1990's

Post by bilyu »

Meho Kodro wrote:http://www.youtube.com/watch?v=doOhmn0s3F0

Imam dojam da neki tamo jos nisu svjesni u sta ih je Sloba uvalio krajem 80-ih i kroz cijele 90-e, ovakvih scena nema ni u Afganistanu
Gore je nego sto je bilo pocetkom 80 kada smo mi kao djeca isli i cekali u red sa bonovima za mljeko i hljeb.A kasnije smo isto tako cekali za kafu i secer.Uzas kada se sjetim sada.Ovo je najvjerovatnije pred sami kraj Milosevicevog reziam kada je inflacija bila bez ikakvih granica i kada su ljudi u Srbiji Bili Milijarderi a nista nisu mogli kupiti za te novce....
Last edited by bilyu on 25/06/2007 21:21, edited 1 time in total.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#19

Post by addem »

Nije mi ih zao. Nisu imali sta da jedu jer su finansirali rat u BiH.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#20 Re: Belgrade - Serbia in 1990's

Post by pesak »

bilyu wrote:
Meho Kodro wrote:http://www.youtube.com/watch?v=doOhmn0s3F0

Imam dojam da neki tamo jos nisu svjesni u sta ih je Sloba uvalio krajem 80-ih i kroz cijele 90-e, ovakvih scena nema ni u Afganistanu
Gore je nego sto je bilo pocetkom 80 kada smo mi kao djeca isli i cekali u red sa bonovima za mljeko i hljeb.A kasnije smo isto tako cekali za kafu i secer.Uzas kada se sjetim sada.Ovo je najvjerovatnije pred sami kraj Milosevicevog reziam kada je inflacija bila bez ikakvih granica i kada su ljudi u Srbiji Bili Milijarderi a nista nisu mogli kupiti za te novce....
Mislim da je ovo snimljeno 94...tad je inflacija bila najveca... imilosevic je pao tek posle bombardovanja, a da nije bilo bombardovanja,mislim da nikad ne bi ni pao...degen. :x
ovo stanje u srbiji sam napisala radi istine.da znate i da su bile i nasilne mobilizacije i da se od vojske masovno bezalo ...kroz prozor, preko komsijskih terasa, skrivali se ljudi kod prijatelja, rodjaka...bila je masovna bezanija...ilegalisali po grckoj, turskoj, bogatiji su bezali u englesku, ameriku, holandiju...svuda...sto dalje od prljavog rata. mislim da ih je pobeglo van zemlje 300 000 .bilo je i namernog ranjavanja...bilo je ljudi koji su sebi pucali u nogu, koji su lomili ruke i noge, samo da ih ne bi uzeli u vosjsku...bilo je ljudi koji su slali u sarajevo pomoc u hrani, slali sta su mogli , u svoj toj nemastini...bilo ih je koji su protestvovali od prvog dana protiv rata i protiv milosevica...
ni ja ne znam da li da zalim miloseviceve i seseljeve glasace. nekako su mi gadni. i mislim da se nisu tukli za hleb oni koji su bili protiv milosevica. ovo na filmu je beda ljudska. to su milosevicevi i seseljevi glasaci.
i sad ih ima ko *ovana. radikalski glasaci i glasaci vrlog premijera... :-)
kao da su svi zaboravili devedesete...
ne znam sta cu bez onih 300 000 normalnih koji su van srbije. borbi nikad kraja, a mnogi su vec umorni...a fasista na sve strane.

zanimljivo je citati vase komentare. poucno. razumem da ste ogorceni. sta da kazu ovi koje sam opisala ?oni nemaju prava na ogorcenost ?
mi smo se, ljudi, potpuno slucajno rodili kao pripadnici ovog ili onog naroda...treba uvek biti svestan toga,.
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#21 Re: Belgrade - Serbia in 1990's

Post by Salko sto je u vodu skako »

Meho Kodro wrote:http://www.youtube.com/watch?v=doOhmn0s3F0

Imam dojam da neki tamo jos nisu svjesni u sta ih je Sloba uvalio krajem 80-ih i kroz cijele 90-e, ovakvih scena nema ni u Afganistanu
besplatan hljeb, zlatno doba komunizma :-) 8-)
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#22 Re: Belgrade - Serbia in 1990's

Post by dalmatinka »

pesak
Mislim da je ovo snimljeno 94...tad je inflacija bila najveca... imilosevic je pao tek posle bombardovanja, a da nije bilo bombardovanja,mislim da nikad ne bi ni pao...degen. :x
ovo stanje u srbiji sam napisala radi istine.da znate i da su bile i nasilne mobilizacije i da se od vojske masovno bezalo ...kroz prozor, preko komsijskih terasa, skrivali se ljudi kod prijatelja, rodjaka...bila je masovna bezanija...ilegalisali po grckoj, turskoj, bogatiji su bezali u englesku, ameriku, holandiju...svuda...sto dalje od prljavog rata. mislim da ih je pobeglo van zemlje 300 000 .bilo je i namernog ranjavanja...bilo je ljudi koji su sebi pucali u nogu, koji su lomili ruke i noge, samo da ih ne bi uzeli u vosjsku...bilo je ljudi koji su slali u sarajevo pomoc u hrani, slali sta su mogli , u svoj toj nemastini...bilo ih je koji su protestvovali od prvog dana protiv rata i protiv milosevica...
ni ja ne znam da li da zalim miloseviceve i seseljeve glasace. nekako su mi gadni. i mislim da se nisu tukli za hleb oni koji su bili protiv milosevica. ovo na filmu je beda ljudska. to su milosevicevi i seseljevi glasaci.
i sad ih ima ko *ovana. radikalski glasaci i glasaci vrlog premijera... :-)
kao da su svi zaboravili devedesete...
ne znam sta cu bez onih 300 000 normalnih koji su van srbije. borbi nikad kraja, a mnogi su vec umorni...a fasista na sve strane.

zanimljivo je citati vase komentare. poucno. razumem da ste ogorceni. sta da kazu ovi koje sam opisala ?oni nemaju prava na ogorcenost ?
mi smo se, ljudi, potpuno slucajno rodili kao pripadnici ovog ili onog naroda...treba uvek biti svestan toga
Ma shvaćam ja tebe, ali shvati i ti nas ( pogotovo ove iz BiH), nisam nacionalist, ali vjeruj mi zaista poludim kad idem na stranicu tzv. Republike Srpske Krajine i vidim tamo tzv. vladu u izbjeglištvu i shvatim da im sva ova patnja, ubijanja na ovim prostorima uopće nisu važna, žale samo za izgubljenim teritorijama i izgubljenom vlašću. :(
LjepoticaiZvjer
Posts: 190
Joined: 23/02/2007 05:52

#23 Re: Belgrade - Serbia in 1990's

Post by LjepoticaiZvjer »

pesak wrote: Mislim da je ovo snimljeno 94...tad je inflacija bila najveca... imilosevic je pao tek posle bombardovanja, a da nije bilo bombardovanja,mislim da nikad ne bi ni pao...degen. :x
ovo stanje u srbiji sam napisala radi istine.da znate i da su bile i nasilne mobilizacije i da se od vojske masovno bezalo ...kroz prozor, preko komsijskih terasa, skrivali se ljudi kod prijatelja, rodjaka...bila je masovna bezanija...ilegalisali po grckoj, turskoj, bogatiji su bezali u englesku, ameriku, holandiju...svuda...sto dalje od prljavog rata. mislim da ih je pobeglo van zemlje 300 000 .bilo je i namernog ranjavanja...bilo je ljudi koji su sebi pucali u nogu, koji su lomili ruke i noge, samo da ih ne bi uzeli u vosjsku...bilo je ljudi koji su slali u sarajevo pomoc u hrani, slali sta su mogli , u svoj toj nemastini...bilo ih je koji su protestvovali od prvog dana protiv rata i protiv milosevica...
ni ja ne znam da li da zalim miloseviceve i seseljeve glasace. nekako su mi gadni. i mislim da se nisu tukli za hleb oni koji su bili protiv milosevica. ovo na filmu je beda ljudska. to su milosevicevi i seseljevi glasaci.
i sad ih ima ko *ovana. radikalski glasaci i glasaci vrlog premijera... :-)
kao da su svi zaboravili devedesete...
ne znam sta cu bez onih 300 000 normalnih koji su van srbije. borbi nikad kraja, a mnogi su vec umorni...a fasista na sve strane.

zanimljivo je citati vase komentare. poucno. razumem da ste ogorceni. sta da kazu ovi koje sam opisala ?oni nemaju prava na ogorcenost ?
mi smo se, ljudi, potpuno slucajno rodili kao pripadnici ovog ili onog naroda...treba uvek biti svestan toga,.
kao sto i sama kazes to su i onako vecinom milosevicevi i sesljevi glasaci, da nije njima postalo malo lose ne bi se nikada ni zapitali sta taj isti milosevic drugima radi. da je bilo tesko, vjerujem, da su sami to izabrali jesu, ja nazalost nisam imala izbora kad je agresor odlucio da napadne moj grad. da ne spominjem da smo zivjeli u sto posto gorim uslovima , nemas ni hrane, ni vode, ni struje, a na ulicu ne mozes od granata i snajpera.

svaka cast ljudima kao ti koji su tada vidjeli pravu stranu price, tada i sada, takvih ljudi mi je zao, vjerujem da je njima sigurno bilo jos gore jer se nisu slagali sa rezimom. na srecu ih ima, jer su oni jedina nada u bolju buducnost naseg regiona.
location
Posts: 451
Joined: 24/04/2007 08:07

#24

Post by location »

Ovakve snimke sam gledao iz Moskve pred pad komunizma. Takodjer snimke iz Afrike. Obicno kada vidim takve snimke manje vise me nije briga. Pogledam i pomislim 'strasno' i prebacim kanal. Ali ovo, ovo je komedija za mene :-) . Ovo uzivam gledati.
Kao sto na nekim forumia procitam "Kad se setim Srebrenice nasmijem se" Sada se i ja mogu nasmijati.
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#25

Post by Ergot »

Redove za kruh u Srbiji nije niko granatirao. A to je luksuz.
Post Reply