Belgija - a failed state?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
gospodja profiterka

Belgija - a failed state?

Post by gospodja profiterka » 21/11/2015 13:29

Mislim da ne moram objašnjavati zašto otvaram baš ovu temu, svjedoci smo kakvu ulogu je odigrala Belgija u posljednjim događanjima, a čini se i da je riječ o trendu. Obzirom na ustroj EU, obzirom na prirodu terorizma i ekstremizma uopće, kako objašnjavate činjenicu da je baš Belgija, više od drugih zemalja na ovom kontinentu, postala logistička i operativna baza terorista u Evropi? Šta je uzrok? Šta se može učiniti? Ko je krivac? O kakvim je propustima riječ? Kakva je budućnost EU ako se par stotina metara od njenih institucija planiraju i logistički odrađuju napadi na evropske gradove? Mislite li da neke druge članice EU mogu dospjeti u istu ili sličnu poziciju u skorijoj budućnosti (ja tipujem na Španiju)?

Kao uvod, nudim ovaj komentar sa Guardiana:

http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/nov/17/terrorists-belgium-paris-attacks

Naravno, to je samo jedan pogled na problem.

madner

Re: Belgija - a failed state?

Post by madner » 21/11/2015 16:10

Kao prvo treba shvatiti da vise ljudi u EU pogine dnevno od cigara nego u najgorem teroristickom napadu.
Dakle erorizam je potpuno nebitan na nekom globalnom planu, osim sto omogucuje idiotima da svoje idiotizme pretvore u djela. Tu ne mislim na male idiote koji sa prslukom ruse zapad, nego na velike koje su unutar struktura EU.

Belgija ima puno problem, erroristi su gotovo marginalni.

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 21/11/2015 16:14

Pa, u Belgiji nisu marginalni. Ne zato što su teroristi, već zato što država umalo nema nikakvu efektivnu kontrolu nad četvrtima i mjestima gdje djeluju i gdje se organiziraju. Ko je tamo proveo više vremena svjestan je toga.

To je poenta teme. Sve je marginalno dok ne dobije priliku da procvjeta. Disfunkcionalnost Belgije i letargičan odnos EU spram te činjenice (uglavnom zato što je Belgija sjedište evropskih i svjetskih institucija) odličan je agar za uzgoj svega i svačega. Obzirom da je EU daleko od laboratorije nivoa 5, već je protok ljudi i roba unutar nje neograničen...

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 21/11/2015 16:15

I da, ljudi ginu od cigara zato što im je tako ćejf. Usporedba ne stoji.

Uraaa

Post by Uraaa » 21/11/2015 16:20

Satnica 44 evra, a vanredne mjere u Briselu zbog islamskih ekstremista koji sada pravi haos i na to zaključak da je Belgija propala država! Zaključavaj ovu glupost od teme

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 21/11/2015 16:29

Uraaa wrote:Satnica 44 evra, a vanredne mjere u Briselu zbog islamskih ekstremista koji sada pravi haos i na to zaključak da je Belgija propala država! Zaključavaj ovu glupost od teme

Ne kontam eksploziju emocija...

Islamski ekstremisti, kao i svi drugi ekstremisti, prave haos gdje god mogu. Ovdje se govori upravo o slabostima koje im omogućavaju da prave haos.

Uostalom, šta ti bi?

General War

Post by General War » 21/11/2015 16:37

gospodja profiterka wrote:
Uraaa wrote:Satnica 44 evra, a vanredne mjere u Briselu zbog islamskih ekstremista koji sada pravi haos i na to zaključak da je Belgija propala država! Zaključavaj ovu glupost od teme

Ne kontam eksploziju emocija...

Islamski ekstremisti, kao i svi drugi ekstremisti, prave haos gdje god mogu. Ovdje se govori upravo o slabostima koje im omogućavaju da prave haos.

Uostalom, šta ti bi?

Po tome zakljucku onda je Engleska, Spanija, pa i Italija...bile doskoro nivo failed drzave :-)
Nije uspjeh terorizma aktiviranje bombe...vec padanje drustva pod psihozu bespomocnosti.

sinuhe

Post by sinuhe » 21/11/2015 16:37

Sigurno da ima propusta od drzave do drzave. Ovih vecih napada nije bilo samo u Njemackoj ali i oni su nasjeli na pricu onog pijanog Iracanina o hemijskom oruzju.

madner

Post by madner » 21/11/2015 16:40

Nije bitno da je li je to iz cejfa ili ne, sa aspekta drzavnog vrha cigare su znatno veci problem. Mada nema masovne histerije, ukidanja ustava i slicnog.

Dakle, poenta je da covjek zadrzi perspektivu i shodno tome i gleda svijet. Belgijske cetvrti su najveci problem za stanovnike istih.

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 21/11/2015 16:41

Država je neuspjela ukoliko nema predodžbu o stanju na cijeloj svojoj teritoriji i ukoliko nema efektivnu kontrolu nad cijelom teritorijom. Što ne znači da je treba razbucati već da je neophodno jačati njene institucije, pogotovo ako slabost njenih institucija stvara probleme drugima.

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 21/11/2015 16:43

madner wrote:Nije bitno da je li je to iz cejfa ili ne, sa aspekta drzavnog vrha cigare su znatno veci problem. Mada nema masovne histerije, ukidanja ustava i slicnog.

Dakle, poenta je da covjek zadrzi perspektivu i shodno tome i gleda svijet. Belgijske cetvrti su najveci problem za stanovnike istih.

Bitno je da li je iz ćejfa. Da nije bitno, ne bi se raspravljalo o legalizaciji potpomognutog samoubistva. Ako insan sam odluči da si skrati život, na volju mu. U mjeri u kojoj to predstavlja teret društvu, država intervenira. I to je to.

Belgijske četvrti uopće nisu problem. Problem je odnos belgijskih vlasti spram tih četvrti.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 21/11/2015 16:47

gospodja profiterka wrote:Država je neuspjela ukoliko nema predodžbu o stanju na cijeloj svojoj teritoriji i ukoliko nema efektivnu kontrolu nad cijelom teritorijom. Što ne znači da je treba razbucati već da je neophodno jačati njene institucije, pogotovo ako slabost njenih institucija stvara probleme drugima.

Sve za 5, preslikaj to sada na BiH koja je isto tako "failed state" pa reci Dodiku da treba jačati njene državne institucije. Drugo, ja ne znam gdje ti živiš, da li si u Belgiji ili gdje? Ni Amerika se ne može tek tako oduprijeti ovakvoj vrsti terorizma, rekao bih niti jedna država ma koliko njene institucije bile jake. Ova vrsta terorizma se jednostavno ne može preduprijediti.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 21/11/2015 16:48, edited 1 time in total.

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 21/11/2015 16:48

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
gospodja profiterka wrote:Država je neuspjela ukoliko nema predodžbu o stanju na cijeloj svojoj teritoriji i ukoliko nema efektivnu kontrolu nad cijelom teritorijom. Što ne znači da je treba razbucati već da je neophodno jačati njene institucije, pogotovo ako slabost njenih institucija stvara probleme drugima.

Sve za 5, preslikaj to sada na BiH koja je isto tako "failed state" pa reci Dodiku da treba jačati njene državne institucije.

:D Skratio ti meni temu...

madner

Post by madner » 21/11/2015 16:49

Opet, ja govorim sa aspekta drustvenih i drzavnih prioriteta. Da Belgija ima milijardu viska, da li da ih ulozio da smanji smrtnost od errorisma ili od cigara za 50% godisnje?

Da li da uspostavi jacu kontrolu nad tim cetvrtima ili da ulozi u infrastrukturu drugih itd...

Belgija je daleko od failed state, ima propuste koje moze sa lakocom odkloniti. Ako odredi da je to prioritet. Nije kao Pakistan, koji i da hoce ne moze uspostaviti kontrolu nad plemenskim teritorijama.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 21/11/2015 16:49

gospodja profiterka wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:

Sve za 5, preslikaj to sada na BiH koja je isto tako "failed state" pa reci Dodiku da treba jačati njene državne institucije.

:D Skratio ti meni temu...

Čitam te k'o bukvar. :wink:

channel10

Post by channel10 » 21/11/2015 16:51

Nista on tebi nije skratio. Fail je u glavi Dodika jer on smatra da je entitet drzava i shodno tome zeli da jaca entitet.

Znaci dzabe ste krecili.

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 21/11/2015 16:55

channel10 wrote:Nista on tebi nije skratio. Fail je u glavi Dodika jer on smatra da je entitet drzava i shodno tome zeli da jaca entitet.

Znaci dzabe ste krecili.

Znači, nisi shvatio...

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 21/11/2015 16:55

madner wrote:Opet, ja govorim sa aspekta drustvenih i drzavnih prioriteta. Da Belgija ima milijardu viska, da li da ih ulozio da smanji smrtnost od errorisma ili od cigara za 50% godisnje?

Da li da uspostavi jacu kontrolu nad tim cetvrtima ili da ulozi u infrastrukturu drugih itd...

Belgija je daleko od failed state, ima propuste koje moze sa lakocom odkloniti. Ako odredi da je to prioritet. Nije kao Pakistan, koji i da hoce ne moze uspostaviti kontrolu nad plemenskim teritorijama.

U smrtnost od cigara, definitivno. I dvije milijarde viška ako treba.

Kikibombona

Post by Kikibombona » 21/11/2015 17:04

madner wrote:Kao prvo treba shvatiti da vise ljudi u EU pogine dnevno od cigara nego u najgorem teroristickom napadu.
Dakle erorizam je potpuno nebitan na nekom globalnom planu, osim sto omogucuje idiotima da svoje idiotizme pretvore u djela. Tu ne mislim na male idiote koji sa prslukom ruse zapad, nego na velike koje su unutar struktura EU.

Belgija ima puno problem, erroristi su gotovo marginalni.

Nije bitno da je li je to iz cejfa ili ne, sa aspekta drzavnog vrha cigare su znatno veci problem. Mada nema masovne histerije, ukidanja ustava i slicnog.

Terorizam je precijenjen!

Terorizam ne moze nanijeti stetu mocnim drzavama. Stavise, terorizam im koristi, terorizmom manipulisu i zahvaljujuci njemu ostvaruju uspjehe na mnogim poljima.

Ne postoji primjer u historiji covjecanstva koji nam dokazuje da terorizam moze uzdrmati jednu snaznu drzavu.

Belgija ima ozbiljnije probleme od terorizma, kao i Francuska. Mozda im terorizam pomogne da rijese neke probleme. Odmoci nece sigurno.

Zrtve terorizma su samo obicni ljudi i niko vise. Problem sa teroristima i ekstremistima imaju normalni i obicni stanovnici Brisela a ne belgijska politicka vrhuska.

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 21/11/2015 17:08

Pa Kiki, mene i zanimaju obični ljudi, a ne vrhuška. Ja upravo problematiziram sposobnost vrhuške da zaštiti običnog čovjeka.

Međutim, što se tiče kapaciteta terorizma da uzdrma državu, ta ti je ocjena dosta paušalna. Terorizam stiče potencijal da uzdrma državu onda kad preraste u gerilu.

Matzan

Post by Matzan » 21/11/2015 17:29

Kakva crna gerila?

Terorizam nikad ništa dobro nije donio, a pogotovo običnim ljudima u čije se ime ti teroristi navodno bore.

Terorizam nikad nije ispunio te neke proklamovane ciljeve za koje se navodno bore.

Šupljoglavi idioti misle da se bore za neke uzvišene ciljeve i protiv mrskog neprijatelja, a često ga taj ist mrski neprijatelj stvorio, finansira i usmjerava.

I kako god te organizacije nastaju tiho i daleko od očiju javnosti, tako će i nestati jednog dana kad više ne budu trebale velikim igračima.

Captain Ahab

Post by Captain Ahab » 21/11/2015 18:00

Znaci, cinjenica da je u nekoj drzavu planiran ili izveden kriminalni akt (sto teroristicki napad jeste) je argument da je drzava propala? Po toj logici bi pola evropskih drzava bile propale.

Pozdrav iz Spanije, par kilometara od mjesta gdje su prije desetak godina slicni teroristi pobili i vise ljudi nego ovi sad u Parizu. Ne vidim da je drzava propala...

Captain Ahab

Post by Captain Ahab » 21/11/2015 18:14

A kad smo vec Belgije, u Briselu vanredno stanje, obustavljen javni saobracaj, okupljanja itd. zbog prijetnji od novi teroristickih napada:

https://www.washingtonpost.com/world/w- ... story.html

baxul

Post by baxul » 21/11/2015 18:21

gospodja profiterka wrote:Mislim da ne moram objašnjavati zašto otvaram baš ovu temu, svjedoci smo kakvu ulogu je odigrala Belgija u posljednjim događanjima, a čini se i da je riječ o trendu. Obzirom na ustroj EU, obzirom na prirodu terorizma i ekstremizma uopće, kako objašnjavate činjenicu da je baš Belgija, više od drugih zemalja na ovom kontinentu, postala logistička i operativna baza terorista u Evropi? Šta je uzrok? Šta se može učiniti? Ko je krivac? O kakvim je propustima riječ? Kakva je budućnost EU ako se par stotina metara od njenih institucija planiraju i logistički odrađuju napadi na evropske gradove? Mislite li da neke druge članice EU mogu dospjeti u istu ili sličnu poziciju u skorijoj budućnosti (ja tipujem na Španiju)?

http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/nov/17/terrorists-belgium-paris-attacks

u Politico je izašao članak "Belgium is a failed state" :D
http://www.politico.eu/article/belgium-failed-state-security-services-molenbeek-terrorism/

interesantan komentar članaka bivšeg ambasadora SAD-a u BiH Richard Kauzlarich-a (Kauzralich je sada ambasador u Azerbejdžanu):
Image

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 21/11/2015 18:24

baxul wrote:
gospodja profiterka wrote:Mislim da ne moram objašnjavati zašto otvaram baš ovu temu, svjedoci smo kakvu ulogu je odigrala Belgija u posljednjim događanjima, a čini se i da je riječ o trendu. Obzirom na ustroj EU, obzirom na prirodu terorizma i ekstremizma uopće, kako objašnjavate činjenicu da je baš Belgija, više od drugih zemalja na ovom kontinentu, postala logistička i operativna baza terorista u Evropi? Šta je uzrok? Šta se može učiniti? Ko je krivac? O kakvim je propustima riječ? Kakva je budućnost EU ako se par stotina metara od njenih institucija planiraju i logistički odrađuju napadi na evropske gradove? Mislite li da neke druge članice EU mogu dospjeti u istu ili sličnu poziciju u skorijoj budućnosti (ja tipujem na Španiju)?

u Politico je izašao članak "Belgium is a failed state" :D
http://www.politico.eu/article/belgium-failed-state-security-services-molenbeek-terrorism/

interesantan komentar članaka bivšeg ambasadora SAD-a u BiH Richard Kauzlarich-a (Kauzralich je sada ambasador u Azerbejdžanu):
Image

Joj, fakat to nisam vidjela... Naslov teme je čista improvizacija. :shock:

Post Reply