BBI kreditna kartica - najbolja!!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
said.sa

Re: BBI kreditna kartica - najbolja!!!

Post by said.sa » 22/07/2009 12:16

insomniaa wrote:Postala sam korisnik BBI kreditne kartice prije 3 mjeseca i moram reci da sam oduševljena. Stopa koju obračunavaju na uzeta sredstva je 6,9% i ne obračunavaju ništa na ostatak duga tokom sljedecih mjeseci.

Jednostavno receno: ako uzmete KM 1.000,00 banka vam obračuna profit od 69 KM i vi sveukupno dugujete banci KM 1.069,00 koje vracate na mjesecnoj osnovi (10% od duga...to znaci prva rata je KM 106,9 pa 96,2 pa....).

Naglasavam ne obracunavaju kamatu na ostatak duga kao ostale komercijalne banke.

Ovo je definitivno najjeftiniji kredit koji postoji na tržištu BiH.

S ovom karticom sam zatvorila karticu u Unicredit banci (koja me propisno "oderala" za dosadasnju vjernost) i rijesila se problema.

Džaba si se javljala. Sad će reći da radiš tamo, da ih reklamiraš, a možda te i neko pita što nema svinjetine, alkohola i kladionica u BBI Centru.

A ja se osobno slažem s tobom. Moja prijateljica ima tu karticu i plaho je zadovoljna

abdulazizsarajevo

Post by abdulazizsarajevo » 22/07/2009 12:17

ovo je stvaro super ako je sve tako kako je opisano..molim te gdje izvaditi ovu karticu i sta treba od dokumentacije??
koliki su ukupni troskovi za posjedovanje?

*mima*

Post by *mima* » 22/07/2009 12:31

insomniaa wrote:Postala sam korisnik BBI kreditne kartice prije 3 mjeseca i moram reci da sam oduševljena. Stopa koju obračunavaju na uzeta sredstva je 6,9% i ne obračunavaju ništa na ostatak duga tokom sljedecih mjeseci.

Jednostavno receno: ako uzmete KM 1.000,00 banka vam obračuna profit od 69 KM i vi sveukupno dugujete banci KM 1.069,00 koje vracate na mjesecnoj osnovi (10% od duga...to znaci prva rata je KM 106,9 pa 96,2 pa....).

Naglasavam ne obracunavaju kamatu na ostatak duga kao ostale komercijalne banke.

S ovom karticom sam zatvorila karticu u Unicredit banci (koja me propisno "oderala" za dosadasnju vjernost) i rijesila se problema.

Koliko su ti platili da ovo napises?

energy_shock

Post by energy_shock » 22/07/2009 12:32

Jah

abdulazizsarajevo

Post by abdulazizsarajevo » 22/07/2009 12:34

mima wrote:

klasicni balkanski komentar...
pa koja bi onda bila razlika imati tu ili american express green..ne gold..
da li je to ona bamcard kreditna kartica?

Arc_Angel

Post by Arc_Angel » 22/07/2009 12:35

ovo je vec preofirno i besplatno reklamiranje. toliko prozirno da bi i dijete od 5 godina to provalilo.

bolje da si otisla da pitas koliko kosta oglasavanje marketing službu SA-X hahahahahhahhaa

e stvarno :sax: :sax: :sax: :sax:

abdulazizsarajevo

Post by abdulazizsarajevo » 22/07/2009 12:44

ja fakat bi bilo dobro da nam napises i kako su te " oderali " kako kazes :) ti u unicredit banci?
pa da fino uporedimo "deracine" :)

HAVANA

Post by HAVANA » 22/07/2009 13:07

Dobra reklama :D
Zar ima kamate u BBI? :?
Kolika je godišnja kamata?
Izračunaj mi koliko vratim u nekoj drugoj banci istim načinom otplate.
Koja je razlika?

HAVANA

Post by HAVANA » 22/07/2009 13:33

insomniaa wrote:Uvijek (mjesecno) su mi na ostatak duga obracunavali negdje oko 13%, tako da ti dug stalno rastem, i udjes u zacarani krug iz kojeg se ne mozes izvuci.

:shock: :zzzz:
Imam kartica toliko da mogu remija igrati :D al još nikad nisam ni vidio ni čuo da ti 13% mjesečno obračunaju. :-)
Sve su banke iste i to je sistem razrađen do savršenstva.
U nekoj je jeftinija provizija,u nekoj ino doznaka,u nekoj kamata...kako god uzmu te ali 13% mjesečno ne uzima niko.

karanana

Post by karanana » 22/07/2009 13:37

ako je ovo ovako, onda je ovo odlicno. sama cinjenica da je "kamata" 6,9% na gotovinska, nenamjenska sredstva je haman pa nevjerovatna i predobra da bi bila istinita. pa ovakve kamata nije ni na hipotekarne kredite koji se smatraju najmanje rizicnim za banke i za koje bi kamata trebala da bude najmanja.
fakticki, ti mozes uzeti lovu u bbi banci po kamati od 6,9% i polozit je u neku drugu banku kao depozit i imati vecu kamatu na tvoj depozit nego na posudbu.

sekundarno mi je to sto se kamata ne akumulira. tu i ne bi bilo neke velike razlike na nasem primjeru od 1,000 maraka, ali 6,9% na gotovinu mi je fenomenalno. ne znam u cemu je stos.

alcho

Post by alcho » 22/07/2009 13:50

I ti se bas registrovala na forum da bi to sa nama podjelila? :lol: :lol: :lol:

Stvarno vam je ta marketing sluzba ofirna, mogli ste bar malo bolje to upakovati...

udrch

Post by udrch » 22/07/2009 14:58

Ne bih ulazio u to dali dotična radi ili ne radi u BBI, ali ono što znam su dvije stvari:
- BBI banka nije promijenila svoje kamatne stope radi ove recesije
- Nisam čuo da je ovu banku neko pomenuo u negativnom kontekstu od kad je počela ova kriza, niti putem medija, a niko mi se ni privatno nije požalio..
Ja banke dijelim na dvije grupe: one koje su naše tržište ušle na kriminalan način, privatizirajući naše, od političkih kriminalaca, uništene banke; primjer Unicredit banka ili NLB i jedan mali dio onih koji su jednostavno došle i otvorile svoje filijale, primjer BBI ili Turkish Ziraat..
Zanimljivo je da one koje ja smatram poštenim, uglavnom dolaze sa Istoka, a one kriminalne po meni, dolaze sa Zapada..takođe zanimljivo je da su ove sa Zapada uvijek prestavljane javnosti kao spasioci naših banaka, a u stvari je to bila sofisticirana pljačka, gdje su svi koji su za njih navijali i lobirali, dobili dionice novoformirane banke..
Možda nisam u pravu, ali meni se tako čini, a pratim dešavanja oko pljačke Bosne od početka..

justdoit

Post by justdoit » 22/07/2009 15:24

Nisam ekonomista, ne razumijem se do u detalj u bankarstvo, ali imam prijatelja koji živi u jednoj islamskoj zemlji i po pravilima islamskog bankarstva je uzeo kredit.

Dakle, kamata ne postoji. Ono što se vraća na cifru koju digneš jesu troškovi banke koji su fiksni - što će reći da ne mogu kao kamata u neka doba skočiti iz bilo kojeg razloga, a također visinom nisu ni blizu iznosu koji kod nas kamata predstavlja (tako za primjer ako dignes 80.000 KM, vraćaš 100.000, a ne duplo kako bi kod nas otprilike bilo - neko drugi će vjerovatno preciznije znati objasniti).

E sad, kako BBI kod nas radi, da li na tom principu, ne znam, ali insomniaa čak i ako se nakačila samo da bi reklamirala, nije teško provjeriti je li istina ili nije.

Dakle, ko provjeri, nek' se javi, pa onda napadajte ženu ako bude potrebe :bih:

karanana

Post by karanana » 22/07/2009 15:30

to je ovo:

Bamcard kreditna kartica

* Domaća platna kartica, prva beskamatna revolving kartica
* Apliciranje se vrši popunjavanjem pristupnice u najbližoj poslovnici BBI uz obezbjeđenje potrebne dokumentacije:
1. Ovjerena kopija lične kartice i CIPS dokumenat o potvrdi prebivališta
2. Uredno popunjena pristupnica – ovjereno od poslodavca
3. Zadnje 3 platne liste za žiranta i za glavnog dužnika i potvrda o stalnom random odnosu – ovjereno od poslodavca
4. Administrativna zabrana za žiranta i za glavnog dužnika – ovjereno od poslodavca
5. Ugovor o administrativnoj zabrani za glavnog dužnika i žirante – ovjereno od poslodavca
* Limit po kreditnoj kartici se odobrava u rasponu od 2-3 neto mjesečna primanja aplikanta
* Klijent se po svom nahođenju opredjeljuje za vrstu obezbjeđenja:
1. jedan žirant za odobravanje limita do 3.000 KM
2. dva žiranta za odobravanje limita preko 3.000 KM
3. izjava o osiguranju potraživanja od rizika nenaplate (1,8% od iznosa odobrenog limita se uplaćuje prilikom izdavanja kartice)
* Domaća kartica koju možete koristiti na mreži 82 bankomata i 2000 prodajnih mjesta u BiH sa Bamcard oznakom
* Korisnik kartice se takođe opredjeljuje i za minimalni iznos mjesečne uplate u odnosu na ukupan dug (5% ili 10%) koju izmiruje najkasnije do 20-og u mjesecu
* U slučaju uplata većih od minimalne korisniku kartice se dodjeljuje popust i do 75% u odnosu na obračunate transakcijske naknade iz prethodna 3 mjeseca
* Naknada za ovu vrstu usluge je jednokratna. Da bi se izbjegla kamata, visina naknade nije vezana za period koji je protekao od trenutka izvršenja transakcije do trenutka obračuna.

Tarifa:

Naknada za izdavanje - Osnovna kartica 20 KM
Godišnja članarina - Osnovna kartica 20 KM
Naknada za izdavanje - Dodatna kartica 15 KM
Godišnja članarina - Dodatna kartica 10 KM
Prijava ukradene/izgubljene kartice 5 KM
Vanredno izdavanje kartice 5 KM
Zamjena kartice iz različitih razloga/oštećena/ 10 KM
Neopravdana reklamacija korisnika 35 KM
Reizdavanje PIN-a 5 KM
Podizanje gotovine na ATM-ovima i POS terminalima BBI banke (kod 10% minim. uplate) 6,9%
Kupovina proizvoda i servisa putem POS terminala (kod 10% minim. uplate) 6,9%
Podizanje gotovine na ATM i POSovima drugih banaka (kod 10% min. uplate) 7,9%
Podizanje gotovine na ATM-ovima i POS terminalima BBI banke (kod 5% minim. uplate) 12,9%
Kupovina proizvoda i servisa putem POS terminala (kod 5% minim. uplate) 12,9%
Podizanje gotovine na ATM i POSovima drugih banaka (kod 5% minim. uplate) 13,9%
Penali (mjeseeno na dospjeli dug) 2%

izvor: bbi.ba

BoGGy5m4ll5

Post by BoGGy5m4ll5 » 25/07/2009 13:14

Mozete govoriti sta hocete ali BBI banka je jedina banka koja ne posluje na kapitalisticki nacin. A najvisi stupanj kapitalizma i potrosacke populacije mozete vidjeti u SAD-u gdje narod zbog raznih kredita i prekomjerne trosnje ostaje masovno bez krova nad glavom.
Mozete reci da je ovo reklama ja samo znam da ja radims ve svoje transakcije i poslovanja preko BBI banke zato sto je najpovoljnija, dali ona bila sa istoka, zapada ili tunguzije, meni je samo vazno da je povoljna. 8-)

tranquil

Post by tranquil » 26/07/2009 23:19

BoGGy5m4ll5 wrote:Mozete govoriti sta hocete ali BBI banka je jedina banka koja ne posluje na kapitalisticki nacin. A najvisi stupanj kapitalizma i potrosacke populacije mozete vidjeti u SAD-u gdje narod zbog raznih kredita i prekomjerne trosnje ostaje masovno bez krova nad glavom.

Ono što mi zovemo "kamata" znači "naknada za posuđeni novac".

BBI (i uostalom institucija šerijatskog bankarstva) svoju proviziju ne nazivaju "kamata", nego, zamisli, "naknada za posuđeni novac".

Tehnika izračunavanja je drugačija. Način naplate je isti - idu rate, i ako ne platiš - banka će već doći nazad do svojih sredstava. Izraz "niko nikad nije ostao dužan banci" se odnosi na sve banke, i na zapadu i na istoku.

Kada je u pitanju komentar o "Americi" ("razni krediti", "prekomjerna potrošnja"), tačno je da to ima veze sa trenutnom krizom, ali smijem li da skrenem pažnju da i BBI takođe izdaje kredite?

I na kraju, sve te bankarske tehnike nemaju previše veze sa pojmom "kapitalizam" - naime, krediti i kamate/naknade su postojale i u robovlasništvu i u feudalizmu i u socijalizmu.

Ovo sve rečeno ništa nije bilo usmjereno protiv BBI-a, nego samo zbog razjašnjavanja terminologije. Počelo se masovno vjerovati kako se u slučaju BBI banke radi o nečem skroz drugačijem od svega ostalog - a kada se zagrebe ispod površine, radi se o banci kao i svakoj drugoj. I u tome nema ništa loše, ljudi rade svoj posao.

Pitac

Post by Pitac » 27/08/2009 21:51

Postovanje svima
Evo zelio bih i ja da komentarisem na ovu temu o kreditnoj kartici BBI banke. Naime bilo koja Islamska Banka po pravilu ne smije da uzima interest ili kamatu. Medzutim banka kao banka mora naci nacin na koji ce zaradivati pare. Sto se tice kreditne kartice u bilo kojoj Islamskoj banci, one operisu na principu tawaruqa, ugovor koji je dozvoljen u Islamu. Sad da ne objasnjavam na kojem principu radi( zapravo jedan od mojih trenutnih profesora koji mi predaju na Masteru za Islamic Banking and Finance je bio jedan od prvih koji je to odobrio, naravno prilagodzeno modernom bankrarstvu ali pod Islamickim principima).
Sad da se vratim na temu koju je Gospodza postavila.. Naime Islamska banka ne moze da naplacuje kamatu na kamatu( compound interest) jer nije u skladu sa Islamskim principima. Medzutim sta se danas desava u vecini islamskih banaka je da klijenti to zloupotrebljavaju i nece da placaju na vrijeme i onda banke su forsirane da kao i konvencionalne banke naplacuju compund interest ali taj novac ne idu u profit banke. Naime banke obicno vaj novac doniraju.
Ali et drago mi je cuti da u BBI banci to jos ne rade i nadam se da ce i ostati tako.
Pozdrav

semmy

Post by semmy » 27/08/2009 22:22

uzmes amerikan gold, platis godisnje 100 km clanariru, nemas kamate, imas placanje u ratama na mnogim mjestima....i ne treba ti bbi kartica..i da mozes je koristiti svugdje u svijetu...

Klodovik

Post by Klodovik » 27/08/2009 22:31

mima wrote:

6,9%.

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

Post by corolla02 » 28/08/2009 01:20

BoGGy5m4ll5 wrote:Mozete govoriti sta hocete ali BBI banka je jedina banka koja ne posluje na kapitalisticki nacin. A najvisi stupanj kapitalizma i potrosacke populacije mozete vidjeti u SAD-u gdje narod zbog raznih kredita i prekomjerne trosnje ostaje masovno bez krova nad glavom.
Mozete reci da je ovo reklama ja samo znam da ja radims ve svoje transakcije i poslovanja preko BBI banke zato sto je najpovoljnija, dali ona bila sa istoka, zapada ili tunguzije, meni je samo vazno da je povoljna. 8-)

Cuj kamata ili neka clanarina na kreditnoj banci, ko to jos placa!? Na Zapadu, tj. SAD, svi oni sa pozeljnom kreditnom historijom ne placaju ni jedno ni drugo osim ako su ludi! Imam cetiri aktivne kreditne kartice i nikad ni na jednoj nisam platio nista extra u kamatama ili clanarini, tj. nemam pojma kolika mi je kamata uopste. Koristis je uredno, placas svaki mjesec onoliko koliko si potrosio, ili ako vec ne mozes priustiti nesto, onda ne moj ni trositi/provlaciti.

Ali ima nesto drugo. Naime, kreditne kartice su stvorene radi profita, tj. kad ih provlacis nemas osjecaj da placas, barem ne taj momenat, pa ispada da je nazalost lakse provuci neku od kartica vec odreci se kesha pri kupovini. Dakle, cesto zavrsis sa kupovinom neceg sto nisi namjerio da kupis uopste. Tu te kartica reze. Takodjer, ljudi se zapetljaju ako imaju vise kreditnih kartica pa nekad zaborave koju treba platiti i kad. U ovom slucaju kamate na kreditnoj, na dug koji je potrosen ovdje ili ondje, bukvalno prekonoci skacu i nekih 10% zavisno od banke ili ugovora. Nekad, pomaze i samo poziv potrosackog servisa i mogu ti ili ponistiti ili smanjiti kamatu, zavisno od tog koliko si dugo sa njima, i kakvu historiju imas sa istim, ili jednostavno da im prijetis da ces drugoj banci/kartici otici. Ovo je dobar cesto izgovor pa da ti smanje kamatu, poniste clanarinu, itd, itd.

Inace, kreditna kartica je odlicna stvar ali nije za svakoga!
:D

bjeli

Post by bjeli » 28/08/2009 07:24

corolla02 wrote:

Cuj kamata ili neka clanarina na kreditnoj banci, ko to jos placa!? Na Zapadu, tj. SAD, svi oni sa pozeljnom kreditnom historijom ne placaju ni jedno ni drugo osim ako su ludi! Imam cetiri aktivne kreditne kartice i nikad ni na jednoj nisam platio nista extra u kamatama ili clanarini, tj. nemam pojma kolika mi je kamata uopste. Koristis je uredno, placas svaki mjesec onoliko koliko si potrosio, ili ako vec ne mozes priustiti nesto, onda ne moj ni trositi/provlaciti.

Ali ima nesto drugo. Naime, kreditne kartice su stvorene radi profita, tj. kad ih provlacis nemas osjecaj da placas, barem ne taj momenat, pa ispada da je nazalost lakse provuci neku od kartica vec odreci se kesha pri kupovini. Dakle, cesto zavrsis sa kupovinom neceg sto nisi namjerio da kupis uopste. Tu te kartica reze. Takodjer, ljudi se zapetljaju ako imaju vise kreditnih kartica pa nekad zaborave koju treba platiti i kad. U ovom slucaju kamate na kreditnoj, na dug koji je potrosen ovdje ili ondje, bukvalno prekonoci skacu i nekih 10% zavisno od banke ili ugovora. Nekad, pomaze i samo poziv potrosackog servisa i mogu ti ili ponistiti ili smanjiti kamatu, zavisno od tog koliko si dugo sa njima, i kakvu historiju imas sa istim, ili jednostavno da im prijetis da ces drugoj banci/kartici otici. Ovo je dobar cesto izgovor pa da ti smanje kamatu, poniste clanarinu, itd, itd.

Gdje ti zivis u americi kad nemas interesa niti clanarine?? Mozda u Juti sa onim mormonima.. Svugdje u svijetu imas annual fee koji placas an karticu a kad to prevedes na Bosanski onda se to zove clanarina;)

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

Post by corolla02 » 28/08/2009 12:25

bjeli wrote:
corolla02 wrote:

Gdje ti zivis u americi kad nemas interesa niti clanarine?? Mozda u Juti sa onim mormonima.. Svugdje u svijetu imas annual fee koji placas an karticu a kad to prevedes na Bosanski onda se to zove clanarina;)

E upravo ovo sto sam podebljao je kljuc svega. Najcesce ako imas dobru kreditnu historiju, tj. ako imas cistu i dugu kreditnu historiju, pa te banke oznacavaju sa odgovornim potrosacem, tj. da kad se zaduziz da ces uredno da i vratis. Recimo kod mene su kamate na karticama od 10% do 18%, ali nikad nisam pennija odvojio na te iste, jer sve sto potrosim sa kartice u toku tekuceg mjeseca, platim nazad na kraju istog. Takodjer, radi moje "optimalne" kreditne historije uvjek mi nude kartice bez godisnje clanarine.
I da, ne zivim u Utahu!

neko iz mase

Post by neko iz mase » 28/08/2009 15:59

ali sa BBI karticom nemozete kupovati alkohol i svinjetinu :)~

globalbih

Post by globalbih » 28/08/2009 22:41

Ne bih mogao reci da je BBI kartica najbolja ali zasigurno jeste povoljnija i bolja od UNI CREDIT i mnogih drugih banka.
posjedujem slijedece kartice:
American green ogranicen do 500 KM radi ebay i paypal sistema - extra kartica koja uvijek prolazi za internet bankarstvo a sa izvjestajima sam jako zadovoljan te je najbolja po pitanju otplacivanja 45 dana odgode bez kamate.

BBI kartica i kreditna BBI kartica sa produzenim limitom do 3000 KM - kao sto rekoh najpovoljnija ako imate kredit ili planirate dizati.. za izvjestaje moras uvijek slati email ali uvijek dobijem odgovor i izvjestaj...
Uni Credit kartica sa kojom sam jako nezadovoljan zbog izvjestaja i nacinom KONSTANTNOG DIZANJA KAMATE, sa 0 iznos prekoracenja itd..
OTISAO SAM U UNI CREDIT DA ODJAVIM KARTICU I ZAMISLITE DA MORAM PLATITI ZA ODJAVU 10KM A AKO NE ZELIM, ONDA MI NECE NISTA DOLAZITI I TO JE TO!!!
PREGLEDAO SAM UGOVOR, NIGDJE U UGOVORU NE STOJI DA ZA ODJAVU MORAM PLATITI 10KM ALI MI JE SEFICA UNI CREDIT BANKE U FILIJALI CENTAR REKLA DA ONA SLIJEDI PRAVILA BANKE (UPRAVNOG ODBORA) I JA MISLIM DA JE TO KRIMINAL, TAKO STO SU TE STVARI KADA SAM OTVARAO RACUN I PITAO BILO DA JE TO BESPLATNO A SADA TO ZELE DA NAPLATE - SRAMOTA. I NEKA MI NIKO NE GOVORI DA SU OK. posebno razna dogadjanja oko uni credit banke koja se vezu u posljednih 2 godine...

podrzavam bbi banku i mislim da je to jedina DOMACA BOSANSKO HERCEGOVACKA BANKA.

NE ZNAM DA LI STE UPOZNATI DA VECINA STRANIH BANAKAU BIH (UNICREDIT, RAIFF..I DRUGE) IZNOSE tj_ "PERU" LEGALNO NOVAC U BIH. To se najbolje ogleda kroz podrsku privredi, dizanje kamatnih stopa spram EUROBOR-a itd...

eto, toliko i par informacija od mene...

Black swan

Post by Black swan » 19/10/2016 14:18

jel iko zna ona wakal štednja :D

kriju kamate ko zmija noge isto ko i prokredit banka

kolike su te kamate zapravo wakal za oročenje

Post Reply