Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5351 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Flag

ti nisi samo izvrsni cvjećar tebi i povrtlarstvo pravo ide od ruku.
Eh kad dođem u šeher ne moram brinuti hoćel biti sataraša uz maslenjak, eno svega pomalo. :lol:
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5352 Re: Bášča

Post by safran »

Suti, Mexy ulovio nešto oraha makar i zelenih - nama sve vjeverice odnesu. Imamo dva oraha i svake godine pomalo rode i kad je vrijeme brati, radnim danom, od 7:30 do 17:30, vjeverice sazovu mobu i sve odnesu. Do subote ni jednog. A znamo i gdje im je špajz ali nekako mi žao obiti. Ovako, ulovimo poneki nezreo.
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#5353 Re: Bášča

Post by hrastov žižak »

Senći wrote:MEXY sve je ok, ali zašto si brao ovako zelene orahe?
on ko hadžija omer, omlati sve i jedan da nebi slučajno koji pao ranije, pa da neko ne pokupi :D
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5354 Re: Bášča

Post by Ratarka »

flag, kad moje paprike budu ovakve ja cu vriiiiistat na sva zvona :D
a paradajz samo (ako ja kao smijem da savjetujem kako totalni pocetnik!) odrezi sve redom sem plodova, sazrice valjda :)
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5355 Re: Bášča

Post by Ratarka »

flag, mozes li pitati zenu za recept za taj namaz? moj patidzan je rahmetlija, ali mi je drugarica imala vise srece pa bi mi to smutile :)
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#5356 Re: Bášča

Post by Banksy »

flag wrote:
Tvoja bašta kao moja, prepisana, čak su i slike iste. :D
Paprike rodile k'o lude, podmirila sam cijeli kanton :D bijeli luk osrednji, nisam zadovoljna, paradajz vrlo tanko - vjerovatno previše vlage u proljeće, a premalo sunčanih dana tokom ljeta + plamenjača, biće ga skoro upola manje nego inače, crveni luk prerodio, ogromne glavice i prva godina, u ovih desetak kako sam počela, da ga nije napala lukova muha, krastavac prerodio, izvrstan, ali redovno prskan preslicom, cvekla, blitva, keleraba, raštika, mrkva, peršun sve izvrsno, ali tikve i tikvice osrednje ...
Vrlo neobična godina, zima i kiše se provukle duboko u ljeto do 1. jula, ljeto s par vrelih sedmica, ali bez konstantne toplote i svjetlosti, i jesen koja izgleda rano stiže. Kakvo je bilo ljeto, ja sam vrlo zadovoljna.
Dogodine, pojačati paradajze (koji se uvijek mogu preraditi) i posvetiti im najviše pažnje, crveni i bijeli luk i krompir, a smanjiti krastavce, paprike, tikvice i sl.
edit: orasi rodili kao nikad ... a patlidžani nikako, pokušavam već petu godinu zaredom ali ostaju sitni i gorki ... vjerovatno im treba posvetiti više pažnje i vremena.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5357 Re: Bášča

Post by safran »

kod mene opet nekim čudom paradajza ko u priči. paprike - onako, one male okrugle za kiseljenje i fafaroni su odlični a ostale vala nije kakva sreća. luk bi bio bolji da smo ga ikako stigli okopati ali i ovako, koliko smo mu paženje posvetili odličan je. tikve - slabo. tikvice - odlične. buranija - odlična, evo julska već cvjeta i ima dosta mladih mahuna ali sve zavisi od narednih 10-ak dana. grašak julski - ima zrelih mahuna ali ne cvjeta baš obilno. brokula već cvjeta a i zameci su se ukazali na prokulicama. krompir - neće ga biti za kanton ali biće za našu širu porodicu. eto - paradajz je izvadio sezonu. čudna klima ove godine se definitivno osjeti - vrlo niske prosječne noćne temperature u julu su definitivno odnijele danak. dogodine - nova godina - novi pothvati - novi izazovi.
Agrofitnesom u bolje sutra!
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#5358 Re: Bášča

Post by Banksy »

Tačno, noći su bile izuzetno hladne, tokom cijelog ljeta, a samo ljeto prekratko i nekako traljavo ...

Agrofitnes je dobar, ali već me pomalo smara. Trebale su mi godine da se izbirikam, ali dogodine idem tragom pravih seljaka: luk, krompir, paradajz i pokoja tikva ... dovoljno :D

Pitanje,
ja ne volim i ne uzgajam buraniju, ali vidim svi okolo se muče s crnim lisnim ušima i ne mogu nikako da ih se riješe. Šta joj radiš, kako je tretiraš? Ja sam ih prvih godina spirala mlazom vode, ali to je zaista pegla, pa sam digla ruke. Postoji li neki efikasan bioeko recept?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5359 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Banksy i safran

koliko ste struka ove godine sijali slatkih i koliko ljutih paprika?

ms
Mu'min
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5360 Re: Bášča

Post by Ratarka »

Banksy wrote:Tačno, noći su bile izuzetno hladne, tokom cijelog ljeta, a samo ljeto prekratko i nekako traljavo ...

Agrofitnes je dobar, ali već me pomalo smara. Trebale su mi godine da se izbirikam, ali dogodine idem tragom pravih seljaka: luk, krompir, paradajz i pokoja tikva ... dovoljno :D

Pitanje,
ja ne volim i ne uzgajam buraniju, ali vidim svi okolo se muče s crnim lisnim ušima i ne mogu nikako da ih se riješe. Šta joj radiš, kako je tretiraš? Ja sam ih prvih godina spirala mlazom vode, ali to je zaista pegla, pa sam digla ruke. Postoji li neki efikasan bioeko recept?
banksy, kod mene je isto stanje kao kod safranke, ko da sam prepisala. buranije smo nabrali bruku, sa svije malene lijehe, a cak sam je pogresno posijala, umjesto u kuce - u redove! kad sam vidjela te neke baje pitala po komsiluku i rekli mi razne neke stvari, pa sam odabrala najlaksu - posipala sam ko ludjakinja pepelom od drveta i musice svih vrsta su nestale. eto, mozda ti to pomogne :)
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5361 Re: Bášča

Post by Senći »

Kod mene je pa skoro sve za 10-ke već sam stavljao i slike krompir, luk crveni, luk bijeli,paradajz, paprike, krastavci,buranija , grah, mrkva, cvekla, kupus, tikve itd. Patlidžan i tikvice nisam sadio ove godine, slijedeće godine ide i to. Lubenica mi je ostala skroz sitna neznam zašto evo kako izgledaju

Image

Evo malo voća iz moje bašče

Image
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5362 Re: Bášča

Post by Ratarka »

senci, da ima kakvo glasanje ja bih glasala za tvoju bascu sigurno, naklon :)
od svega priznajem kruske su me najvise odusevile, imas li slucajno njih za prodati?
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#5363 Re: Bášča

Post by flag »

Mu'min wrote:Flag

ti nisi samo izvrsni cvjećar tebi i povrtlarstvo pravo ide od ruku.
Eh kad dođem u šeher ne moram brinuti hoćel biti sataraša uz maslenjak, eno svega pomalo. :lol:
Ma jašta radi :D , pa od koga sam učio zanat? Od onog cvjeć... vrtlara (gdje li on nestade) i tebe.
Nego, bujrum ti dođi - a već ćemo se snaći za sataraš :thumbup: .
Ratarka wrote:paradajz samo (ako ja kao smijem da savjetujem kako totalni pocetnik!) odrezi sve redom sem plodova, sazrice valjda :)
Hvala ratarko na savjetu, međutim, već sam odavno to završio. Izkasapio sam sve što se moglo i opet slaba fajda.
Moj cherry - koji nikada ne iznevjeri i koji je pravo čudo od paradajza rodio je nenormalno. Ali to je za tu sortu koju imam već standardno. E taj paradajz je također moja hanuma ukiselila ( sa medom!!!). Kakvo li će to biti - izvjestiću na vrijeme.
Nego, evo ti recept za paštetu od patlidžana. Ukusno je.... ma preukusno. Žene kaže da je skroz jednostavno.

Potrebno za 300 grama paštete:
6 patlidžana srednje veličine
par čehni bijelog luka
malo peršuna
so, pola šoljice maslinovog ulja i pola šoljice vinskog sirćeta.
Priprema:
Ispeći patlidžane na roštilju (puno su ukusniji od kuhanih) oguliti i staviti u blender zajedno sa par čehni bijelog luka, peršunom, posoliti i dodati malo maslinovog ulja i vinskog sirćeta.
(količina sirćeta zavisi od tvog ukusa). Dobro izblendati i staviti u tegle i u frižider ili odmah smazati - ja sam za ovu drugu opciju :mrgreen: :D .
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#5364 Re: Bášča

Post by flag »

Banksy wrote:
flag wrote:
Tvoja bašta kao moja, prepisana, čak su i slike iste. :D
Paprike rodile k'o lude, podmirila sam cijeli kanton :D bijeli luk osrednji, nisam zadovoljna, paradajz vrlo tanko - vjerovatno previše vlage u proljeće, a premalo sunčanih dana tokom ljeta + plamenjača, biće ga skoro upola manje nego inače, crveni luk prerodio, ogromne glavice i prva godina, u ovih desetak kako sam počela, da ga nije napala lukova muha, krastavac prerodio, izvrstan, ali redovno prskan preslicom, cvekla, blitva, keleraba, raštika, mrkva, peršun sve izvrsno, ali tikve i tikvice osrednje ...
Vrlo neobična godina, zima i kiše se provukle duboko u ljeto do 1. jula, ljeto s par vrelih sedmica, ali bez konstantne toplote i svjetlosti, i jesen koja izgleda rano stiže. Kakvo je bilo ljeto, ja sam vrlo zadovoljna.
Dogodine, pojačati paradajze (koji se uvijek mogu preraditi) i posvetiti im najviše pažnje, crveni i bijeli luk i krompir, a smanjiti krastavce, paprike, tikvice i sl.
edit: orasi rodili kao nikad ... a patlidžani nikako, pokušavam već petu godinu zaredom ali ostaju sitni i gorki ... vjerovatno im treba posvetiti više pažnje i vremena.
Gdje su ti tvoji orasi :-D ? Jel' ostalo šta?
Zaboravio sam referisati za krompir... Posadio sam 20 kg (10 kg kennebeca i isto toliko ultra) Izvadio sam 7 vreća ili malo više od 150 kg!!! Izuzetno krupni, nikada "prskani" - svu zlaticu sam rukom pohvatao.
Ovaj kennebec je odličan. I ja sam krompir i paprike već podjelio (k'o ti kanton namirio :lol: ) Paprika još imam u nenormalnim količinama za ubrati, posebno onih ljutih... e od tih i potiljak se znoji :lol:. Isto k'o da karabit jedem!!!
Boranija... moja žena kaže da smo do sada nekih 20-tak kg boranije čuče ubrali. I da nam treba novi frižider sa većim komorama. Banksy, kod nas je svake godine patlidžan odličan.
Mu'min wrote: koliko ste struka ove godine sijali slatkih i koliko ljutih paprika?
Onih normalnih 50-tak struka i malo više od 10 onih od kojih se u nesvjest pada :D
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5365 Re: Bášča

Post by safran »

Banksy, Ratarka ti je već odgovorila a ja samo da potvrdim. Pepeo pomaže da se riješe te baje, može se posuti direktno po biljkama ili potopiti u vodi da malo odstoji pa prskati tom vodom. Vidiš, ove godine je bilo dosta vlage a kod mene se te baje nisu pojavile na buraniji - baš čudno, obično ih bude.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5366 Re: Bášča

Post by safran »

Mu'min wrote:Banksy i safran

koliko ste struka ove godine sijali slatkih i koliko ljutih paprika?

ms
Mu'min
Da ti pravo kažem, nemam pojma. Mislim da neću slagati ako kažem da slatkih ima 50-ak a ljutih do 10 struka. I neću više eksperimentisati sa paprikama. Od sad, nadalje i u buduće sadim samo žute. Nemam ja živaca čekati da ona pocrveni. Kalifornijsko čudo je dobro rodilo ali zelene mi se ne sviđaju a dok pocrvene meni farba s glave spadne (ne mogu napisati da osijedim jer sam to već obavila).
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5367 Manje je više...

Post by Mu'min »

Safran

hvala za tu korisnu info.
I sam kontam uvesti pravilo:"Manje je više".

ms
Mu'min
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#5368 Re: Bášča

Post by zijad_e »

kerima1 wrote:
fortaleza wrote:Ima li koja dobra duša da mi objasni kako ću ostaviti sjeme od paradajza, paprike, kukuruza, krastavaca? Ili neki dobar link. Dosad sam svake godine kupovao sjeme, a od ove želim uzgajati organsko, a ne više plavo i crveno sjeme isprskano raznim fungicidima.
Od paradajza kad dobro uzri prepolovi ga,pripremi casu i izvuci sjemenke i sok iz paradajza pa jos malo dodaj vode da se ne osusi i ne strunu sjemenke.Tako drzi 3 dana i onda u cjediljki isperi pa ih na salaveti osusi.Na ovaj nacin ces imati otpornije sjeme za sjetvu.Paprike pusti da pocrvene vece koje su ti u basti pa samo povadi kasnije sjeme i osusi.Kukuruz isto uzmi par najvecih komada pusti da se na stabljici sasusi do kraja i otkini.Krastavce uzmi one najdonje prve koje su poceli se ometati i pusti ih da izrastu sto vece i kad pozute kao dinje otkini i vadi sjemenke.sretno :)
Koliko treba paradajzu da uzrije? Meni se pokazao Big Bef plastenicki hibrid kao najbolji i najsladji, svako kome dajem zeli samo njega a posadio sam i volovsko srce , jabucar i jos neki nemam pojma kako se zove.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#5369 Re: Bášča

Post by Pitarrr82 »

User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5370 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Pitarrr82 wrote:Malo reklame za novu temu http://www.klix.ba/forum/besplatna-sjem ... 5588.html- :mrgreen:
Super ideja! :thumbup: :D
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#5371 Re: Bášča

Post by Pitarrr82 »

Mu'min wrote:
Pitarrr82 wrote:Malo reklame za novu temu http://www.klix.ba/forum/besplatna-sjem ... 5588.html- :mrgreen:
Super ideja! :thumbup: :D

Nista, samo da jos skontam sta ja da ponudim a ne samo da trazim :mrgreen: :thumbup:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#5372 Re: Bášča

Post by Banksy »

@Mu'min
Ne znam tačan broj posađenih paprika. Znam da je bilo 12 vrsta, stabljika oko 150 sveukupno, ali dogodine ide triput manje. Imala sam previše ljutih - feferoni, padron, somborka, a treba se baciti na one ljetne, salatne - šorokšari, istra i kalifornija i na paradajzerice - rotund žuti i zeleni, koje su najbolje za zimnicu. Slonovo uho, roga i sl, sporo crvene, teško je dočekati fazu kad su najpogodnije za obradu, pa ću i njih dogodine vjerovatno zaobići. Ono što sam ove godine naučila, a vezano za paprike, je da je malčiranje obavezno. Jeste malo naporno, ali isplati se, urod je utrostručen.
@Ratarka
Hvala za savjet s pepelom, super. Ja baš i ne volim mahune i vjerovatno ih neću saditi ni u budućnosti, ali me je zanimalo jer vidim da svi oko mene imaju isti problem, a još nisam primjetila da ga je neko i riješio.
@Senći
Lubenica ti je vjerovatno ostala sitna jer nije bilo dovoljno sunca ove godine. Vidim da je i po Hercegovini tanka. Meni je bez problema uspijevalo da ih uzgojim u Sarajevu, ali problem je što jako kasno stižu - u Sarajevu punu zrelost i veličinu dostignu tek početkom oktobra, i to ako je topla jesen, a tad mi se više i ne jedu :D
@flag
Orasi još nisu dozreli, pao je tek pokoji. Rodio k'o nikad, sad mi je žao što sam potopila tek 5 lit oraho-vice(vače, vca), moglo je 100 :D
Krompir, sorta romanijski, je i kod mene neočekivano dobar. Zlatice je bilo vrlo malo, cima se osušila vrlo rano, mislila sam da su ispod klikeri, kad ono :D
Patlidžane vjerovatno treba malo više paziti i njegovati, a ja ih nekako svake godine zapustim, važnije mi bude drugo ...
@safran
Hvala, to je to. U vezi vlage, ove godine plamenjaču paradajza nisam uspjela skroz suzbiti, uzela je danak, skoro trećinu uroda. Treba preventivno prskati mlijekom odmah ujutro nakon jače noćne kiše, prije nego sunce jako ugrije, tad plamenjača bukne. Prošle godine sam imala skoro 500 kg, ove godine dabogda 300.

Nauk :D ... Nakon desetogodišnjeg iskustva s ekobiovrtovima - saditi luk crveni i bijeli, krompir i paradajz, sve u velikim količinama - jer sve će se sigurno pojesti i potrošiti, sve ostalo pomalo, ponešto, po želji i ukusima ukućana, i sve to raditi ležerno i opušteno. Nakon početničke treme i pretjerane pedantnosti (lijehe su bile k'o nacrtane :D ) prvih godina, narednih je stigao umor stečen nepotrebnim razapinjanjem na 1000 strana i razočaranost jer stvari nisu uvijek onakve kakve bismo željeli da budu, do današnjih dana kad sam poprilično poravnila. Knjige sam sve pročitala, skoro sve potrebno naučila, savladala uglavnom sve tehnike i tajne uzgoja, sve primjenila i sve fercera. Početnicima savjet - treba probrati par važnih i par pratećih kultura, cijeli posao oko uzgoja shvatiti kao dobar agrofitnes i priliku da se boravi na zraku i pojede zdrava, organska hrana, opustiti se i uživati i prepustiti božjim rukama i volji - poljoprivreda je stvar koju je teško imati sasvim pod kontrolom, uglavnom jer ovisi o vanjskim utjecajima bar koliko i o našim rukama, i ne dozvoliti da nas frustriraju povremeni, pojedinačni neuspjesi - biće bolje dogodine. Sretno.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5373 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Banksy wrote:@Mu'min
Ne znam tačan broj posađenih paprika. Znam da je bilo 12 vrsta, stabljika oko 150 sveukupno, ali dogodine ide triput manje. Imala sam previše ljutih - feferoni, padron, somborka, a treba se baciti na one ljetne, salatne - šorokšari, istra i kalifornija i na paradajzerice - rotund žuti i zeleni, koje su najbolje za zimnicu. Slonovo uho, roga i sl, sporo crvene, teško je dočekati fazu kad su najpogodnije za obradu, pa ću i njih dogodine vjerovatno zaobići. Ono što sam ove godine naučila, a vezano za paprike, je da je malčiranje obavezno. Jeste malo naporno, ali isplati se, urod je utrostručen.
Ja sam sadio 50+50 (ljute+slatke) i vjerovatno će biti i ove godine slično.
Žao insanu ne probati sve one sorte al fakat se već zaplećem sa njima i adminsitracijom.
A većina paprika mi je crvene boje pa sam i sam opazio da im treba uhaaa vremena da pocrvene.

Sa čime si malčirala, trava, slama, ...?
Banksy wrote:Nauk :D ... Nakon desetogodišnjeg iskustva s ekobiovrtovima - saditi luk crveni i bijeli, krompir i paradajz, sve u velikim količinama - jer sve će se sigurno pojesti i potrošiti, sve ostalo pomalo, ponešto, po želji i ukusima ukućana, i sve to raditi ležerno i opušteno. Nakon početničke treme i pretjerane pedantnosti (lijehe su bile k'o nacrtane :D ) prvih godina, narednih je stigao umor stečen nepotrebnim razapinjanjem na 1000 strana i razočaranost jer stvari nisu uvijek onakve kakve bismo željeli da budu, do današnjih dana kad sam poprilično poravnila. Knjige sam sve pročitala, skoro sve potrebno naučila, savladala uglavnom sve tehnike i tajne uzgoja, sve primjenila i sve fercera.
Pošto imaš iskustvo za eko-bio-vrtovima može nacrt od ove godine i plan rotacije biljki u 2014? :)
To bi bilo jako korisno i zanimljivo.

Banksy wrote:Početnicima savjet - treba probrati par važnih i par pratećih kultura, cijeli posao oko uzgoja shvatiti kao dobar agrofitnes i priliku da se boravi na zraku i pojede zdrava, organska hrana, opustiti se i uživati i prepustiti božjim rukama i volji - poljoprivreda je stvar koju je teško imati sasvim pod kontrolom, uglavnom jer ovisi o vanjskim utjecajima bar koliko i o našim rukama, i ne dozvoliti da nas frustriraju povremeni, pojedinačni neuspjesi - biće bolje dogodine. Sretno.
Vrlo dobar savjet kojeg bi i sam predložio svima koji su 1. godinu u ovom hobby-u. :)
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5374 Re: Bášča

Post by Senći »

Ratarka wrote:senci, da ima kakvo glasanje ja bih glasala za tvoju bascu sigurno, naklon :)
od svega priznajem kruske su me najvise odusevile, imas li slucajno njih za prodati?
Hvala Ratarka, nemam krušaka za prodaje da si bliže rado bih ti poklonio ovo sa stola, ove kruške ne mogu dugo stajati ali su slatke kao med :)
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5375 Re: Bášča

Post by Senći »

[quote="Banksy"]
@Senći
Lubenica ti je vjerovatno ostala sitna jer nije bilo dovoljno sunca ove godine. Vidim da je i po Hercegovini tanka. Meni je bez problema uspijevalo da ih uzgojim u Sarajevu, ali problem je što jako kasno stižu - u Sarajevu punu zrelost i veličinu dostignu tek početkom oktobra, i to ako je topla jesen, a tad mi se više i ne jedu :D

Banksy u pravu si i kod nas dosta kasno zore lubenice, a kasno su mi i nikle pa za ovu godinu ništa od njih :sad:
Post Reply