onaj galon što je za mene, napiši gor moj nickname i dodaj "NE DIRAJ!"
Bášča
Moderator: anex
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#5326 Re: Bášča
Ratarka
onaj galon što je za mene, napiši gor moj nickname i dodaj "NE DIRAJ!"
onaj galon što je za mene, napiši gor moj nickname i dodaj "NE DIRAJ!"
- Senći
- Posts: 277
- Joined: 23/01/2013 20:14
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#5328 Re: Bášča
mumine, probacu samo sa 1kg bez pasiranja, a ti probaj pa javi kakav je senci kaze da ostane tvrdo pa cu ipak da pasiram ostatak. tvoj galon nece niko dirati 
senci, hvala na upozorenju, nisam uopste razmisljala da bi moglo ostati tvrdo.
pekmeze sve od bobicastog voca pravim skoro identicno, prvo pospem voce sa malo secera i 1 limutosom, prokuham i ostavim da prenoci. iduci dan pasiram i na svaku serpicu od 2 kg mase dodam 1 kg secera, zavisno od toga kako je voce slatko i manje (recimo sad sam dodavala na 3 kg mase 1 secer jer mi je bila fino slatka borovnica) i onda kuham do besvjesti. ako hocu da skratim kuhanje onda u prvom koraku prelijem i sa vodom (na kilu voca pola litra vode), prokuham pa procjedim, to sto ostane mase pasiram, tako skratim kuhanje a dobijem i sok. to moze samo od malike i borovnice, ostalo voce mi se nije pokazalo zahvalnim, ili sam nesto pogresno uradila, uglavnom borovnica mi je ovako stvarno super
senci, hvala na upozorenju, nisam uopste razmisljala da bi moglo ostati tvrdo.
pekmeze sve od bobicastog voca pravim skoro identicno, prvo pospem voce sa malo secera i 1 limutosom, prokuham i ostavim da prenoci. iduci dan pasiram i na svaku serpicu od 2 kg mase dodam 1 kg secera, zavisno od toga kako je voce slatko i manje (recimo sad sam dodavala na 3 kg mase 1 secer jer mi je bila fino slatka borovnica) i onda kuham do besvjesti. ako hocu da skratim kuhanje onda u prvom koraku prelijem i sa vodom (na kilu voca pola litra vode), prokuham pa procjedim, to sto ostane mase pasiram, tako skratim kuhanje a dobijem i sok. to moze samo od malike i borovnice, ostalo voce mi se nije pokazalo zahvalnim, ili sam nesto pogresno uradila, uglavnom borovnica mi je ovako stvarno super
-
MEXY
- Posts: 10
- Joined: 24/03/2010 14:29
#5329 Re: Bášča
...eh tako..opet lijep pozdrav svima i hvala na komplimentima za moju malu farmu...zemlja jeste odlična..i odmorna , a kako i ne bi bila kad je skoro 30 godina odmarala...neko od vas spomenu korov i borbu sa korovom..hehe..ja sam bio sretan kad sam uspio doći do korova od džungle koja je izrastala svih tih decenija..i sada takodje vodim bitku sa korovom...čak bih smio reći da ga ima više nego u svim vašim baštama zajedno ...pa tako i ja ratujem sa korovom...nekad korov dobije bitku nekad ja..ali još uvijek vodim rat i ne odustajem
...postavio sam albume sa fotkama sa farme..bar ovu godinu
..pa ko nema pametnija posla..neka slobodno pogleda..možda bude i kakav koristan prijedlog ili savjet
januar :
http://imageshack.us/g/1/10299098/
februar :
http://imageshack.us/g/1/10299121/
mart:
http://imageshack.us/g/1/10299145/
april:
http://imageshack.us/g/1/10299182/
maj:
http://imageshack.us/g/1/10299224/
juni:
http://imageshack.us/g/1/10300124/
juli :
http://imageshack.us/g/1/10300156/
avgust:
http://imageshack.us/g/1/10300180/
i kao što najavih u prošlom javljanju ...počela mi je sezona breanja šljiva
takodje ničim tretirane

lijep pozdrav svima
januar :
http://imageshack.us/g/1/10299098/
februar :
http://imageshack.us/g/1/10299121/
mart:
http://imageshack.us/g/1/10299145/
april:
http://imageshack.us/g/1/10299182/
maj:
http://imageshack.us/g/1/10299224/
juni:
http://imageshack.us/g/1/10300124/
juli :
http://imageshack.us/g/1/10300156/
avgust:
http://imageshack.us/g/1/10300180/
i kao što najavih u prošlom javljanju ...počela mi je sezona breanja šljiva
takodje ničim tretirane

lijep pozdrav svima
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#5330 Re: Bášča
mexy, svaka cast, od onoga napraviti ovakvu bastu - naklon!
- Senći
- Posts: 277
- Joined: 23/01/2013 20:14
#5331 Re: Bášča
MEXY svaka čast mnogo truda je uloženo da bi dobio pravu bašču

-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#5332 Re: Bášča
opet je cijeli dan prosao u kuhanju plodova truda, sto tudjeg (breskva) sto vlastitog (zacin)..
breskva se kuhala saaatima, ali je odlican dzem

a zacin se sjeckao, mljeo pa kuhao, jis cemo vidjeti kakav je, mada je i sa kupovnom namirnicama bio dobar, sa ovim bi trebo biti bar klasu bolji

sad se nadam kratkom predahu, sutra mi stize nova borovnica sa bjelasnice, novi (idem pobrati) vlastiti paradajz i paprika, muminovi feferoni, krastavac, tikve, persun, pastrnjak, mrkva, luk, vlasac, zacini - pa da vidimo sta cu od toga da nacinim, laku i ugodnu noc svima koji ste jos budni
breskva se kuhala saaatima, ali je odlican dzem

a zacin se sjeckao, mljeo pa kuhao, jis cemo vidjeti kakav je, mada je i sa kupovnom namirnicama bio dobar, sa ovim bi trebo biti bar klasu bolji

sad se nadam kratkom predahu, sutra mi stize nova borovnica sa bjelasnice, novi (idem pobrati) vlastiti paradajz i paprika, muminovi feferoni, krastavac, tikve, persun, pastrnjak, mrkva, luk, vlasac, zacini - pa da vidimo sta cu od toga da nacinim, laku i ugodnu noc svima koji ste jos budni
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#5334 Re: Bášča
Ja sam se baš zagrijao da kupim sokovnik: http://www.merkur.si/gospodinjstvo/poso ... 4-7-l.html samo poskupa cijena 88 EUR. 
- eluna
- Posts: 12242
- Joined: 06/05/2009 21:29
#5335 Re: Bášča
bez želatina - potpuno domaće ..... naravno da se kuha duže nego kada se dodaje želatinMu'min wrote:Da nije puno 5 sati kuhanja (4+1) za 5kg smjese?Ratarka wrote:(dakle ako je 4 kile kupine, nju pasiram pa ukuhavam oko 4 sata, dodam kilu secera i kuham jos sat vremena)
vrelo u vrele tegle, umotati dekom i dalje po tvom
ne zamjerite - ja onako sa strane, dok ne budem imala svoj balkonski vrt
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#5336 Re: Bášča
ma ja taj imam, ali iskreno da ti kazem nisam bas pretjerano odusevljena, mozda za bistre sokove ako imas neku pec na lozenje i voca koje ne znas kako da iskoristis.... ili ja nesto oko toga grijesim, nama se nije pokazao bas posebno dobar
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#5337 Re: Bášča
upravo sam zavrsila ponovo ovaj eksperiment koji sam ranije opisala sa "skracenim" vremenom kuhanja, vrijeme kuhanja skraceno na pola - prokuhala pa ocjedila sasvim, sok iskoristila za sirup a masu koja je ostala pasirala. kuhala sam oko 2 sata skoro pet kila smjeseeluna wrote:bez želatina - potpuno domaće ..... naravno da se kuha duže nego kada se dodaje želatinMu'min wrote:Da nije puno 5 sati kuhanja (4+1) za 5kg smjese?Ratarka wrote:(dakle ako je 4 kile kupine, nju pasiram pa ukuhavam oko 4 sata, dodam kilu secera i kuham jos sat vremena)
vrelo u vrele tegle, umotati dekom i dalje po tvom![]()
ne zamjerite - ja onako sa strane, dok ne budem imala svoj balkonski vrt
- Chloe
- Photo mod
- Posts: 84583
- Joined: 03/10/2011 20:11
#5338 Re: Bášča
Mu'mine, ima njih i jeftnijih manje zapremine. I ja ću kupovati sokovnik, ove godine ga ne mogu priuštiti ali aBd dogodine. Inače, koristim sokovnik moje mame koji je kupljen prije 25-26 godina, iskorišten je maksimalno i zaslužio je penziju. U to vrijeme kad ga je moja mama kupila isto je bio poskup, kad su preračunali tadašnje dinare u njemačke marke, bio je oko 100 maraka, ali isplatio se je on brzo.Mu'min wrote:Ja sam se baš zagrijao da kupim sokovnik: http://www.merkur.si/gospodinjstvo/poso ... 4-7-l.html samo poskupa cijena 88 EUR.
- zijad_e
- Posts: 115
- Joined: 19/10/2011 15:23
#5339 Re: Bášča
Takve sokovnike prodavala je moja sestra za 100 KMkladusanka wrote:Mu'mine, ima njih i jeftnijih manje zapremine. I ja ću kupovati sokovnik, ove godine ga ne mogu priuštiti ali aBd dogodine. Inače, koristim sokovnik moje mame koji je kupljen prije 25-26 godina, iskorišten je maksimalno i zaslužio je penziju. U to vrijeme kad ga je moja mama kupila isto je bio poskup, kad su preračunali tadašnje dinare u njemačke marke, bio je oko 100 maraka, ali isplatio se je on brzo.Mu'min wrote:Ja sam se baš zagrijao da kupim sokovnik: http://www.merkur.si/gospodinjstvo/poso ... 4-7-l.html samo poskupa cijena 88 EUR.
- zijad_e
- Posts: 115
- Joined: 19/10/2011 15:23
#5340 Re: Bášča
Imam jedno pitanje za malo iskusnije bastovane. U nasem gradu ima posticaj za plastenike, naime ako kupim plastenik u vrijednosti 2000KM oni ce meni vratiti pola iznosa što znaci 1000KM. E sad gdje da nabavim kvalitetan plastenik vrijedan 2000KM, sa kakvim najlonom, kakvim nosacima i ostale stvari vrlo bitne za plastenik.
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#5341 Re: Bášča
zijade, ja nisam nikako iskusna, ali sam kad smo trazili plastenik svasta nasla na internetu, pa cu ti prenijeti moje iskustvo mozda pomogne: ono sto nikako ne bih savjetovala jeste hoby plastenik kojem su konsktrukcija plasticne cijevi! prvi snijeg nam je sve to savio, zavio i slicno, bocnog provjetravanja kod takvih nema, sto je problem kada su vreline preko dana a svjeze noci (kao sada recimo, preko dana se unutra ugrije pakleno, pa ako niko nije tu da otvara i zatvara vrata stalno sve sto imas unutra se skuha) ako mozes naci sa cvrstom konstrukcijom, dovoljnim nagibom obzirom na nase zime i snijeg, sa bocnim provjetravanjem, najlonom na koji je garancija min. 5 godina, sistemom kap po kap ukljucenim u cijenu - e to ima smisla. sve ostalo ne vrijedi tako velikih ulaganja. sretno!
- vješalica
- Posts: 10114
- Joined: 02/04/2010 19:12
#5342 Re: Bášča
Da ne otvaram novu temu,da li mi neko može reći,ukoliko zna o kojoj je biljci riječ?
Uzeta je kao ukras,nešto tinja bezveze u saksiji na balkonu, znači nije trava neka bezveze,ali naziv joj ne znam,ali specifično je to kada sam je dotakla po ovim tako da se izrazim cilindričnim dijelovima (znam da je glupo opisano),počele su male sitne kuglice da izlijeću iz nje!Ono ko da je fliper
,da možda nisu vaši biljne?
Uglavnom evo slika

Uzeta je kao ukras,nešto tinja bezveze u saksiji na balkonu, znači nije trava neka bezveze,ali naziv joj ne znam,ali specifično je to kada sam je dotakla po ovim tako da se izrazim cilindričnim dijelovima (znam da je glupo opisano),počele su male sitne kuglice da izlijeću iz nje!Ono ko da je fliper
Uglavnom evo slika

- Zovem se Zelena
- Posts: 3461
- Joined: 23/09/2010 13:17
#5343 Re: Bášča
Sliku ne vidim, tako da ne mogu reći o kojoj biljci se radi, a 'kuglice' bi mogle biti sjeme. Biljka reaguje na dodir i tako se sjeme oslobađa što olakšava rasplodnju, tzv taksija (ako se dobro sjećam botanike sa fakulteta) 
- Senći
- Posts: 277
- Joined: 23/01/2013 20:14
#5344 Re: Bášča
Upravo smo napravili đem od krušaka i šljiva, ako nekoga zanima recept evo ga vrlo je jednostavan:
5 kg šljiva, 5 kg krušaka i 1 kg šećera kuhati 5 sati na tihoj vatri i to je to.
Nama je odličnog ukusa, evo i slika

5 kg šljiva, 5 kg krušaka i 1 kg šećera kuhati 5 sati na tihoj vatri i to je to.
Nama je odličnog ukusa, evo i slika

-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#5345 Re: Bášča
senci, ovaj mi je slijedeci na redu, jako ga volimo 
-
flag
- Posts: 349
- Joined: 06/02/2007 00:36
#5346 Re: Bášča
Evo i mene, kod mene gužva na poslu pa nemam vremena ni (kako treba) otići u baštu.
Ove paprike nikada nisu tretirane nikakvom hemijom - jedino, kada su posađene vrlo malo plantele je dodano.
Sve je ovo iz vlastitog rasada, moja žena iz sjemena proizvela rasad i evo.
Prije dva - tri dana situacije je...


Kalifornijsko čudo. Inače, paprike su rodile skoro k'o u Makedoniji



Ove su otrov!

Za bijeli luk smo se zeznuli što nismo više posadili, negdje u proljeće kod onih žena koje pored pijace prodaju, kupio sam svežanj luka. Pet, šest glavica koje smo posadili i evo

Mrkvom samo zadovoljni

Patlidžanom takođe. Uh kako dobar namaz je moja žena napravila od ovih patlidžana!

A evo čime nismo nikako zadovoljni, bolje reći zbunjeni smo. Na vrijeme je posađen, ove godine je imao (skoro) dovoljno vode i nikako da sazri!!! Zatim, totalno siromašno je rodio... Trči, trči pa paradajz - osim onih Mu'minovih žutih koji su jednostavno savršeni.


Čini se da će ove godine biti ohoho zelenog paradajza.
Ove paprike nikada nisu tretirane nikakvom hemijom - jedino, kada su posađene vrlo malo plantele je dodano.
Sve je ovo iz vlastitog rasada, moja žena iz sjemena proizvela rasad i evo.
Prije dva - tri dana situacije je...


Kalifornijsko čudo. Inače, paprike su rodile skoro k'o u Makedoniji



Ove su otrov!

Za bijeli luk smo se zeznuli što nismo više posadili, negdje u proljeće kod onih žena koje pored pijace prodaju, kupio sam svežanj luka. Pet, šest glavica koje smo posadili i evo

Mrkvom samo zadovoljni

Patlidžanom takođe. Uh kako dobar namaz je moja žena napravila od ovih patlidžana!

A evo čime nismo nikako zadovoljni, bolje reći zbunjeni smo. Na vrijeme je posađen, ove godine je imao (skoro) dovoljno vode i nikako da sazri!!! Zatim, totalno siromašno je rodio... Trči, trči pa paradajz - osim onih Mu'minovih žutih koji su jednostavno savršeni.


Čini se da će ove godine biti ohoho zelenog paradajza.
-
flag
- Posts: 349
- Joined: 06/02/2007 00:36
#5347 Re: Bášča
Zna li ko koja bi ovo trebala biti biljka?




-
MEXY
- Posts: 10
- Joined: 24/03/2010 14:29
#5348 Re: Bášča
evo prodje 5 dana septembra..i naravno..bilo je i novih dešavanja ( eventa
http://imageshack.us/g/1/10306189/
p.s. uskoro i novi radovi na farmi broadway

-
flag
- Posts: 349
- Joined: 06/02/2007 00:36
#5349 Re: Bášča
Odlično ti je ovo Mexy. Gdje je ovo - ma samo da malo ruke zaprljam ovim orasima

- Senći
- Posts: 277
- Joined: 23/01/2013 20:14
#5350 Re: Bášča
MEXY sve je ok, ali zašto si brao ovako zelene orahe?

