Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
hammers
Posts: 60
Joined: 22/10/2011 12:38

#4851 Re: Bášča

Post by hammers »

pozdrav
zanima gdje ima kupiti najjeftinije daske/za ogradu vrta. dakle najobicnije visine oko 1.5m i neka otprilike cijena jedne takve daske
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#4852 Re: Bášča

Post by bizet »

mu'mine, kako ti kiselis/konzerviras ljute papricice?...znam da si postavljao slike istih u teglicama, no nisamuspjela naci recet preko trazilice

inace nadam se svi dobro i zdravo...redom pozdravi "staroj" i ovoj novoj raji...gdje su slike baste: safran, oticon, kerima, flag, mu'min?

cuvajte se i sve najbolje :)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4853 Re: Bášča

Post by kerima1 »

bizet wrote:.gdje su slike baste: safran, oticon, kerima, flag, mu'min?

cuvajte se i sve najbolje :)

vidim da nisi citala sta se pisalo :D ja sam stavila neke slike.
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#4854 Re: Bášča

Post by kandelabar »

kerima1 wrote:Kandelabar rastvor koji si napravio je za zaljevanje korijenja,a kad hoces da prsces po liscu onda drzis 24 sata zaru i vodu.itekkao je bio prejak rastvor za preko lista prehrana,sad mozes to sa bijelim lukom (daj i meni recept :-D ),a nastavi sa zarom slobodno samo na ovakav nacin.ja prscem zarom otkako sam paradajz posadila i eto vidi na slikama super je masAllah.
malo sam se nasmijao na ovu recenicu sad mozes to sa bijelim lukom daj i meni recept :-) znači ti ne znaš koji je efekat toga al me savajtuješ da to radim e zbog toga sam i zabelajio sa paradajzom sto pojedinci ovdje na forumu su pisali neke recepte koje nisu provjerili kod sebe..
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4855 Re: Bášča

Post by kerima1 »

kandelabar wrote:
kerima1 wrote:Kandelabar rastvor koji si napravio je za zaljevanje korijenja,a kad hoces da prsces po liscu onda drzis 24 sata zaru i vodu.itekkao je bio prejak rastvor za preko lista prehrana,sad mozes to sa bijelim lukom (daj i meni recept :-D ),a nastavi sa zarom slobodno samo na ovakav nacin.ja prscem zarom otkako sam paradajz posadila i eto vidi na slikama super je masAllah.
malo sam se nasmijao na ovu recenicu sad mozes to sa bijelim lukom daj i meni recept :-) znači ti ne znaš koji je efekat toga al me savajtuješ da to radim e zbog toga sam i zabelajio sa paradajzom sto pojedinci ovdje na forumu su pisali neke recepte koje nisu provjerili kod sebe..
Grijesis ja znam koji su efekti zastite,djeluje antiupalno i antibakterijski,te taj smrad tjera biljne uši sa bilja.Drugo nisi dobro procitao mi smo jasno pisali koje su mjere kod koprive,kad prsces i zaljevas to si pomijesao i sad ispade mi krivi i duzni!trazila sam recept jer ne mogu isti naci ovdje se pisalo zimus o njemu,al velika tema tesko ic rovit po postovima.Isto i taj rastvor od luka treba po mjeri razrijediti,inace ces sutra zateci spaljene biljke.
Itekako mi koji pisemo savjete primjenjujemo redovno u svom vrtu,ja prscem cak i sodom,mlijekom deterdzentom,uljem,koprivom,preslicom cime god hoces,znam sta pisem bas bih pisala raji da pozuti sebi bastu :lol:
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#4856 Re: Bášča

Post by Ratarka »

ja sam bijeli luk isprobala na komaricma, sljepila sam desetak cehni, prelila soljicom vode i to stavila u zdjelicu.u krugu od metar precnika nije bilo komaraca, dakle time moze da se zastiti jedna osoba. onda sam taj "sok" par dana kasnije prskala po biljkama, tamo gdje je bilo vaski - nema ih. e sad, da li je do ovog naglog pada temperature ne znam, ja sam to ucinila a vi ako hocete pobajte, pa javite stanje :)
k. sve sto je ovdje napisano je mene ponukalo da uopste krenem u projekat basta - hvala ovim ljudima, nikako se ne bih sprdala sa idejama koje napisu. a svi pitamo za recept, kako mi novi - tako i stari aktivisti, jer se tema zasniva na izmjeni ideja, ako kontas sta zelim reci. lijepi pozdrav :)
Last edited by Ratarka on 26/06/2013 00:30, edited 1 time in total.
migulica
Posts: 58
Joined: 21/06/2013 09:06

#4857 Re: Bášča

Post by migulica »

Smetaju li ove naglo niske temp. presadama koje su poprilicno frisko zasadjene?
Moze li se ista uraditi da sprijecim eventualne stete?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#4858 RECEPT ZA KISELJENJE PAPRIKA

Post by Mu'min »

bizet wrote:mu'mine, kako ti kiselis/konzerviras ljute papricice?...znam da si postavljao slike istih u teglicama, no nisamuspjela naci recet preko trazilice

RECEPT ZA KISELJENJE PAPRIKA

Image

6l vode
1l sirćeta
1 konzervans
1 vinobran
1 čaša soli (od 2dcl)
1 čaša šećera (od 2 dcl)

To sve pomiješaš, poredaš paprike što bolje u galon, zaliješ mixom iz recepta i dobro zavrneš galon.
to je to. :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#4859 Re: Bášča

Post by Mu'min »

migulica wrote: Našla sam dvije super knjige u pdf-u, "Moj bio vrt" koji ima aposlutno sve od A-Ž pa ako netko bude želio mogu mu na mail šajbnuti...

Ne znam može li se ovdje pdf postaviti?
Može li link preko Privat poruke. :)
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#4860 Re: Bášča

Post by sour cherry »

migulica,hoću i ja tu knjigu.
staradis
Posts: 1873
Joined: 03/04/2012 17:40

#4861 Re: Bášča

Post by staradis »

I ja mooolim te

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 84602
Joined: 03/10/2011 20:11

#4862 Re: Bášča

Post by Chloe »

User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#4863 Re: Bášča

Post by zijad_e »

kladusanka wrote:http://prirodnamedicina.org/knjige/M.Om ... io_vrt.pdf

Milslim da je o ovom riječ.
Evo vam brdo knjiga skinutog sa serbianforum.org
http://www.4shared.com/rar/KpR3Pax5/1part10.html
a ovo je stranica preko koje skidate sa 4shared-a
http://www.4server.info
migulica
Posts: 58
Joined: 21/06/2013 09:06

#4864 Re: Bášča

Post by migulica »

Posaljem vam svima koji ste htjeli link na pp :)

Samo da upload uradim...
User avatar
eluna
Posts: 12242
Joined: 06/05/2009 21:29

#4865 Re: Bášča

Post by eluna »

uh ....moram sjesti za vikend da sve ovo pretabirim :-D
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4866 Re: Bášča

Post by kerima1 »

eluna wrote:uh ....moram sjesti za vikend da sve ovo pretabirim :-D
Nece ti moc bit jedan vikend :D
User avatar
eluna
Posts: 12242
Joined: 06/05/2009 21:29

#4867 Re: Bášča

Post by eluna »

kerima1 wrote:
eluna wrote:uh ....moram sjesti za vikend da sve ovo pretabirim :-D
Nece ti moc bit jedan vikend :D
A vidim i ja, ali cu se potrudim :)
User avatar
eluna
Posts: 12242
Joined: 06/05/2009 21:29

#4868 Re: Bášča

Post by eluna »

Inace

BOSANSKI IRIS - BOSANSKA PERUNIKA
Cvate u maju i junu, a spada u ugrozene i ranjive vrste - uspjela sam sa luvade prenijeti 3 komada u lijehu, nikli su ove godine (prenos je bio proslo ljeto ), nisam idka na planinu pa ne znam da li su cvali, ali nadam se da ce dogodine biti ok, jer ih opet na jesen moram prenjeti u svoj stan

Podatke o ovom prekrasnom cvijetu nacu cete na 300 oj strani knjige Biljke planina bosne i Hercegovine

http://www.nparkovi.me/sajt/images/stor ... sanska.jpg

Image
Last edited by eluna on 02/07/2013 13:29, edited 1 time in total.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4869 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Nisam znala da Iris ubrajaju u endemske vrste.Kod nas ga narod slabo voli,al on hudnik je opstao po smetljistima gdje se bavao i jos ponekom cvijetnjaku,jer se nije zahtjevna biljka.
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#4870 Re: Bášča

Post by kandelabar »

kandelabar wrote:Interesuje me sljedeće negdje na forumu sam procitao da treba paradajz prskat sa otopinom žare svaka 3-5 dana i uzeo sam 1kg žare na 10l onda sam to nakon 2 sedmice prskao paradajz i razblazivao sam u omjeru 1:3..
Sada au listovi promjenili izgled pocinju da zute i da vehnu,a stablo i dalje raste u visinu..
Interesuje me zbog cega je se to desilo da li sam prejak rastvor koristio ili mozda navece kad zaprscem i ostane na listovima ona rosa mozda je spalilo to listove zbog sparine..
U pitanju je plijesan lista zbog velike kolicine vlage,a manjka provjetravanja znaci nije problem u omjeru zare i vode..@kerima1
Sad me interesuje sta su to fungicidi jer pise da treba da tretiram nekim fungicidima i gdje da ih nađem danas bio u 3 apoteke ne drze nista od preparata kao propisani strogi uslovi za drzanje pa ih ne drze..
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#4871 Re: Bášča

Post by kerima1 »

kandelabar wrote:
kandelabar wrote:Interesuje me sljedeće negdje na forumu sam procitao da treba paradajz prskat sa otopinom žare svaka 3-5 dana i uzeo sam 1kg žare na 10l onda sam to nakon 2 sedmice prskao paradajz i razblazivao sam u omjeru 1:3..
Sada au listovi promjenili izgled pocinju da zute i da vehnu,a stablo i dalje raste u visinu..
Interesuje me zbog cega je se to desilo da li sam prejak rastvor koristio ili mozda navece kad zaprscem i ostane na listovima ona rosa mozda je spalilo to listove zbog sparine..
U pitanju je plijesan lista zbog velike kolicine vlage,a manjka provjetravanja znaci nije problem u omjeru zare i vode..@kerima1
Sad me interesuje sta su to fungicidi jer pise da treba da tretiram nekim fungicidima i gdje da ih nađem danas bio u 3 apoteke ne drze nista od preparata kao propisani strogi uslovi za drzanje pa ih ne drze..
Tako reci :D znaci plijesan i vlaga zbog mozda gusce posadjenih sadnica.Fungicid je zastita protiv plemenjace,al na bazi otrova.kod nas ima to u poljop.mozes jos traziti i plavu galicu-bordovsku juhu isto neka vrsta fungicida,samo blaze otrovna.
Jesi li hodao po gredici gdje su ti paradajzi kad je bilo mokro? Tada se hoce spaliit listovi,kao meni jedne godine dok me nije nasavjetovao brat Mum"min da se dok su mokri ne smiju dodirivati listoviti odjecom mlatiit u hodu.
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#4872 Re: Bášča

Post by armin_jocker »

Fungicidi su cisti otrov, ja se nikako ne mogu pomiriti s tim da neko uzgaja povrce za sebe, i koristi fungicide, trovati sebe mi je nedopustivo, a ulazemo trud oko te base i plastenika, ja vec nekoliko godina ima plastenik, hobi plastenik, nista profesionalno, ali sa dobrim sadnicama, dobrim plodoredom, provjetravanjem plastenika, i bio zastitom i bio gnojivima, mislim da fungicidi nisu potrebni, al svako ima svoj nacin rada ....
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#4873 Re: Bášča

Post by kandelabar »

al kad se bolest javi moraš probati spašavati i ja sam koristio biosredstva pa sam ocito negdje fulio sad moram da ispravim stvari ako se vec moze sta spasiti jer stvarno je jadno kad pogledaš biljku dvije rodne grane pune paradajza,a iznad 2-3 samo cvijetovi se suše i opadaju,listovi se suše i izvrću itd
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#4874 Re: Bášča

Post by kandelabar »

Jesi li hodao po gredici gdje su ti paradajzi kad je bilo mokro? Tada se hoce spaliit listovi,kao meni jedne godine dok me nije nasavjetovao brat Mum"min da se dok su mokri ne smiju dodirivati listoviti odjecom mlatiit u hodu.
Možeš li mi objasniti gredica je li to prolaz između dva reda paradajza ono kud se hoda..a ovo drugo jel da se ne prenose te kapljice sa listova jednog paradajza na drugi ??
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#4875 Re: RECEPT ZA KISELJENJE PAPRIKA

Post by bizet »

Mu'min wrote:
RECEPT ZA KISELJENJE PAPRIKA

Image

6l vode
1l sirćeta
1 konzervans
1 vinobran
1 čaša soli (od 2dcl)
1 čaša šećera (od 2 dcl)

To sve pomiješaš, poredaš paprike što bolje u galon, zaliješ mixom iz recepta i dobro zavrneš galon.
to je to. :)
hvala mu'min, moracu ja mjere malo prilagoditi/smanjiti :)
hvala jos jednom :)
Post Reply