Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3526 Re: Bášča

Post by safran »

Ratarka wrote:
safran wrote:Ratarko ovo je loooooodo :thumbup:
Meni se konačno, stidljivo, stidljivo, ukazuje i Habanero.
Bijeli patlidžan, nakon skoro mjesec dana, također pokazao jednu klicu. Nadam se da ostale slijede. Ostalo raste.
bilo je i vrijeme da vam neko pobrka ustaljene sheme :P
meni se onaj patlidzanskoro sav osusio, ubio ga radijator valjda, veceras cu ga ponovo posijat, ostavila sam ga da se okupa malo u kamilici :)
a dje si kupila bijeli? ja ne nadjoh
U MOstaru u Sjemenarni - još u novembru - kupila 5 kg luka sjemenskog i samo bijeli patlidžan Franchi.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#3527 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Ratarka wrote:@mumin, hvala, mislila sam da cu sad nagrabusit radi ovoga :D
sa strane ima legenda ali ovaj reze sliku, pa cu napisati ovako:
R - paradajz, a ljubicasto rotkvica
P - paprika
B - blitva
S - salata
M - maticnjak (mislila sam mrkvu ali mi blesavo nju u plastenik)
Z - zacinsko (tipa bosiljak)
G - krastavica
DZ- patlidzan/tikvica
N - neven


Ako ti ovo sve ide u plastenik pazi na plodored
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#3528 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Ja nisam jos nista ni posadio a ni posijao Safran jesi ti sta uradila,flag se zadeverao oko cvijeca ali sreca ima ova irkinja cvjecarka pa ce mu pomoci.OTicon pa djesi ti bona jesi sta uradila u basti osim sto lakiras nokte.Usutio se i onaj Armin sa Nahoreva.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#3529 Re: Bášča

Post by Oticon »

vrtlar wrote:OTicon pa djesi ti bona jesi sta uradila u basti osim sto lakiras nokte
Čuj... jesam li šta uradila. Samo čekam jedan dan kad mi bolja polovima postavi ultimatum. " Ili ja ili rasad?"
Nemamo gdje živiti koliko sam rasada posijala...da imam zemlje koliko ova sva naša FSR na ovoj temi..opet bi mi bilo malo koliko biljčica imam. Nikako da se disciplinujem kad je količina u pitanju.
racionalista
Posts: 1484
Joined: 20/07/2012 20:40

#3530 Re: Bášča

Post by racionalista »

da li je ko probao bamiju saditi?
User avatar
1mala
Posts: 467
Joined: 13/11/2009 09:57
Location: Sarajevo

#3531 Re: Bášča

Post by 1mala »

Image
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3532 jabucar

Post by Ratarka »

evo je, obecanje je obecanje kerima :)
ovo je mumine jedan od ona tri sto si reko da razdvojim, meni fino djeluje, samo mi sega ovi listici na dnu, oni ostaju ili ih sklanjam?

Image

vrtlar, nista ne velis da li da smanjim dozivljaj, moze li ovo uopste ovako?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3533 Re: jabucar

Post by Mu'min »

Ratarka wrote: ovo je mumine jedan od ona tri sto si reko da razdvojim, meni fino djeluje, samo mi sega ovi listici na dnu, oni ostaju ili ih sklanjam?
Nikako trgati prve listove!
Kad kupejete rasadu ako nema tih 1. listova znači da je sadnica doživjela takav šok da su joj otpali prvi listovi. Obično takve sadnice ne bi kupovo.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3534 Re: jabucar

Post by Ratarka »

Mu'min wrote:
Ratarka wrote: ovo je mumine jedan od ona tri sto si reko da razdvojim, meni fino djeluje, samo mi sega ovi listici na dnu, oni ostaju ili ih sklanjam?
Nikako trgati prve listove!
Kad kupejete rasadu ako nema tih 1. listova znači da je sadnica doživjela takav šok da su joj otpali prvi listovi. Obično takve sadnice ne bi kupovo.
dobro, doooobro, ne galami, evo pitam da sta ne zabrljam :-)
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#3535 Re: Bášča

Post by Oticon »

Mu'min wrote:
Ratarka wrote:i drugo pitanje, mumin ce se ovome radovati :)
da li da pikiram sada ove feferoncice? fino izgledaju, ali se bojim da je bas guzva a imaju samo po dva listica
Čim se nakon prvih listova pojave dva dodatna (znači ukupni sabir je 4 vidljiva listića) možeš pikirati.
Interesuje me zbog čega mora imati 4 vidljiva listića? Šta će se desiti ako se sadnica prepikira samo sa ovim prvim listovima...hoće li uginuti ili će to samo usporiti rast?
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3536 Re: Bášča

Post by safran »

Prva dva listića su kotiledoni listići - vode porijeklo iz sjemenke - nisu pravi listovi iako su zeleni. Služe kao prva pomoć dok biljka ne formira prve prave listove koji su fotosintetski potpuno funkcionalni. Ako biljke prepikiraš samo sa kotiledonim listovima smanjuješ im šansu za opstanak.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3537 Re: Bášča

Post by Ratarka »

safran wrote:Prva dva listića su kotiledoni listići - vode porijeklo iz sjemenke - nisu pravi listovi iako su zeleni. Služe kao prva pomoć dok biljka ne formira prve prave listove koji su fotosintetski potpuno funkcionalni. Ako biljke prepikiraš samo sa kotiledonim listovima smanjuješ im šansu za opstanak.
onda sam ja sinoc sa paprikama zabrljala, ako prezive dobro je....
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3538 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Kod mene su se sadnice zbog manjka svjetlosti toliko istegle da je žalostno pogledati.
Ove godine je zima već mjesec dana više nego inače i sve je naravno pobrkano. :cry:

Bil hajr, valja će opet sijati paradajze haman za rezervu.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3539 Re: Bášča

Post by Ratarka »

mumine, meni je najobicnija lampa bas pomogla, maznula sam djecju stonu, pokusaj, mozda ipak spasis nesto...
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3540 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Ma mene više brine prognoza, opet neki snijeg spominju što znači da o suncu ni duha ni sluha. :?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3541 Re: Bášča

Post by Banksy »

Ratarka wrote:
safran wrote:Prva dva listića su kotiledoni listići - vode porijeklo iz sjemenke - nisu pravi listovi iako su zeleni. Služe kao prva pomoć dok biljka ne formira prve prave listove koji su fotosintetski potpuno funkcionalni. Ako biljke prepikiraš samo sa kotiledonim listovima smanjuješ im šansu za opstanak.
onda sam ja sinoc sa paprikama zabrljala, ako prezive dobro je....
Ne mora značiti. Bolje je čekati da razviju 2 para listića, ali kod mene je bilo gusto posijano, pa sam ih presađivala kad su imali samo tih par prvih, i eno ih svi živi i zdravi, k'o šuma ...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3542 Re: Bášča

Post by Banksy »

Mu'min wrote:Ma mene više brine prognoza, opet neki snijeg spominju što znači da o suncu ni duha ni sluha. :?
U četvratk susnježica, ali neće ići ispod nule. Orezivanje već dobro kasni ...
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#3543 Re: Bášča

Post by flag »

Mu'min wrote:Kod mene su se sadnice zbog manjka svjetlosti toliko istegle da je žalostno pogledati.
Ove godine je zima već mjesec dana više nego inače i sve je naravno pobrkano. :cry:

Bil hajr, valja će opet sijati paradajze haman za rezervu.
Kod mene je slična situacija. Dinje, lubenice, patlidžan skroz su se iztegli. Baš kako kažeš žalosno pogledati... Dok paradajz i paprika odlično hvala Bogu napreduju. E sada mi ništa nije jasno... Sav rasad stoji na istom mjestu, znači svjetlost nije problem. U istu zemlju sve je posađeno i jedan dio je odličan - drugi katastrofalan! Sjemena su od istog proizvođača. Neki rasad ću morati ponovo saditi. Međutim brine me ovo vrijeme, brine me da rasad ne preraste...
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#3544 Re: Bášča

Post by bizet »

@flag, zar nije rano za sijanje lubenica i dinje?....zar se ove biljke ne sade tak u maju kad i tikve/tikvice i krastavci i to princip sjeme u zemlju?
jasno mi je da moze i kao rasadu da ih posijes ranije, ali ako u maju mogu ici kao sjeme onda mi se cini da je mozda rano za sadnju sad

kako ostali na temi siju navedene biljke?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3545 Re: Bášča

Post by Banksy »

Ja sijem, pa presađujem, iako mi se čini da se brže i bolje prime ako ih se sije direktno u zemlju polovicom maja, tad nekako buknu.

Ove godine sam bila nestrpljiva, pa ih već posijala (tikvice i krastavce), ali to je greška. Treba čekati negdje bar polovicu aprila.

U vezi lubenice i dinje, savjet, na temelju svog iskustva: vrlo je važno pratiti plodored kod sadnje dinje i lubenice i čekati da prođe bar 4 godine, a da je ponovo sadimo na isto mjesto. I nikako je ne saditi nakon tikvenjača. Provjereno.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#3546 Re: jabucar

Post by vrtlar »

Ratarka wrote:



vrtlar, nista ne velis da li da smanjim dozivljaj, moze li ovo uopste ovako?

Zasto bi ti ista rekao i kvario ti dozivljaje sama ces vidjeti moze li ili ne moze. Iz godine u godinu se uci i svaka godina je razlicita.Ja sam samo rekao da pazis na plodored.I kako da kazem da ne moze kad si kao dijete vesela kad dobije igracku a mislim da citav dan samo gledas rasad :mrgreen: :D :-D .Ako si udata mislim da si i muza zapostavila kao Oticon jos malo pa ce ona covjeka iz kuce i i sobe istjerati koliko ima rasada. :mrgreen: :D
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3547 Re: jabucar

Post by Ratarka »

vrtlar wrote:
Ratarka wrote:



vrtlar, nista ne velis da li da smanjim dozivljaj, moze li ovo uopste ovako?

Zasto bi ti ista rekao i kvario ti dozivljaje sama ces vidjeti moze li ili ne moze. Iz godine u godinu se uci i svaka godina je razlicita.Ja sam samo rekao da pazis na plodored.I kako da kazem da ne moze kad si kao dijete vesela kad dobije igracku a mislim da citav dan samo gledas rasad :mrgreen: :D :-D .Ako si udata mislim da si i muza zapostavila kao Oticon jos malo pa ce ona covjeka iz kuce i i sobe istjerati koliko ima rasada. :mrgreen: :D
on vise nista i ne pita, na svako pitanje dobije konstataciju da mi fali mjesta, svjetla, zemlje, posudica, pa ko veli - bolje da sutim :lol: a djeca su sada vec sasvim sigurna da im je stara pukla, tako da nesmetano mogu da se igram novom igrackom :P
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3548 Re: Bášča

Post by Ratarka »

Banksy wrote:
Mu'min wrote:Ma mene više brine prognoza, opet neki snijeg spominju što znači da o suncu ni duha ni sluha. :?
U četvratk susnježica, ali neće ići ispod nule. Orezivanje već dobro kasni ...
mogu ja onda sve ovo jos jedan krug posijati, za mjesec nema sanse da imam igdje da sklonim vise :(
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3549 Re: jabucar

Post by Ratarka »

Mu'min wrote:
Ratarka wrote: ovo je mumine jedan od ona tri sto si reko da razdvojim, meni fino djeluje, samo mi sega ovi listici na dnu, oni ostaju ili ih sklanjam?
Nikako trgati prve listove!
Kad kupejete rasadu ako nema tih 1. listova znači da je sadnica doživjela takav šok da su joj otpali prvi listovi. Obično takve sadnice ne bi kupovo.
hm, pregledala sam sada sve rasade, jedan po jedan. na puno njih se jedan ili oba prva lista - osusio. da te pobacam i pravim nove ili sta?
sablja
Posts: 147
Joined: 29/03/2013 18:46

#3550 Re: Bášča

Post by sablja »

ja kopam bagerom.
Post Reply