Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3476 Re: Bášča

Post by Ratarka »

kerima1 wrote:
bizet wrote:prosle godine sam kupila sadnicu lavande i zalfije, ali nijedna mi nije opstala...mislim da sam ih veckupila kad su se pocele susiti...ove godine sam kupila sjemena i posijala, ali mi nisu nikle

majcina dusica mi je ostala od prosle godine u saksiji i prezimila i dobro izgleda, iako sam i ove godine posijala u saksiju..sad ne znam sta sa njom...zamolila sam svekrvu da je presadi negdje u bastu, cisto da vidimo hoce li opstati u vanjskim uslovima, a za kamilicu znam da je bila nikla pa onda nesto stala sa rastom....nemam update-ta od muza dokle kako i sta je stiglo zacinsko bilje od ove godine...pitacu pa javim sta od zacina usijeva, a sta ne...sve je bilo sijano iz sjemena ove godine
Bizet,majcina dusica moze itekako vani,ona raste kao divlja gdje pozelis.slobodno je prenesi negdje u cosak kod ograde samo ce se siriti .zalfiju je teze ukorijeniti,a lavandu ako se ne uradi neki proces sa sjemenom zamrzavanje,odmrzavanje ne znam tacno nece niknuti nema sanse.
lavandu smo sadili iks puta, jedino gdje je opstala je oko mlade breze, nemam pojma zasto, ali raste, siri se i izgleda bas kao ona na moru, tako da nam je u planu i "gore" je posaditi iz sadnice (obi) nekad krajem aprila, blizu breze, mozda upali
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3477 Kad će proljeće?

Post by Mu'min »

Ne znam kakvo je vrijeme kod vas al ovoj zimi nikad kraja. Prije samo uvijek 1. heftu marta sijali kompir sad ćemo haman 1.heftu aprila. :(
Čak ni isrezano nije ono parče bašče.
Rasada zbog manjka svjetlosti i temperature (često nismo kod kuće) je više žuta nego zelena.
Bi će zanimljivo vidjeti šta će biti od ove sezone. Prošla je samo kod paradajza podbacila za 50%.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3478 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Prekjučer sam opet malo kalemio unatoč ružnom vremenu pa možda šta opstane.
Ja se to pomalo učim.

Evo kalema breske "Red heaven" na podlozi: šljiva
Image
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3479 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Ja bih se sikirala d aje kraj aprila,a jos nije nista posijano.Ne znam sta je za cudjenja mi koji smo u evropi pa nismo u sjevernoj africi gdje zime traju kratko.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3480 Re: Bášča

Post by Senći »

Ratarka wrote:
kerima1 wrote:a lavandu ako se ne uradi neki proces sa sjemenom zamrzavanje,odmrzavanje ne znam tacno nece niknuti nema sanse.
ja sam je posijala, nikla je i - osusila se odjednom. kako da je sada ponovo posijem a da se ne osusi kad nikne? sta sam zeznula?
evo pročitajte o lavandi pa će vam bit jasnije gdje ste zeznuli nešto:
http://www.lavander.hr/Tehnologija.htm
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3481 Re: Bášča

Post by Mu'min »

kerima1 wrote:Ja bih se sikirala d aje kraj aprila,a jos nije nista posijano.Ne znam sta je za cudjenja mi koji smo u evropi pa nismo u sjevernoj africi gdje zime traju kratko.
Ne trebam uspoređivati Europu i Afriku, dosta je da usporedimo Brčko i Tuzlu sa Neumom ili nekim drugih hercegovačkim gradom.
Mi koji smo bliže moru u nas je sve mjesec prije, pa je tako u nas to što je Posavini "kraj aprila" :)
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3482 Re: Bášča

Post by Senći »

Mu'min wrote:Prekjučer sam opet malo kalemio unatoč ružnom vremenu pa možda šta opstane.
Ja se to pomalo učim.

Evo kalema breske "Red heaven" na podlozi: šljiva
Image
Ja bi ovdje stavio još jednu kalem grančicu dovoljno je debela podloga za dvije, a sigurnije da se bar jedna primi ako se prime obje još bolje za formiranje krošnje.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3483 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Senći wrote:Ja bi ovdje stavio još jednu kalem grančicu dovoljno je debela podloga za dvije, a sigurnije da se bar jedna primi ako se prime obje još bolje za formiranje krošnje.
I sam sam pomislio na to dok sam kalemio al jaran mi poslo samo 1 kalem. :lol:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3484 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Mu'min wrote:
kerima1 wrote:Ja bih se sikirala d aje kraj aprila,a jos nije nista posijano.Ne znam sta je za cudjenja mi koji smo u evropi pa nismo u sjevernoj africi gdje zime traju kratko.
Ne trebam uspoređivati Europu i Afriku, dosta je da usporedimo Brčko i Tuzlu sa Neumom ili nekim drugih hercegovačkim gradom.
Mi koji smo bliže moru u nas je sve mjesec prije, pa je tako u nas to što je Posavini "kraj aprila" :)
Nismo mi kraj mora,ali bude topla godina pa posijemo krompir pocetkom marta.sad nema ni vama,ni nama :cry:
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3485 Re: Bášča

Post by Ratarka »

Senći wrote:
Ratarka wrote:
kerima1 wrote:a lavandu ako se ne uradi neki proces sa sjemenom zamrzavanje,odmrzavanje ne znam tacno nece niknuti nema sanse.
ja sam je posijala, nikla je i - osusila se odjednom. kako da je sada ponovo posijem a da se ne osusi kad nikne? sta sam zeznula?
evo pročitajte o lavandi pa će vam bit jasnije gdje ste zeznuli nešto:
http://www.lavander.hr/Tehnologija.htm
rekla sam da sam posijala majcinu dusicu (za nju sam pitala sta sam zeznula), da je ista nikla i osusila se nicim izazvana, tacnije nemama pojma zasto, pa sam pitala sta da uciunim da mi se ponovo ne osusi.
a lavande imam sasvim slucajno ko u prici, napisala detaljno svoje nevjesto iskustvo, sadjenje iz sadnice uz brezu - oko breze, ali mlade, bez aman neke krosnje.. a obzirom da vise znam o cvijecu nego o povrcu rekla bih da breza ima povrsinsko korjenje pa povuce vodu sa povrsine zemlje, koju lavanda kao "tropska" jedva doceka pa usisa sebi dovoljno prije breze, jer se takve biljke porsto vise bore...sta ja znam...
ali mi majcina dusica ne ide, kao ni vlasac recimo, iako ih uporno sijem u ovakve ili onakve posude ili saksije ili uslove....
lady_di
Posts: 102
Joined: 06/03/2013 18:45

#3486 Re: Bášča

Post by lady_di »

Mu'min wrote:Ne znam kakvo je vrijeme kod vas al ovoj zimi nikad kraja.
Evo u SA snijeg sipa ko iz rukava, opet obijelili krovovi
A ja juče natjerala MM da posadi kilu luka, šta ću bilo fino vrijeme, a kad vidim kod tebe salatu i kod ostalih rasad ja se unervozim :lol:
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3487 Re: Bášča

Post by Mu'min »

lady_di

fakat je vrijeme pobrkalo sav vrstni red.
A što se tiče moje salate, to je sijano ba novembra 2012: Sorta: Majska kraljica
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#3488 Re: Bášča

Post by Senći »

lady_di wrote:
Mu'min wrote:Ne znam kakvo je vrijeme kod vas al ovoj zimi nikad kraja.
Evo u SA snijeg sipa ko iz rukava, opet obijelili krovovi
A ja juče natjerala MM da posadi kilu luka, šta ću bilo fino vrijeme, a kad vidim kod tebe salatu i kod ostalih rasad ja se unervozim :lol:
I kod nas pada snijeg ko iz rukava Konjic, Jablanica, luku ti ništa nesmeta što je posađen :zzzz:
lady_di
Posts: 102
Joined: 06/03/2013 18:45

#3489 Re: Bášča

Post by lady_di »

Mu'min wrote:lady_di

fakat je vrijeme pobrkalo sav vrstni red.
A što se tiče moje salate, to je sijano ba novembra 2012: Sorta: Majska kraljica
A jesi li išta sad-mislim u martu, posijo direktno u zemlju, blitvu? luk? Jesmo li trebali juče pokriti lijehu najlonom?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3490 Re: Bášča

Post by kerima1 »

lady_di wrote:
Mu'min wrote:Ne znam kakvo je vrijeme kod vas al ovoj zimi nikad kraja.
Evo u SA snijeg sipa ko iz rukava, opet obijelili krovovi
A ja juče natjerala MM da posadi kilu luka, šta ću bilo fino vrijeme, a kad vidim kod tebe salatu i kod ostalih rasad ja se unervozim :lol:
Ih mi preorali salatu(koja je vani bila) dotuzila nam plus otvrdli listovi.jedemo je od decembra isot i mladi luk.to ti je kad imas plastenik pa raste i kad ne treba.
Bila ja na zelenoj pijaci i kupila bijelog luka kila 3 km.Dobar ko sad povajden,stavit cu ga u frizider u papirnu kesu ima daga jedemo do ljeta nista mu nece faliti.crveni luk koji sada klija ko budala sam pritisla na vrelu pec onaj dio gdje klija i isto stavila u frizider.Ovo savjet za one koji ne zanju,da mi se ne uvrijede MEGA povrtlari :mrgreen:
Last edited by kerima1 on 25/03/2013 15:23, edited 1 time in total.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3491 Re: Bášča

Post by Mu'min »

lady_di wrote:
Mu'min wrote:lady_di

fakat je vrijeme pobrkalo sav vrstni red.
A što se tiče moje salate, to je sijano ba novembra 2012: Sorta: Majska kraljica
A jesi li išta sad-mislim u martu, posijo direktno u zemlju, blitvu? luk? Jesmo li trebali juče pokriti lijehu najlonom?
U 2013 sam sijao samo u posude:
- slatke paprike
- ljute paprike
- patlidžan
- paradajze
- dinje (ovo sam zezno, ovo sijem tek početkom aprila al eto ako ništa za testiranje će aBd biti).

Ponavljam, sve u posude, prepikirao što je za sada naraslo i polahko čekam sunce da iznesem na balkon (zastakljen).
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3492 Re: Bášča

Post by Ratarka »

Mu'min wrote:
lady_di wrote:
Mu'min wrote:lady_di

fakat je vrijeme pobrkalo sav vrstni red.
A što se tiče moje salate, to je sijano ba novembra 2012: Sorta: Majska kraljica
A jesi li išta sad-mislim u martu, posijo direktno u zemlju, blitvu? luk? Jesmo li trebali juče pokriti lijehu najlonom?
U 2013 sam sijao samo u posude:
- slatke paprike
- ljute paprike
- patlidžan
- paradajze
- dinje (ovo sam zezno, ovo sijem tek početkom aprila al eto ako ništa za testiranje će aBd biti).

Ponavljam, sve u posude, prepikirao što je za sada naraslo i polahko čekam sunce da iznesem na balkon (zastakljen).
ako ti nije zahmet daj slicicu da vidim kako to kod tebe sada izgleda (prepikirano i neprepikirano)
hvala!
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3493 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Ratarka wrote:ako ti nije zahmet daj slicicu da vidim kako to kod tebe sada izgleda (prepikirano i neprepikirano)
hvala!
razlika samo u gužvi.

Prije pikiranja (doduše slika iz 2012 al samo demostracije radi):
Image

Poslije pikiranja (slika 2013):
Image
lady_di
Posts: 102
Joined: 06/03/2013 18:45

#3494 Re: Bášča

Post by lady_di »

kerima1 wrote:
lady_di wrote:
Mu'min wrote:Ne znam kakvo je vrijeme kod vas al ovoj zimi nikad kraja.
Evo u SA snijeg sipa ko iz rukava, opet obijelili krovovi
A ja juče natjerala MM da posadi kilu luka, šta ću bilo fino vrijeme, a kad vidim kod tebe salatu i kod ostalih rasad ja se unervozim :lol:
Ih mi preorali salatu(koja je vani bila) dotuzila nam plus otvrdli listovi.jedemo je od decembra isot i mladi luk.to ti je kad imas plastenik pa raste i kad ne treba.
Bila ja na zelenoj pijaci i kupila bijelog luka kila 3 km.Dobar ko sad povajden,stavit cu ga u frizider u papirnu kesu ima daga jedemo do ljeta nista mu nece faliti.crveni luk koji sada klija ko budala sam pritisla na vrelu pec onaj dio gdje klija i isto stavila u frizider.Ovo savjet za one koji ne zanju,da mi se ne uvrijede MEGA povrtlari :mrgreen:
Nemamo plastenik, pa šta ću.Na kojoj si pijaci kupila b.luk za 3KM? Hoćeš li njega sadit ili si kupila samo za jesti, na mojoj pijaci b.luk 6-7 KM
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3495 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Nemamo plastenik, pa šta ću.Na kojoj si pijaci kupila b.luk za 3KM? Hoćeš li njega sadit ili si kupila samo za jesti, na mojoj pijaci b.luk 6-7 KM
Moji su u novembru posijali i vani samo bacili sjeme i zalili pa je i ta prezimila i mogla se jesti.reci cu ti na pp gdje sam kupila luk. :D
Taj luk cu i sijati i jesti.
Kod nas isti sipi snijeg tako sablazno,a tako utjesno sto znamo da je mart. :cry:
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3496 Re: Bášča

Post by Ratarka »

mumine, hvala, sad kontam sto mi kazete da sam preCerala :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3497 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Inače na 1. slici se lijepo vidi šta znači 1/2 zemlje samo jer sad u ono možeš dosuti zemlju i tako rješiti jedan dio sa izduženim stabljikama plus dobiješ dupli korijenski sistem. Kad budeđ pikirala i onako još dodatnog korijena dobiješ jer pikiraš do listova.
Svi ne rade kao ja, pa ti izaberi od svakog po malo, malo mog, malo vrtlarovog, malo safranovog i ostalih.
Najbolje znanje proizilazi iz ličnog iskustva i MUP metode (Metoda Uzaludnih Pokušaja). Nemamo svi iste uslove pa je bezveze govoriti i o najbolje načinu uzgoja.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3498 Re: Bášča

Post by Ratarka »

Mu'min wrote:Inače na 1. slici se lijepo vidi šta znači 1/2 zemlje samo jer sad u ono možeš dosuti zemlju i tako rješiti jedan dio sa izduženim stabljikama plus dobiješ dupli korijenski sistem. Kad budeđ pikirala i onako još dodatnog korijena dobiješ jer pikiraš do listova.
Svi ne rade kao ja, pa ti izaberi od svakog po malo, malo mog, malo vrtlarovog, malo safranovog i ostalih.
Najbolje znanje proizilazi iz ličnog iskustva i MUP metode (Metoda Uzaludnih Pokušaja). Nemamo svi iste uslove pa je bezveze govoriti i o najbolje načinu uzgoja.
svi ste mi to vec rekli, pa sam poslusala i na nekoliko mjesta poredala casice, razlicito pikirane. na slici redom su (sve je jabucar)
1. zemlja do pola, stalajo na prozoru
2. zemlja do pola, stajalo na prozoru odignuto na knjigu
3. zemlja do pola stajalo pod halogenom lampicom
4. zemlja nasuta kako je koju "zapalo", stajalo na sred trpezarijskog stola
eksperiment je doveo do novog cirkusa u sred stana - lampe iznad stola koja pokusava da spasi do sadasnje promasaje
Image
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#3499 Re: Bášča

Post by Ratarka »

i drugo pitanje, mumin ce se ovome radovati :)
da li da pikiram sada ove feferoncice? fino izgledaju, ali se bojim da je bas guzva a imaju samo po dva listica
Image
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#3500 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Ratarka wrote:i drugo pitanje, mumin ce se ovome radovati :)
da li da pikiram sada ove feferoncice? fino izgledaju, ali se bojim da je bas guzva a imaju samo po dva listica
Čim se nakon prvih listova pojave dva dodatna (znači ukupni sabir je 4 vidljiva listića) možeš pikirati.
Post Reply