Baksis, tringelt, napojnica

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Da li ostavljate napojnicu?

Uvijek
14
28%
Kad je usluga izuzetno dobra
29
58%
Nikad
7
14%
 
Total votes: 50

User avatar
Truba
Posts: 81769
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1

Post by Truba »

jednom sam ostavio bakšiš i desila se neugodna situacija jer je frajer zaboravio da mi da račun
kad sam tražio račun ponovo mi je pokušao naplatiti isti račun :D:D:D

daklem više ne ostavljam bakšiš :D

jel mi dobro opravdanje? a :D:D:D
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#2

Post by karanana »

Dok sam zivio vani, gdje je obicaj da se ostavi, ostavljao sam i to vise nego sto je "propisano". I sam sam radio u usluznoj industriji gdje je baksis vazan dio primanja i znam kako je. Ovdje u Bosni - rijetko kad ostavljam, u kaficima nikad, u restoranima jedno 5-10 % od velicine racuna a taksistima uvijek ostavim 2-3 marke neovisno od cijene prevoza jer mislim da su njihove usluge potcijenjene.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#3

Post by shin »

Konobari su najgora sorta, odmah poslije taksista. Ako osjeti da nema naponice ponasanje prelazi u bezobrazluk. Plus moras se svadjati sa njima da ti donese sta hoces.
*mima*

#4

Post by *mima* »

Kad je usluga izuzetno dobra.
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#5

Post by Vertigo »

Ako konobaru ne ostavis baksis drugi put ces naci mjesta jedino kod WCa :D :D
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#6

Post by black »

rijetkost da ostavim..vecina ljudi koji rade u usluznim djelatnostima ponasa se kao da si dosao da nesto dzabe trazis..
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#7

Post by zena21 »

seka wrote:zavisno od usluge i ljubaznosti osoblja.
Isto :)
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#8

Post by shin »

black wrote:rijetkost da ostavim..vecina ljudi koji rade u usluznim djelatnostima ponasa se kao da si dosao da nesto dzabe trazis..
Oko je u pravu, klasicna korupcija ''plati pa cu raditi svoj posao za koji sam vec placen''.
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#9

Post by black »

A wrote:Pa u kakve vi to bircuze idete?

Ja s vrata kazem "dobar dan, ja sam Andja iz dijaspore" pa me pripaze :D
josh kad chuju francuski naglasak upishke se :oops: :D
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#10

Post by Vertigo »

A wrote:Pa u kakve vi to bircuze idete?

Ja s vrata kazem "dobar dan, ja sam Andja iz dijaspore" pa me pripaze :D
Bolje ti je s vrata reci- Daj meni pice, popi i ti sta hoces i daj gazdi sta pije. Nema fule :D :D
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#11

Post by SiSaJuMe »

Baksis za dobru uslugu ? Smijesno
Pa onda i pekaru moramo ostavit baksis kad dobro ispece peciva. Cista budalestina od 'obicaja'
Ps. Postar donese penziju (crkavicu) i baka mu da 2 marke. Veli neka sine vidis kako je brzo i uredno donio?

Svi naplate svoje usluge, i ocekivat je da te usluge dobro izvrse. baksis - zaboravi.
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#12

Post by Santos »

Vjerovali ili ne ali konobar na Vrelu Bosne mi sjede za hastal i prica ovako.E moj pasa mala plata znas kako ti je ovdje bio rat da mi nije jos baksisa nebi prezivio.Ja ga damgle i fino sam mu reko da mora otic do gazde da mu trazi povecanje plate jer od iste nemoze zivjet.Kako je samo ljut bio konobar.
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#13

Post by SiSaJuMe »

A wrote:
SiSaJuMe wrote:Baksis za dobru uslugu ? Smijesno
Pa onda i pekaru moramo ostavit baksis kad dobro ispece peciva. Cista budalestina od 'obicaja'
Ps. Postar donese penziju (crkavicu) i baka mu da 2 marke. Veli neka sine vidis kako je brzo i uredno donio?

Svi naplate svoje usluge, i ocekivat je da te usluge dobro izvrse. baksis - zaboravi.
U nekim profesijama plata jednostavno ne odgovara trudu i radu zaposlenog. U nekim zemljama plata je minimalna i baksis obavezan, to je u stvari cijena usluge, koja nije uracunata u cijenu jela i pica. Tako da konobari uglavnom zive od baksisa.
pojasni mi to kako je baksis obavezan. jel kupcu/korisniku tih usluga kazes klopa i pice su ti 10 maraka i daj jos 2 marke baksisa jer je obavezan?

Ps. A to sto je mala plata,. pa i moj poznanik je rudar sa malom platom i kopa po cijeli dan , pa kad ti cumur nalozes sjeti se njega i daj mu baksis jer ti cumur super gori.
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#14

Post by cHupjahalic@ »

na mom radnom mjestu je nedavno jedan pacijenat ostavio ceduljicu sa porukom i 200 norveskih krona da mi kupimo kolac ili nesto. raportirano je odmah i novac je, dan poslije, poslan kao preporuceno pismo na njegovu adresu.
zasto neko nekome da ostavlja baksis ako su plate koliko toliko normalne?

u restoranu imam obicaj dati baksis, a koliko? - zavisi od usluge.
Bechir
Posts: 97
Joined: 30/12/2006 12:46
Location: Svizzera

#15

Post by Bechir »

Ostavim ca. 5-10% baksisa. To mi je ostalo iz iskustva stecenog u Parizu! :)
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#16

Post by MRAVOJED »

A wrote:
seka wrote:
A wrote:Pa u kakve vi to bircuze idete?

Ja s vrata kazem "dobar dan, ja sam Andja iz dijaspore" pa me pripaze :D
zar se vidi na tebi da si iz dijaspore :oops:

moras li naglasiti :oops:
Ma ovaj francuski dijasporaski govor nema snagu jednog njemackog ili engleskog, koji se tako dobro upetljaju u govor.

Kad ubacujes francuski, onda u najboljem slucaju zvucis kao Nusiceva pokondirena tikva :oops:
ko delboy :D
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#17

Post by cHupjahalic@ »

SiSaJuMe wrote:Ps. A to sto je mala plata,. pa i moj poznanik je rudar sa malom platom i kopa po cijeli dan , pa kad ti cumur nalozes sjeti se njega i daj mu baksis jer ti cumur super gori.
Slazem se. Mislim da rudar zasluzuje baksis puno vise nego jedan konobar (koji makar moze udisati cisti vazduh).
Como_Sarajevo
Posts: 624
Joined: 20/01/2004 00:00

#18

Post by Como_Sarajevo »

Redovno ostavljam bakšiš na mjestima u koja zalazim.Za neku sitnu paru neću osiromašiti niti će se neko,ko prima,obogatiti :D I naravno uvjek imam prolaz :D Naravno,sve je stvar osjećaja za parama.U mom slučaju,što ih više trošim više dolaze :D
User avatar
Rania
Posts: 395
Joined: 09/10/2006 11:40
Location: Sarajevo

#19

Post by Rania »

A wrote:
SiSaJuMe wrote:
A wrote:
Tacno je u UK na racunima pise service not included i obicno se ostavlja 20% u restoranima
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#20

Post by alek »

Rania wrote:Tacno je u UK na racunima pise service not included i obicno se ostavlja 20% u restoranima
a sta biva ako se oglusis o ovu notu? :D
User avatar
Rania
Posts: 395
Joined: 09/10/2006 11:40
Location: Sarajevo

#21

Post by Rania »

alek wrote:
Rania wrote:Tacno je u UK na racunima pise service not included i obicno se ostavlja 20% u restoranima
a sta biva ako se oglusis o ovu notu? :D
nista :-)
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#22

Post by alek »

eto vidis :D al haj, ko ne zaisce... :D
mirness
Posts: 225
Joined: 04/12/2006 18:54

#23

Post by mirness »

A wrote:
alek wrote:
Rania wrote:Tacno je u UK na racunima pise service not included i obicno se ostavlja 20% u restoranima
a sta biva ako se oglusis o ovu notu? :D
To samo znaci da je konobar za tebe radio besplatno.
i da drugi put nece biti tako dobra usluga :D
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#24

Post by alek »

A wrote:
alek wrote:
Rania wrote:Tacno je u UK na racunima pise service not included i obicno se ostavlja 20% u restoranima
a sta biva ako se oglusis o ovu notu? :D
To samo znaci da je konobar za tebe radio besplatno.
rodjica :D :D
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#25

Post by Lace »

komi wrote:jednom sam ostavio bakšiš i desila se neugodna situacija jer je frajer zaboravio da mi da račun
kad sam tražio račun ponovo mi je pokušao naplatiti isti račun :D:D:D

daklem više ne ostavljam bakšiš :D

jel mi dobro opravdanje? a :D:D:D
sto ce ti racun..i ko je vidio da se pare+baksis daju prije racuna ....komi...krajnje si smotan :D
Post Reply