Bakerova cista

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Orbit_girl
Posts: 62
Joined: 06/03/2012 21:26

#1 Bakerova cista

Post by Orbit_girl »

Mislim da nema ove teme. Zanima me da li neko ima problema s tim, i zbog cega tacno nastaje? Hvala :)
Orbit_girl
Posts: 62
Joined: 06/03/2012 21:26

#2 Re: Bakerova cista

Post by Orbit_girl »

Niko nista?! :(
Orbit_girl
Posts: 62
Joined: 06/03/2012 21:26

#4 Re: Bakerova cista

Post by Orbit_girl »


Eto bas ti hvala, ne bih znala za google da mi ti ne rece :D :D :D
Procitala sam, ali sam mislila da ce se javiti neko sa istim problemom s kim bih mogla razgovarati malo vise o tome. :)
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#5 Re: Bakerova cista

Post by bdzs »

Imam to čudo ispod koljena već 20 godina. Ne koristim nikakvu terapiju ...jedino odmor pomaže ukoliko naraste.
Orbit_girl
Posts: 62
Joined: 06/03/2012 21:26

#6 Re: Bakerova cista

Post by Orbit_girl »

bdzs wrote:Imam to čudo ispod koljena već 20 godina. Ne koristim nikakvu terapiju ...jedino odmor pomaže ukoliko naraste.
Nisam jedina :) Boli li tebe? Mene ne, smeta mi kad naraste, kao da ''koci'' nogu malo, odmorim se i ok mi bude :)
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#7 Re: Bakerova cista

Post by Brus Lee »

Orbit_girl wrote:
bdzs wrote:Imam to čudo ispod koljena već 20 godina. Ne koristim nikakvu terapiju ...jedino odmor pomaže ukoliko naraste.
Nisam jedina :) Boli li tebe? Mene ne, smeta mi kad naraste, kao da ''koci'' nogu malo, odmorim se i ok mi bude :)
Ponekad, namazi nekom antireumatskom kremom. Obicno je posljedica nekog udarca (traume) koljena u proslosti.
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#8 Re: Bakerova cista

Post by bdzs »

Baš tako, nastane nakon povrede koljena. Ja sam svoje koljeno sredio 92 godine kada sam ga trebao operisati što sam učinio tek nakon 10 godina. Cistu nisu dirali, ona valjda nastaje kad se poremeti funkcija "podmazivanja" koljena. Ne smeta mi sve dok ne trčim i ne dižem teret. Antireumatske maze sigurno pomažu al je najbolji lijek rasterečenje.
Orbit_girl
Posts: 62
Joined: 06/03/2012 21:26

#9 Re: Bakerova cista

Post by Orbit_girl »

jeste da jos uvijek cekam na ultrazvuk koljena, ali ortoped je dao tu dijagnozu: Bakerova cista.
A je li vama otice koljeno? Meni da, bola nema. Pijem sad neke tablete na biljnoj bazi, koncentrat zelenousne skoljke, doktor kaze da moze pomoci.
Emaklix
Posts: 1
Joined: 12/03/2013 22:22

#10 Re: Bakerova cista

Post by Emaklix »

Ja imam problema sa lijevim koljenom vec nekoliko godina. Ne otiče koljeno, nema crvenila boli uvijek, posebno pri nekoj aktivnosti. U posljednjih par godina sam išla na dosta pretraga( magnetna rezonanca, ultra zvuk, reuma testove ...) Svaki put neka nova dijagnoza. Jedan doktor kaze neke plike(tako nešto) drugi opet kaže Bekerova cista, treći prebrzo se razvijaš(jer su problemi počeli od 12. godine, a sad imam 18 valjda sam se razvila za 6 godina). Nikad niti jedan doktor nije uspostavio tačnu dijagnozu pa da počnem sa terapijom. Predlagali su mi i operaciju ne znajuci tačnu dijagnozu. Naravno moji rodiltelji nisu pristali na tu operaciju 'naslijepo'. Jednom sam čak primila i neku "blokadu"(injekciju) direkto u koljeno i prestalo je nekih 2-3 mjeseca i sve opet ispočetka. Preporučili su mi i Omega tablete na bazi ribljeg ulja ali od njih sam samo dobila par kilograma i nista više. A da ne govorim o 'kucnom' liječenju čajevima i bljkama ( sve sam probala). Prestala sam se baviti sportom jer mi koljeno predstavlja problem. Na neki način sam i odustala od liječenja jer sam vidjela da ovi naši doktori nemaju pojma.
Ako neko ima neki sličan slučaj ( mada sumnjam )
Voljela bih znati ako neko ima sličan slučaj ili neki novi savjet .
Unaprijed hvala
User avatar
minderpuza
Posts: 114
Joined: 27/05/2011 19:27
Location: Na minderlucima

#11 Re: Bakerova cista

Post by minderpuza »

Bakerovu cistu sam otklonila 2001 u tadasnjoj Vojnoj Bolnici, dr. Djozic uspostavio dijagnozu, dr. Korac operisao. Rez ogroman (8-10 cm) ali bol je prestala i u roku od 7 dana bila sam regularno na nogama. Bila sam mirna jedno vrijeme al evo u decembru operisah ponovo isto koljeno, ovaj put meniskus puko na komade, AC ligament se "pocijepao" arthritis na femuru itd. itd. Zakrpe mi meniskus, zakrpe mi acl, arthritisu ne mogu bezbeli nista. U februaru ponovo na operaciju istog koljena udari po istom savu, ponovo se napravila cista :? .... Veli doktor najcudnije mu je u ovim mojim godinama arthritis reko war malnutririon :-D
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#12 Re: Bakerova cista

Post by CherryLips »

.
User avatar
dr.gog
Posts: 4947
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#13 Re: Bakerova cista

Post by dr.gog »

Molim sve koji imaju iskustva sa ovim problemom i koji su se liječili, da mi se jave na pp radi kontakta i razmjene iskustva.

Hvala velika! :)
Alkos
Posts: 2728
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#14 Re: Bakerova cista

Post by Alkos »

Da li neko na forumu ima ovaj zdravstveni problem, čisto radi razmjene iskustava i načina liječenja? :)
nikeze
Posts: 578
Joined: 07/12/2018 12:57

#15 Re: Bakerova cista

Post by nikeze »

Da li ima neko iskustva sa tretiranjem koljena i Bakerove ciste TENS aparatom. Da li pomaže kriomasaža ledom?
Sporo ide oporavak. Šta je najbolje? Voltaren tablete slabo pomažu.
Doktori preporučuju da se ne operiše i da se ne vadi voda. Ona navodno sama pukne vremenom i izlije se.
Koji oblik fizikalne terapije je najbolji?
epik
Posts: 1498
Joined: 10/05/2011 14:15

#16 Re: Bakerova cista

Post by epik »

Meni se formirala Bakerova cista nakon povrede koljena oko 5cm sirine, medjutim na kontrolnom MRI nije bila prisutna, hodao sam sa stakama u tom periodu, sa limitiranim pokretima u koljenu.
Post Reply