Bahrejn

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
crnoplavo

Bahrejn

Post by crnoplavo » 15/02/2012 10:14

U Bahrejnu mjesecima traju protesti ljudi zeljnih slobode od diktartorske cizme porodice al Khalifa...mnogo je mrtvih nevino stradalih a jos vise zatvorenih, zaboravljenih po kazamatima bahrejnskog rezima, mnogo je srusenih dzamija...
U pomoc rezimu dosle su snage Saudijske Arabije, Kuvajta, Katara i Emirata,spomenik na centralnom trgu trg na kojem su se okupljali demonstranti je srusen.

Ipak usprkos svom trudu diktatora protesti naroda zednog slobode se nastavljaju, bez obzira na zrtve...

http://www.aljazeera.com/programmes/201 ... 98162.html

El_comadante
Been thanked: 2 times

Re: Bahrejn

Post by El_comadante » 15/02/2012 11:28

vlast u ovoj državi čine manjinski Sunije a bune se većinske Šije. sad je ovo vjerovatno i malo veče političko pitanje odnosno vjerovatno su upetljani i Saudijci i Ameri sa jedne strane i Iran sa druge... vidječemo kako če se to završiti.

bogoljub

Post by bogoljub » 18/02/2012 22:40

Dešavanje u Bahrejnu je sramota! Dolazi vojska iz susjednih zemalja DA UDARA I BIJE LJUDE a to sve pod plaštom kralja.
Kada je na konferenciji za novinare jedan novinar upitao Obamu šta misli o događajima u Bahrejnu, on je odgovorio da kralj ima pravo da reguliše stvari kako on hoće i da je to uredu! Na to je ovaj novinar upitao : ''A šta bi kazali kada bi sutra Iran ušetao sa svojim snagama u Iraq npr, je li i to >OK , na šta je Obama ostao smušen, i ko mali miš čupao se nekavim diplomatskim vicevima!

kiky

Post by kiky » 23/02/2012 18:10

bahrein je poslušna arapska država ...
sve vrca od demokratije pa nema potrebe da im se ta budalaština instalira ...

crnoplavo

Post by crnoplavo » 22/03/2012 20:59

Proslog petka navrsila se godina dana od pocetka mirnih protesta stanovnika ove male drzave, bisera Perzijskog zaljeva.
Na mirne proteste rezim, podrzan od strane jataka iz Saudijske Arabije, Emirata, Katara, odgovorio je na najbrutalniji nacin, ubistvima mirnih protestanata, zena, djece i punjenjem kraljevskih kazamata porodice al-Khalifa ljudima ciji je jedini zlocin bio to sto su se usudili da na mirnim protestima zatraze reforme, u duhu demokratije.

Policija i vojska porodice al-khalifa, podrzane snagama iz Saudijske Arabije, Emirata, Katara, su ulazile u bolnice, i iz bolnica odvodili tesko ranjene protestante kao i doktore koji su im pruzali pomoc...

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 22/03/2012 21:01

crnoplavo wrote:
Proslog petka navrsila se godina dana od pocetka mirnih protesta stanovnika ove male drzave, bisera Perzijskog zaljeva.
Na mirne proteste rezim, podrzan od strane jataka iz Saudijske Arabije, Emirata, Katara, odgovorio je na najbrutalniji nacin, ubistvima mirnih protestanata, zena, djece i punjenjem kraljevskih kazamata porodice al-Khalifa ljudima ciji je jedini zlocin bio to sto su se usudili da na mirnim protestima zatraze reforme, u duhu demokratije.

Policija i vojska porodice al-khalifa, podrzane snagama iz Saudijske Arabije, Emirata, Katara, su ulazile u bolnice, i iz bolnica odvodili tesko ranjene protestante kao i doktore koji su im pruzali pomoc...
Ne huli bracu, dje bi oni to :mrgreen: .

simpozijum delirijum

Post by simpozijum delirijum » 22/03/2012 21:11

e moj care , hvala ti za temu :thumbup:
ali ?
u Bahreinu je sjediste Americke 5 flote , strateski vazna drzava neo-imperijalistima i porodici Sauda iz S, Arabije
dakle ?
narod Bahreina neces vidjeti na CNN ili BBC televiziji , a Saudija je poslala trupe da guse pobunu ( uz Americko naoruzanje i podrsku)
ali ?
svima su puna usta Libije ( koja je u haosu unistena drzava kao i Irak poslije "oslobadjanja") i Sirije
dodaj i Jemen takodjer , neko je Al Kaida a neko je "borac za slobodu "
kako velike gazde kazu a narod Bahreina su iskrena i cista Arapska revolucija , ali revolucije takovoga tipa koje ne mogu kontrolisati su opasne imperijalistima i zato ih ubijaju masovno

Intimus

Post by Intimus » 22/03/2012 22:56

Pa što se ne naoružaju?! :oops:
Oopss, ja fulao temu, nije ovo o Siriji! :mrgreen:
Gdje su sad oni principijelni poznavaoci bliskoistočnih zemalja, Arapskog proljeća i ostalih "dešavanja naroda" da nam malo razjasne šta se ovo dešava? A i oni branioci utjerivanja "demokratije" od strane Amerike, Engleske, Francuske ...?

jefferson

Post by jefferson » 22/03/2012 23:02

Intimus wrote:Pa što se ne naoružaju?! :oops:
Oopss, ja fulao temu, nije ovo o Siriji! :mrgreen:
Gdje su sad oni principijelni poznavaoci bliskoistočnih zemalja, Arapskog proljeća i ostalih "dešavanja naroda" da nam malo razjasne šta se ovo dešava? A i oni branioci utjerivanja "demokratije" od strane Amerike, Engleske, Francuske ...?
Ovo je ejdnostavno.
Konfrotacija S. Arabije i irana preko Bahreina.
Amerikancima odgovara kontrola S. Arabije nad ovom drzavicom. S. Arabija nece da cuje o silasku kralja zbog uticaja Irana.
Naravno da treba da bahrein postane demokratija, i da je princip u pitanju vec bi se ta prica zavrsila.
Problem u ovome je sto S. Arabija isporucuje 12 miliona barela nafte dnevno i ako se njima svidja taj rezima to ce tako biti!
Cista medjunarodna diplomatija gdje svako gura svoju igru.
I Sirija je okrsaj Irana sa S. Arabijom kao i kompletno nuklearno pitanje.
Ja nemam nista protiv da Iran dobije bombu, ali ako iran anpravi bombu, onda ce je napraviti i S. Arabija. A to je jeben problem!

Intimus

Post by Intimus » 22/03/2012 23:46

O nuklearnom programu i eventualnoj atomskoj bombi Irana pisano je već dosta na temi "Iran". Nije velika sreća ako je dobije Iran, a onda po nekom valjda slijedu logike i S. Arabija. Ipak, država koja se dočepa te bombe, postaje koliko toliko zaštićena od direktnog napada Amerike i ostalih sljedbenika demokratizacije!
A što se tiče "Arapskog proljeća", mislim da mi obični posmatrači još uvijek nemamo jasnu predstavu ko je počeo, zašto, kako, i sa kojim ishodima će se sve to završiti.

Opetja033

Post by Opetja033 » 22/03/2012 23:53

Bahrein se ne moze porediti sa Libijom i Sirijom - ni po kakvim parametrima. Ali bukvalno ni po kakvim parametrima. Brutalnost i divljastvo koje su ispoljavali Gadaffi i koje danas ispoljava Assad su svjetlosnim godinama ispred nasilnog gusenja ustanka u Bahreinu.
Dalje, Bahrein ima parlament, neki vid demokratije u kojem sjedi dobar broj predstavnika stranaka koje su stajale iza ustanka - te stranke nisu zabranjene, one imaju svoju slobodu djelovanja i dan danas su aktivne. U Libiji je djukela Gadafi zabranio djelovanje svih stranaka a u otpadnikovoj Siriji je dozvoljena samo Baath partija (nemojte mi samo pricati o minornim strankama koje su u sustini prorezimske i sateliti Baath partije).

Only1

Post by Only1 » 22/03/2012 23:58

Arab Spring = americko djelo

Opetja033

Post by Opetja033 » 23/03/2012 00:10

Only1 wrote:Arab Spring = americko djelo
Kakva dubokoumna analiza trenutnog stanja na Bliskom Istoku, zadivljeni smo.. Impresionirani. :roll:

Man of steel

Post by Man of steel » 23/03/2012 01:48

Opetja033 wrote:
Only1 wrote:Arab Spring = americko djelo
Kakva dubokoumna analiza trenutnog stanja na Bliskom Istoku, zadivljeni smo.. Impresionirani. :roll:
I opet mnogo preciznija i tačnija od tvoje licemjerne žabokrečine gore napisane.

Protesti u Bahreinu se razlikuju od onih u Libiji i Siriji samo po tome što rulji iz Bahreina nije niko dao oružje u ruke jer se tako nešta ne poklopa sa interesima odvratnih licemjera iz Rijada,Dohe,Vašingtona,Londona...

U slučaju Egipta nekoliko "profesionalnih revolucionara" koji su svrgnuli Mubaraka su obučavani na našim prostorima od strane zapadnih tajnih službi.U Egiptu danas na vlasti imamo vojnu huntu a parlament polahko preuzimaju selafije i druge radikalne struje koje u prvi plan gura Saudijska Arabija uz aminovanje Zapada.

U slučaju Libije i rušenja Gadafija Zapad je finansirao i podržavao AlKaidu i njihovu podružnicu LIFG čiji prvi čovjek, inače dugogodišnji terorista, danas upravlja Libijom gdje vlada anarhija i bezakonje. Kao i u slučaju Egipta na vlast se dovode radikalne struje.

U slučaju Jemena bivši predsjednik još jedan u nizu diktatora se danas odmara i oporavlja u Americi. Imunitet od svih krivičnih djela je dobio tako što je otišao u Saudijsku Arabiju i potpisao kapitulaciju. Na njegovo mjesto je došao američki kandidat kao jedini pogodan i nagodan.

Zanimljivo je i u Afganistanu gdje su u zadnjih mjesec dana Amerikanci uspjeli da pišaju po mrtvim ljudima, da spale Kuran i da ubiju nekoliko desetina Afganistanaca. Kao i u gore pomenutim državama opet se kanališe energija tako što će najviše profitirati one najradikalnije struje, a to su u slučaju Afganistana-Talibani. Već se po malo počinje govorkati i o primirju između dugogodišnjih "neprijatelja".

U Siriji imamo preslikan slučaj iz Libije sa malo drugačijom strategijom. Pošto je međunarodna intervencija nemoguća ide se na izazivanje građanskog rata i sektaškog nasilja koje će se prenjeti i na Irak. Krajnji cilj je naravno obračun sa Iranom.

Ljudi su ovce!

Intimus

Post by Intimus » 23/03/2012 02:21

Opetja033 wrote:Bahrein se ne moze porediti sa Libijom i Sirijom - ni po kakvim parametrima. Ali bukvalno ni po kakvim parametrima. Brutalnost i divljastvo koje su ispoljavali Gadaffi i koje danas ispoljava Assad su svjetlosnim godinama ispred nasilnog gusenja ustanka u Bahreinu.
Dalje, Bahrein ima parlament, neki vid demokratije u kojem sjedi dobar broj predstavnika stranaka koje su stajale iza ustanka - te stranke nisu zabranjene, one imaju svoju slobodu djelovanja i dan danas su aktivne. U Libiji je djukela Gadafi zabranio djelovanje svih stranaka a u otpadnikovoj Siriji je dozvoljena samo Baath partija (nemojte mi samo pricati o minornim strankama koje su u sustini prorezimske i sateliti Baath partije).
Ja ne vršim nikakva poređenja.
Generalno, sve te arapske zemlje nemaju veze sa demokratijom. Po pitanju moderne države oni su zapeli negdje tamo u XVI ili XVII vijeku, imaju kraljeve i predsjednike koji su Bogom dani da vladaju doživotno, pa onda sin ... Koliko sam ja upućen, takav oblik vladavine nema baš puno veze ni sa Islamom...
Kakav crni bahreinski parlament, s jedne strane mu ušla saudijska vojska, s druge mu američki nosač aviona!
Iz cijelog tog cirkusa od država sa muslimanskom većinom izdvajam samo dvije: Tursku koja se decenijama bori sačuva sekularnu državu, dvocifreni privredni rast, ima solidnu populaciju, solidnu vojsku, ima svoje ja... i druga Iran (znam da se mnogi neće složiti samnom), ne zbog svojeg ustavnog uređenja i ljudskih prava, već prvenstveno zbog toga što školuje omladinu - ulaže u svoju sdašnjost i budućnost. U datim okolnostima poluizolacije pokušava da osloncem na vlastitu pamet i resurse ne samo održi stabilnu ekonomiju, već se hvata u koštac i sa najsavremenijim tehnologijama. A budućnost ove države vidim u tim mladim školovanim ljudima, koji će imati dovoljna znanja i mudrosti da izvrše odgovarajuće promjene.
A od kraljeva i vječitih vladara dabogda ikad išta ...važnoje da nafta teče!

jefferson

Post by jefferson » 23/03/2012 02:49

Intimus wrote:
Opetja033 wrote:Bahrein se ne moze porediti sa Libijom i Sirijom - ni po kakvim parametrima. Ali bukvalno ni po kakvim parametrima. Brutalnost i divljastvo koje su ispoljavali Gadaffi i koje danas ispoljava Assad su svjetlosnim godinama ispred nasilnog gusenja ustanka u Bahreinu.
Generalno, sve te arapske zemlje nemaju veze sa demokratijom. Po pitanju moderne države oni su zapeli negdje tamo u XVI ili XVII vijeku, imaju kraljeve i predsjednike koji su Bogom dani da vladaju doživotno, pa onda sin ... Koliko sam ja upućen, takav oblik vladavine nema baš puno veze ni sa Islamom...
Kakav crni bahreinski parlament, s jedne strane mu ušla saudijska vojska, s druge mu američki nosač aviona!
Iz cijelog tog cirkusa od država sa muslimanskom većinom izdvajam samo dvije: Tursku koja se decenijama bori sačuva sekularnu državu, dvocifreni privredni rast, ima solidnu populaciju, solidnu vojsku, ima svoje ja... i druga Iran (znam da se mnogi neće složiti samnom), ne zbog svojeg ustavnog uređenja i ljudskih prava, već prvenstveno zbog toga što školuje omladinu - ulaže u svoju sdašnjost i budućnost. U datim okolnostima poluizolacije pokušava da osloncem na vlastitu pamet i resurse ne samo održi stabilnu ekonomiju, već se hvata u koštac i sa najsavremenijim tehnologijama. A budućnost ove države vidim u tim mladim školovanim ljudima, koji će imati dovoljna znanja i mudrosti da izvrše odgovarajuće promjene.
Mislim da se slazemo sto se tice Irana. To jeste najnaprednija zemlja, ali je problem u bradatim spodobama.
Oni su svojom edukacijom sami sebi stvorili problem. Irancima ne treba bomba da se zastite od amerike, nego od svog naroda.
Bahrein je nesto izmedju jer ljudi u Bahreinu jos zive dobro da bi doslo do nereda kao u Libiji ili Siriji.

El_comadante

Post by El_comadante » 23/03/2012 08:15

sve je tu interes. danas Iran na ovaj ili onaj način kontroliše Irak, Siriju i Liban, a u ovoj konstalaciji snaga pokušavaju da preošire uticaj na Bahrein. dakle u ovoj priči "moraš" biti na nečijoj strani USA, Saudija na jednoj Iran na drugoj. tako je to danas.

Nele9

Post by Nele9 » 23/03/2012 11:27

Upoznajte "gospodina" Ian-a Henderson-a, bivseg uposlenika Kraljevine Bahreina i vladinih sigurnosnih sluzbi. Henderson je u ovoj zemlji poznatiji kao "Butcher of Bahrain" ili "Bahreinski Mesar".
Vladajuca Al-Khalifa porodica ne za.ebava svoj narod od 2011 godine, vec to kontinuirano radi vec godinama.
Na zalost tekst je samo na engleskom.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ian_Henderson_(Britain)

crnoplavo

Post by crnoplavo » 24/03/2012 17:09

simpozijum delirijum

Post by simpozijum delirijum » 24/03/2012 21:06

na temi o Siriji i Libiji poredite sa agresijom na BiH , a vamo Bahrein sada ispade 'demokratski" malcice ' biju demonstrante ?
upadaju u bolnice i siluju medicinske sestre koje pruzaju pomoc ranjenima :x
porodice Al Kalifa i Sauda , ciji su luksuzni apartmani i jahte i ovdje kod mene na Floridi , ono da se malo ljudi odmore od klanja vlastitoga naroda ? uz apsolutno gostoprimstvo i zastitu USA drzave
e moj care koji si ti naivac !

asurbanipal
Has thanked: 2 times

Post by asurbanipal » 25/03/2012 09:02

Intimus wrote:
Intimus, za ovo boldirano :thumbup:

A od kraljeva, prinčeva, prinčića, ipak ima neke koristi...Pogledaj video. Što bi rekli, "Islam" na djelu... :D

Nele9

Post by Nele9 » 25/03/2012 09:19

simpozijum delirijum wrote:
na temi o Siriji i Libiji poredite sa agresijom na BiH , a vamo Bahrein sada ispade 'demokratski" malcice ' biju demonstrante ?
upadaju u bolnice i siluju medicinske sestre koje pruzaju pomoc ranjenima :x
porodice Al Kalifa i Sauda , ciji su luksuzni apartmani i jahte i ovdje kod mene na Floridi , ono da se malo ljudi odmore od klanja vlastitoga naroda ? uz apsolutno gostoprimstvo i zastitu USA drzave
e moj care koji si ti naivac !
Ma, za.ebavo se covjek ba. Ne misli to on ozbiljno.

asurbanipal
Has thanked: 2 times

Post by asurbanipal » 25/03/2012 10:05

jefferson wrote:
Intimus wrote:
Mislim da se slazemo sto se tice Irana. To jeste najnaprednija zemlja, ali je problem u bradatim spodobama.
Oni su svojom edukacijom sami sebi stvorili problem. Irancima ne treba bomba da se zastite od amerike, nego od svog naroda.
Bahrein je nesto izmedju jer ljudi u Bahreinu jos zive dobro da bi doslo do nereda kao u Libiji ili Siriji.
@jefferson, bradate spodobe žive u Saudijskoj Arabiji. Napravili su karikaturu od čiste i časne vjere kao što je Islam. Državom vladaju samo dvije familije. Moglo bi se slobodno reći da Kraljevina Saudijska Arabija ima više sličnosti i poveznica sa Sovjetskim Savezom iz doba Staljina nego sa Islamom. O tome kako su dotični došli na vlast, to je za pdf Historija. Samo ću napisati ono što je rekao Poslanik s.a.v.s.: “Na istoku će ponići grupa ljudi koja će učiti Kur’ani kerim ali on neće ići ispod njihovih grla. Ova grupa će nicati do Sudnjega dana i na kraju će ponići s Dedždžalom. Njihov glavni znak je sjedenje u halci.” i “Doći će čovjek iz Vadi Ebu Hanife [Nedžda] (koji će izgledati) kao bik koji udara na jaram. U njegovo vrijeme će biti veliki pokolji i krvoproliće. Oni će sebi učiniti imovinu muslimana dozvoljenom i (dozvoljenom) za međusobnu trgovinu. Oni će učiniti živote muslimana sebi dozvoljene i (dozvoljene) za međusobno hvalisanje. U tom neredu će prezreni i niski doći na snagu. Njihove prazne želje će biti u njihovom društvu kao što je pas u društvu sa svojim gospodarom.” i “Na istoku će ponići narod koji će učiti Kur’an ali on neće ići ispod njihovog grla. [Neće ulaziti u njihova srca]. Kad god se jedna generacija njih posiječe druga nikne, dok se na kraju zadnja od njih ne nađe na strani dedždžala (antikrista).” i “O Allahu blagoslovi našu Siriju i Jemen!” Oni su rekli, “O Resulallah a naš Nedžd ?” On nije odgovorio. On je još dva puta blagoslovio Siriju i Jemen. Oni su ga još dva puta pitali da blagoslovi Nedžd ali on nije odgovorio. Treći put je rekao, “On [Nedžd] je mjesto potresa i smutnje (fitne) i iz njeg će nići šejtanov rog [epoha].”. Nedžd je pokrajina koja se nalazi na istoku Saudijske Arabije, a iz koje i porodica Al-Sa'ud i porodica Abdulvehhab vuku porijeklo...Već spomenute hadise treba staviti u historijski kontekst i mnoge stvari će biti dosta jasnije...
U Saudijskom kraljevstvu ne postoji nikakva podjela vlasti. Al-Sa'ud - kraljevska porodica, jeste država (ovo me podsjeća na Luja XIV koji je kao apsolutistički vladar, vladao 72 godine.). Kraljevska porodica je vlasnik energetskih resursa. Partner saudijske familije su već 250 godina, Al-Šejh, ili potomci Ibn Abdulvehhabovi, neodvojivi su od institucija religije, pravde i obrazovanja. Obje familije su kao što sam već ranije naveo sastavljene od ljudi iz Nedžda. Stanovnici Nedžda su jedini posjednici vlasti u Saudijskoj Arabiji, zauzimajući sva administrativna mjesta i mjesta na kojima se donose odluke. Premda ne više od 40 % saudijske populacije predstavljaju vehabije, ovaj kult drži monopol na religijski život u Kraljevstvu. Cijelo pravosuđe je vehabijsko, sačinjeno od svršenika vjerskih škola ove sekte. Ne postoje sudije koje predstavljaju hanefijsku, malikijsku, šafiijsku ili šiijsku pravnu znanost. Šiijski muslimani stoga moraju biti tretirani od strane sudija koji ih smatraju "hereticima", a njihovo svjedočenje se ne može saslušati protiv sunijskih muslimana ili čak u slučajevima uvrijeđenih sunnija. O odosu Saudijske Arabije i SAD-a ću kasnije...

amoninan

Post by amoninan » 25/03/2012 10:30

Đesi Halide :D

Prva stvar, otrilike je postojalo 13 oblasti koje su nazivane Nedžd.
A bar 5 velikih učenjaka ehli sunneta se en slaže s tvojom interepretacijom hadisa.
Između učenjaka koji za ovaj hadis tvrde da se odnosi na Irak su: El-KHatibi, El-Kirmani, El-Ajni, En-Nevevi, Ibn-Hadžer i mnogi drugi.

Uopšteno se govori da će fitna biti sa istoka.

Buharija je ovaj hadis stavio pod poglavlje:

''Nesreća će poteći sa istoka''

212) prenosi se od oca Salimovog: Poslanik Sallallahu Alejhi ve sellem je ustao pored mjesta odakle je držao govore(pokazujući prema istoku) i rekao:
Nesreća je tamo! Nesreća je tamo! Odakle će se pojaviti šejtanovi rogovi'' ili je rekao ''rogovi sunca''

213) Od ibn-Omera se prenosi : Čuo sam Allahovog Poslanika Sallallahu Alejhi ve Sellem da govori dok je bio okrenut prema istoku:'' Uistinu nesreća je tamo! odakle će se pojaviti šejtanovi rogovi''

214.) Hadisi o Nedždu pod raspravom

Slični hadisi se mogu pronaći u sahih Muslimu (4.svezak hadisi br. 6938+) a Hadisi koji imaju isto značenje se mogu pronaći u Sahih Muslimu (1. svezak hadisi broj 83+)

Većina ranih iskušenja i problema je započela na istoku, a većina njih u samom Iraku.

Ibn Hadžer navodi, citirajući govor Al-Khatibija objašnjavajući značenje Qarn (rogova):
''I drugi su govorili da je narod istoka bio u nevjerstvu u to vrijeme i da nas je Poslanik Sallallahu Alejhi ve Sellem izvjestio da će iskušenja i nevolje doći upravo iz tog pravca, i bilo je kako je i rekao. Prva iskušenja su upravo došla sa istoka i bila su razlog cijepanja muslimanskih redova, a ovo je ono što šejtan voli, takođe mnoge novotarije su se pojavile iz tog pravca''
(Feth-el-Beri 13/58 u komentaru na hadis o Nedžu)

Između iskušenja koja su se pojavila u iraku je i šehadet Alije radiallahu anhu, kao i šehadet Unuka Poslanika Sallallahu Alejhi ve Sellem, prva bitka između muslimana(međusobno) se desila u Iraku, pojava šijja npr :D

Imam En-Nevevi kaže da će jedna od najvećih fitni koja će se pojaviti sa istoka biti i Dedžal (Šer sahih muslim 2/29)

Takođe, u vremenu Poslanika Sallallahu Alejhi ve Sellem, postojalo je 13 mjesta pod nazivom Nedžd (izvor ‘’Nedždu Qur’anu- aš-šejtan) zavisno od toga gdje se neko nalazio, jer Nedžd znači uzvišeno visoko zemljište. Tako da su im Arapi iz poštovanja prema takvih mjestima davali imena Nedžd, A jedno od najpoznatih mjesta pod nazivom Nedžd u to vrijeme bio je upravo irak.

A Nedžd(uzvisina) za ljude koji su živjeli u Medini u pravcu istoka bio bi Irak.

Ibn Hadžer kaže : ‘’Al-Khatibi kaže : ‘’Nedžd u pravcu istoka, za ljude koji žive u Medinii bio bio pustinje Iraka i njezine regije [baadiya al-Iraaq wa Nawaaheehaa] jer je ovo istočno za ljude Medine. A osnovno značenje Nedžda je uzvišeno-uzdignuto od zemlje u suprotnosti od el-Gavr što je spušteno. Tihamah (obalni prostor sjevero-zapade i južne obale Arapskog poluostrva) je cjela EL-Gavr a mekka je Tihamah’’
Ibn Hadže dalje nastavlja i tvrdi da se slaže za El-Khatibovim mišljenjem da je Nedžd spomenut u hadisu u pravcu iraka, i da se pod Nedždom misli na uzvišeni dio zemljišta, a ne neko posebno mjesto.

Al-Mubarak podržava ove riječi u svom komentaru na Et-Tirimzijev Sunnen (10/314 br. 4212)

Hadis iz sahih Muslima (4/1505 br. 6943)
Salih bin Abdullah bin Omer je rekao: O narode iraka, kako je to čudno što se vi raspitujete o malim grijesima dok činite velike? (ubistvo Husejna) a čuo sam svog oca Abdullaha ibn Omera kako citira hadis Poslanika Sallallahu Alejhi ve Sellem, kako govori dok pokazuje prema istoku : ‘’zaista će nemiri doći sa ove strane, odakle će se pojaviti šejtanovi rogovi i zaista će te uderati jedne druge po vratovima… ‘’

Varijacije u riječima u hadisima o Nedždu ne ostavljaju nikakve sumnje o tome o kojem se mjestu radi.

hadis ibn Omera kojeg prenosi Ebu nuajm u Al-Hijja (6/133)
‘’Allahu podari svoj blagoslov na Medinu, i podari Svoj blagoslov na Mekku, I podari Svoj blagoslov na Šam i podari svoj blagoslov na Jemmen i podari svoj blagoslov u našem mjerenju(fee saa'inaa wa muddinaa)." A neka osoba reče :
‘’ O Allahov Poslaniče, a šta je sa našim Irakom ?’’
a on se samo okrenu i reče : ‘’Događat će se zemljotresi, iskušenja i nemiri i pojavit će se šejtanov rog’’
Šuhejb el-Arnaut kaže da mu je sened sahih u futnotama od šar es-Sunna (14/206-207 fn 2.)
I on se takođe slaže sa mišljenjem Al-Khatimija koje smo izad spomenuli.

Hadis Ibn Omera kojeg prenosi Et-teberani u Al-Awsatu da je Božiji Poslanik Sallallahu Alejhi ve Sellem klanjao sabah a zatim se okrenuo ljudima i rekao, ‘’ Allahu blagoslovi Medinu, Allahu podari nam blagoslov u našem mjerenju, Allahu podari Svoj blagoslov našem Šamu i jemenu’’ A neka je osoba rekla: ‘’I Iraku Božiji Poslaniče?’’ a on odgovori: ‘’odatle će se uzdignuti šejtanov rog i iskušenja i nemiri koja će biti poput velikih valova(veličine planine)’’

Ibn-hadžer el-hajtimi u svom ‘’Mujma-az-Zawaa’id’’ (3/305- dio: kolekcija dova za medinu) kaže: ‘’prenosioci su povjerljivi i precizni’’

Hadis od Ibn-Abbasa kojeg prenosi Et-teberani u ‘’El-Kebiru’’ da je Poslanik Sallallahu Alejhi ve Sellem dovio i spomenuo: ‘’ O Allahu Podari svoj blagoslov na naš Šam i Jemen’’ a neko od ljudi reče:’’ O Allahov Poslaniče a Irak?’’ a on reče: uistinu će se pojaviti šejtanovi rogovi i iskušenja i nemiri će doći poput ogromnih valova (veličine brda)i uistinu je tu grubost na istoku’’
Al-hajtimi kaže: ‘’prenosioci su povjerljivi i precizni’’ (ibid)

Dobre strane plemena et-Temim

U Buharijevom Sahihu se prenosi hadis od Ebu Hurejre radiallahu anhu:
"Zavolio sam narod Benu-Temim čim sam čuo od Božijeg Poslanika Sallallahu Alejhi ve Sellem da za njih kaže : ‘’ ovi ljudi (iz plemena beni-temim)će čvrsto stajati u borbi protiv Dedžala,
kada je došla sadaka od njihovog plemena, Božiji Poslanik Sallallahu Alejhi ve Selllem je rekao: ovo je Sadaka(dobrovoljni pokloni) od našeg naroda
Aiša radiallahu anhu je imala sluškinju(robinju) iz tog plemena, pa joj Božiji Poslanik Sallallahu Alejhi ve Sellem reče: oslobodi je jer je ona od potomaka Ismaila Alejhi selam’’(pleme et-temmimi)

(hadis br. 2543, 4366 iz El-Fetha) El-Askalani(ibn Hadžer) kaže: Ovaj hadis jasno pokazuje i spominje nadnaravnost i superiornost blemena benu-temim’’- Feth 5/217.

Ikrime od jednog od časnih ashaba Božijeg Poslanika Sallalllahu Aleji ve Sellem u Musnedu od Imama Ahmeda kaže: ‘’Ne govorite o Benu Temim ništa sem dobrog, jer zaista oni će biti među najstržijim, u borbi protiv Dedžala’’

El-Hajtimi kaže: prenosioci su od onih koji su povjerljivi-sahih’’ (Mujma 10/48 poglavlje: Šta je preneseno vezano za benu-temim)

TAkođer, taj klip je iz čini mi se Dubaija, jednog od klubova, gdje nude i uslugu - što bi rekli k.urchenja. Naime, dobiješ kesu lažnih para i malo glumiš milijardera. Nisam bio, moj prijatelj jeste.
Last edited by amoninan on 25/03/2012 11:04, edited 2 times in total.

amoninan

Post by amoninan » 25/03/2012 10:45

Inače, iako su istinite stvari koje je iznio @Opetja, da je Bahrejn daleko od režima u Siriji npr. I ne može se usporediti baš tako. Ipak, neke stvari, zbog kojih je narod i izišao su dovoljno dobar razlog da se i tamošnja pobuna opravda.
Sultan, odnosno njegovi savjetnici, su sami doprinijeli rasplamsavanju protesta i njegovom kursu.
Stvar se mogla završiti za mjesec dana, diplomatijom. No nisu slušali. I onda su zvali Saude da im spašavaju guzicu. I ako mu je iz Saudije napočetku poručeno da ne odgovara represijom i da politički riješi problem.
Glupan.

Post Reply