bahai???

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

danas

Post by danas » 25/07/2007 16:57

hajte jos malo :D :D uzivam u ovoj vjerskoj toleranciji :D :D :D

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 25/07/2007 17:02

danas wrote:hajte jos malo :D :D uzivam u ovoj vjerskoj toleranciji :D :D :D
:D :D :D
all united :lol:

danas

Post by danas » 25/07/2007 17:05

Bosanac sa dna kace wrote:
ehhhh... sto se niko ne zna podsmjehivat i podrugivat tudjoj vjeri... ko vjernik... :wink:

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 25/07/2007 17:06

danas wrote:
ehhhh... sto se niko ne zna podsmjehivat i podrugivat tudjoj vjeri... ko vjernik... :wink:
:thumbup: :sax: :D

danas

Post by danas » 25/07/2007 21:39

danas wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: :D :D :D
:thumbup: :sax: :D
:P

bahajac

Post by bahajac » 26/07/2007 21:39

Zasto tako neprimjereni i apriore negativni komentari spram moje vjere? Ako vas nesto interesuje o Baha'i vjeri postoje mnogi nacini da se informisete o tome, narocito na internetu. Takodjer, u Sarajevu postoji i Baha'i centar u ulici Ferhadija 15 (u dvoristu), gdje se mozete upoznati sa lokalnim Baha'ijima i njihovom vjerom. Svi ste dobrodosli. Naravno, ukoliko imate iskrene i dobre namjere. I ja vam stojim na usluzi i ovim putem, na ovom forumu, ali se nadam da cete mi se obracati bez predrasuda i zlobnih komentara. Sve u duhu tolerancije i razumjevanja, kao sto i prilici civiliziranim ljudima. Pozdrav! :)

forUMASH

Post by forUMASH » 26/07/2007 23:08

bahajac wrote:Zasto tako neprimjereni i apriore negativni komentari spram moje vjere? Ako vas nesto interesuje o Baha'i vjeri postoje mnogi nacini da se informisete o tome, narocito na internetu. Takodjer, u Sarajevu postoji i Baha'i centar u ulici Ferhadija 15 (u dvoristu), gdje se mozete upoznati sa lokalnim Baha'ijima i njihovom vjerom. Svi ste dobrodosli. Naravno, ukoliko imate iskrene i dobre namjere. I ja vam stojim na usluzi i ovim putem, na ovom forumu, ali se nadam da cete mi se obracati bez predrasuda i zlobnih komentara. Sve u duhu tolerancije i razumjevanja, kao sto i prilici civiliziranim ljudima. Pozdrav! :)
.....evo, ja bih da ti zazelim dobrodoslicu ispred kjafirskog/nevjernickog komiteta za medjuvjersku saradnju i koegzistenciju te bih iskoristio priliku da postavim pitanje vezano za Baha'i koncept raja i pakla (dzeneta i dzehenema) kada su u pitanju nevjernici......mislim, jel' meni, kao nevjerniku, garantovan dzehenem po Bah'i..... :) :D :?

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 27/07/2007 07:12

bahajac wrote:Zasto tako neprimjereni i apriore negativni komentari spram moje vjere? Ako vas nesto interesuje o Baha'i vjeri postoje mnogi nacini da se informisete o tome, narocito na internetu. Takodjer, u Sarajevu postoji i Baha'i centar u ulici Ferhadija 15 (u dvoristu), gdje se mozete upoznati sa lokalnim Baha'ijima i njihovom vjerom. Svi ste dobrodosli. Naravno, ukoliko imate iskrene i dobre namjere. I ja vam stojim na usluzi i ovim putem, na ovom forumu, ali se nadam da cete mi se obracati bez predrasuda i zlobnih komentara. Sve u duhu tolerancije i razumjevanja, kao sto i prilici civiliziranim ljudima. Pozdrav! :)
ma kad ti se sabahom ranim natakari neko ko se predstavlja kao Bahaija, i pocne da ti valja gluposti i nastoji da te izvrijedja na racun tvoje vjere i tvog porijekla naravno da nemas neko pozitivno misljenje o toj vjeri.
jah i sta bi, kakv je status nas cafira, antibahija posle finala? jel dzenet il dzehenem? :roll: :? :shock:

danas

Post by danas » 27/07/2007 11:19

ma kad ti se sabahom ranim natakari neko ko se predstavlja kao Bahaija, i pocne da ti valja gluposti i nastoji da te izvrijedja na racun tvoje vjere i tvog porijekla naravno da nemas neko pozitivno misljenje o toj vjeri.
jah i sta bi, kakv je status nas cafira, antibahija posle finala? jel dzenet il dzehenem? :roll: :? :shock:
de spusti loptu... u gornjem postu nema nista natakareno ni uvrijedljivo...

seljak_cojek

Post by seljak_cojek » 27/07/2007 11:32

danas wrote:
Ja sam ovo boldirano shvatio kao opis nekog od ranijih "sustreta" sa bahaijama.

danas

Post by danas » 27/07/2007 11:41

seljak_cojek wrote:
danas wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: ma kad ti se sabahom ranim natakari neko ko se predstavlja kao Bahaija, i pocne da ti valja gluposti i nastoji da te izvrijedja na racun tvoje vjere i tvog porijekla naravno da nemas neko pozitivno misljenje o toj vjeri.
mozda... a mozda i nije bitno...

svako od nas je imao 'bliske susrete trece vrste'... sa pripadnicima ove ili one religije... pa kako nas bosanac ne zeli da se o islamu sudi na osnovu jednog jusufa barcica... bla bla bla... da ne tusim dalje, you see my point...

seljak_cojek

Post by seljak_cojek » 27/07/2007 11:46

danas wrote:
seljak_cojek wrote:
danas wrote: de spusti loptu... u gornjem postu nema nista natakareno ni uvrijedljivo...

svako od nas je imao 'bliske susrete trece vrste'... sa pripadnicima ove ili one religije... pa kako nas bosanac ne zeli da se o islamu sudi na osnovu jednog jusufa barcica... bla bla bla... da ne tusim dalje, you see my point...
U pravu si. Skloni smo generalizaciji, nekad možda čak i nesvjesno.

danas

Post by danas » 27/07/2007 11:50

seljak_cojek wrote:
danas wrote:
seljak_cojek wrote: Ja sam ovo boldirano shvatio kao opis nekog od ranijih "sustreta" sa bahaijama.

U pravu si. Skloni smo generalizaciji, nekad možda čak i nesvjesno.
mada mozda nije lose -- a sve u cilju rzumijevanja i tolerancije :D :D :D -- da braca vjernici malo okuse kako je nama hudim navjernicima povazdan :D kad ti se neko ono natakari pa ti objasnjava sta sa tobom ne valja, zasto je tvoj svjetonazor pogresan (i sta je bolje :D ), i sve nazor hoce da te 'izvodi na pravi put'... :D

:wink:

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 27/07/2007 13:36

problme nastaje, kad ti se vise njih tsalno pocinje natakarivat, naime ne samo jedna osoba :oops:

Kwaheri

Post by Kwaheri » 27/07/2007 13:50

Bosanac sa dna kace wrote:problme nastaje, kad ti se vise njih tsalno pocinje natakarivat, naime ne samo jedna osoba :oops:
mogao bi ti imati i lijepih trenutaka s njima..naime, opusti se malo :D :oops:

Sarafcina

Post by Sarafcina » 27/07/2007 14:43

danas wrote:
seljak_cojek wrote:
danas wrote: mozda... a mozda i nije bitno...

U pravu si. Skloni smo generalizaciji, nekad mo¾da èak i nesvjesno.
mada mozda nije lose -- a sve u cilju rzumijevanja i tolerancije :D :D :D -- da braca vjernici malo okuse kako je nama hudim navjernicima povazdan :D kad ti se neko ono natakari pa ti objasnjava sta sa tobom ne valja, zasto je tvoj svjetonazor pogresan (i sta je bolje :D ), i sve nazor hoce da te 'izvodi na pravi put'... :D

:wink:

svaka krpa nadje zakrpu :)
meni svi upucivaci.. dodju jednom... eventualno jos par puta nakon toga... i vise nikad :D

a i vi... dodjete na F&R .. i onda se zalite sto... raspravljate o religiji?!?! :)
pomalo mi licite na nepusace koji dodju u kafancugu gdje se noz vazda nozem rezo...i onda se zale protiv pusenja :).

A kladim se da te niko normalan do sada nije svezo za jedno mjesto i tjero da ga slusas :D (ne pricamo o porodicnim relacijama ;) ;), narocito ne o spavacim sobama :D).

bahajac

Post by bahajac » 27/07/2007 14:54

Super! Hvala lijepa na dobrodoslici. Drago mi je da ste sada vise prijateljski nastrojeni. U vezi pitanja pakla i/ili raja, odgovor je da u Baha'i vjeri ne postoji koncept raja i pakla kao u prethodnim monoteistickim religijama. Baha'i smatraju da postoji samo duhovna udaljenost od Boga koja mi mozemo da "shvatimo" kao raj ili pakao u zavisnosti od nase percepcije. Sto smo duhovno razvijeniji i drzimo se Bozijih zakona to smo blize Bogu i osjecamo se kao u "raju" i obrnuto. To je nesto poput nase fizicke percepcije toplote ili hladnoce (da li smo blize ili dalje od sunca). Takvo shvatanje raja i/ili pakla moze da se "iskusi" i u ovom zivotu. Na primjer, u ratu ljudi se osjecaju kao u "paklu", a na nekom lijepom putovanju se osjecamo kao u "raju". Nadam se da sam vam uspio pribliziti poimanje "raja" i "pakla" s Baha'i stanovista. Pozdrav! :)

forUMASH

Post by forUMASH » 27/07/2007 15:57

bahajac wrote: Super! Hvala lijepa na dobrodoslici. Drago mi je da ste sada vise prijateljski nastrojeni. U vezi pitanja pakla i/ili raja, odgovor je da u Baha'i vjeri ne postoji koncept raja i pakla kao u prethodnim monoteistickim religijama. Baha'i smatraju da postoji samo duhovna udaljenost od Boga koja mi mozemo da "shvatimo" kao raj ili pakao u zavisnosti od nase percepcije. Sto smo duhovno razvijeniji i drzimo se Bozijih zakona to smo blize Bogu i osjecamo se kao u "raju" i obrnuto. To je nesto poput nase fizicke percepcije toplote ili hladnoce (da li smo blize ili dalje od sunca). Takvo shvatanje raja i/ili pakla moze da se "iskusi" i u ovom zivotu. Na primjer, u ratu ljudi se osjecaju kao u "paklu", a na nekom lijepom putovanju se osjecamo kao u "raju". Nadam se da sam vam uspio pribliziti poimanje "raja" i "pakla" s Baha'i stanovista. Pozdrav! :)
.....zanimljivo....nije vam losa ova filozofija o raju i paklu tokom ovozemaljskog zivota.....u svakom slucaju vise mi se svidja u odnosu na prijasnje verzije...... :D .....
.....kad si vec tako ljubazan, mozel' pojasnjenje iz tvog ugla vezano za desavanja nakon ljudske smrti......jel' ima neki koncept duse koja ide negdje ili vi to tumacite malo drugacije......

danas

Post by danas » 27/07/2007 16:41

Sarafcina wrote: svaka krpa nadje zakrpu :)
meni svi upucivaci.. dodju jednom... eventualno jos par puta nakon toga... i vise nikad :D

a i vi... dodjete na F&R .. i onda se zalite sto... raspravljate o religiji?!?! :)
pomalo mi licite na nepusace koji dodju u kafancugu gdje se noz vazda nozem rezo...i onda se zale protiv pusenja :).

A kladim se da te niko normalan do sada nije svezo za jedno mjesto i tjero da ga slusas :D (ne pricamo o porodicnim relacijama ;) ;), narocito ne o spavacim sobama :D).
meni ne dolazi niko vise, sve ih strasim kuranom :D boje se mormoni toga izgleda vise no djavola :D i -- ja se ne zalim ni na sta, pobrkao si me sa nekim :wink: dapace, veliko mi je zadovoljstvo gledati vjernike kako jedni druge tretiraju sa postovanjem i uvazavanjem :D ucim se evo toleranciji :D

a o ostalom ne bih dalje, pogotovo ne o tvojim inklinacijama u spavacoj sobi ili o pusenju u kafani... mislim da je kolega Sahbaz to davno apsolvirao pa da se ne ponavljamo :wink:

Sarafcina

Post by Sarafcina » 27/07/2007 17:10

danas wrote:
Sarafcina wrote: svaka krpa nadje zakrpu :)

meni ne dolazi niko vise, sve ih strasim kuranom :D boje se mormoni toga izgleda vise no djavola :D i -- ja se ne zalim ni na sta, pobrkao si me sa nekim :wink: dapace, veliko mi je zadovoljstvo gledati vjernike kako jedni druge tretiraju sa postovanjem i uvazavanjem :D ucim se evo toleranciji :D

a o ostalom ne bih dalje, pogotovo ne o tvojim inklinacijama u spavacoj sobi ili o pusenju u kafani... mislim da je kolega Sahbaz to davno apsolvirao pa da se ne ponavljamo :wink:

o mojim inklinacijama u spvacoj sobi... hmmm... ne sjecam se da mozes ista znati ;).... insinuacije... spadaju u slobodu govora ;)... znam ja da ti znas razliku :D...i predobro... ;)
kolega sahbaz mi je pobjego s foruma... a taman sam mu bio napiso (pola odgovara, koji nisam onda htio postaviti ;))... o moralu :D
a ponavljati se mozemo ;) ... bitno je da se ne dijelimo (mnozenje cemo ostaviti drugima ;))
a pusenje ....u demokratiji ... je inace prica za sebe :D i ovdje je samo kao primjer analogije :D

bahajac

Post by bahajac » 27/07/2007 18:31

forUMASH wrote:
bahajac wrote: Super! Hvala lijepa na dobrodoslici. Drago mi je da ste sada vise prijateljski nastrojeni. U vezi pitanja pakla i/ili raja, odgovor je da u Baha'i vjeri ne postoji koncept raja i pakla kao u prethodnim monoteistickim religijama. Baha'i smatraju da postoji samo duhovna udaljenost od Boga koja mi mozemo da "shvatimo" kao raj ili pakao u zavisnosti od nase percepcije. Sto smo duhovno razvijeniji i drzimo se Bozijih zakona to smo blize Bogu i osjecamo se kao u "raju" i obrnuto. To je nesto poput nase fizicke percepcije toplote ili hladnoce (da li smo blize ili dalje od sunca). Takvo shvatanje raja i/ili pakla moze da se "iskusi" i u ovom zivotu. Na primjer, u ratu ljudi se osjecaju kao u "paklu", a na nekom lijepom putovanju se osjecamo kao u "raju". Nadam se da sam vam uspio pribliziti poimanje "raja" i "pakla" s Baha'i stanovista. Pozdrav! :)
.....zanimljivo....nije vam losa ova filozofija o raju i paklu tokom ovozemaljskog zivota.....u svakom slucaju vise mi se svidja u odnosu na prijasnje verzije...... :D .....
.....kad si vec tako ljubazan, mozel' pojasnjenje iz tvog ugla vezano za desavanja nakon ljudske smrti......jel' ima neki koncept duse koja ide negdje ili vi to tumacite malo drugacije......
Zivot poslije smrti

Baha'u'llah (poslanik Baha'i vjere, 1817-1892) nam govori da je zivot u tijelu samo embrionska faza naše egzistencije i da je bijeg iz tijela poput novog rođenja kroz koje ljudski duh ulazi u potpuniji, slobodniji zivot. On piše:
"Znaj uistinu da ce duša, nakon odvajanja od tijela nastaviti napredovati sve dok ne dosegne prisutnost Boga, u stanju i uvjetima koje ne mogu promijeniti ni obrati razdoblja i stoljeca, niti mijene i udesi ovoga svijeta.
Ona ce potrajati koliko i Kraljevstvo Bozje, Njegova vlast, Njegova vladavina i moc. Ona ce jasno pokazivati Bozje znakove i Njegove pridjevke, i otkrivat ce Njegovu ljubaznu blagost i darezljivost. Moje Pero zastaje kad pokuša dostojno opisati uzvišenost i sjaj tako visoka polozaja. Pocast kojom ce Ruka Milosti obdariti dušu takva je da je nijedan jezik ne moze valjano izraziti, niti ikoje zemaljsko sredstvo opisati. Blagoslovljena je duša koja je, u casu odvajanja od tijela, ocišcena od ispraznih maštanja ljudi ovog svijeta. ... Narav duše nakon smrti nije moguce opisati, niti je dostojno i dopustivo otkriti u potpunosti njezin znacaj ocima ljudi. Proroci i Glasnici Bozji bili su poslani dolje s jedinim ciljem, a to je - povesti ljude pravim Putom Istine. Namjera koju je sadrzavala njihova objava bila je odgojiti sve ljude, da bi mogli, u casu smrti uzaci, u krajnjoj cistoti i svetosti i potpuno nevezani, do prijestolja Najvišega. Svjetlo kojim zrace te duše odgovorno je za napredak svijeta i razvoj njegovih naroda. One su poput kvasca koji podize svijet stvaranja, i predstavljaju zivotvornu silu kroz koju se ispoljavaju umijeca i cudesa ovog svijeta. Zahvaljujuci njima oblaci izlijevaju svoje obilje na ljude, a zemlja daje svoje plodove. Sve stvari moraju imati razlog, poticajnu snagu, zivotvorno nacelo. Ove duše i simboli odvojenosti omogucile su, i neprekidno ce omogucavati vrhovni podsticaj kretanja u svijetu stvaranja. Onaj se svijet od ovog razlikuje toliko koliko se ovaj razlikuje od svijeta djeteta dok se još nalazi u utrobi majke."- Ulomci iz spisa Baha'u'llaha, str. 155-157.
Slicno tome, 'Abdu'l-Baha (sin Baha'u'llahov, 1844-1921) piše:-
"Otajstva za koja covjek ne mari u zemaljskom svijetu, otkrit ce u nebeskom svijetu, i tamo ce mu biti otkrivene tajne istine; koliko ce bolje cijeniti i otkriti osobe s kojima je bio povezan. Nedvojbeno, svete duše cista oka i obdarene uvidom u kraljevstvu ce svjetlosti upoznati sva otajstva, i zamolit ce da budu ocevicima prave prirode svake velike duše. Oni ce cak jasno gledati ljepotu Bozju u tom svijetu. Isto ce tako oni sresti sve prijatelje Bozje, kako iz ranijih tako i one iz novijih vremena, okupljene u nebeskom zboru."
Prirodno je da ce se razlike među ljudima jasno spoznati nakon njihova odlaska iz ovoga materijalnog svijeta. No, ta razlika ne odnosi se na mjesto, vec na dušu i savijest. Jer Kraljevstvo Bozje oslobođeno je od vremena i mjesta; to je drugi svijet i drugi univerzum. I znaj sigurno da ce u bozanskim svjetovima duhovni ljubljeni prepoznati jedan drugoga i tezit ce uzajamnu sjedinjenju, ali duhovnu sjedinjenju. Isto tako, ljubav koju je netko osjecao prema nekom drugom nece biti zaboravljena u svijetu Kraljevstva, niti ceš ti ondje zaboraviti zivot koji si imao u materijalnom svijetu.

bahajac

Post by bahajac » 27/07/2007 18:45

Ovo gore sam citirao iz knjige "BAHA'U'LLAH I NOVA ERA" americkog autora J.E. Esslemont koju mozete naci u elektronskoj verziji na web adresi http://www.bahai.htnet.hr/Baha%27u%27ll ... %20era.htm
u hrvatskom prevodu. Po mom ubjedjenju to je najbolja uvodna knjiga o Baha'i vjeri i daje neke osnovne informacije i odgovore.
Molim vas, da ovo ne smatrate promocijom i propagandom Baha'i vjere jer ja samo odgovaram na pitanja clanova foruma. Ja ne tvrdim da je moja vjera najbolja i jedina. Sve su vjere od Boga i svi vjernici imaju jedan cilj samo su odabrali razlicite puteve do tog cilja. Svi Baha'iji su podstaknuti da tragaju za Istinom stalno i svuda.
Abdu'l-Baha kaze:-
"Da bismo pronašli istinu moramo napustiti naše predrasude, naše male trivijalne pojmove; nuzan je jedan otvoren prijemciv um. Ako je naš pehar pun sebe, nema u njemu mjesta za vodu zivota. Cinjenica da smatramo da smo samo mi u pravu, a da su svi ostali u krivu, najveca je od svih prepreka na putu ka jedinstvu, a jedinstvo je bitno ako zelimo dostici Istinu, jer Istina je jedna...
Niti jedna istina ne moze proturijeciti drugoj istini. Svjetlost je dobra, ma u kojoj svjetiljci gorjela! Ruza je lijepa, ma u kojem vrtu cvjetala! Zvijezda ima isti sjaj bilo da sja s Istoka ili sa Zapada! Budite slobodni od predrasuda; tako cete voljeti sunce Istine ma s koje tocke obzorja se uzdiglo. Shvatit cete da, ako je Bozansko Svjetlo istine sjalo u Isusu Kristu, sjalo je i u Mojsiju i u Budi. To je ono što podrazumijevamo pod traganjem za istinom.
To također znaci da moramo biti voljni izbrisati sve što smo prethodno naucili, sve što ce otezati naše korake na putu ka Istini; ne smijemo se ustrucavati, ako je to nuzno, zapoceti ponovno naše obrazovanje. Ne smijemo dopustiti da nam ljubav prema bilo kojoj religiji ili bilo kojoj osobi zaslijepi oci tako da nas praznovjerje sputa. Kad se oslobodimo svih ovih spona, tragajuci oslobođene svijesti, tada cemo moci stici do našeg cilja."
Hvala vam na razumjevanju i vasem dragocjenom vremenu koje ste proveli citajuci ove moje postove. Stojim vam na usluzi ukoliko imate jos neka pitanja. Pozdrav! :)

forUMASH

Post by forUMASH » 27/07/2007 21:00

....znaci i vi ste "streberska" religija..... :D ......dusa vam citate ljepit...... :D

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 27/07/2007 21:45

Ja mislila vi pricate ozbiljno, a ono pusenje, spavaca soba i te stvari :shock: :D ...evo me, vas sam se zacrvenila :D

BTW, mene ovo bahai podsjeca na ono kad nekog prepadnes BA-HA :shock: :D :D

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 28/07/2007 15:57

sto volim kad cafiri nama tolerantin muminima zakucaju dobro :D

Post Reply