bahai???

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Sarafcina

Post by Sarafcina » 12/08/2007 00:42

Habib wrote:
_BosanaC wrote:
Habib wrote: Kakav odnos imate prema drugoj otpadnickoj sekti iz islama tj prema ahmedijama, prema njihovom poslaniku Gulam Ahmedu i njihovom ucenju?
Kako Islamski tolerantno slozen upit :oops: :D
Mislim da pitanje nije bilo netolerantno, a jer i bahajac sam tvrdio da njih u islamu smatraju otpadnicima.
Ja sam se samo nadovezao na njegovu tvrdnju

mislim da je pogresno nazivati nekoga otpadnickom sektom... ako su muslimani... onda se zna .... ako nisu (prema toj definiciji), onda je sasvim nevazno sto Mirza Gulam prica price... ili sto Bahajac nekoga (sorry da ne pogrijesim u imenu covjeka) smatra poslanikom. Njegova stvar.
Mislim da je vrlo lahko dokazati da je Mirza Gulam zastranio, ali njegove sljedbenike nazivati otpadnicima od islama, a da ljudi mozda nikada nisu ni bili muslimani... je malo cudno. To je neko moje vidjenje.
A princip je tu jasan..... vama vase nama nase (kad je vjera u pitanju)

Ahmmed

Post by Ahmmed » 12/08/2007 01:00

Sarafcina wrote:
Habib wrote:
_BosanaC wrote: Kako Islamski tolerantno slozen upit :oops: :D
Mislim da pitanje nije bilo netolerantno, a jer i bahajac sam tvrdio da njih u islamu smatraju otpadnicima.

mislim da je pogresno nazivati nekoga otpadnickom sektom... ako su muslimani... onda se zna .... ako nisu (prema toj definiciji), onda je sasvim nevazno sto Mirza Gulam prica price... ili sto Bahajac nekoga (sorry da ne pogrijesim u imenu covjeka) smatra poslanikom. Njegova stvar.
Mislim da je vrlo lahko dokazati da je Mirza Gulam zastranio, ali njegove sljedbenike nazivati otpadnicima od islama, a da ljudi mozda nikada nisu ni bili muslimani... je malo cudno. To je neko moje vidjenje.
Ma, možemo se generalno složiti oko ovog tvog stava....Ali,Mirza Gulam nikada nije ustvrdio da nije musliman :D Analogno tome, i njegovi se sljedbenici smatraju muslimanima :D Šta više, svoj pokret smatraju istinskim islamom. A evo i dokaza za ovu tvrdnju, sa http://www.ahmadija.ba

AHMEDIJAT – ISTINSKI ISLAM

Ahmedija zajednica, svjetski raširen pokret u islamu, osnovana je 1889 god. u Qadijanu, malom selu u Pendžabu, Indija. Hazreti Mirza Gulam Ahmed, osnivač pokreta, tvrdio je da je on Obećani Reformator, čiji dolazak su čekali pripadnici raznih religija širom svijeta. Tako su hindusi čekali Krišnu, kršćani Mesiju, budisti Budu, a muslimani Mehdija kao i Mesiju.

Pod Božijom uputom, hazreti Ahmed je revolucionarno obznanio da će se pojaviti samo jedan ovakav reformator koji će predstavljati sve one obećane, te da će čovječanstvo na koncu biti dovedeno u okrilje jedne univerzalne religije. Dalje je tvrdio da se Obećani Reformator neće pojaviti u neovisnom svojstvu, nego samo kao podređen Časnom Poslaniku islama. On je vjerovao da je islam konačni i potpuni životni zakonik za cijelo čovječanstvo i odatle njegova tvrdnja da se očekivani reformator morao pojaviti u islamu, kao potčinjeni hazreti Muhammedu (Božiji mir i blagoslov neka budu na njega). Njegov dolazak će, tvrdio je, konačno biti uvod u zlatno doba jedne univerzalne religije o kojoj je čovjek dugo sanjao i žudio.

Pokret je u kratkom periodu postao prepoznatljiv širom svijeta kao važna i utjecajna vjerska sila u borbi za ciljeve islama. Sveti rat, rekao je Obećani Mesija, ne treba da se vodi materijalnim oružjem. To treba biti potpuno duhovna bitka vođena oružjem razuma i argumenata baziranih na religijskim istinama. Preobražaj čitavog svjetskog poretka je trebalo da se traži putem uvjeravanja, logike, strpljenja i ustrajnosti. U ime religije ne treba prolijevati krv, a opet nikakvo požrtvovanje i gubitak ne treba da budu pošteđeni ako su nametnuti protiv Ahmedija od neprijateljskih sila suprotstavljenih širenju istine. Ovo je Ahmedijat u najkraćim crtama.

HAZRETI AHMED I NJEGOVI SLJEDBENICI

Kada je 1908. god. umro hazreti Ahmed, ponovo je uspostavljena institucija halifata, nakon dugog vremenskog razmaka u tradiciji Khalifat-i-Rashida, što je naziv za zlatni period preuzimanja ove službe koje je uslijedilo poslije smrti Časnog Božijeg Poslanika islama (neka je mir i Božiji blagoslov na njega).

Tako je duhovni nasljednik hazreti Ahmeda dobio titulu ''halifa'', i on je duhovni, vjerski i administrativni poglavar Ahmedija pokreta u islamu. Halifa je izabran za cijeli život. Sadašnji, četvrti halifa je hazreti Mirza Tahir Ahmed, koji je izabran 1982. god., nakon smrti svog prethodnika, hazreti Mirze Nasir Ahmeda.

Oko 200 miliona Ahmedi muslimana živi u 175 zemalja širom svijeta. Velike Ahmedi zajednice su osnovane u Pakistanu, Indiji, Indoneziji, te brojnim zemljama istočne i zapadne Afrike, a međunarodno sjedište je smješteno u Rabvi u Pakistanu. Ahmedijat je, također, uspješno utemeljen u azijskim i evropskim zemljama, kao i u Americi i Kanadi. Sjeme Ahmedijanstva je posijano i u istočnoevropskim zemljama kao što su Poljska i Rusija.

POSEBNE ODLIKE

Prijevodi Časnog Kur'ana

Jedno od najvećih usluga islamu, koje ova Zajednica ima čast da obavlja, prevođenje je Časnog Kur'ana. Časni Kur'an je, do danas, preveden i štampan na sljedećim jezicima: engleski, urdu, francuski, njemački, lugandi, holandski, gurmuki, joruba, danski, indonežanski, švahili, esperanto, italijanski, bugarski, fiđian, hindu, ruski, španski, švedski, turski, latvijski, grčki, korejanski, kikuju, japanski, portugalski, bangla i vijentnamski. Prijevodi na mnoge druge jezike su u toku.

Izgradnja džamija

Ahmedija zajednica je sagradila hiljade džamija u mnogim krajevima svijeta. Ahmedije su u Londonu, 1924. god., sagradile prvu džamiju. Zajednica danas ima zavidan ugled, jer je u Kopenhagenu, Geteborgu, Cirihu, Frankfurtu i Hagu sagradila prve džamije koje su u tim gradovima uopće sagrađene. Džamija u Španiji, sagrađena 1982. god. ima historijski značaj, jer je to prva džamija sagrađena nakon rušenja muslimanske uprave prije 500 godina. 1983. god. u Sidneju, Australija, sagrađena je lijepa džamija. Broj sagrađenih džamija je u stalnom porastu, jer im se dodaju nove koje se grade širom svijeta.

Ostala literatura

Ahmedija zajednica je također dala veliki i značajan doprinos na polju islamske literature. Na svim važnijim jezicima svijeta se izdaju knjige i časopisi sa različitim temama. Kada govorimo o Amedija literaturi, nakon Časnog Kur'ana i tradicija Časnog Božijeg poslanika Muhammeda (neka je Božiji mir i blagoslov na njega), treba spomenuti više od 80 knjiga i brošura koje je napisao hazreti Mirza Gulam Ahmed, koje je slijedila rijeka učenih radova od raznih Ahmedi ljudi od pera.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 12/08/2007 04:17

Ahmmed wrote:
Sarafcina wrote:
Habib wrote: Mislim da pitanje nije bilo netolerantno, a jer i bahajac sam tvrdio da njih u islamu smatraju otpadnicima.

Ma, mo¾emo se generalno slo¾iti oko ovog tvog stava....Ali,Mirza Gulam nikada nije ustvrdio da nije musliman :D Analogno tome, i njegovi se sljedbenici smatraju muslimanima :D ©ta vi¹e, svoj pokret smatraju istinskim islamom. A evo i dokaza za ovu tvrdnju, sa http://www.ahmadija.ba

AHMEDIJAT – ISTINSKI ISLAM

...................

ma .... jednostavno ne spadaju u onu definiciju muslimana.
a inace znam ja sta oni tvrde i pricaju..... ali to ce ti isto reci i Jehovini svjedoci (da da i oni za sebe kazu da su muslimani, u smislu da musliman znaci dobar vjernik, a i oni su dobri vjernici)
Bahaji se isto koriste .. svim knjigama i jos gomila drugih religija.

Za Ahmedije se tacno zna zasto nisu muslimani..... i fakticki onda.... oni koji su ahmedije ... ne mora znaciti da su ikada i bili muslimani (njihovo misljenje me u tome i ne zanima, jer je pojam musliman definisan blablabla)

nego da ja ne razvodnjavam ljudima temu .... :) ne mora znaciti da sam ja u pravu.. to je samo moje skromno misljenje

muhomlat

Post by muhomlat » 10/09/2007 22:45

Znas, u pocetku su i krscani bili otpadnicka sekta Judaizma pa vidi ih sad. Wink
A, pravo da ti kazem, nemam pojma. Baha'iji, u principu, nemaju neki poseban prema bilo kojoj religiji ili sekti. Da ti sada ne ponavljam ono: sve su religije od jednog Boga, sve staze vode jednom cilju, itd. itd.

Čisto onako da iznesem svoj stav.
Kakav god da je odnos Baha'iji religije spram drugih vjera, ne mogu priznavati sve religije. Islam nikako. Jedna od osnova islamskog vjerovanja je cjelokupnost objave. Ne može se iz objave izdvajati šta ti ne odgovara, a ostavljati ono što ti paše. Tako je i dio objave da nema druge vjere kod Allaha osim islama. Isto tako nema vjerovanja u više religija, a o tome govori cijela sura Kafirun, koja završava sa vama vaša vjera a nama naša.
Sviđalo se nekom ili ne islam je po tom pitanju isključiv. Bez obzira na to ne brani ljudima da budu druge vjere. Niko te ne tjera da budeš musliman, ali ne možeš priznavati između ostalog i islam kao pravi put, a biti druge vjere i smatrati da je i ona pravi put. Zbog isključivosti nije moguće. Osim toga koncept islama takođe nije da su sve religije od jednog Boga. Naime po islamu je od Boga jedna religija a ljudi je izobličavaju pa naprave sebi drugu religiju. Zbog toga je ta isključivost.
A da je nema bilo bi čudno.
To je ono šta sam i sa Jehovinim svjedocima raspravljao jer sam donekle upoznat sa svojom vjerom, a eto malo se i mozga ima. U principu sam im rekao da me ne pokušavaju varati na fore njihove tolerancije. Jednostavno nije moguće.
Sve u svemu bahajac nemoj se šta naljutiti, nije ništa zlonamjerno, ali za mene je srednja vrijednost između tačnog rezultata i bilo kojeg drugog uvijek netačan rezultat. Da je bliži tačnom jeste, no kao što jedna njemačka izreka kaže: Zamalo je još uvijek pored.
Na kraju, meni moja, a tebi tvoja vjera. Čekaću ja, a sačekaćeš i ti i kad dođe trenutak saznaćemo obojca ko je pravi put slijedio.
Inače, želim ti sve najbolje. Bez zle namjere htio sam samo da kažem da ne mogu svi putevi u istom smjeru voditi, bez obzira koliko to, lijepo zvučalo ili koliko to mi jarko željeli. Ako čujem ono što bi volio čuti ne čini ga tačnim. A istina nekad zna biti surova i bolna. Bez obzira na to istina je pa makar ja okretao glavu. (Ja tako rezonujem, a svako nek svoj razum ili pak osjećaje sluša)
Ako je neko izdržao do ovde a da nije :zzzz: onda ću ga obradovati završetkom.
Pozz.

salposar

Post by salposar » 25/09/2007 23:23

bahajac wrote:Inace, pozivam sve zainteresovane da ako imaju vremena dodju veceras u 19:30 u Baha'i centar u Ferhadiji 17 (kod Michela, u dvoristu) na predavanje na temu "ljubav". Predavanje ce odrzati predstavnici Centra za duhovnu kulturu (Hare Krishna) uz prigodnu duhovnu muziku. Tako da, na licu mjesta, vidite vjersku toleranciju i saradnju. Bujrum! :)
Koja ce to religija odustati od fundamentalnih nacela svog vjerovanja zbog tolerancije i saradnje?Ne samo Islam, vec i sve druge religije su iskljucive po pitanju svog vjerovanja. Koliko ja znam temelj Hare Krishna pokreta je idolopoklonstvo, obozavanje gurua i obozavanje bozanstava sto je po Islamu zabranjeno.Po kojem osnovu onda moze postojati saradnja izmedju Hare Krishna pokreta i Islama? Zasto uopste forsirati tu pricu o toleranciji i saradnji ? To je samo prica za javnost.Tako se nabavljaju novi posvecenici.
Svi oni pricaju kako nije vazno koje si religije jer su sve religije u sustini iste,vode istom cilju.Pa ako sve religije vode istom cilju zasto onda namecu svoju religiju drugima , zasto se bave prozelitizmom?
Centar za duhovnu kulturu koristi ovakve zajednicke nastupe za svoju promociju tj. zele izbrisati imidz sekte , pogotovo nakon emisije Kljuc na srbijanskoj televiziji.Prvo ti pricaju o ekologiji , pa malo o toleranciji , pa onda red ilahija i kasida , pa red bosanske sevdalinke da bi ti tek nakon sto zagrizes mamac rekli kako je Islam impersonalna religija (prevedeno: loshija religija od njihove) i da je neki guru iz Indije ustvari Bog i sta sve vec ide sa tim.Zasto bi krili svoj vjerovanja od javnosti da su tu cista posla?

Bahajac, imas pravo da vjerujes u sta hoces ali dobro je neko rekao: tebi tvoja religija meni moja. Ta prica kako su svi putevi isti , ljubav, tolerancija ... to ti je malo nerealno brate.Previse ste fini.Ako stvarno postujete Islam onda nemojte prevarom preobracati muslimane .Ni vi,ni Hare Krishna pokret. Tako cete najbolje pokazati svu svoju ljubav, toleranciju i saradnju. :)

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 16/12/2007 09:45

heeej ljudi kako izgleda bahaijska sahrana? :-D

lolita_xx

Post by lolita_xx » 16/12/2007 11:18

Bosanac sa dna kace wrote:heeej ljudi kako izgleda bahaijska sahrana? :-D
:lol:
sta se s tobom desava, iskopavas ove 'sektaske' religije :D

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 16/12/2007 20:04

lolita_xx wrote:
kako nastojim biti multi-kulti ucim o njima i tako otkrivam kolko su egzoticne :-) :D

lolita_xx

Post by lolita_xx » 16/12/2007 20:08

Bosanac sa dna kace wrote:
lolita_xx wrote:
kako nastojim biti multi-kulti ucim o njima i tako otkrivam kolko su egzoticne :-) :D
i koja ti najvise odgovara???

RIZVA

Post by RIZVA » 17/12/2007 23:51

sve su to masonske podvale

tempora

Post by tempora » 18/12/2007 00:19

Samo da pozdravim sve bahai sljedbenike u BiH! :)

pdiddy

Post by pdiddy » 18/12/2007 00:25

Imao sam prilike biti u Bahai centru u Americi, i koliko znam ta se vjera temelji na sinergiji svih ostalih. Onako sam ovlas prikupio informacije, te mi se na prvu ideja svidjela jer u principu zagovara nestanak samog razloga mnogobrojnih ratova - razlike u vjeri.
O nacinu praktikovanja, pravilima itd ne znam bas, a nisam ni znao da ima u BiH?
To mi je ono malo nevjerovatno :shock:

tempora

Post by tempora » 18/12/2007 01:14

pdiddy wrote:Imao sam prilike biti u Bahai centru u Americi, i koliko znam ta se vjera temelji na sinergiji svih ostalih. Onako sam ovlas prikupio informacije, te mi se na prvu ideja svidjela jer u principu zagovara nestanak samog razloga mnogobrojnih ratova - razlike u vjeri.
O nacinu praktikovanja, pravilima itd ne znam bas, a nisam ni znao da ima u BiH?
To mi je ono malo nevjerovatno :shock:
Zasto bi trebalo biti nevjerovatno da bahai-a ima i u BiH? Ja ih svakako pozdravljam.One koje poznajem iz ovih redova, imam samo lijepe rijeci.Za ostatak ne znam. :) No koliko znam, izuzetno su otvoreni u dijalogu i moze ih se posjetiti u njihovim prostorijama u Ferhadiji.
Naravno, bosanska sredina nije vicna "ovakvim pojavama" -pa mi se cini ( kao i kroz ove postove) da su bahai u BiH nerijetko ismijani i omalovazeni ( i od strane nekakvih celnika vodecih religija) nego negdje drugdje.

Zox

Post by Zox » 18/12/2007 01:15

Bude lijepih cura :D
I svi su dotjerani, svidja mi se to. Nisam vidio ni jednog krezavog.

lolita_xx

Post by lolita_xx » 18/12/2007 01:28

Zox wrote:Bude lijepih cura :D
I svi su dotjerani, svidja mi se to. Nisam vidio ni jednog krezavog.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 24/12/2007 14:23

dobar dobaaar :)))

bahajac

Post by bahajac » 24/12/2007 14:29

Moram se malo raspitati za bahai pogreb. još niko od nas nije umro tako da nismo imali sahrana, ali smo zato već imali dva vjenčanja. Pozdrav svim dobronamjernim! :)

bahajac

Post by bahajac » 24/12/2007 14:38

Ovako, poželjno je da se sahrana obavi što brže, odnosno najkasnije 24 sata po nastanku smrti. Noge preminulog se okreću prema kibli (grad Aka u svetoj zamlji, gdje je Baha'u'llah sahranjen). Na pogrebu se čita Molitva za umrle. Na pogrebnom spomeniku se može ugravirati devetokraka zvijezda kao znak Baha'i vjere.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 24/12/2007 17:17

bahajac wrote:
Ovako, poželjno je da se sahrana obavi što brže, odnosno najkasnije 24 sata po nastanku smrti. Noge preminulog se okreću prema kibli (grad Aka u svetoj zamlji, gdje je Baha'u'llah sahranjen). Na pogrebu se čita Molitva za umrle. Na pogrebnom spomeniku se može ugravirati devetokraka zvijezda kao znak Baha'i vjere.
a kako izgleda vjencanje? i koje znacenje brak ima po bahai vjeri? :)

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 24/12/2007 17:19

Sarafcina wrote:

dobar dobaaar :)))
ти кодар никад нијеси чуо за мулти-култи фолове голове :D

deset_u_pola

Post by deset_u_pola » 24/12/2007 17:21

bahajac wrote:
Kibla?! :-? :-?

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 24/12/2007 17:32

deset_u_pola wrote:
bahajac wrote:
Kibla?! :-? :-?
a vid fakat men zape za oko kad pročita po drugi put :D

dr.gog

Post by dr.gog » 25/12/2007 01:13

Bosanac sa dna kace wrote:
_BosanaC wrote:[ :D Sta bi oni to ispravljali? :D Kako? :D :lol: :lol: :lol: :lol:
kolko ja skonta oni bi ispravljali rebro/a a sad kako? ne to ne znam :D
AH,a mogli bi ste ,ljudi moji ,dat odgovor na pitanje,barem onako enciklopedijski kratko--ko,šta .gdje,kako i kad je taj pokret,zajednica,učenje...
Ako neko zna,bilo bi mi drago :kravata:

.....a za doskočice http://www.sarajevo-x.com/chat :D

bahajac

Post by bahajac » 25/12/2007 13:07

dr.gog wrote:
AH,a mogli bi ste ,ljudi moji ,dat odgovor na pitanje,barem onako enciklopedijski kratko--ko,šta .gdje,kako i kad je taj pokret,zajednica,učenje...
Ako neko zna,bilo bi mi drago :kravata:

.....a za doskočice http://www.sarajevo-x.com/chat :D
Baha'i vjera je najmladja monoteistička religija. Nastala je sredinom 18. vijeka u tadašnjoj perziji. Utemeljitelj je bio Baha'u'llah koji je zbog svoje tvrdnje da je božiji poslanik bio progonan iz Perzije u Osmanlijsko carstvo gdje je u gradiću Haifa u Palestini umro u zatočeništvu. Danas u svijetu ima preko 7 miliona Baha'ija, a od toga oko tridesetak u BiH. U ulici Ferhadija na broju 15 (kod kafića Michelle) postoji Baha'i centar u kome možete dobiti više inormacija o Baha'i vjeri i Baha'ijima, kao i na hrvatskom web portalu http://www.bahai.hr

bahajac

Post by bahajac » 25/12/2007 13:10

Baha'i vjenčanje je interesantno iz razloga što mladenci trebaju dobiti pristanak svojih roditelja za stupanje u brak. Taj pristanak je bitan iz razloga što je brak dvoje ljudi ne samo spoj to tvoje pojedinaca već i njihovih porodica. Ceremonija se sastoji iz čitanja svetih spisa i molitvi.
A u vezi kible, ne znam zašto vas to čudi. Kibla (mjesto prema kojem se okreću Baha'iji za vrijeme molitve) za Baha'ije je mjesto gdje je sahranjen Baha'u'llah. To je također i mjesto gdje Baha'iji obavljaju svoje hodočašće.

Post Reply