BA domena vs CO.ba domena vs COM.BA domena

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...
Post Reply
bach

BA domena vs CO.ba domena vs COM.BA domena

Post by bach » 03/06/2011 14:58

Vidim krenula neka manija kupovine domena, kažu prijeti nestašica istih. Čak i moje kolege sa posla ih kupuju. Jednom sam na kafi izlanio da namjeravam kupiti jedni da bi je već sutra moj "kolega" kupio, fol se on sjetio prvi.

Helem, i ja sam kupio jednu BA domenu, kažu da je zvučna jako i ne znam kako nije prije bila uzreza, ali eto.

Kakva su vama iskustva i mišljenja

Da li uzeti skuplju ali zvučniju BA domenu i kidati živce sa UTIC birokratama

ili

uzeti jeftiniju co.ba domenu koja kao da ima nešto viška u nazivu

ili uzeti com.ba domenu koju možete dobiti uz adsl priključak od nama milog BH telecoma

Zahvaljujem na sugestijama

bach

bach

Re: BA domena vs CO.ba domena vs COM.BA domena

Post by bach » 03/06/2011 15:09

link wrote:kakva ba nestasica? :) ako imas mogucnost, uzmi .com.ba, ako ne onda .ba. .co.ba je nekako suftava, moje misljenje.

i ja se slažem s tobom što se tiče co.ba domene, nekako mi bezze, ali šta ćeš ako zbog posla moraš registrovati stranicu , a onu sa BA domenom je već neko uzeo i ne radi ništa s njom.

bach

Post by bach » 03/06/2011 15:39

link wrote:
bach wrote:
link wrote:kakva ba nestasica? :) ako imas mogucnost, uzmi .com.ba, ako ne onda .ba. .co.ba je nekako suftava, moje misljenje.

i ja se slažem s tobom što se tiče co.ba domene, nekako mi bezze, ali šta ćeš ako zbog posla moraš registrovati stranicu , a onu sa BA domenom je već neko uzeo i ne radi ništa s njom.

registrujes neku drugu, budi kreativan. ako prodajes hamburgere, domena ne mora biti hamburger.ba. btw, sadrzaj stranice je mnogo zanacajniji nego naziv domene. Ona treba da je kratka i lako pamtljiva, radi e-mail adresa koje ces eventualno imati na njoj, a sto se tice googla, on ce dobar sadrzaj pronaci isto i na hdgfdzfg.ba kao i na hamburger.ba

njamnjam.ba? hahahahah

alcho

Post by alcho » 03/06/2011 15:42

bach wrote:

Pa bar se domena uvijek moze "ustimati". Ako ti se firma zove pravodobrafirma i neko je zakupio pravodobrafirma.ba, onda ti lijepo registrujes pravodobrafirma-bh.ba ili pravodobrafirmadoo.ba ili nesto na taj fazon

motachjointa

Post by motachjointa » 03/06/2011 15:50

kako dobiti com.ba domenu od bh telekoma i onaj neki hosting sto je lafo uracunat u ponudi ADSL, jel to sve u sklopu onih 30 km za ADSL ili se treba nesto dodatno placati i aktivirati?

pama

Post by pama » 03/06/2011 16:02

Prava domena je samo .ba ovo smece od ostalih "domena" co.ba,com.ba ti samo oduzima vrijeme.

Npr. ja registrujem domenu biz.ba i levatima prodajem poddomene npr. posao.biz.ba,firma.biz.ba ili hrvatski portal net.hr pocne prodavati svoje poddomene posao.net.hr :-)
Gospon google nece obracati paznju na tebe osim u nekim jako rijetkim slucajevima !!
Ako vec uzimas domen i zelis biti vidjen onda odaberi domenu sa kljucnom rijeci,plati i to je citava mudrost..

bach

Post by bach » 03/06/2011 21:39

hm

koliko vidim na "alexa-ba" rangiranju stranica, među 1000 najposjećenijih u bih imaju samo dvije co.ba domene i niti jedna com.ba

sarajlija1965

Post by sarajlija1965 » 03/06/2011 21:46

pama wrote:Prava domena je samo .ba ovo smece od ostalih "domena" co.ba,com.ba ti samo oduzima vrijeme.

Npr. ja registrujem domenu biz.ba i levatima prodajem poddomene npr. posao.biz.ba,firma.biz.ba ili hrvatski portal net.hr pocne prodavati svoje poddomene posao.net.hr :-)
Gospon google nece obracati paznju na tebe osim u nekim jako rijetkim slucajevima !!
Ako vec uzimas domen i zelis biti vidjen onda odaberi domenu sa kljucnom rijeci,plati i to je citava mudrost..

Sve je receno, amin!

bach

Post by bach » 03/06/2011 21:51

co.ba i com.ba mogu biti OK ako na netu želite predstaviti svoju NVO ili izrazitzi svoju neku pritajenu zelju tipa saveznapolje.co.ba ili volimtemirha.com.ba

ali za portal ili web shop, ne...

vox-populi

Post by vox-populi » 03/06/2011 21:55

Evo vec drugi put citam na ovom forumu, nestasica domena. Kakva crna nestasica domena?

Imas o Top Level Domains ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/Top-level_domain

Procitaj.

Country TLD je .ba, bolje ti je uzeti manje zvucnu domenu sa .ba nastavkom nego bilo sta sa co.ba ili ne daj boze com.ba (btw, ne znam ko izmisli ovu glupost).

Odabir domene jeste bitan, ali kao sto je vec receno, puno ti je bitniji sadrzaj, posebno home stranice. Google bot-ovi ce prvenstveno na osnovu sadrzaja tvoje home stranice napraviti rangiranje.

bach

Post by bach » 04/06/2011 19:05

vidim u reklami za fenomenalan popust (ulje ekstra) povoljno 2.80 KM :dance: :dance: :dance: :dance: :dance: :dance: piše konzum.co.ba.

ne tako davno ukoliko bi se ukucalo konzum.ba mogao se vidjeti samo čimpanza koji masturbira.

i velikom konzumu nije preostalo ništa drugo do klepiti ušima i uzeti co.ba domenu

respo

Post by respo » 10/06/2011 19:14

ne znam sta fali co.ba domeni cak mi je i bolja od com.ba
citava britanija je na domeni co.uk pa im nista ne fali

vox-populi

Post by vox-populi » 10/06/2011 19:59

respo wrote:ne znam sta fali co.ba domeni cak mi je i bolja od com.ba
citava britanija je na domeni co.uk pa im nista ne fali
I Japan je, uglavnom.

Ma ne fali nista, meni je jednostavno bolja .ba. Ali ukusi se razlikuju :D