Ayan Hirsi Ali

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Bosanac sa dna kace

#1 Ayan Hirsi Ali

Post by Bosanac sa dna kace » 31/12/2007 11:59

Sta se desilo sa Ayan Hirsi Ali?
kakav je uticaj imala na imidz muslimana u Evropi?
ja sam cito jedan njezin clanak, pa ono je mal te ne fasizam, jedino sto joj fali na kraju clanka je ona Karadziceva; ....gospodo ako ne bude po nasem nemojte mislit da svoj nardo necet odvest u nestanak.... :-?

ABAP

Post by ABAP » 31/12/2007 12:29

To je jedna velika TUKA..kojoj netreba ama bas ni malo posvetiti vremena..Jednostavno je treba 'skloniti'..:)

Regnum_Bosnae

#3 Re: Ayan Hirsi Ali

Post by Regnum_Bosnae » 31/12/2007 12:30

Bosanac sa dna kace wrote:Sta se desilo sa Ayan Hirsi Ali?
ja sam cito jedan njezin clanak, pa ono je mal te ne fasizam, jedino sto joj fali na kraju clanka je ona Karadziceva; ....gospodo ako ne bude po nasem nemojte mislit da svoj nardo necet odvest u nestanak.... :-?

Izvini nisam upucen, sta je to ona rekla?

teletrader

#4 Re: Ayan Hirsi Ali

Post by teletrader » 31/12/2007 13:11

Regnum_Bosnae wrote:

Jedan od njenih bisera je:
"kako islam znaci pokoravanje i kao takav je "pogresan" "
Onda,posto ona sada valjda zhivi i djeluje u americi,rekla je:
"to je super zemlja,dodjes beu centa u dzepu i uspijes"
Izjava,koja je totalno zapanjila voditelja kanadskog "On the Map" politickog dokumentarca,jer je covjek rekao:
"I can't believe that you're saying that"..

http://www.cbc.ca/onthemap/fullpage.php?id=87

Zhalosno..
ALi i nju ceka njenih 2x2 :)

callmethebreeeze

Post by callmethebreeeze » 31/12/2007 13:15

ABAP wrote:To je jedna velika TUKA..kojoj netreba ama bas ni malo posvetiti vremena..Jednostavno je treba 'skloniti'..:)
zbog svih onih koji bi je "sklanjali" ona ima danonocno telohranitelje uza se.
ni meni se ne svidjaju njeni stavovi, ali puno vise volim slusati muslimane poput tarik ramadana, koji debatiraju protiv njenih stavova, nego ove koji bi je "sklanjali". nidje muslimana nece biti ako se ne nauce da su argumenti puno bolje oruzje protiv predrasuda od kamenica, spaljenih zastava i nozeva. :-)

black

#6 Re: Ayan Hirsi Ali

Post by black » 31/12/2007 13:18

U vremenu borbe protiv terorizma, svako gleda svoj šićar. Neizglađeni računi sa jakim protivnicima islamske odnosno ( u žargonu vakta u kome živimo ) islamističke provenijencije dolaze na dnevni red, jer sada se ima „koalicija protiv terora“ u zaleđini koja služi kao advokat za autokratsko ponašanja pojedinaca koji uzimaju čitava društva kao taoce zbog svojih interesa. Ovo je u biti srž afere Ayan Hirsi Ali, holanđanke somalijskog porijekla, koja već nekoliko godina stoji u pažnji holandske javnosti zbog njezine drske kritike Islama. Polahko se javljaju glasovi iz njezine stranke VVD, koji kontaju da ih Ayan u stvari, zbog svojih ličnih interesa, vuče za nos.

Ona svoju mržnju prema Islamu odavno već ne sakriva iza fraza á la “naš neprijatelj je islamski fundamentalizam”. Njezina borba slovi islamu kojeg krivi za svoje nesretno djetinjstvo. Potičući iz istočne Afrike, kao maloj djevojčici i sa velikim bolovima joj se otklanja klitoris. Sa osamnaest godina joj navodno jedan hodža razbija lobanju. Protiv njezine volje je otac hoće da uda za nekog rođaka u Kanadi. 1992 godine bježi u Holandiju, gdje podnosi zahtjev za azil. Nekoliko godina radi kao čistačica, uči jezik.

Svoju mržnju protiv islama kanalizira u radu za ‚desno liberalnu’ stranku VVD, za koju sjedi u parlamentu. 11.09. joj osigurava pažnju čitave Holandije. Nije ‚radikalni Islam’ boljka nizozemske demokratije, nego Islam kao takav. Za nju je Muhammed a.s. „perverzni pedofil“. I zbog toga u tom društvu nema mjesta za tu vjeru. Žena očigledno nije blesava. Umjesto da posjeti psihologe koji bi joj pružili pomoć zbog trauma u djetinjstvu, i koji sa Islamom nemaju veze, ona uzima čitavu naciju kao taoca, da se osveti Islamu, kojega smatra izvorom svojih neuroza.

U Theo van Goghu našla je nekoga, sa kim je mogla vizualizirati svoje perverzije. Pošto živimo u vremenu poplave informacija, samo je slika u stanju da nas emocionalno pokrene. Ovako je valjda i mislio Muhammed Bouyeri, diplomirani informatičar koji je 02. novembra ubio van Gogha. Ayan je cjelo vrijeme zaštićena od tjelohranitelja, koji sprječavaju da se bilo ko njoj približi. Neka budale kao van Gogh ispaštaju zbog njezinih hirova.

Ali vodećima iz VVD polahko svanjuje da su žrtva njezinih blesavluka. Predsjednik stranke, Jozias van Aartsen nije siguran da li se njezine parole poklapaju sa ‚liberalnim ciljevima’ stranke. Van Aartsen upozorava da se “tolerancija ne zamjeni islamofobijom”. Ayan kontrira da nema namjeru da svoju kritiku izražava umjereno, indirektno kritikujući da se VVD boji “islamista”.

Vrijeme će pokazati kako će se stvari u ovoj aferi rasplesti. Da li će holandsko društvo i dalje dopustiti da ih ona vuče za nos, ili će jednostavno početi primjenjivati svoj zakon kako treba. Naime, i kod njih je blasfemija, odnosno vrijeđanje osjećaja pripadnika vjerskih zajednica kažnjivo. Mogli bi preskočiti preko svoje sjenke i na legalan način spriječiti daljnju eskalaciju događaja, posmatrajući muslimane kao one koji stoje pod štitom tog zakona.

spiegel.de

Regnum_Bosnae

#7 Re: Ayan Hirsi Ali

Post by Regnum_Bosnae » 31/12/2007 13:30

teletrader wrote:
Regnum_Bosnae wrote:

Izjava,koja je totalno zapanjila voditelja kanadskog "On the Map" politickog dokumentarca,jer je covjek rekao:

Zhalosno..
Zvuci mi kao cista populisticka izjava nista vise. Izgleda da je zeljna medijske paznje. Mislim da za jednog islamskog vjernika i religioznog covjeka koji vjeruje u Boga nije greska da se njemu i pokorava. Isto tako vazi i za druge religije tako da ta njena izjava totalno gubi vjerodostojnost. Nego eto hoce i ona da kaze evo ja sam "muslimanka" koja kritikuje islam i tako kupi kao neku popularnost.

Ta njena kritika uopste nije ni dobro uradjena, da je makar pametna kritika mozda bi se i drugacije protumacila. To bi isto bilo da kritikujes krscanstvo na tome da se ljudi pokoravaju Isusu. Totalno bezveze kritika i argument. Mislim, logicno je da ce se ljudi pokoravati ako u to vjeruju.

callmethebreeeze

Post by callmethebreeeze » 31/12/2007 13:39

http://www.nytimes.com/2007/02/04/magaz ... dan.t.html

ovaj clanak je ian buruma napisao o tarik ramadanu, jako zanimljivo.
treba procitati knjigu ian burume
Murder in Amsterdam - The Death of Theo Van Gogh and the Limits of Tolerance

ja sam poceo citati i knjige tarik ramadana, ali iskren da budem nisam ih nikada dovrsio :D

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 31/12/2007 13:55

iz jednog izbornog predmeta ovaj semestar citali smo jedan njen clanak; Euorpean democratic deficit-muslims of Europe,
profa koja je godinama radila u Austriji rekla je daje Ayan jako kontraverzna zhena i da su je mnogi ne muslimani kritikovali.
men se povracalo nakon shto sam prochito njezin chlanak :-?
@black hvala na clanku

Vedoni

Post by Vedoni » 31/12/2007 14:40

Ma kolko sam ja skontao, ona ti dodje ko marketinski kanal iza kojeg stoje desnicarske struje. Stvaranje konfrontacije i straha, da bi se pokupili glasovi. Ono, kontas, kad ona kaze Islam treba ukinuti, spasi automatski ove iza nje (bijelce) negativnog imidza, a poruka se efektivno odasilje evropskoj i americkoj populaciji koji ionako , nakon svog ovog jada, imaju negativan stav prema Muslimanima. Onda stvaranje imidza fol borac za slobodu, ona se oslobodila tiranije islama i sad se bori za slobodu, liberalizam...de ba. E sad, nije ona nesto bitna tu, ali je malkice opasan taj cijeli branding . Iza svega stoje struje koje prizeljkuju konfrontaciju i strah. Nesto ko nacionalistcke politicke elite kod nas. Oni ba jedva cekaju da joj neki muslimancic zaprijeti smrcu. Kec na desetku i njima i fundamentolima s istoka. Gadna igra, brate.
Srecom ima i razumnih ljudi, zurnalista, bar koliko sam ja primjetio, koji probuse balon nekad.

Dosta supljiranja...odoh se psihicki pripremat' za Novu. :)

pitt

Post by pitt » 31/12/2007 14:49

Sjecam se da su je iz The Economist dobro naruzili za knjigu. Puno lazi i petljanja :D

A critic of Islam

Dark secrets

Feb 8th 2007
From The Economist print edition

Ayaan Hirsi Ali blames Islam for the miseries of the Muslim world. Her new autobiography shows that life is too complex for that

Image

SAY what you will about Ayaan Hirsi Ali, she fascinates. The Dutch-Somali politician, who has lived under armed guard ever since a fatwa was issued against her in 2004, is a chameleon of a woman. Just 11 years after she arrived in the Netherlands from Africa, she rode into parliament on a wave of anti-immigrant sentiment, only to leave again last year, this time for America, after an uproar over lies she had told to obtain asylum.

Even the title of her new autobiography reflects her talent for reinvention. In the Netherlands, where Ms Hirsi Ali got her start campaigning against the oppression of Muslim women, the book has been published under the title “My Freedom”. But in Britain and in America, where she now has a fellowship at the conservative American Enterprise Institute, it is called “Infidel”. In it, she recounts how she and her family made the cultural odyssey from nomadic to urban life in Africa and how she eventually made the jump to Europe and international celebrity as the world's most famous critic of Islam.

Read as a modern coming-of-age story set in Africa, the book has a certain charm. Read as a key to the thinking of a woman who aspires to be the Muslim Voltaire, it is more problematic. The facts as Ms Hirsi Ali tells them here do not fit well either with some of the stories she has told in the past or with her tendency in her political writing to ascribe most of the troubles of the Muslim world to Islam.

Ms Hirsi Ali's father, Hirsi Magan Isse, was one of the first Somalis to study overseas in Italy and America. He met his future wife, Asha, when she signed up for a literacy class he taught during Somalia's springtime of independence in the 1960s. The family's troubles began in 1969, the year Ms Hirsi Ali was born. That was also the year that Mohammed Siad Barre, a Somali army commander, seized power in a military coup. Hirsi Magan was descended from the traditional rulers of the Darod, Somalia's second biggest clan. Siad Barre, who hailed from a lesser Darod family, feared and resented Ms Hirsi Ali's father's family, she says. In 1972, Siad Barre had Hirsi Magan put in prison from which he escaped three years later and fled the country. Not until 1978 was the family reunited with him.

As a young woman, Ms Hirsi Ali's mother, Asha, does not seem to have inhabited “the virgin's cage” that the author claims imprisons Muslim women around the world. At the age of 15, she travelled by herself to Aden where she got a job cleaning house for a British woman. Despite her adventurous spirit, in Yemen and later in the Gulf she found herself drawn to the stern Wahhabi version of Islam that would later clash with the more relaxed interpretation of Islam favoured by Ms Hirsi Ali's father and many other Somalis. She and Hirsi Magan fell out not long after the family moved to Kenya in 1980. Hirsi Magan left to join a group of Somali opposition politicians in exile in Ethiopia and did not return to his family for ten years.

Ms Hirsi Ali says her mother had no idea how to raise her children in a foreign city. She frequently beat Ayaan and her sister, Haweya. Although they and their brother, Mahad, attended some of Nairobi's best schools, Haweya and Mahad dropped out early on. Ms Hirsi Ali herself meanwhile fell under the sway of the Muslim Brotherhood.

Some of the best passages in the book concern this part of her life. As a teenager, Ms Hirsi Ali chose to wear the all-encompassing black Arab veil, which was unusual in cosmopolitan Nairobi. “Weirdly, it made me feel like an individual. It sent out a message of superiority,” she writes. Even as she wore it, Ms Hirsi Ali was drawn in other directions. She read English novels and flirted with a boy. Young immigrants of any religion growing up with traditional parents in a modern society will recognise her confusion: “I was living on several levels in my brain. There was kissing Kennedy; there was clan honour; and there was Sister Aziza and God.”

Ms Hirsi Ali sounds less frank when she tells the convoluted story of how and why she came to seek asylum at the age of 22 in the Netherlands. She has admitted in the past to changing her name and her age, and to concocting a story for the Dutch authorities about running away from Somalia's civil war. (In fact she left from Kenya, where she had had refugee status for ten years.) She has since justified those lies by saying that she feared another kind of persecution: the vengeance of her clan after she ran away from an arranged marriage.

However, last May a Dutch television documentary suggested that while Ms Hirsi Ali did run away from a marriage, her life was in no danger. The subsequent uproar nearly cost Ms Hirsi Ali her Dutch citizenship, which may be the reason why she is careful here to re-state how much she feared her family when she first arrived in the Netherlands. But the facts as she tells them about the many chances she passed up to get out of the marriage—how her father and his clan disapproved of violence against women; how relatives already in the Netherlands helped her to gain asylum; and how her ex-husband peaceably agreed to a divorce—hardly seem to bear her out.

Ayaan Hirsi Ali is not the first person to use false pretences to try to find a better life in the West, nor will she be the last. But the muddy account given in this book of her so-called forced marriage becomes more troubling when one considers that Ms Hirsi Ali has built a career out of portraying herself as the lifelong victim of fanatical Muslims.

Another, even more disturbing story concerns her sister Haweya's sojourn in the Netherlands. In her earlier book, “The Caged Virgin”, which came out last year, Ms Hirsi Ali wrote that her sister came to the Netherlands to avoid being “married off”. In “Infidel”, however, she says Haweya came to recover from an illicit affair with a married man that ended in abortion. Ms Hirsi Ali helped Haweya make up another fabricated story that gained her refugee status, but the Netherlands offered her little respite. After another affair and a further abortion, Haweya was put into a psychiatric hospital. Back in Nairobi, she died from a miscarriage brought on by an episode of religious frenzy. “It was the worst news of my life,” Ms Hirsi Ali writes.

Mental illness, abortion, failed marriages, illicit affairs and differing interpretations of religion: much as she tries, the kind of problems that Ms Hirsi Ali describes in “Infidel” are all too human to be blamed entirely on Islam. Her book shows that her life, like those of other Muslims, is more complex than many people in the West may have realised. But the West's tendency to seek simplistic explanations is a weakness that Ms Hirsi Ali also shows she has been happy to exploit.

Infidel.
By Ayaan Hirsi Ali.
Free Press; 368 pages; $26 and £12.99

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 31/12/2007 19:44

dje nadjete sve ove clanke?
ja kad ukucam an google njeno ime izidje mis sasvim ensto drugo....

water

#13 Re: Ayan Hirsi Ali

Post by water » 31/12/2007 19:55

teletrader wrote:
Regnum_Bosnae wrote:

Zhalosno..
a sta ga je to u ovoj izjavi zapanjilo? Dodjes bez centa i uspijes?

sta ima pogresno u tome da neko misli da je potpuno pokoravanje (submission=islam) pogresno. Je li je zato treba ukloniti. i da li to ti imas kontrakt na nju ili znas nekoga ko ima. joj ubleha. joj bljuvotina. mozda i mene treba ukloniti, cekaj mozda jos po koju osobu, valjda ce vam onda biti bolje :x :x

teletrader

#14 Re: Ayan Hirsi Ali

Post by teletrader » 31/12/2007 20:01

water wrote:
teletrader wrote:
Regnum_Bosnae wrote:

Zhalosno..

sta ima pogresno u tome da neko misli da je potpuno pokoravanje (submission=islam) pogresno. Je li je zato treba ukloniti. i da li to ti imas kontrakt na nju ili znas nekoga ko ima. joj ubleha. joj bljuvotina. mozda i mene treba ukloniti, cekaj mozda jos po koju osobu, valjda ce vam onda biti bolje :x :x
Svi cemo biti uklonjeni i ti i ja prije ili kasnije..
Radi se samo o tome,da ona,koja je otpala od vjere kritikuje tu istu vjeru,nemoj mi samo reci da je dosla u Amerikui na turisticku vizu i onda u roku od par mjeseci ostvarila "the american dream"..
Ona ako je imala peh u zhivotu,ne treba ga svaljivati na vjeru..
uostalom taj svoj peh je dobro naplatila..

water

Post by water » 31/12/2007 20:03

Bosanac sa dna kace wrote:dje nadjete sve ove clanke?
ja kad ukucam an google njeno ime izidje mis sasvim ensto drugo....
http://www.slate.com/id/2161171/
http://christopherhitchenswatch.blogspo ... i-ali.html

water

#16 Re: Ayan Hirsi Ali

Post by water » 31/12/2007 20:14

teletrader wrote:
water wrote:
teletrader wrote: Jedan od njenih bisera je:

Zhalosno..

Radi se samo o tome,da ona,koja je otpala od vjere kritikuje tu istu vjeru,nemoj mi samo reci da je dosla u Amerikui na turisticku vizu i onda u roku od par mjeseci ostvarila "the american dream"..
opet se ne shvatamo. zasto ja koji sam otpao od vjere nemam pravo da je kritikujem. ako ne ja koji sam otpao od vjere a onda ko? onaj koji vjeruje? ko je taj koji utvrdjuje pravo ko smije a ko ne smije kritikovati. makar iznosio pogresne, netacne, lazne bilo kakve druge stavove. valjda je vjera i oni koji vjeruju dovoljno jaka ocigledna i primamljiva da se moze arugmentovano suprostavit "lazima" ili je mozda lakse "ukloniti". opasni ste vi koji uklanjate, opasni su oni koji to odobravaju mnogo opasniji od ovih koji trebaju biti uklonjeni

callmethebreeeze

Post by callmethebreeeze » 31/12/2007 20:35

provescu novu godinu citajuci ovo: :D

Who should the West support: moderate Islamists like Tariq Ramadan, or Islamic dissidents like Ayaan Hirsi Ali? Are the rights of the group higher than those of the individual? With a fiery polemic against Ian Buruma's "Murder in Amsterdam" and Timothy Garton Ash's review of this book in the New York Review of Books, Pascal Bruckner has kindled an international debate. By now Ian Buruma, Timothy Garton Ash, Necla Kelek, Paul Cliteur, Lars Gustafsson, Stuart Sim, Ulrike Ackermann and Adam Krzeminski have all stepped into the ring.

http://www.signandsight.com/features/1167.html

Bosanac sa dna kace

#18 Re: Ayan Hirsi Ali

Post by Bosanac sa dna kace » 01/01/2008 06:29

water wrote:opet se ne shvatamo. zasto ja koji sam otpao od vjere nemam pravo da je kritikujem. ako ne ja koji sam otpao od vjere a onda ko? onaj koji vjeruje? ko je taj koji utvrdjuje pravo ko smije a ko ne smije kritikovati. makar iznosio pogresne, netacne, lazne bilo kakve druge stavove. valjda je vjera i oni koji vjeruju dovoljno jaka ocigledna i primamljiva da se moze arugmentovano suprostavit "lazima" ili je mozda lakse "ukloniti". opasni ste vi koji uklanjate, opasni su oni koji to odobravaju mnogo opasniji od ovih koji trebaju biti uklonjeni
kolko ja shvati doticnu ona bi da se islam zabrani u potpunosti, i sama idei z jedne krajnosti u drugu, jer jel te zapadna civilizacija podrazumijeva slobodu i pravo na vjersko opredjeljenje, i slobodno nek ODJEBE od mene i moje vjere dok je ne diram :x
imati kritiku necheg ili nekog znachi biti spreman na dijalog sa tim nechim ili nekim, a ona, to je ochito iz njezinih članaka, ne želi apsolutno nikakv dijalog već zabranu islama.

pike

#19 Re: Ayan Hirsi Ali

Post by pike » 01/01/2008 07:09

Bosanac sa dna kace wrote:
water wrote:opet se ne shvatamo. zasto ja koji sam otpao od vjere nemam pravo da je kritikujem. ako ne ja koji sam otpao od vjere a onda ko? onaj koji vjeruje? ko je taj koji utvrdjuje pravo ko smije a ko ne smije kritikovati. makar iznosio pogresne, netacne, lazne bilo kakve druge stavove. valjda je vjera i oni koji vjeruju dovoljno jaka ocigledna i primamljiva da se moze arugmentovano suprostavit "lazima" ili je mozda lakse "ukloniti". opasni ste vi koji uklanjate, opasni su oni koji to odobravaju mnogo opasniji od ovih koji trebaju biti uklonjeni
kolko ja shvati doticnu ona bi da se islam zabrani u potpunosti, i sama idei z jedne krajnosti u drugu, jer jel te zapadna civilizacija podrazumijeva slobodu i pravo na vjersko opredjeljenje, i slobodno nek ODJEBE od mene i moje vjere dok je ne diram :x
imati kritiku necheg ili nekog znachi biti spreman na dijalog sa tim nechim ili nekim, a ona, to je ochito iz njezinih članaka, ne želi apsolutno nikakv dijalog već zabranu islama.
Kakav dijalog sa onim sto jo prijete smrcu. Na zalost oni nemaju nikakvih argumenata, a kad joj pocnu prijetiti smrcu samo jos vise potvrde njene argumente.

Uredu je to sto je ona sad sekularna i sto se odreka Islama, uostalom ima pravo, problem je sto ona kad prica oplete po islamu a druge dvije religije predstavi ko cvijece :roll: Ko je gledo njeno gostovanje na Bill Maheru zna o cemu pricam.

bice_bice

Post by bice_bice » 01/01/2008 08:32

ta zena za mene vrijedna spomena nije

Bosanac sa dna kace

#21 Re: Ayan Hirsi Ali

Post by Bosanac sa dna kace » 01/01/2008 09:44

pike wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
Kakav dijalog sa onim sto jo prijete smrcu. Na zalost oni nemaju nikakvih argumenata, a kad joj pocnu prijetiti smrcu samo jos vise potvrde njene argumente.

Uredu je to sto je ona sad sekularna i sto se odreka Islama, uostalom ima pravo, problem je sto ona kad prica oplete po islamu a druge dvije religije predstavi ko cvijece :roll: Ko je gledo njeno gostovanje na Bill Maheru zna o cemu pricam.
na svijetu im 1.5 milijrda muslimana.
mislim da je @tempora vec napisala ya nju na forumu da Hirsi odbija bilo kakav dijalog sa predsavnicima/cama musliamana/ki Holandije a kamoli dalje.

buzzer

#22 Re: Ayan Hirsi Ali

Post by buzzer » 01/01/2008 10:49

teletrader wrote:
water wrote:
teletrader wrote: Jedan od njenih bisera je:

Zhalosno..

mashala sto smo merhametli. kidanje dijelova tijela djetetu "nazivo" ovdje se zove "peh u zivotu", docim je strasni zlocin nazivanje plisanog mede pogresnim imenom. aferim merhametlije!
bez da se u bilo cemu slazem sa ovom zenom, smatram da je ona instrumentalizirana od strane snaga kojoj sadasnje stanje u svijetu pase: teror tamo, war against terror vamo, nafta curi, cijene rastu... a muslimani se umjesto stvarnim problemima bave kojekakvim karikaturama i plisanim medama. sabur braco! sng 2008!

tempora

Post by tempora » 02/01/2008 01:25

11 maja 2006 godine, dokumentarni program Zembla uradio je profil o doticnoj, u kojem ucestvuje izmedjuostaloga i njena bliza rodbina, koja opovrgava, opstepoznate lazi, kojima se Ajan posluzila kako bi gradila svoju politicku karijeru.
Bosanac, zelis pogledati dokumentarac, proslijedit cu ti link i priloziti prevod-no ne prije vikenda.

Ajan Hirsi Ali nije bila u aranziranom braku i vec godinama nije zivjela u Somaliji.Prije no sto je potrazila azil u Holandiji bila je jedno izvjesno vrijeme u Njemackoj, a svojevremeno je bila i clan Muslimanske brace, sto mislim treba dovoljno da pokaze o cemu je rijec.Nekada zagovornik smrti Salmana Rusdija i cijepanja/spaljivanja njegovih knjiga, danas jedan od prvih zagovornika rata u Avganistanu, Iraku, Iranu i borbi protiv terorizma.

Populisticki film, koji je rezirao Teo, a koji je Ajan osmislila kako bi se navodno i tim vidom umjetnosti borila protiv ugnjetavanja zena u Islamu, nije nista drugo do odlicno smisljen politicki trik koji je ovoj zeni utemeljio slavu, a zbog kojeg je Teo ostavio svoj zivot na ulici Amsterdama.
Svi koji vec godinama, kao ja, prate politicku karijeru Ajan Hirsi Ali, znaju, da borba za polozaj zene u Islamu, od strane doticne, ima isto toliko veze i istime koliko i istina da su Sarajlije granatirale same sebe na Markalama.
Postoje razni dokumentarci i emisije, u kojima Ajan vodi dijalog sa zenama u skrivenim kucama, zrtvama zlostavljanja ili sa omladinom koja kritikuje njene izjave-a koji pokazuju gdje Ajan odmahuje rukom i govori kako ona ima preca posla nego da se raspravlja sa njima o ispravnosti svojih izjava i o nacinu borbe -u njihovo ime. :?

Vrlo je interesantno zapaziti da se Ajan na malim ekranima pojavljuje vec u danima svoje azilske procedure, gdje daje izjave i iznosi razna politicka razmisljanja-a takva medijska paznja uistinu je rijetkost tj nepostojeca je u ovoj drzavi.Azilanti se obicno prikazuju u nekom drugom kontekstu ali nikada u ovakvom koji je ponudjen Ali.

Nakon sto je svoju politicku karijeru pocela graditi u PVDA, radnickoj partiji, tada najvecoj i vodecoj partiji u zemlji, presla je u tzv liberalnu partiju VVD-jer je u njoj vidjela politicke potencijale.Danas ona radi u neokonzervativnom institutu u Americi i potpomaze Busevu politiku u borbi protiv terorizma.Izraelskom lobiju nerijetko drzi govore o svojim vidjenjima Islama, a Salmana Rusdija slavi kao najrodjenijeg. :?

Ove godine se u nekakvoj anonimnosti, njoj neprilicnoj, vratila u Holandiju, jer je Holandija odlucila stopirati placanje njene sigurnosti vrijedno nekoliko miliona eura godisnje-ciji se novac izdvaja iz drzavnog budzeta.
Amerika nije uspjela osigurati njenu bezbjednosti, a ovih dana je skupljeno na stotine hiljada eura od strane anonimnih donatora u svrhe njene bezbjednosti.

U mnogim clancima Ajan Hirsi Ali, Muhameda naziva pedofilom, muslimane zaostalima a Islam opasnost po svijet.
Ko poznaje VVD partiju Holandije, zna, da je mnogo ovakvih profila kao sto je Ali, izrodjeno posljednjih godina u ovoj partiji.
Wilders, bivsi VVD clan parlamenta, danas uziva 9 mjesta u parlamentu a ljuti je zagovornik zabrane Kur'ana i sirenja islamofobije.
Bivsa ministrica Verdonk, takodjer jedna od zasluznih za islamofobije i propagiranje teorije da muslamni nemaju smisla za humor.
U razgovorima sa istom, upitana sam o sunecenju zena u BiH, aranziranim brakovima i vladavini serijatskih zakona. :?
Fric Bolkenstajn, prominentni clan partije VVD, otac ideologije Hirsi Ali, za kojeg je doticna izjavila da samo zeli i pokusava nastaviti njengovo djelo, jos od 80tih godina, vodi akademsku ( mimo politicke) borbu protiv Islama i utemeljuje islamofobiju na katedrama sirom zemlje -a i svijeta.

Na zalost, ne postoji kritika po pitanju politickih "akcija" Ajan Hirsi Ali u Holandiji, a svi komentari se uglavnom svode na pravo na misljenje i slave hrabrost ove zene, koja se drznula boriti se sa strasnim licem Islama.
Mnogi kulturni radnici, umjetnici, poznate i priznate licnosti, stoje iza Ajan i cine sve kako bi opravdali i zastitili njenu rijec i ideju, koja strepi pred netolerantnoscu islamskih fanatika.
Atak na Hirsi Ajan Ali oni vide kao napad na njihove licne slobode, pravo izbora, misljenja, govora.
Za mene licno, cisti populizam i istancano pripremljena politicka karijera koju svojim zivotima, trenutno placaju mnogi ljudi svijeta. :(

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 02/01/2008 11:25

@tempora hvala puno. :) imas PP

SiSaJuMe

Post by SiSaJuMe » 02/01/2008 13:35

Ovo je ko ono ako nisi ZA onda si PROTIV
Ajan mora imati obezbjedjenje jer nesmije reci ono sto misli. Takodje i Wilders. Jednostavno je to , Ko kritizira Islam presudio je sebi. Kao i pokojni Theo.
Wilders ima 9 mjesta u parlamentu. Znaci njegovo misljanje odobrava dobar dio holandjana. (Onaj dio koji je glaso za njega).
Verdonk je popila nogu iz VVD radi Ruta a ne radi islamofobije.

Sve u svemu uzbudljiva politicka scena.

Post Reply