Avionsko snimanje zemljista

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#1 Avionsko snimanje zemljista

Post by phillie »

Pozdrav,

Nadam se ce mi neko moci pomoci. Naime, zanima me da li u Sarajevu ima neka institucija koja posjeduje dokumentaciju avionskog snimanja zemljista iz 1973 na nivou BiH? Dobio sam takvu informaciju da ima takva arhiva, ali covjek mi nije znao tacnije reci gdje da trazim.
U pitanju je sporenje oko zemlje, odnosno medje (a cega drugog :D )
User avatar
Radar71
Posts: 7293
Joined: 21/07/2010 15:43

#2 Re: Avionsko snimanje zemljista

Post by Radar71 »

User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#3 Re: Avionsko snimanje zemljista

Post by phillie »

Hvala, pokusacu ih sutra kontaktirati.
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#4 Re: Avionsko snimanje zemljista

Post by zigson »

Nemojte se samo kolcevima pobosti :lol:

A sad ozbiljno ako moze pitanje, oko cega je tacno problem i kako je nastupio (polazim od pretpostavke da je neko nekome usao u zemljiste par metara necim, ogradom ili kucom).
Mozda dobijes i savjet kakav pametan :D
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#5 Re: Avionsko snimanje zemljista

Post by phillie »

Nesto u tom fazonu. Osoba A je po rijecima osobe B usla u posjed zemljista (koje je ujedno i drzavno i koji je put) i tako uveliko otezala pristupni put osobi B na javni put. Osoba A kao dokaz navodi katastarske dokumente, dok osoba B ima neka starija dokumenta koja "pricaju" drugu pricu...to bi bilo to u kratkim crtama.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#6 Re: Avionsko snimanje zemljista

Post by HelaS »

phillie wrote: 15/02/2024 22:37 Nesto u tom fazonu. Osoba A je po rijecima osobe B usla u posjed zemljista (koje je ujedno i drzavno i koji je put) i tako uveliko otezala pristupni put osobi B na javni put. Osoba A kao dokaz navodi katastarske dokumente, dok osoba B ima neka starija dokumenta koja "pricaju" drugu pricu...to bi bilo to u kratkim crtama.
Sve probleme oko granica parcela, sumnje i ev. rasprave, riješit će geometar zvaničnim mjerenjem na terenu. Tebi ne treba aerofotogrametrijski snimak, sirov svakako nećeš dobiti, ali možeš dobiti gotov razmjer 1:1000, isti kakav je Izvod iz katastra, ali to ti može poslužiti samo za informaciju. Zvanično, formalno je ovlaštenog geometra.
Podnesi zahtjev općinskoj službi za geodetske poslove, kako se već zove, plati taksu i čekaj...

Inače - razne-diskusije-f11/koliko-kosta-izvo-e ... 90547.html
veselinovic
Posts: 58
Joined: 11/11/2011 16:57

#7 Re: Avionsko snimanje zemljista

Post by veselinovic »

Imas na geoportalu ortofoto snimak sa ucrtanim parcelama. Bukvalno se vidi do nivoa bandere, i imas granice parcela, moze se u desetak cm orjentisati.

https://www.katastar.ba/geoportal/preglednik/
Post Reply