Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

ragib

#76 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by ragib » 30/08/2014 19:56

Poredit nas i hrvate je smjesno, hrvati su napravili 1000 km autoputa, nama treba jos cca 200 km. Za nas bi puno znacilo da se napravi jos cca 80 km do Mostara.

The BEN10

#77 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by The BEN10 » 31/08/2014 08:47

ragib wrote:Poredit nas i hrvate je smjesno, hrvati su napravili 1000 km autoputa, nama treba jos cca 200 km. Za nas bi puno znacilo da se napravi jos cca 80 km do Mostara.
Niko to ne spori. Samo, je pitanje - jel po svaku cijenu i jel puni profil autoputa?

ragib

#78 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by ragib » 31/08/2014 12:03

Nezgodno je i napraviti dvije trake autoputa i pustiti jednu traku u jednom smjeru a drugu u drugom. To je totalno nesigurno kad pored tebe prodje auto brzinom 110 km/h a i ti vozis 110 km/h. Ovako kad ides ovim nasim magistralama 60km/h imas mogucnost da regujes

supercali

#79 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by supercali » 31/08/2014 12:12

ragib wrote:Nezgodno je i napraviti dvije trake autoputa i pustiti jednu traku u jednom smjeru a drugu u drugom. To je totalno nesigurno kad pored tebe prodje auto brzinom 110 km/h a i ti vozis 110 km/h. Ovako kad ides ovim nasim magistralama 60km/h imas mogucnost da regujes
Autoput se radi sa 3 trake i ko kaze da mora biti ogranicenje 130 ako se podijeli cesta
Spucas fino 80 na toj dionici i bog te veselio a stavis tako da imaju po 2 trake u oba smjera ne puni profil al moze se dok se ne izgradi drugi dio autoceste

Alfons Kauders

#80 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by Alfons Kauders » 31/08/2014 12:40

supercali wrote:
ragib wrote:Nezgodno je i napraviti dvije trake autoputa i pustiti jednu traku u jednom smjeru a drugu u drugom. To je totalno nesigurno kad pored tebe prodje auto brzinom 110 km/h a i ti vozis 110 km/h. Ovako kad ides ovim nasim magistralama 60km/h imas mogucnost da regujes
Autoput se radi sa 3 trake i ko kaze da mora biti ogranicenje 130 ako se podijeli cesta
Spucas fino 80 na toj dionici i bog te veselio a stavis tako da imaju po 2 trake u oba smjera ne puni profil al moze se dok se ne izgradi drugi dio autoceste
pa dobro, to bi trebala struka odrediti - npr kroz prenj se moze uraditi jedna cijev, kanjonom bijele brza cesta ili moderna magustrala s mjestima za preticanje... tunel naravno naplacivati... onda mostarsko polje puni profil do pocitelja i to je to

a stara cesta duz neretve ostaje kao opcija za opasni teret, ili za teretni saobracaj u odredjenim periodima (vikendi, praznici, dio ljetne sezone itd)

e sad, kao sto rekoh to treba odluciti struka, investitor, kreditori, politika (ipak je u pitanju medjunarodni koridor)... teoretski je moguce... isto kao sto je moguce i ici na jednu cijev, pa onda po potrebi uraditi drugu za nekoliko godina - jer bi prva vec generisala neke pare i isplacivala dio zaduzenja

vivaldi

#81 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by vivaldi » 31/08/2014 16:16

madner wrote:
vivaldi wrote:
madner wrote:Teoretski dobro zvuci
upravo suprotno, ti se teoreticar i nema to veze ni sa kakvim dizanjem u nebo vec sa cinjeicom da se vucic juce vratio iz berlina sa svabskom investicijom od 1,500 radnih mjesta, a s cime se bevanda vratio?

Ali smo po Keynesu mi sigurno bolje prosli :run:

slazem se za zaduzivanje i potrosnju, ali ne primjeru autoputeva jer je ovo deranje koze

karic je prije 2-3 mjeseca podnio zahtjev koji je vlada uvazila za povecanja akcize, sto ce naravno i u rs-u jedva docekat pa ce gorivo vrlo brzo otici za dodatnih bar 5 feninga sto ce dovesti do talasa novih poskupljenja.

to nece povecati potrosnju sasvim sigurno vec je moze samo smanjiti
Minimium 1500 :D

Jasta, tvoja je teorija da je Srpski model bolji od BiH.
No empirijski nije, mada imaju povoljnije druge uslove.

Zasto bi na osnovu srpskih iskustava trebali preuzeti njihovu metodu kada imaju losije rezultate? :roll:

Osim sto imam empiriju, imam i teoretsko objasnjene zasto je njihova metoda ekonomski inferiorna, mada politicki skuplja vise poena.
ne postoji srpski model madnere, nisu srbi izmislili toplu vodu. pare za radna mjesta daju mnogi i to puno prije srbije.

madjari su audiju dali 80 miliona eura, i to kada je prosiravao proizvodnju. Madjari su generalno davali starsne subvencije, i pare i proeske olaksice, svasta nesto..

mislim da i sada daju maskimalno koliko smiju kao clanica eu. zato u madjrskoj prviatni sektor totalno dominira u gdp-u.

ali ovdje nije rijec o modelima vec o isplativosti autoputa.

ulozena je milijarda i po, a efekti skoro nikakvi.

krediti za autoputeve su se poceli uzimati 2008. Da su se tada poceli uzimati za blok 7 (tacno toliki iznos), on bi prve megavate vec pustio prosle godine.

to znaci da bi bar jos nekoliko godina mogli uporedo raditi i 7-ca i stari blokovi prije nego sto ugase.

to bi po meni sa ekonomskog apsekta bilo neuporedivo pametnije trosenje pare, pogotovo zato sto bi par godina imali uduplane kapacitete prije zatvranja starih blokova.

on bi inetnzivno sam sebe otplacivao, a ovako cemo ovih 80 kilometara puta islacivati poskupljnjem goriva, a za koju godinu i iz federalne kase jer ni akcize ne mogu povecavati unedogled

limeni

#82 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by limeni » 31/08/2014 16:46

ovaj autoput je spasio mnogo mladih zivota, sjetimo se da su skoro svaki dan ginuli ljudi na cesti zenica-sarajevo. spasavanje mladih zivota znaci mnogo i za privredu.
mislim da je izolacija katastrofalna i da treba povezati glavni grad sa evropom jer ce to donijeti prihode od industrije i turizma. kasnije se moze graditi i do mora.
vjerovatno bi onaj dio od sarajeva do konjica najbolje bilo graditi kao neku brzu cestu umjesto pravog autoputa jer je teren zaista tezak.

Alfons Kauders

#83 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by Alfons Kauders » 31/08/2014 17:06

vivaldi wrote:
madner wrote:
vivaldi wrote:
upravo suprotno, ti se teoreticar i nema to veze ni sa kakvim dizanjem u nebo vec sa cinjeicom da se vucic juce vratio iz berlina sa svabskom investicijom od 1,500 radnih mjesta, a s cime se bevanda vratio?

slazem se za zaduzivanje i potrosnju, ali ne primjeru autoputeva jer je ovo deranje koze

karic je prije 2-3 mjeseca podnio zahtjev koji je vlada uvazila za povecanja akcize, sto ce naravno i u rs-u jedva docekat pa ce gorivo vrlo brzo otici za dodatnih bar 5 feninga sto ce dovesti do talasa novih poskupljenja.

Zasto bi na osnovu srpskih iskustava trebali preuzeti njihovu metodu kada imaju losije rezultate? :roll:

Osim sto imam empiriju, imam i teoretsko objasnjene zasto je njihova metoda ekonomski inferiorna, mada politicki skuplja vise poena.
ne postoji srpski model madnere, nisu srbi izmislili toplu vodu. pare za radna mjesta daju mnogi i to puno prije srbije.

madjari su audiju dali 80 miliona eura, i to kada je prosiravao proizvodnju. Madjari su generalno davali starsne subvencije, i pare i proeske olaksice, svasta nesto..

mislim da i sada daju maskimalno koliko smiju kao clanica eu. zato u madjrskoj prviatni sektor totalno dominira u gdp-u.

krediti za autoputeve su se poceli uzimati 2008. Da su se tada poceli uzimati za blok 7 (tacno toliki iznos), on bi prve megavate vec pustio prosle godine.
to znaci da bi bar jos nekoliko godina mogli uporedo raditi i 7-ca i stari blokovi prije nego sto ugase.

to bi po meni sa ekonomskog apsekta bilo neuporedivo pametnije trosenje pare, pogotovo zato sto bi par godina imali uduplane kapacitete prije zatvranja starih blokova.
on bi inetnzivno sam sebe otplacivao, a ovako cemo ovih 80 kilometara puta islacivati poskupljnjem goriva, a za koju godinu i iz federalne kase jer ni akcize ne mogu povecavati unedogled
oprosti, ali to bas ne ide tako... prije svega tu je problem kapaciteta - to bi znacilo da bi elektrani trebalo 70% vise uglja nego danas, kao i vode, kao i prenosnih kapaciteta... plus dosta vece zagadjenje za tuzlu i okolinu

a sve to prosiriti da bi se za par godina vratilo na standardnu proizvodnju - jok... novi blok ce kratko raditi uporedo sa starim, ali u ogranicenom kapacitetu

generalno - sto se tice bloka 7 lako je prepoznati jedan fenomen... na forumu se njegovoj izgradnji u 99% slucajeva protive ljudi kojima se takodjer ne svidja ni autoput... a ni izgradnja magistrala... ti si izuzetak, ali eto cisto da ne bude zabune - vecini ljudi smeta sve... pitam se zasto :D

vivaldi

#84 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by vivaldi » 31/08/2014 17:07

limeni wrote:ovaj autoput je spasio mnogo mladih zivota, sjetimo se da su skoro svaki dan ginuli ljudi na cesti zenica-sarajevo. spasavanje mladih zivota znaci mnogo i za privredu.
mislim da je izolacija katastrofalna i da treba povezati glavni grad sa evropom jer ce to donijeti prihode od industrije i turizma. kasnije se moze graditi i do mora.
vjerovatno bi onaj dio od sarajeva do konjica najbolje bilo graditi kao neku brzu cestu umjesto pravog autoputa jer je teren zaista tezak.
putevi sigurno imaju itekako veze za sigurnoscu, ali kada cijelu drzavu napucas dobrim putevima. Ova parcijalna rjesenje ne uticu na ti. Prosle je godine npr u federaciji poginulo 30 ljudi vise nego pretrosle, sto bas i nije logicno.

isto tako najvise nesreca se desava u gradovima i naseljima sto je i logicno jer je tu ubjedljivo najgusci promet.

tu bi se puno vise moglo uciniti rigoroznim kaznjavanjem pijanih budala poput onoga sto neki dan pob cijelu porodicu u tunelu.

tu je starost voznog parka..ima tu dosta faktora

vivaldi

#85 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by vivaldi » 31/08/2014 17:21

Alfons Kauders wrote:oprosti, ali to bas ne ide tako... prije svega tu je problem kapaciteta - to bi znacilo da bi elektrani trebalo 70% vise uglja nego danas, kao i vode, kao i prenosnih kapaciteta... plus dosta vece zagadjenje za tuzlu i okolinua sve to prosiriti da bi se za par godina vratilo na standardnu proizvodnju - jok... novi blok ce kratko raditi uporedo sa starim, ali u ogranicenom kapacitetugeneralno - sto se tice bloka 7 lako je prepoznati jedan fenomen... na forumu se njegovoj izgradnji u 99% slucajeva protive ljudi kojima se takodjer ne svidja ni autoput... a ni izgradnja magistrala... ti si izuzetak, ali eto cisto da ne bude zabune - vecini ljudi smeta sve... pitam se zasto
naravno da treba vise cumura, ali u prvobitnoj kalkulaciji elektroprivrede koja je prije ne znam ni ja koliko godina (o bloku se odavno prica) bilo predvidjeno i ulaganje u rudnik od 200 miliona.

druga stvar, zagadjenje bloka danas i bloka od prije 50 godina se ne moze porediti jer mora imati ugradjene filtere, ne mozes je bez njih sada napraviti i da hoces.

bez njih bi elektrana umjesto 1,5 kostala 200-300 miliona manje sigurno.

sto se tice ostalih forumasa, jebe mi sa njih. isem ono sto stvarno i mislim. ja sam na forumu iz navike i pomalo ovisnosti, ali me nema ni na sportu, religiji, istoriji..jer sam tanak u tome, a niti me bas previse zanima.

nazalost na ovom ekonomskom pdf, najveca "guzva" su tri forumasa uvrh glave. :D

zato seruckam po politici koju mjesam sa politickom ekonomijom kad imam s kime :D

naravno, politika oblikuje zivot svih nas na najdirektniji nacin pa i to relativno pomno pratim. Mada mi je vise i od toga malo muka pa sada cesce uletim na sriju, ukrajinu, kinu, rusiju..po principu "daj sta das" mada me pravo da ti kazem boli tuki i za ukrajinom i za sirijom.

mada da se razumijemo, na politici i ekonomiji se vec godinama vrti max 50-60 likova i njihove trol verzije pa nemam ja nikakvih iluzija o nekim "sirokim" raspravama.

nikad u zivotu nisam izasao na izbore, jer imam o tome svoje misljenje, a i da sam clan neke partije sasvim sigurno se na forumu ne bih bavio propagandom upravo zato jer je publika par desetina likova, mahom iskovanih i zacaurenih u svoje stavove (bar oni koji su aktivni).

koliko se sjecam jedino forumsko politicko pokajanje je imao libero, kada je rekao da se razocarao u nasu stranku.

svi ostali su ista meta isto odstojanje vec goidinama. raspravljati s njima ima smisla ko da dovedes vatrenog manijaka, hordasa, bbb-ova, grobara, deliju i torcidasa da oni sami jednoglasno odluce ko su najbolji navijaci. veca je sansa da vanzemlajce pronadjemo.

al odsmo od puteva predaleko :D

The BEN10

#86 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by The BEN10 » 31/08/2014 22:03

Alfons Kauders wrote:generalno - sto se tice bloka 7 lako je prepoznati jedan fenomen... na forumu se njegovoj izgradnji u 99% slucajeva protive ljudi kojima se takodjer ne svidja ni autoput... a ni izgradnja magistrala... ti si izuzetak, ali eto cisto da ne bude zabune - vecini ljudi smeta sve... pitam se zasto
Ne znam fkt odakle ti to da se ljudi protive izgradnji bloka 7 - ko se normalan može tome protiviti? Sa autocestama je totalno drugačije - više se puta ponavljalo to kako su Hrvati nadrapali sa njima, a kako li će im tek biti. Još su oni zemlja koja od turizma uzme ogroman novac, a samim tim se podrazumijeva da imaju ogroman broj onih koji koriste autoceste. Pa je opet HAC u gubitku. A vidjeli smo da autoceste u Hr nisu značile ni neki priliv investicija. OK, niko nije protiv autocesta, al po sistemu "tri puta mjeri jednom reži" - a ne ko udariti cestu od Save do mora, zadužiti se do grla, pa bankrotirati...

cenecimoveocino

#87 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by cenecimoveocino » 31/08/2014 22:53

Ali bit će nafte u 'ercegovini,biće para :izet:

supercali

#88 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by supercali » 01/09/2014 09:56

Koliko znam ovi krediti su za puteve a ne za blokove bilo kakve
I kako bi gradio blok kad nemas para kao sto ni sada nemamo?

madner

#89 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by madner » 01/09/2014 10:00

vivaldi wrote:
madner wrote:
vivaldi wrote: upravo suprotno, ti se teoreticar i nema to veze ni sa kakvim dizanjem u nebo vec sa cinjeicom da se vucic juce vratio iz berlina sa svabskom investicijom od 1,500 radnih mjesta, a s cime se bevanda vratio?

Naravno da postoji Srpski model, to je model koji se primjenjuje u Srbiji i koji ima odredjenje i mjerljive rezultate. Posto si iste hvalio, imao sam dojam da si mislio da su imali bolje rezultate nego drugi modeli. Sto jednostavno nije tacno, empirijski gledano.
Mozemo i o Madjarskoj, no onda bi se trebalo drzati do 2010, jer Orbanov model je dosta drugciji od prijasnjeg.

Kako mozes reci da su efekti skoro nikakvi? :roll:
BiH je izasla iz recesije, dok je Hrvatska jos u istoj a Srbija je samo prihvatanjem velikog deficita izbjegla drugu veliku recesiju. Po teoriji, upravo to je efekt ovakvog ulaganja u infrastrukturu.

Autoput je odvojen od Bloka 7, investitor je drugi, kredit je drugi, kreditna linija je potpuno odvojena. Slazem se da bi bilo jos bolje da su oba projekta zapoceta kako bi imali fin rast privrede.

Alfons Kauders

#90 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by Alfons Kauders » 01/09/2014 10:28

vivaldi wrote:
Alfons Kauders wrote:oprosti, ali to bas ne ide tako... prije svega tu je problem kapaciteta - to bi znacilo da bi elektrani trebalo 70% vise uglja nego danas, kao i vode, kao i prenosnih kapaciteta... plus dosta vece zagadjenje za tuzlu i okolinua sve to prosiriti da bi se za par godina vratilo na standardnu proizvodnju - jok... novi blok ce kratko raditi uporedo sa starim, ali u ogranicenom kapacitetugeneralno - sto se tice bloka 7 lako je prepoznati jedan fenomen... na forumu se njegovoj izgradnji u 99% slucajeva protive ljudi kojima se takodjer ne svidja ni autoput... a ni izgradnja magistrala... ti si izuzetak, ali eto cisto da ne bude zabune - vecini ljudi smeta sve... pitam se zasto
naravno da treba vise cumura, ali u prvobitnoj kalkulaciji elektroprivrede koja je prije ne znam ni ja koliko godina (o bloku se odavno prica) bilo predvidjeno i ulaganje u rudnik od 200 miliona.

druga stvar, zagadjenje bloka danas i bloka od prije 50 godina se ne moze porediti jer mora imati ugradjene filtere, ne mozes je bez njih sada napraviti i da hoces.

bez njih bi elektrana umjesto 1,5 kostala 200-300 miliona manje sigurno.

sto se tice ostalih forumasa, jebe mi sa njih. isem ono sto stvarno i mislim. ja sam na forumu iz navike i pomalo ovisnosti, ali me nema ni na sportu, religiji, istoriji..jer sam tanak u tome, a niti me bas previse zanima.

nazalost na ovom ekonomskom pdf, najveca "guzva" su tri forumasa uvrh glave. :D

zato seruckam po politici koju mjesam sa politickom ekonomijom kad imam s kime :D

naravno, politika oblikuje zivot svih nas na najdirektniji nacin pa i to relativno pomno pratim. Mada mi je vise i od toga malo muka pa sada cesce uletim na sriju, ukrajinu, kinu, rusiju..po principu "daj sta das" mada me pravo da ti kazem boli tuki i za ukrajinom i za sirijom.

mada da se razumijemo, na politici i ekonomiji se vec godinama vrti max 50-60 likova i njihove trol verzije pa nemam ja nikakvih iluzija o nekim "sirokim" raspravama.

nikad u zivotu nisam izasao na izbore, jer imam o tome svoje misljenje, a i da sam clan neke partije sasvim sigurno se na forumu ne bih bavio propagandom upravo zato jer je publika par desetina likova, mahom iskovanih i zacaurenih u svoje stavove (bar oni koji su aktivni).

koliko se sjecam jedino forumsko politicko pokajanje je imao libero, kada je rekao da se razocarao u nasu stranku.

svi ostali su ista meta isto odstojanje vec goidinama. raspravljati s njima ima smisla ko da dovedes vatrenog manijaka, hordasa, bbb-ova, grobara, deliju i torcidasa da oni sami jednoglasno odluce ko su najbolji navijaci. veca je sansa da vanzemlajce pronadjemo.

al odsmo od puteva predaleko :D
da, ali ima i tema o bloku 7 (ja otvorio), pa mozemo tamo pricati kad bude nekih vijesti... ulaganja idu u modernizaciju, ne u sirenje kapaciteta...

novi blok ce raditi upored s drugima, ali vrlo kratko - a i tada ce vjerovatno neko blokovi raditi umanjenim kapacitetom... sto se tice zagadjenja, apsolutno se slazem... blok od 450mw ce zagadjivati nekoliko puta manje od jednog bloka od 210mw - ima studija okacena na drugoj temi... drasticno ce popraviti kvalitet zraka u tuzli i okolici

a sto se tice pdf ekonomija... najbolje je kolega madner opisao - jebo drzavu u kojoj je godinama najjaca tema na ekonomskom pdfu najpopularnijeg foruma u drzavi ona o zaposljavanju u MUP KS :D

Alfons Kauders

#91 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by Alfons Kauders » 01/09/2014 10:32

The BEN10 wrote:
Alfons Kauders wrote:generalno - sto se tice bloka 7 lako je prepoznati jedan fenomen... na forumu se njegovoj izgradnji u 99% slucajeva protive ljudi kojima se takodjer ne svidja ni autoput... a ni izgradnja magistrala... ti si izuzetak, ali eto cisto da ne bude zabune - vecini ljudi smeta sve... pitam se zasto
Ne znam fkt odakle ti to da se ljudi protive izgradnji bloka 7 - ko se normalan može tome protiviti? Sa autocestama je totalno drugačije - više se puta ponavljalo to kako su Hrvati nadrapali sa njima, a kako li će im tek biti. Još su oni zemlja koja od turizma uzme ogroman novac, a samim tim se podrazumijeva da imaju ogroman broj onih koji koriste autoceste. Pa je opet HAC u gubitku. A vidjeli smo da autoceste u Hr nisu značile ni neki priliv investicija. OK, niko nije protiv autocesta, al po sistemu "tri puta mjeri jednom reži" - a ne ko udariti cestu od Save do mora, zadužiti se do grla, pa bankrotirati...
hrvatska i bih se tesko mogu porediti... hrvati su gradili ceste po vukojebinama jer jednostavno nisu imali izbora, takva geografija... ako izuzmes otoke, od splita do dubrovnika imas ljudi kao u mostaru ili osijeku... zajebana, skupa igra... subvencioniraju trajekte za otoke, trose grdne pare... hoce da prave skupi peljeski most za poluotok na kojem ne zivi ni 10,000 ljudi itd...

sa Vc je malo drugacije... cijela dolina bosne, sarajevo, mostar i dolina neretve uvezani... lasvanska dolina vrlo blizu... tuzla manje od sat vremena... hrvati nazalost nisu imali tako povoljno stanje

supercali

#92 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by supercali » 01/09/2014 10:45

Upravo ovo hrvati imaju milon krakova nekih jedine dvije dionice koje im se "isplate" su zg-st i zg-bg
Ostalo sve ide u haman vukojebine tipa dubrovacko neretvanska istarska(mada se ona ne moze porediti sa jugom jer je bogatija regija itd) gore prema osijeku mada kad se spoji sa bih i to ce im biti plus i slicne zajebancije

VjecitiStudent

#93 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by VjecitiStudent » 01/09/2014 11:03

Alfons Kauders wrote:
The BEN10 wrote: Ne znam fkt odakle ti to da se ljudi protive izgradnji bloka 7 - ko se normalan može tome protiviti? Sa autocestama je totalno drugačije - više se puta ponavljalo to kako su Hrvati nadrapali sa njima, a kako li će im tek biti. Još su oni zemlja koja od turizma uzme ogroman novac, a samim tim se podrazumijeva da imaju ogroman broj onih koji koriste autoceste. Pa je opet HAC u gubitku. A vidjeli smo da autoceste u Hr nisu značile ni neki priliv investicija. OK, niko nije protiv autocesta, al po sistemu "tri puta mjeri jednom reži" - a ne ko udariti cestu od Save do mora, zadužiti se do grla, pa bankrotirati...
hrvatska i bih se tesko mogu porediti... hrvati su gradili ceste po vukojebinama jer jednostavno nisu imali izbora, takva geografija... ako izuzmes otoke, od splita do dubrovnika imas ljudi kao u mostaru ili osijeku... zajebana, skupa igra... subvencioniraju trajekte za otoke, trose grdne pare... hoce da prave skupi peljeski most za poluotok na kojem ne zivi ni 10,000 ljudi itd...

sa Vc je malo drugacije... cijela dolina bosne, sarajevo, mostar i dolina neretve uvezani... lasvanska dolina vrlo blizu... tuzla manje od sat vremena... hrvati nazalost nisu imali tako povoljno stanje
Za razliku od nas, Hrvatska ima proizvod - turizam, kojim može opravdati gradnju, čak i onda kad sami parametri iskorištenosti cesta ne idu u prilog gradnji. No, već nekoliko godina oklijevaju da nastave gradnju prema Dubrovniku. Dilema brza cesta ili autocesta, traje li traje iz jednostavnog razloga - nema dovoljno saobraćaja koji bi opravdao izgradnju punog profila auto-ceste na toj dionici.

Koji mi to proizvod imamo koji bi opravdao trošenje čitave milijarde između Konjica i Mostara?

Gustoća saobraćaja između Konjica i Mostara je približno jednaka onoj između Ploča i Dubrovnika.

A_A_AKCIJA

#94 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by A_A_AKCIJA » 01/09/2014 11:10

Ovo sa autoputevima me podsjeća na priču o Džemi Bijediću i njegovoj inicijativi za asfaltiranje puteva u poslijeratnoj BiH. I tada je bilo onih koji su mu savjetovali da pravi, što uže a što duže puteve. Njegov odgovor je bio: ne, što šire i što duže.

Ne sporim da treba dobro izanalizirati sve opcije, ali prije svega, autoput i država koja ga pravi, je pokazatelj da je država spremna da ulaže u svoju infrastrukturu i razvoj. Kako očekivati strane investicije kada šalješ poruku da sam, kao država, ne vjeruješ da će ikada biti bolje. Neulaganje u infrastrukturu upravo šalje ovakvu poruku.

Na kraju krajeva, glupo je u 21. vjeku diskutovati trebaju li nam autoputevi, izum iz početka 20. vjeka. Da pokrenemo istu priču sa internetom, svakako ga raja koristi za Fb i forum?

I za kraj, tužna ali istinita anegdota od prije par dana. Delegacija jedne međunarodne sportske federacije dolazi u BiH da provjeri našu spremnost za organizovanje svjetskog prvenstva. Na putu do Mostara, u autu pitaju, koliko ima autoputom do tamo. Naši odgovoaraju, nema autoputa. Njihov odgovor je bio sasvim očekivan: nema potrebe ni da idemo, ako je tako

neki

#95 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by neki » 01/09/2014 11:14

Upravo tako...kad citam ovu temu cesto mi padne na pamet Djuro Pucar i njegova izjava: "Sta ce Bosni asfaltirani putevi kad ona ima konje.." Forum je pun modernih Pucara..

VjecitiStudent

#96 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by VjecitiStudent » 01/09/2014 11:19

A_A_AKCIJA wrote: ...
I za kraj, tužna ali istinita anegdota od prije par dana. Delegacija jedne međunarodne sportske federacije dolazi u BiH da provjeri našu spremnost za organizovanje svjetskog prvenstva. Na putu do Mostara, u autu pitaju, koliko ima autoputom do tamo. Naši odgovoaraju, nema autoputa. Njihov odgovor je bio sasvim očekivan: nema potrebe ni da idemo, ako je tako
...
Super! Tako dok smo učestvovali na Evroviziji uvijek sam strijepio da nekim slučajem ne budemo prvi, u crno bi nas zavila organizacija bilo čega.

Alfons Kauders

#98 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by Alfons Kauders » 01/09/2014 11:41

VjecitiStudent wrote:
Alfons Kauders wrote:
The BEN10 wrote: Ne znam fkt odakle ti to da se ljudi protive izgradnji bloka 7 - ko se normalan može tome protiviti? Sa autocestama je totalno drugačije - više se puta ponavljalo to kako su Hrvati nadrapali sa njima, a kako li će im tek biti. Još su oni zemlja koja od turizma uzme ogroman novac, a samim tim se podrazumijeva da imaju ogroman broj onih koji koriste autoceste. Pa je opet HAC u gubitku. A vidjeli smo da autoceste u Hr nisu značile ni neki priliv investicija. OK, niko nije protiv autocesta, al po sistemu "tri puta mjeri jednom reži" - a ne ko udariti cestu od Save do mora, zadužiti se do grla, pa bankrotirati...

Za razliku od nas, Hrvatska ima proizvod - turizam, kojim može opravdati gradnju, čak i onda kad sami parametri iskorištenosti cesta ne idu u prilog gradnji. No, već nekoliko godina oklijevaju da nastave gradnju prema Dubrovniku. Dilema brza cesta ili autocesta, traje li traje iz jednostavnog razloga - nema dovoljno saobraćaja koji bi opravdao izgradnju punog profila auto-ceste na toj dionici.

Koji mi to proizvod imamo koji bi opravdao trošenje čitave milijarde između Konjica i Mostara?

Gustoća saobraćaja između Konjica i Mostara je približno jednaka onoj između Ploča i Dubrovnika.
nije sporno - ali radi se o 2 mjeseca zestokog prometa, 2 mjeseca 'nako' i 8 mjeseci pustosi... zato sad i idu na monetizaciju dijela autocesta... ko sto rekoh - ne da se porediti

plus oni na toj dionici nemaju znacajnog skracenja - zapravo kada bi radili preko peljeskog, pa zavrnuli od draca do stona terenom na kojem divokoze pasu pod rucnom, izaslo bi ih jos duze (pride bi od stona morali natrag prema unutrasnjosti, upravo radi turizma - a i sam ston bi bio cirkus jer je tu peljeska prevlaka i jer jednostavno nema mjesta za 60-70m sirok pojas... nagrdili bi divan spomenik arhitekturi dubrovacke republike na svom vrhuncu...

a vidim nonsalantno si preskocio moj post s prosle stranice koji se odnosi na konjic - mostar... pa i dalje pricas iskljucivo o broju vozila i putarini :D

VjecitiStudent

#99 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by VjecitiStudent » 01/09/2014 12:18

Alfons Kauders wrote: nije sporno - ali radi se o 2 mjeseca zestokog prometa, 2 mjeseca 'nako' i 8 mjeseci pustosi... zato sad i idu na monetizaciju dijela autocesta... ko sto rekoh - ne da se porediti

plus oni na toj dionici nemaju znacajnog skracenja - zapravo kada bi radili preko peljeskog, pa zavrnuli od draca do stona terenom na kojem divokoze pasu pod rucnom, izaslo bi ih jos duze (pride bi od stona morali natrag prema unutrasnjosti, upravo radi turizma - a i sam ston bi bio cirkus jer je tu peljeska prevlaka i jer jednostavno nema mjesta za 60-70m sirok pojas... nagrdili bi divan spomenik arhitekturi dubrovacke republike na svom vrhuncu...

a vidim nonsalantno si preskocio moj post s prosle stranice koji se odnosi na konjic - mostar... pa i dalje pricas iskljucivo o broju vozila i putarini :D
Naravno da ću preskočiti tvoju "analizu" s prošle stranice, jer je netačna.
Protabiri ovo, pa pravi opet
http://www.fueleconomy.gov/feg/driveHabits.jsp

madner

#100 Re: Autoputevi u BiH - analiza isplativosti

Post by madner » 01/09/2014 12:21

Vjeciti u borbi protiv vozaca. Sta vi imate opste voziti preko 60 km/h. :D

Post Reply