Autoputevi kroz RS

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
atmel

Autoputevi kroz RS

Post by atmel » 07/11/2006 22:02

Zajednička izgradnja autoputeva kroz RS

BEČ, BANJALUKA - Premijer Republike Srpske Milorad Dodik potpisao je juče u Beču Memorandum o razumijevanju s austrijskom kompanijom "Strabag" o zajedničkom ulasku u izgradnju mreže autoputeva u RS, uključujući i koridor 5c, u dijelu koji prolazi kroz RS.

"Ovo je najveća poslijeratna investicija u RS, kojom se omogućuje ulazak dvije milijarde evra direktnih stranih investicija", izjavio je Dodik za "Nezavisne" i dodao da će "Strabag" dobiti koncesiju na 30 godina, a možda i na više.
S austrijskom kompanijom dogovoreno je da Vlada i "Strabag" formiraju zajedničko preduzeće, u kojem bi Austrijanci, na osnovu unesenog novca, imali većinski udio.

Dodik je kazao da se RS neće zadužiti zbog ovog projekta, ali da će uložiti određen dio novca, koji će biti definisan ugovorom.

Memorandumom je predviđena izgradnja i utvrđeni vremenski rokovi za autoput na dionici Gradiška - Banjaluka - Mrkonjić Grad - Šipovo - Kupres, autoput Prijedor - Banjaluka - Doboj - Šamac - Bijeljina - granica sa Srbijom, te koridor 5c u dijelu koji prolazi kroz RS.

"Potpisivanje memoranduma kulminacija je višemjesečnih pregovora sa 'Strabagom'. Memorandum bi za petnaestak dana trebalo da bude potvrđen na sjednici Vlade RS", izjavio je Nedeljko Čubrilović, ministar saobraćaja i veza, i dodao da će svi detalji vezani za finansiranje i učešće RS u projektu biti definisani ugovorom sa "Strabagom".

Memorandumom su definisani i rokovi za izgradnju autoput Gradiška -Glamočani (od 2007. do 2009. godine), Glamočani - Kupres (izrada projekta tokom 2007. godine, izgradnja od 2007. do 2012. godine), Laktaši - Doboj (2007. izrada dokumentacije, izgradnja od 2008. do 2010. godine), Banjaluka - Prijedor (2007. izrada dokumentacije, izgradnja od 2008. do 2010.), te koridor 5c u dijelu koji proloazi kroz RS (2007. izrada dokumentacije, a izgradnja od 2008. do 2010. godine).

Od svih ovih pravaca do sada se ušlo u izgradnju samo jednog - autoputa Banjaluka - Gradiška, gdje se već dvije godine radi na izgradnji prve dionice, na potezu od Klašnica do aerodroma Mahovljani.

Dodik je, poslije sastanka s rukovodstvom "Strabaga" rekao da je dogovoreno da se ubrzaju radovi na ovoj dionici, koja bi trebalo da bude završena do 2009. godine.

"Strabag" vodeća kompanijau srednjoj Evropi

"Strabag" je jedna od vodećih kompanija za izgradnju puteva u srednjoj i istočnoj Evropi. S godišnjim prihodom od 10 milijardi evra i zaposlenih 40.000 radnika vodeća su građevinska firma u Njemačkoj, Austriji, Mađarskoj i Češkoj.
Obavljaju širok dijapazon poslova iz oblasti građevinarstva, a u Hrvatskoj su, između ostalog, radili autoput Rijeka - Zagreb.

karanana
Been thanked: 4 times

Post by karanana » 09/11/2006 09:56

Citam kako bi se ovim projektom ustvari povezao sjever Hrvatske odnosno srednja Eurpa sa Splitom. Time bi taj koridor zamijenio onaj planom utvrdjeni Vc i pomjerio se ulijevo od predvidjene putanje koridora Vc. Federacija, odnosno dolina Neretve bi ga pofafala, u ekonomskom smislu, osim ako ne misle praviti paralelni autoput, a ovdje je sve moguce pa i to. Ali svaka cast vladi RS, kad ove nase balijetine ne mogu neka ga bar Micha pravi.

MuaDib

Post by MuaDib » 09/11/2006 10:33

Dodik ima viziju za razliku od naših idiota u federaciji. Njemu je bitno da razvije Republiku Srpsku, a što će učiniti za BiH zavisi od toga koliko traži međunarodna zajednica. Njega svi napadaju ne želi reforme, ali on je političar koji ima stav i ne želi odstupati od njega.
Što se tiće autoputeva, u FBiH bi trebali isto tako pokrenuti gradnju autoputeva sa mrtve tačke.
Moj prijedlog je da se pored koridora Vc, grade autoputevi Banja Luka -Jajce-Prozor-Jablanica, Livno-Travnik-Zenica, Doboj-Tuzla-Zvornik i Sarajevo-Tuzla-Brčko. :)
I još nešto, sredstva nisu problem, jer mi možeme dovesti kako arapski tako i evropski kapital u BiH da hoćemo. Ali nekome očito ne odgovara. :? :?

Hendrix

Post by Hendrix » 09/11/2006 10:45

Pa naravno da smeta jer su putevi glavni uzrok razvoja u svim državama.Pogledajte Njemačku, poslije II sv. rata samo ljudi puteve kopali i vidi sada , povezani i uspješni.Očigledno je da ćemo mi ostati kao neki safari za Evropu bez ikakvog potencijala za razvoj da bi oni mogli lagano na rafting doći dok mi se truckamo makadamom.
Uopšte ne treba puno pametovati samo raditi sve ono što je i Evropa poslije II sv. rata sve je tu pred nosom.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 09/11/2006 10:48

Memorandum o razumijevanju je vrlo uopsten dokument u kojem se izrazava interesovanje i zajednicki interes za odredjeni projekat. Mislim, zaista bih volio da R.S ubrzano pocne sa izgradnjom autoputeva jer ce to povuci i F.BiH da ubrza izgradnju svog dijela sobracajne mreze. Bojim se samo da sve to ne ostane na nivou Memoranduma.

DobroJutroKolumbo

Post by DobroJutroKolumbo » 09/11/2006 10:53

Jebem ja njemu mamu u usta, a takodje nasim politicarima... Pa putevi a pogotovo koridor 5C treba da se gradi na drzavnom nivou a ne na entitetskom...

burekodsira
Has thanked: 3 times

Post by burekodsira » 09/11/2006 10:59

nama treba ogledalo da bude hrvatska i njeni autoputevi. a dodik i kompanija grade rs jer tako je fizicki odvajaju od ostatka bih (autoputevi do samih granicnih linija rs/fbih) i to je visa politika... i ne znam kako ima pravo da planira autoput bez dogovora cijele bih jer tako sHeba citav razvojni plan i ko sto rekoste prekova 5c

Hemel

Post by Hemel » 09/11/2006 11:43

Opet prica o koridorima iautoputevima.
Zapamtite,mile sve sto radi radi protiv BiH a za dobro rs-a.Njegove izjave tipa :zrtvovat cu europske integracije samo da ostane mup rs,zatim mi moramo raditi na afirmaciji rs i t.d. govori samo koliko mu je stalo do BiH.
Sve igre oko Bosmala,jeste transparentno nije transparentno,mora na tender,mora ovo mora ono...je kupovina vremena da bih koridor Vc bio skrenut,izuzet ili stopiran sa gradnjom sto bi naravno odgovaralo velji ilicu da dobije investicije za gradnju koridora X kroz Srbiju.Taj zastoj koji mile naravno kontrolise preko dokica,iskoristio je za pregovore sa Strabag-om.Pri konstituisanju vijeca ministara isti trazi ministarstvo saobracaja i veza da bih unazadio i ono malo skoro nikakvog napretka na koridoru Vc.
I dalje sam ubijedjen da je Bosmal mogao do sada da pocne sa autoputem jer iza njega stoje jake banke i drzava Malezija.
Gdje je sada transparentnost,znaci oni mogu i iz ledja a na nivou BiH sve mora biti transparentno.
Jedino sta je dobro sto je i B.Luka,Glamoc,B.Novi,B.Samac,Bijeljina...Sve u Bosni i Hercegovini.
A nasima mlakonjama u Sarajevu porucujem SRAMITE SE :x

karanana
Been thanked: 4 times

Post by karanana » 09/11/2006 12:20

cuj bosmal? pa da mi 100 metara autoputa grade 5 godina kao sto rade sa zgradom visokom sto metara. i nek ne da mile bosmalovim lopovima da to grade. ma briga me zasto gradi put, jeli za dobrobit rs ili bih, on ga gradi. jos malo pa ce banja luka biti povezana sa auto cestom zagreb-beograd. a mi laprdamo, imamo brojne seminare, studije izvodljivosti, isplativosti, uticaja na okolinu....ma fuj...bravo mile, gradi kad mozes.

burekodsira
Has thanked: 3 times

Post by burekodsira » 09/11/2006 12:41

karanana wrote:cuj bosmal? pa da mi 100 metara autoputa grade 5 godina kao sto rade sa zgradom visokom sto metara. i nek ne da mile bosmalovim lopovima da to grade. ma briga me zasto gradi put, jeli za dobrobit rs ili bih, on ga gradi. jos malo pa ce banja luka biti povezana sa auto cestom zagreb-beograd. a mi laprdamo, imamo brojne seminare, studije izvodljivosti, isplativosti, uticaja na okolinu....ma fuj...bravo mile, gradi kad mozes.

jes ali po koju cijenu?... razmisljate plitko ba! idite jos jedan korak dalje pa ce te konacno vidjeti sta se zbiva iza magle

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 09/11/2006 18:27

i meni je ovo suhveli...mislim da je ovo jos jedna od ubleha.

Znamo sta je jedini nacin da siromasna drzava poput BiH napravi moderan autoput.

Mislim da ovo Mile traktorista malo shara...onako, da ljudi misle sad ce nam mile autoput napraviti.

Mr_M

Post by Mr_M » 09/11/2006 18:46

Ukoliko se ovo ostavri bice pozitivno za citavu drzavu. Ne razumijem neke ovdje koji kazu radi za RS protiv BiH? Koliko ja znam RS je dio BiH, razvoj RS-e je i razvoj BiH.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 09/11/2006 21:14

I Dodik je sada kriv sto pravi autoput? Pa, neka ga pravi, da ga hoce i ovi nasi poceti praviti kako treba, bilo bi nam svima bolje. Sta sada treba, da neko zabrani Dodiku da ga napravi? Ko da mu zabrani? Svaka cast, samo naprijed! Tako nam treba! Dodik ovo, Dodik ono, jebi ti to...

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 19/11/2006 16:00

MuaDib wrote:Dodik ima viziju za razliku od naših idiota u federaciji. Njemu je bitno da razvije Republiku Srpsku, a što će učiniti za BiH zavisi od toga koliko traži međunarodna zajednica. Njega svi napadaju ne želi reforme, ali on je političar koji ima stav i ne želi odstupati od njega.

Dodik ima vasarski kliker, a vizija mu se svodi na koliko ce on i njegovi klapiti od autoputeva. Jednostavno je nasao optimalan win-win-win, i za sebe i za svoje glasace i za strane investitore.

U federaciji se ni toliko ne moze, jer je previse taldzija da bi se ista pomjerilo.

igor_k

Post by igor_k » 19/11/2006 18:34

Nadam se da će se ovi autoputevi stvarno graditi i da se ne radi samo o još jednoj praznoj priči.
Ne vidim razloga zbog čega bi gradnja autoputeva kroz RS bila nešto što je protiv BiH. Mislim da je upravo obratno to dobro i za BiH.

Nek RS gradi autoputeve na svojoj teritoriji, odnosno nek daje koncesije za gradnju autoputeva na svojoj teritoji, a isto to nek radi FBiH na sojoj teritoriji i bice autoputeva u cijeloj BiH.

Evo nasao sam i jedan tekst na STRABAGovom web-sajtu koji govori upravo o gradnji tih autoputeva:

Größter Autobahnbetreiber Südosteuropas
Die Baugesellschaft STRABAG des Kärntners Hans Peter Haselsteiner wird zum größten Autobahnbetreiber Südosteuropas. Haselsteiner konnte in Bosnien einen Auftrag mit einem Gesamtvolumen von zwei Milliarden Euro an Land ziehen.

Kärntner Firma baut 300 Kilometer Straßen
Die STRABAG wird innerhalb von zehn Jahren im serbischen Landesteil Republika Srpska (RS) 300 Kilometer Autobahnen und Schnellstraßen bauen und in der Folge auch betreiben.

Eine entsprechende Absichtserklärung hat die STRABAG mit RS-Regierungschef Milorad Dodik am Dienstag in Wien unterzeichnet, bestätigte die Strabag am Donnerstag.

Srpska - größte Investition seit Kriegsende
Konkret geht es bei dem Vorhaben um die Verbindung zwischen der nordbosnischen Grenzstadt Gradiska und Kupres in Zentralbosnien, die Strecke zwischen Prijedor (Westbosnien) und Bijeljina (Ostbosnien) sowie das über die bosnische Serbenrepublik verlaufende Teilstück des Autobahnkorridors 5 c.

"Das wird die größte Investition in der Republika Srpska seit dem Kriegsende (1995) sein", sagte Regierungschef Dodik zur bosnischen Tageszeitung "Nezavisne novine".

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 20/11/2006 09:09

Šta se čudite, sve što je servis građanima, kojih u ustavu naravno nema, je podijeljeno na tri, tako da ubrzo možemo očekivati tri kružne staze, čitaj auto-puta. Staze će biti kružnog karaktera i u nacionalnim bojama... ,a valjda smo to i zaslužili... mislim birali...

Vrijeme je da se krene !!!

hrasno38
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post by hrasno38 » 20/11/2006 10:07

Nikoga od nas ne bi trebalo da interesuje ko ce graditi autoput nego da ga vec napokon dobijemo. Dodik je takav kakav je, nastup mu je nikakav, ponekad malogradjanski ali ako hoce nesto da pravi ne vidim u cemu je tu problem. Koridor jeste drzavnog karaktera ali sve dok imamo drzavu koju vode kreteni zahvaljujuci nasim glasovima tog drzavnog autoputa nece biti. Na kraju krajeva kako smo mi to mogli u federaciji i parama telecoma napraviti 20 KM autoputa a Dodik ne moze?? Koja je razlika?

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 20/11/2006 10:33

Ljudi moji, memorandum je iskazivaje dobre volje i interesa. Svako ko misli ozbiljno pristupiti izgradnji autoputeva mora i treba raspisati medjunarodni tender gdje ce se javiti jos renomiranih firmi. Kamo srece da se autoput moze izgraditi jednim potpisom na memorandum o razumijevanju... :roll:

Post Reply