AutoPlin, ECS MIL ????

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
dingosp0

AutoPlin, ECS MIL ????

Post by dingosp0 » 12/04/2011 10:43

Prije par mjeseci sam ugradio auto plin, i ugradio sam najskuplji sistem.
Prije 2 mjeseca mi se upalila lampica na kontrol tabli, pogledam u servis knjigu pise (ECS Malfunction Indicatior Lamp)
Odem kod majstora gdje sam ugradio plin, prikopco on...kaze nesto je spor do mjesavine plina.
Proslo je evo vec 2 mjeseca, sinoc kreno u grad...i na sematoru cujem nesto kuca u gepeku gdje mi je plinska boca...
poslje tog kucanja pojavi se opet ista lampica na kontrol tabli...

izgleda ovako ali bez ove strelice unutar ovog:
Image

Sad moram opet ici, a interesuje me jeli ko imo ovakav problem ?

frngla
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: AutoPlin, ECS MIL ????

Post by frngla » 12/04/2011 10:50

Image

drndalo
Has thanked: 8 times
Been thanked: 39 times

Post by drndalo » 12/04/2011 10:54

Najvjerovatnija solucija je da nije ugradjen "reset" gresaka koje senzori naokolo motora (npr. Lambda sonda) javljaju kompjuteru, jer gasovi koje ona ocitava nisu po njenim mapama napravljenim za benzin (jer motor ne zna da radi na plin, "varaju" ga da mu je benzin unutra)... Onda, kada se dovoljna kolicina toga nakupi u memoriji kompjutera tvog auta, upali ti lampicu da provjeris motor, jer on ima informaciju da ti je motor poludio, izbacuje lude gasove... :wink:

Koliko se sjecam, to se obicno rjesava tako da elektronski sklop tu memoriju resetuje svaki put kada se auto ugasi, pa kod ponovnog paljenja polazi iz pocetka...

Ovo sve naravno pod pretpostavkom da ne primjetis neke razlike u voznji onda kada je lampica upaljena u odnosu na to kada je ugasena...? Ima i jeftinija varijanta ako ti auto radi normalno, izolir traka, i nalijepis preko sijalice, da te ne nervira... :mrgreen:

dingosp0

Post by dingosp0 » 12/04/2011 10:59

drndalo wrote:Najvjerovatnija solucija je da nije ugradjen "reset" gresaka koje senzori naokolo motora (npr. Lambda sonda) javljaju kompjuteru, jer gasovi koje ona ocitava nisu po njenim mapama napravljenim za benzin (jer motor ne zna da radi na plin, "varaju" ga da mu je benzin unutra)... Onda, kada se dovoljna kolicina toga nakupi u memoriji kompjutera tvog auta, upali ti lampicu da provjeris motor, jer on ima informaciju da ti je motor poludio, izbacuje lude gasove... :wink:

Koliko se sjecam, to se obicno rjesava tako da elektronski sklop tu memoriju resetuje svaki put kada se auto ugasi, pa kod ponovnog paljenja polazi iz pocetka...

Ovo sve naravno pod pretpostavkom da ne primjetis neke razlike u voznji onda kada je lampica upaljena u odnosu na to kada je ugasena...? Ima i jeftinija varijanta ako ti auto radi normalno, izolir traka, i nalijepis preko sijalice, da te ne nervira... :mrgreen:
auto radi normalno, samo sto izbaci na toj sijalici....
licno meni ne smeta sto s pali sijalica, samo da nema uticaja na motor to me brine...
za sijalicu nije problem, moze s uvijek izgasiti preko laptopa...

drndalo
Has thanked: 8 times
Been thanked: 39 times

Post by drndalo » 12/04/2011 11:01

Slusaj, posto si ga ugradio prije par mjeseci, onda imas garanciju na rad ? Otidji kod majstora koji je to radio, i trazi da ti to rijesi... Neces da ti gori sijalica i zdravo...

dingosp0

Post by dingosp0 » 12/04/2011 15:16

drndalo wrote:Slusaj, posto si ga ugradio prije par mjeseci, onda imas garanciju na rad ? Otidji kod majstora koji je to radio, i trazi da ti to rijesi... Neces da ti gori sijalica i zdravo...
imam 2 godine i 100.000km garanciju...
bio kod majstora prije pola sata, kaze covjek to je do mjesevine plina...
sve je prikopcano kako treba da bude... on mazo sve ventile, nepusta nidje...
zategno sve....
sad s izgasila...

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 12/04/2011 16:32

dingosp0 wrote: imam 2 godine i 100.000km garanciju...
bio kod majstora prije pola sata, kaze covjek to je do mjesevine plina...
sve je prikopcano kako treba da bude... on mazo sve ventile, nepusta nidje...
zategno sve....
sad s izgasila...
upravo to što ti je rekao. greška je u 95% slučajeva na lambda sondi(imaš ih 2 jedna ispred druga iza katalizatora), tj. katalizatoru radi mješavine.
u rjetkim slučajevima kad se instalacija ne ugradi dobro, izbaci grešku injektora.

otiđi na dijagnostiku pa češ vidjeti da sam u pravu ;)

Post Reply