Auto perionica u Gorazdu

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
Post Reply
LAX
Posts: 7
Joined: 26/11/2009 13:30
Location: LAX, Los Angeles

#1 Auto perionica u Gorazdu

Post by LAX »

Nedavno sam dobio 10 000 eura u Casinu i hocu da spickam ovaj novac u mom Gorazdu da pomognem ovaj kraj.

Zanima me sta raja misli o ovom projektu. KOliko bi bilo isplatljivo da otvorim jednu ljepu-skladnu auto-perionicu u mom Gorazdu. Mozda bi bilo bolje izvan grada para kilometara da bude upadljivije. Ja znam njih u stara doba prijeratna, bila je jedna u kokinom selu, ali to nesta sve ba zavuceno u necijoj kuci. Ne zaboravite da ovdje ima dosta traznitni auta i oni hoce nesta ljepo da vide , ne da se zavlace ispod necije kuce. Ja bi da primim 3 radnika da rade. Dva za pon-pet i jedan malo da raduca vikendima.
Dali raja dole pere kola? Mislim da kod nas dolazi taj mentalitet sa zapada gde raja hoce izaci vani da se pokaze i oprati auto ko na zapadu negdje. Sta vi mislite. Znaci imam zemlju i jos 10000e da potrosim na perionicu.
Znaci da se razumijemo dobro, ovo nije ispod nicije kuce , pored glavnog puta da svak vidi i ko zivi i nezivi u Gorazdu. Dajte vase komentare molim vas molim vas i kakve probleme bi imao sa keretasima i tako to. Ako ideja uspije castim pranje i plus prsanje sa waxom.
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#2 Re: Auto perionica u Gorazdu

Post by sLLayer »

sta mislis o onoj samousluznoj? to je sada hit u Sarajevu ne znam ima li ih u GZ
LAX
Posts: 7
Joined: 26/11/2009 13:30
Location: LAX, Los Angeles

#3 Re: Auto perionica u Gorazdu

Post by LAX »

Hoces da kazes da treba tako nesta otvoriti u Srajevu?
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#4 Re: Auto perionica u Gorazdu

Post by sLLayer »

LAX wrote:Hoces da kazes da treba tako nesta otvoriti u Srajevu?
ne u Sarajevu nego u Gorazdu, a ima njih dosta u Sarajevu neznam kako ljudi zaradjuju na tome 8-)
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#5 Re: Auto perionica u Gorazdu

Post by Baba_Droga »

LAX wrote: Dali raja dole pere kola?
Ne, odakle ti to...sto bi prali :D :D :D Sladak si Tita mi :D
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#6 Re: Auto perionica u Gorazdu

Post by sodom »

e hajde ovako,
uzmi 10k KM, i potrosi ih na zasade, jedan zasad je 5KM za dobru jabuku...na veliko bi ih dobio i za 2KM po komadu, znaci mozes kupiti 5000 sadnica.
eh, moja ti je ideja da skupis ljudi, da ti sada pomognu zasaditi te sadnice na toj zemlji.
Platis ih jednom hiljadom, ostalih 9 ostavi...
Za 2 godine nek ti prihod po jednoj sadnici bude 10 kg jabuka to je 50 tona jabuke, dobre jabuke mogu hladno ici i po cijeni od minimalno 1KM, dakle imaces profita negdje 40k KM kada oduzmes dubrivo, radnike, prevoz i prodaju.
I eventualno da platis koristenje zemlje ako nemas toliko zemlje da sadis.

Naravno proizvodnja je uvijek manje rentabilna od npr tregovine, kafica, palamudionica... ali ako na vrijeme krenes sa pravom idejom, imas sanse da zaposlis puno ljudi za koju godinu, pa makar i sezonski.
Tipa uzet lonce i pravit džem, to bar svaka mama i nena u gorazdu zna...
Napravis firmu za proizvodnju hrane, pravis,prodajes, izvozis...
a samo od dzema i ajvara mogo bi zivit. :wink:
User avatar
burekodsira
Posts: 3537
Joined: 09/07/2006 00:23

#7 Re: Auto perionica u Gorazdu

Post by burekodsira »

ima autopraonica, nije potrebno puno: voda, kanta, sampon, spuzva i slauf. ako mislis ozbiljnije napravi neku automatsku + samousluznu i mozes zaposliti radnika da nadgleda i pravi kafe, eventualno 2 i to je to. ili pokusaj se dogovoriti s vlasnicima benzinskih pumpi sehin ili el tarik ili buducu u ustikolini pa u sklopu benzinske sagradi tako jednu automatsku... mada sumnjam da za takvu mozes samo sa tim parama nabaviti masine.

koliko znam postoje praonice vec u sklopu sehina na stanici, preko puta tehnicke skole, na raskrsnici kod bivse pijace, kod baraka prije zutog mosta, iznad male ep pumpe, kod bacanske raskrsnice ima garant jos ali mi sad ne padaju na um
LAX
Posts: 7
Joined: 26/11/2009 13:30
Location: LAX, Los Angeles

#8 Re: Auto perionica u Gorazdu

Post by LAX »

Ta ideja mi se isto svidja. Imam oko 100m x 130m zemlje sto treba da iskoristim. Veoma plodno. Imam vali vrt i to je to. Do mene gaje psenicu i super ide. Za praonicu jos treba pogledati. Znam sigurno da zemlju treba iskoristiti sigurno.


sodom wrote:e hajde ovako,
uzmi 10k KM, i potrosi ih na zasade, jedan zasad je 5KM za dobru jabuku...na veliko bi ih dobio i za 2KM po komadu, znaci mozes kupiti 5000 sadnica.
eh, moja ti je ideja da skupis ljudi, da ti sada pomognu zasaditi te sadnice na toj zemlji.
Platis ih jednom hiljadom, ostalih 9 ostavi...
Za 2 godine nek ti prihod po jednoj sadnici bude 10 kg jabuka to je 50 tona jabuke, dobre jabuke mogu hladno ici i po cijeni od minimalno 1KM, dakle imaces profita negdje 40k KM kada oduzmes dubrivo, radnike, prevoz i prodaju.
I eventualno da platis koristenje zemlje ako nemas toliko zemlje da sadis.

Naravno proizvodnja je uvijek manje rentabilna od npr tregovine, kafica, palamudionica... ali ako na vrijeme krenes sa pravom idejom, imas sanse da zaposlis puno ljudi za koju godinu, pa makar i sezonski.
Tipa uzet lonce i pravit džem, to bar svaka mama i nena u gorazdu zna...
Napravis firmu za proizvodnju hrane, pravis,prodajes, izvozis...
a samo od dzema i ajvara mogo bi zivit. :wink:
LAX
Posts: 7
Joined: 26/11/2009 13:30
Location: LAX, Los Angeles

#9 Re: Auto perionica u Gorazdu

Post by LAX »

Baba_Droga wrote:
LAX wrote: Dali raja dole pere kola?
Ne, odakle ti to...sto bi prali :D :D :D Sladak si Tita mi :D
Eh sada. Moze ga on sebi prati i sa slaufom ispred kuce. Zavisi do navike i mentaliteta.
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#10 Re: Auto perionica u Gorazdu

Post by Baba_Droga »

LAX wrote:
Baba_Droga wrote:
LAX wrote: Dali raja dole pere kola?
Ne, odakle ti to...sto bi prali :D :D :D Sladak si Tita mi :D
Eh sada. Moze ga on sebi prati i sa slaufom ispred kuce. Zavisi do navike i mentaliteta.
Sto bi slaufom kada ima Drina :-D Kod nas je obicaj da odemo na izlet pored Drine...roštilj i ostali rekviziti...eh hajd kad se tu...moglo bi se i auto oprati :D :D :( ( da, da..i smjesno i tuzno )

Sada salu na stranu, drago mi je kada vidim da ljudi zele da investiraju u Gorazde. Praonica nije losa ideja, ali mislim da ti ne bi bas prosla...jedino ako imas dosta poznanika, koji ce radi tvog "hatra" doci da operu...pa i pozvati neke svoje :) Jer u slucaju da ne znas, ili da si zaboravio...tako to funkcionise...svako ide kod svoga ( frizer...krojac...praonica :D )
Ali eto...ako otvoris...evo javno obecevam da cu prva ja doci da operem auto :) ( mozda ponesem i koji cilim ) :D :D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#11 Re: Auto perionica u Gorazdu

Post by ljubav_aha »

LAX wrote:Nedavno sam dobio 10 000 eura u Casinu i hocu da spickam ovaj novac u mom Gorazdu da pomognem ovaj kraj.
suma nova,prije ili poslije oduzimanja takse :mrgreen:

dadni nesto nova osobama koje ga trebaju :) humanost je uvijek dobro dosla :thumbup:

najbolja investicija je parking u centru grada :-D
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#12 Re: Auto perionica u Gorazdu

Post by idealnaM »

oj vam poslovnih prijedloga..a i ti si vala nasoa gdje ces ih traziti.. :lol:
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#13 Re: Auto perionica u Gorazdu

Post by Hrast »

Ha ha ha imo sam istu ideju, jesam matere mi. :D Navuko me jedan Srbijanac koji je u Srbiji uradio isto. Prico kako dobro ide, ovo, ono..u medjuvremenu je propo. :D Tj. "projekat" mu..

Nema nista od toga. Mozes to uraditi u vecim gradovima, Sarajevo, Tuzla, Mostar npr. - u vrh glave, ali u strogoj provinciji sigurno NE !!! Bolja je ideja ona sa sljivama, kruskama ili sta vec bi...
Post Reply