Auto na STRANIM TABLICAMA - OSIGURANJE - KAKO???

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

saniiado

Auto na STRANIM TABLICAMA - OSIGURANJE - KAKO???

Post by saniiado » 29/11/2011 21:01

Zdravo raja....

Dovezao sam auto na stranim tablicama

Medjutim kad sam pokusao da ga OSIGURAM KASKO preko lokalnih osiguravajucih kuca (Sarejevo Osig, Triglav, itd) svi su mi rekli da ove domace firme NE osiguravaju KASKO, automobile koji su na stranim tablicama???? :? :shock:

Da li neko od vas ima KASKO osiguranje a vozi na stranim tablicama?

Hvala Unaprijed!!!!!!!

AdNaN88

Re: Auto na STRANIM TABLICAMA - OSIGURANJE - KAKO???

Post by AdNaN88 » 29/11/2011 21:34

Pa sta hoces ti, nisi objasnio? Ima li ti auto euro 3, hoces li ga cariniti? Nista nisi rekao, normalno da ne mozes kasko osigurati kad je tamo negdje registrovano i prijavljeno. Ako si ga kupio i ako je euro 3 norma prvo moras platiti pdv i carinu pa kasnije registrovati i kasko odraditi :)
Mozda kontas tamo ti je neko registrovao auto i ti da ga po Bosni vozas, moze tako ali u .rcu, prvo zaustavljanje i peglat ce te, ima slucajeva da su i auto oduzeli.
Uglavnom prvo napisi sta hoces i kakva ti je situacija da ne lupamo ovako dabe :-D

slobodni armirach

Post by slobodni armirach » 29/11/2011 21:53

cisto sumnjam da postoji takva opcija bilo gdje u svijetu, osim u nekim ostrvski drzavama, koje dozvoljavaju da registrujes auto kod njih a da auto i ne vidi njihovu teritoriju,...to se zove registracija na daljinu, preko poste :-D

AdNaN88

Post by AdNaN88 » 29/11/2011 21:55

slobodni armirach wrote:cisto sumnjam da postoji takva opcija bilo gdje u svijetu, osim u nekim ostrvski drzavama, koje dozvoljavaju da registrujes auto kod njih a da auto i ne vidi njihovu teritoriju,...to se zove registracija na daljinu, preko poste :-D
samo sto se to odavno ne moze odraditi, nekad se to radilo :)

saniiado

Post by saniiado » 29/11/2011 22:06

Evo sta se desava

Povratnik sam iz Amerike.

Svi su mi papiri uredni da prodjem carinu itd itd.

Ali sad carina nesto kenja kao ne zadovoljam uslove uvoza auta na povlasticu (znam sta hoce... hoce da im platim carinu)

Nit imam para da platim carinu nit bi TOLIKO bio glup da posaljem auto ovamo i upadnem u situaciju da moram platiti porez i carinu.

Eh dok oni sad razglabaju sta i kako meni auto stoji u garazi. Auto poprilicno novo 2007 i vrijedilo bi uzeti kasko. Ali sve osiguravajuce kuce mi samo nude ovo 'obavezno' osiguranje....

Auto je jos uvijek pod americkom registracijom i registrovano je do 2013 god

Sta da radim?

Bakir1
Been thanked: 10 times

Post by Bakir1 » 29/11/2011 22:11

kasko ne moze.
moze pogranicno koje sluzi da se pokrije tvoja odgovornost jer tvoje osiguranje ovdje ne vrijedi.
u vezi oslobadjanja od carine tebe kao povratnika http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=40539

goran16v

Post by goran16v » 30/11/2011 00:52

saniiado wrote:Evo sta se desava

Povratnik sam iz Amerike.

Svi su mi papiri uredni da prodjem carinu itd itd.

Ali sad carina nesto kenja kao ne zadovoljam uslove uvoza auta na povlasticu (znam sta hoce... hoce da im platim carinu)

Nit imam para da platim carinu nit bi TOLIKO bio glup da posaljem auto ovamo i upadnem u situaciju da moram platiti porez i carinu.

Eh dok oni sad razglabaju sta i kako meni auto stoji u garazi. Auto poprilicno novo 2007 i vrijedilo bi uzeti kasko. Ali sve osiguravajuce kuce mi samo nude ovo 'obavezno' osiguranje....

Auto je jos uvijek pod americkom registracijom i registrovano je do 2013 god

Sta da radim?
O kojem se autu radi, jesi li provjerio za pocetak moze li auto koje je radjeno za americko trziste proci homologaciju (bez obzira na to sto je npr. eurposka ili japanska marka)???? Pitanje je kenja li carina zato sto ne zadovoljavas uslove uvoza auta na povlasticu ili zato sto ne mozes proci homologaciju.
Sa am osigiranjem ne mozes voziti po BiH, mozes kupiti kod lok. osig. drustava pogranicno osigiranje i voziti iskljucivo po BiH ali to osig, se odnosi samo na BiH tako da nemas zeleni karton i tim autom ne mozes ici u inostranstvo tj. za svaku drzavu u koju ulazis moras unaprijed imati kupljeno pogranicno osigiranje.
O kasko osigiranju auta na stranim tablicama nema govora.

Bakir1

Post by Bakir1 » 30/11/2011 06:10

gorane auta koja uvoze povratnici ne podljezu homologaciji samo indetifikaciji

Bakir1

Post by Bakir1 » 30/11/2011 09:11

da,ima jos nekih vozila koja su oslobodjena procesa homologacije i odredbe o godinama,kao npr vozila iz raznih donacija ;-)

goran16v

Post by goran16v » 30/11/2011 09:57

Malo mi nejverovatno zvuci to da za povratnike ne vazi propis o homologaciji jer se homologacija odnosi na tehnicko sigurnosni aspekt, a ne na pravni ili fiskalni. Ima li kontretno neki clan zakona koji to regulise? Prijatelj ima C klasu za am. trziste s kojom je zapeo u Sa i za koju je Mercedes potvrdio da ne moze proci homologaciju, pa da promjerim moze li se na osnovu toga sta rijesiti.

Bakir1

Post by Bakir1 » 30/11/2011 10:27

vjerovatno je,isla je dopuna pravilnika o homologaciji i kroz nju izuzeca od postupka homologacije za pojedine kategorije motornih vozila.
dokaz da je vozilo bilo 3 ili vise godina u vlasnistvu povratnika,i da je isti bio 3 ili vise godina stranac,zahtjev prema MKT i onda gledas u grah ako bi bi,ako ne bi onda nema.
kada je u pitanju mercedes samo MASINSKI Fakultet Zagreb moze verificirati uskladjenost vozila sa direktivama EU i na osnovu toga se moze izvrsiti homologacija u BiH,ali ne za sva vozila nego samo za ona mladja od 2004 godine i proizvedena u EU,w163 i w164 zaboravi ;-)

Ridjobrki

Post by Ridjobrki » 30/11/2011 10:43

Mogu i ja pitati nešto ovdje? :-D

Auto je na stranim tablama, registrovano na firmu vani za čiju kćerku-firmu ja ovdje radim i često ga vozim u zadnje vrijeme. Šta reći, koju posluku porati momcima u plavom ako me zaustave i koje su konzekvence u slučaju da napravim kakav zijan. :D

Bakir1

Post by Bakir1 » 30/11/2011 10:57

mores ali da platis vupi :lol:
člana 211. stav 1. Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja:
(1) Kad upravlja motornim i prikljucnim vozilom, vozac mora da ima kod sebe važecu potvrdu o registraciji izdatu za to
vozilo, kao i polisu obaveznog osiguranja, a motorna i prikljucna vozila registrovana u stranoj zemlji i medunarodnu ispravu o osiguranju od automobilske odgovornosti koja važi na podrucju Bosne i Hercegovine i dužan je da je pokaže na zahtjev policajca ili drugog ovlašcenog lica.
pa onda dodas jos aktuelni izvod iz sudskog registra poslovnice maticne firme u BiH,pa punomoc ili potvrdu za upravljanje vozilom i dokaz u zaposlenju u istoj.
u principu nisam uspio naci clan zakona da ti tacno kopiram,ali koliko se sjecam to ti je to

Ridjobrki

Post by Ridjobrki » 30/11/2011 11:09

Bakir1 wrote:mores ali da platis vupi :lol:
člana 211. stav 1. Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja:
(1) Kad upravlja motornim i prikljucnim vozilom, vozac mora da ima kod sebe važecu potvrdu o registraciji izdatu za to
vozilo, kao i polisu obaveznog osiguranja, a motorna i prikljucna vozila registrovana u stranoj zemlji i medunarodnu ispravu o osiguranju od automobilske odgovornosti koja važi na podrucju Bosne i Hercegovine i dužan je da je pokaže na zahtjev policajca ili drugog ovlašcenog lica.
pa onda dodas jos aktuelni izvod iz sudskog registra poslovnice maticne firme u BiH,pa punomoc ili potvrdu za upravljanje vozilom i dokaz u zaposlenju u istoj.
u principu nisam uspio naci clan zakona da ti tacno kopiram,ali koliko se sjecam to ti je to
Uvjerenje o državljanstvu, rodni list ne stariji od 6 mjeseci, potvrdu o nekažnjavanju, člansku kartu biblioteke, sliku sa tečićem Remzijom, zadnji odrezak od penzije dida rahmetli....

Ovo iz Zakona imam, samo nemam punomoć - valjda to nije ništa što neki mrtvi pisac na papiru ne bi mogao riješiti. Dva Maka i Musa Ćazim u vrh glave i to je to. :D

saniiado

Post by saniiado » 30/11/2011 11:31

Cao ljudi...

Evo da pojasnim.

Auto je VW Passat za Americko trziste ali je PROIZVEDEN u Zwikau/Mosen u Njemackoj.

Auto podlijeze svim evropskim normama.

Prosao sam IDENTIFIKACIJU (jer kao sto neko gore rece .... automobili u vlasnistvu povratnika ne podlijezu homologaciji)

Problem je u ovome:
-auto kupljeno 2007 god

- Potrvrdu o vlasnistvu (tzv 'car title') sam dobio kad sam otplatio auto sto je Mart 17, 2011

- Auto uvezeno u BiH u Oktobru.... Ja dosao u 8-og Septembra

CARINA kaze da auto mora biti u vlasnistvu (znaci od datuma na 'title-u') min 6 mjeseci.

Auto je doslo u Oktobru sto je iznad 6 mjeseci medjutim u poreskoj upravi, gdje sam prekjuce imao razgovor, kazu da sam I JA MORAO da budem 6 mjeseci u Americi (od datuma na 'title-u'), sto NISAM (fale mi 10 dana da bi ispunio 6mjeseci)

Rekli su mi da ce proslijediti zapisnik sa razgovora u Banja Luku pa cu dobiti rjesenje. EH SAD, ako dobijem rjesenje koje me tereti za porez/carinu NE PADA MI NA PAMET da placam carini 5-6000km jer niti imam te pare niti namjeravam da platim jer dok sam se ja raspitivao oko ovog zakona NIKO iz poreske/carinske sluzbe mi nije dao ovakav odgovor (zvao sam barem 7 puta i svaki put dobijao drugi odgovor)

ZATO, u slucaju da carinsko/poreska sluzba kaze da moram platiti carinu, hocu da vidim kakve su mi opcije da to izbjegnem.

Jedan od nacina je da vozim auto na Americkim tablama ali htio bih uzeti kasko

Drugi nacin je da uzmem advokata pa da me pokusa izvuci iz tih yebenih 10 dana sto kao 'nisam zadovoljio' uslove o oslobadjanju od carine.

Eto tako je to....

goran16v

Post by goran16v » 30/11/2011 11:40

Jbga drug, izgleda da si napravio gresku u koracima i dosao 10 dana prerano. Ako zakon kaze da si min 6 mj prije ulaska u drzavu morao biti vlasnik auta onda ti je to - to, ne kaze zakon da mora poroci min 6 mj od dana kad si postao vlasnik do dana kad uvezao auto. Mislim da su ti male sanse da advokat sta tu izburgija pogotovo sto si vec usao u proceduru i ne mozes mjenjati datume.
Opcije su ti, ako ne zelis platiti carinju i PDV tj legalno uvesti auto, dok ti vazi teh. pregled i maticno osigiranje da uzimas pogranicno osig za BiH na godinu dana i da se vozikas po BiH. Za putovanje u inostranstvo ti treba isto tako pogranicno osig. za svaku drzavi posebno i to da ga imas prije nego fizicki udjes autom u drzavu. U praksi dodjes do Doljana, prije granice se parkiras, pjeske predjes granicu, nekako se prebacis do Metkovica ili Ploa sa papirima od auta, kupis policu i nazad pa tek onda autom preko grane.
Na kasko mozes zaboraviti!

poznanik

Post by poznanik » 30/11/2011 12:14

goran16v wrote:Malo mi nejverovatno zvuci to da za povratnike ne vazi propis o homologaciji jer se homologacija odnosi na tehnicko sigurnosni aspekt, a ne na pravni ili fiskalni. Ima li kontretno neki clan zakona koji to regulise? Prijatelj ima C klasu za am. trziste s kojom je zapeo u Sa i za koju je Mercedes potvrdio da ne moze proci homologaciju, pa da promjerim moze li se na osnovu toga sta rijesiti.
Homologizacija vozila u BiH uređena je "Zakonom o osnovama sigurnosti saobraćaja na cestama u BiH" iz 2006. godine, prema kojem je kasnije donesen "Pravilnik o homologizaciji vozila, dijelova, uređaja i opreme vozila" 2008. godine, koji je dopunjen "Odlukom o posebnim vrstama za koje se ne provodi postupak pojedinačne homologizacije vozila", 2011. godine.

Pravilnikom iz 2008. god. odobreno je da se homologacija vozila za posebne vrste uvoza ne provodi u slučajevima:

- kada vozila uvoze članovi diplomatskih i konzularnih predstavništava stranih država u BiH, i koja će imati reg. oznake tog diplomatskog ili konzularnog predstavništva,
- kada se gornja vozila stavljaju u prodaju u BiH, nakon isteka privremenog uvoza za ta vozila, u skladu s odredbama reciprociteta Bečke konvencije,
- za vozila muzejske vrijednosti (vozila starija od 30 godina), te iznimno vozila kojima takav status odobri resorno ministarstvo,
- za vozila kategorije M1 (motorna vozila za prevoz putnika koja osim sjedišta vozača imaju još najviše 8 sjedišta - tarifna oznaka 87.03), vozila kategorije N1 (motorna vozila za prijevoz tereta čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 t. - tarifna oznaka 87.04) te vozila kategorije L (mopedi, motocikli, tricikli, četverocikli - tarifna oznaka 87.11), a koja radi preseljenja uvoze fizičke osobe koje su neprekidno boravile u inozemstvu najmanje tri godine, uz uslov da su ih lično ili članovi njihovog domaćinstva u inozemstvu posjedovali ili koristili najmanje godinu dana do dana useljenja ili povratka u BiH, i da se ta vozila uvezu u roku od 12 mjeseci od dana useljenja ili povratka,
- vozila koja uvoze fizičke osobe s prebivalištem ili boravištem u Bosni i Hercegovini, stečena na osnovu pravomoćnog sudskog rješenja o nasljeđivanju.

Ova sva nabrojana vozila svakako moraju biti registrirana u MUP-u, nakon provedene tehničke kontrole i ocjenjivanja njihovog stanja.

Odlukom o poesbnim vrstama uvoza iz 2011. godine, holomogizacija pojedinačnih vozila ne provodi se za:

- vozila koja ne podliježu postupku registracije i nisu namijenjena za kretanje javnim cestama,
- vozila specijalnih namjena, donirana iz inozemstva općinskim, kantonalnim, entitetskim ili državnim tijelima ili organizacijama,
- vozila koja su po svojim konstrukcijskim karakteristikama posebno prilagođena za prevoz osoba s invaliditetom.

Sva ostala vozila podliježu homologizaciji.

poznanik

Post by poznanik » 30/11/2011 12:26

Ridjobrki wrote:...Auto je na stranim tablama, registrovano na firmu vani za čiju kćerku-firmu ja ovdje radim i često ga vozim u zadnje vrijeme. Šta reći, koju posluku porati momcima u plavom ako me zaustave i koje su konzekvence u slučaju da napravim kakav zijan. :D
Takvo vozilo mora proći kroz carinski postupak privremenog uvoza. Odobrenje se izdaje na period od 12 mjeseci, nakon kojeg je dozvoljeno ponavljanje zahtjeva za odobrenje privremenog uvoza.

Postupak je sličan redovnom uvozu, s razlikom da uvoznik nije u obavezi izvršiti plaćanje carine i pdv na visinu osnovice, ali je dužan taj obračunati iznos obezbjediti kao novčani polog ili u obliku "carinske" garancije. Garanciju može obezbjediti i treća osoba, najčešće špediter.

Dokumentacija koja je potrebna za privremeni uvoz mora da sadrži:

- Dokaz o vlasništvu vozila, original,
- Izvod iz registracionih dokumenata strane firme ili osobnih podataka fizičke osobe - vlasnika vozila u inostranstvu, u kopiji,
- Dokaz o registraciji pravne osobe u BiH (Rješenje, bilo da je predstavništvo, bilo da je drugi pravni oblik društva), u originalu ili ovjerenoh kopiji,
- Porezni identifikacioni broj,
- Izjava vlasnika vozila iz inostranstva s obrazloženjem kojim je vozilo upućeno u BiH,
- Izjava primaoca vozila u BiH s istim obrazloženjem,
- Obezbjeđena garancija za plaćanje carine i pdv (polog u gotovini ili garancija banke).

Sav postupak carinjenja će provesti špediter. Vozilo kasnije mora proći tehničku verifikaciju, i nakon toga registraciju u MUP-u, nakon čega će dobiti nove reg. tablice i saobraćajnu dozvolu. Originalne će morati biti vraćene u raniju državu i odjavljene.

Druga opcija je izdavanje punomoći od strane vlasnika vozila na tvoje ime, ovjerena od strane inostranog notara ili drugog sličnog državnog službenika, i ta punomoć ima rok od 6 mjeseci trajanja.

PeshtA

Post by PeshtA » 10/12/2011 11:34

De da sumiramo da vidim jesam li ja ovo skontao kako treba i ako neko moze da mi potvrdi:

1. Imam auto koje je pravljeno za trziste bliskog istoka ( ne znam koje su kod njih norme izduvnih gasova)
2. Hocu da ga uvezem u Bosnu na konto "povratnickog" statusa
3. Ja mogu auto uvesti iako ne zadovoljava (mozda) norme za homologaciju??

Hvala unaprijed

Muuky

Post by Muuky » 10/12/2011 11:49

saniiado wrote:Zdravo raja....

Dovezao sam auto na stranim tablicama

Medjutim kad sam pokusao da ga OSIGURAM KASKO preko lokalnih osiguravajucih kuca (Sarejevo Osig, Triglav, itd) svi su mi rekli da ove domace firme NE osiguravaju KASKO, automobile koji su na stranim tablicama???? :? :shock:

Da li neko od vas ima KASKO osiguranje a vozi na stranim tablicama?

Hvala Unaprijed!!!!!!!
ako to nisi završio , obrati se meni na pp

poznanik

Post by poznanik » 11/12/2011 00:53

PeshtA wrote:De da sumiramo da vidim jesam li ja ovo skontao kako treba i ako neko moze da mi potvrdi:

1. Imam auto koje je pravljeno za trziste bliskog istoka ( ne znam koje su kod njih norme izduvnih gasova)
2. Hocu da ga uvezem u Bosnu na konto "povratnickog" statusa
3.
Ja mogu auto uvesti iako ne zadovoljava (mozda) norme za homologaciju
??
U privremenom uvozu - da. U redovnom uvozu (konačno carinjenje u kojem roba dobije status BiH pripadnosti) - ne. Homologacija je jedan od preduslova.

PeshtA

Post by PeshtA » 11/12/2011 05:40

Sta je sad privremeni uvoz aman jarabi :D

lajkujMe

Post by lajkujMe » 11/12/2011 06:56

Ako ga nemozes voziti a nes ga cariniti druze fin momak trazi fino auto za skoro nikakve pare :lol:

Ridjobrki

Post by Ridjobrki » 11/12/2011 16:08

poznanik wrote:
Ridjobrki wrote:...Auto je na stranim tablama, registrovano na firmu vani za čiju kćerku-firmu ja ovdje radim i često ga vozim u zadnje vrijeme. Šta reći, koju posluku porati momcima u plavom ako me zaustave i koje su konzekvence u slučaju da napravim kakav zijan. :D
Druga opcija je izdavanje punomoći od strane vlasnika vozila na tvoje ime, ovjerena od strane inostranog notara ili drugog sličnog državnog službenika, i ta punomoć ima rok od 6 mjeseci trajanja.
Stiglo iz Nje'ačke prije par dana, boli Brku briga... :D :D :D

Post Reply