Austrija (rad i zivot) moze savjet HVALA

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.
Post Reply
kenci234

Austrija (rad i zivot) moze savjet HVALA

Post by kenci234 » 28/08/2016 09:22

Pozdrav svima :bih: ,

Imam jedno pitanje vezano za odlazak u Austriju zivot i rad gore ? kakve su sanse da se programer (osoba koja se bavim IT poljem hardwer i softwer) zaposli gore ? Preko (RWR) karte Crveno-Bjelo-Crvena karta to jest viza na godinu dana.Ja sam gledao deficitarna radnja zanimanja za 2016/07 nasao sam na par mjesta da se traze inzinjeri softwera kao i app developeri.

E sad , ja imam 19 godina zavrsio sam informaticku skolu (ECDL) Kurs najvisi nivo + sada planiram nesto da upisem za programiranje jer to me bas zanima i to volim od svoje 13 godine.Vecina moje rodbine je po Austriji tacnije (Klagenfurth i Graz) sada neznam jer pametno ici gore pa studirati preko neke studenske vize i dobiti posao a ujedno uciti i njemacki a vec znam A1 Nivo Engleski govorim perfekt.Ili je bolje zavrsiti neko obrazovanje vece ovde uciti Njemacki pa otici gore trazit posao.Sto se tice stana gore imam stan to mi njie problem kao i rodbinu kako bi se lakse uklopio u taj novi tj zivot sistem.

Hvala mnogo svima na *savjetu* ....

KENAN :bih:

pirmin

Re: Austrija (rad i zivot) moze savjet HVALA

Post by pirmin » 02/09/2016 20:46

http://derstandard.at/2000043679332/Dig ... ezialisten

Evropi fali 160.000 IT-Specijalista.

Imam kolegu, Slovak od nekih 35-40 godina, programer.
Njemacki razumije ali ne progovara vec godinama. I ne treba mu.
Dovoljan mu je polovni engleski da odradi svoj dio posla.

Cijenim da su vama, koji dolazite iz IT-branse, sanse generalno dobre da se zaposlite u Austriji.

Post Reply