Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

belfy

#14701 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by belfy » 16/10/2020 22:26

Edouard wrote:
16/10/2020 22:19
belfy wrote:
16/10/2020 14:57
Edouard wrote:
15/10/2020 21:48

Ne dovodeći u pitanje tvoju iskrenost, vrlo mi je čudno ovo tvoje pitanje.
Imaš li ti vlastitu obitelj, ženu, djecu? Pitam te zato jer mi s ovakvim pitanjima djeluješ nekako pogubljeno, a samci nerijetko znaju biti u nekom svom filmu, pogubljeni.
znas kako kazu drug Edo - pretpostavka je majka svih zaheba. imam i nisam samac (doduse dijete mi jeste mladje od tvojih), a ti svejedno nisi odgovorio na moje pitanje, nego meni postavio kontrapitanje, sto se obicno smatra nekulturnim u komunikaciji, jel tako?
Pa odgovorio sam ti rekavši da mi je čudno tvoje pitanje, preciznije, evidentno besmisleno. A znaš da kod takvih pitanja nema potrebe odgovarati šire.
A ako ti to ne uviđaš, žao mi je.
izvinjavam se ako sam te pitanjem uvredio na bilo koji nacin. mozda ga jesam prepotentno napisao. vidim gdje sam pogrijesio i jos jednom se izvinjavam. :kakoste:

Edouard

#14702 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Edouard » 16/10/2020 22:36

saint_mirad wrote:
12/10/2020 23:07
Edouard wrote:
12/10/2020 22:51
belfy wrote:
09/10/2020 15:20

pozdrav drug Edo. cudno je vidjeti da izrazis svoje misljenje, a ne neciji citat... da vidim samo da li sam te dobro razumio, racionalni argumenti (sta god oni po tvom misljenju znacili, ali to ostavimo za poslije) vode ka vjerovanju u iracionalno?
belfy, kad je već riječ o ljudima koji promjene stranu nakon što im argumenti ne piju vodu, osim ovih forumaša poput @apsija, donekle tebe, @lucifera, @toweli je još u dilemi..., možeš li mi navesti nekog svjetski poznatog naučnika, filozofa, religijskog autoriteta, književnika..., koji je bio vjernik, ne samo deklarativno već su ga i drugi na osnovu njegova života/djelovanja tako percipirali, pa prešao na ateizam?
Neću tvrditi da ih nikako nema, ali ne mogu se sjetiti ni jednog, dok mi nije problem sjetiti se nekih vrlo poznatih koji su se odrekli ateizma.
Ja sam sad de facto vernik. Spinozin bog, doduse, but still.

Ono sto hocu reci jeste da je bilo koja konverzija neke prominentne licnosti sa religije na ateizam ili vice versa samo logicka greska pozivanja na argument autoriteta. Ljudi cesto menjaju tabore iz emotivnih razloga, kad im se desi neka epifanija, nekad nakon neke duboke traume i sl. Nije uvek racio pokretac.
Oprosti, ali ne primijetih do ovog trenutka ovaj tvoj upis.
Dobro, ali reci, šta vidiš, za koju to ja svoju tvrdnju, tezu, ovdje koristim argument autoriteta?

saint_mirad

#14703 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by saint_mirad » 16/10/2020 22:53

Edouard wrote:
16/10/2020 22:36
saint_mirad wrote:
Edouard wrote:
12/10/2020 22:51

belfy, kad je već riječ o ljudima koji promjene stranu nakon što im argumenti ne piju vodu, osim ovih forumaša poput @apsija, donekle tebe, @lucifera, @toweli je još u dilemi..., možeš li mi navesti nekog svjetski poznatog naučnika, filozofa, religijskog autoriteta, književnika..., koji je bio vjernik, ne samo deklarativno već su ga i drugi na osnovu njegova života/djelovanja tako percipirali, pa prešao na ateizam?
Neću tvrditi da ih nikako nema, ali ne mogu se sjetiti ni jednog, dok mi nije problem sjetiti se nekih vrlo poznatih koji su se odrekli ateizma.
Ja sam sad de facto vernik. Spinozin bog, doduse, but still.

Ono sto hocu reci jeste da je bilo koja konverzija neke prominentne licnosti sa religije na ateizam ili vice versa samo logicka greska pozivanja na argument autoriteta. Ljudi cesto menjaju tabore iz emotivnih razloga, kad im se desi neka epifanija, nekad nakon neke duboke traume i sl. Nije uvek racio pokretac.
Oprosti, ali ne primijetih do ovog trenutka ovaj tvoj upis.
Dobro, ali reci, šta vidiš, za koju to ja svoju tvrdnju, tezu, ovdje koristim argument autoriteta?
Generalno je argument autoriteta kad bilo koji naucnik ili neka druga licnost od znacaja ili prigrli veru ili je napusti, a ti njihjovi prelasci se koriste kao dokaz za nesto. Ni jedan ni drugi scenario, niti dokazuju nii opovrgavaju postojanje nekog bozanstva.

Edouard

#14704 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Edouard » 16/10/2020 23:09

belfy wrote:
16/10/2020 22:26
Edouard wrote:
16/10/2020 22:19
belfy wrote:
16/10/2020 14:57

znas kako kazu drug Edo - pretpostavka je majka svih zaheba. imam i nisam samac (doduse dijete mi jeste mladje od tvojih), a ti svejedno nisi odgovorio na moje pitanje, nego meni postavio kontrapitanje, sto se obicno smatra nekulturnim u komunikaciji, jel tako?
Pa odgovorio sam ti rekavši da mi je čudno tvoje pitanje, preciznije, evidentno besmisleno. A znaš da kod takvih pitanja nema potrebe odgovarati šire.
A ako ti to ne uviđaš, žao mi je.
izvinjavam se ako sam te pitanjem uvredio na bilo koji nacin. mozda ga jesam prepotentno napisao. vidim gdje sam pogrijesio i jos jednom se izvinjavam. :kakoste:
Cijenim ovdje tvoju dobru namjeru da se ispričaš ako si me možda uvrijedio. Nije, ali zaista i ne vidim što bi me u onom tvom pitanju uvrijedilo.
Rekoh, čudno mi bilo da postaviš takvo pitanje.
Hajd da i pojasnim: šta bi mi bilo neugodno da prođe toliko godina, a toliko toga ne saznam. Meni je to sasvim normalno, čovjek i umre kao neznalica. A posjedovanje brojnih informacija i nije po sebi znanje. Da i ne spominjem Sokrata (samo da ne bude opet logičke greške...) i onu njegovu čuvenu izreku o svome znanju.

Edouard

#14705 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Edouard » 17/10/2020 00:13

saint_mirad wrote:
Ljudi cesto menjaju tabore iz emotivnih razloga, kad im se desi neka epifanija, nekad nakon neke duboke traume i sl. Nije uvek racio pokretac.
saint_mirad wrote:
16/10/2020 22:53
Generalno je argument autoriteta kad bilo koji naucnik ili neka druga licnost od znacaja ili prigrli veru ili je napusti, a ti njihjovi prelasci se koriste kao dokaz za nesto. Ni jedan ni drugi scenario, niti dokazuju nii opovrgavaju postojanje nekog bozanstva.
Niti sam ja pokušao preko njih dokazivati postojanje božanstva, niti neispravnost ateizma, već ukazati na jednu zanimljivu činjenicu, da ličnosti od značaja koji su ujedno osvjedočeni vjernici, ne prelaze na ateizam (barem meni nije poznato), dok su mnogima poznate ličnosti od značaja koje su napustile ateizam.
Kako to da se da se ovim prvim od značaja, koji su vjernici, ne desi neka epifanija, neki emocionalni razlog, neka posljedica traume, pa prijeđu na ateizam?
Da je ateizam loš izbor, kao što rekoh ranije, postoje drugi argumenti, a ovi spomenuti značajni ljudi, i jedni i drugi, dalo bi se zaključiti, da su to samo dobro shvatili.

DEMONIKA

#14706 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by DEMONIKA » 25/10/2020 02:27

irac300 wrote:
08/10/2020 12:09
DEMONIKA wrote:
08/10/2020 04:51
MarlboroGold wrote:
07/10/2020 18:31
Tačno jbt nema lika nigdje. Jest znao šuknuti da valja :lol:

Možda ga je Bloo banovala :D
i to je kao smiješno :roll:
Pa nije umro (pu pu pu daleko bilo), nego ban dobio. :D
jaba kad se nema gdje ispraznit pa se udaraju naokolo banovi :mrgreen:

Nocty

#14707 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Nocty » 20/11/2020 03:40

Image

Hakiz

#14708 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz » 20/11/2020 14:15

Edouard wrote:
17/10/2020 00:13
saint_mirad wrote:
Ljudi cesto menjaju tabore iz emotivnih razloga, kad im se desi neka epifanija, nekad nakon neke duboke traume i sl. Nije uvek racio pokretac.
saint_mirad wrote:
16/10/2020 22:53
Niti sam ja pokušao preko njih dokazivati postojanje božanstva, niti neispravnost ateizma, već ukazati na jednu zanimljivu činjenicu, da ličnosti od značaja koji su ujedno osvjedočeni vjernici, ne prelaze na ateizam (barem meni nije poznato), dok su mnogima poznate ličnosti od značaja koje su napustile ateizam.
Kako to da se da se ovim prvim od značaja, koji su vjernici, ne desi neka epifanija, neki emocionalni razlog, neka posljedica traume, pa prijeđu na ateizam?
Da je ateizam loš izbor, kao što rekoh ranije, postoje drugi argumenti, a ovi spomenuti značajni ljudi, i jedni i drugi, dalo bi se zaključiti, da su to samo dobro shvatili.
Ali to nije dokaz. To što je neki naučnik ateista (ako je uopšte ateista, ko zna šta je ljudima u glavi a da to ne govore. A i ljudi mijenjaju uvjerenja iz raznih razloga) postao religiozan ne znači da bog postoji. I da je taj naučnik postao religiozan jer je pronašao naučni dokaz postojanja boga.

Da jeste, to bi već bilo objavljeno i ne bi se u boga vjerovalo nego bi se sigurno znalo da postoji.

Ergo, promjena uvjerenja govori nešto samo o onome ko uvjerenje mijenja i mimo te osobe je irelevantno. Čak ne govori ništa i o tome u šta se počinje ili prestaje vjerovati. Govori samo o tome zašto je ta osoba to uradila.

Ako kao argument uzmeš broj ljudi koji promijene uvjerenja, ja kao protivargument uzmem broj ljudi koji ne vjeruju u boga u kakvog ti vjeruješ kao dokaz da je tvoja vjera pogrešna (većina ljudi na planeti ne vjeruje u abrahamskog boga). Još gore kada je u pitanju religija jer čak ni svi oni koji vjeruju u boga u kojeg ti vjeruješ ne vjeruju po dogmi tvoje religije, vjeruju prema nekoj drugoj. Tako da ti ni broj nije ni argument, a kamoli dokaz.

Post Reply