astistent Mr. Azem Dautovic, matematicar...legendarne izjave

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
Post Reply
zmijaIzmaj

#1 astistent Mr. Azem Dautovic, matematicar...legendarne izjave

Post by zmijaIzmaj » 28/08/2006 09:26

prekopirano iz jednog maila :oops: :D :D ljudi, azem je tito

Ovo je spisak izjava, savjeta, izreka i sl. koje su skupljali studenti, u glavnim ulogama Prof. Dr. Behdzet Mesihovic Bedzo i astistent Mr. Azem Dautovic, matematicari. Azem je inace prepoznatljiv po pantolama: ima cetvero pantalona istog kroja samo druge farbe. Po boji pantola mozes znati mjesec: zelene - oktobar, smedje - novembar, bijele - decembar, plave - januar, pa opet ispocetka u drugom semestru.

Ulazi Azem na prve vjezbe iz Uvoda, (a studenti ono frisko iz srednje skole, puni optimizma i energije) i uvodna recenica: "Sve sto ste mislili da znate o matematici, mozete slobodno da zaboravite."

Azem--> Ovo je znanje (crtajuci krug na tabli). Ovo je kolko vi znate (udara tacku u krug). Ma neznate vi ni ovoliko (brise tacku)!

Azem--> Ako nekontas, eno ti alatnica preko puta uzmi onaj cekic i lupaj se po glavi dok neskontas.

Azem--> Deset dana prije ispita lezi i spavaj, ako do tad nisi nista radio ma nemoj bogati ni tih deset dana.

Azem--> Studenti izadju na ispit, svi ko na olimpijadu i svi popadaju.

Azem--> Na ovom student pada, ja bi volio da vi ne padnete ali pascete.

Azem--> Nece da stavi onaj minus nego misli mogu ja u glavi sve to, mogu ja ali ti bolan nemozes.

Azem--> Mozes popiti tamo one tri pive a nemozes kupiti Mitrinovica.

Azem--> Budi posten prema sebi preradi ovih osamdeset zadataka, nemoj ici tamo da mases Halidu Beslicu.

Azem--> Uzmes onu mufnu i na nju navaris g-shipku, g-shipka vam je ona armatura cetrneska,gurnes u to oklagiju, zavrtis i to ti je rotacijona povrs.Neznas sta je mufna?Kakav si ti inzinjer.

Azem--> Onog Stojanovica uzmi dobro izgazaj nogama pa ga zapali.

Azem--> Uzmes onu vodovodnu cijev, stavis onog mrava u cijev, zavrnes to izmedju onih strikova za ves i pustis da se odmotava, dje je onaj mrav?I to mi je fizika. Ili jos bolje izbusis kamen i stavis opet onog jadnog mrava i pustis da se kotrlja, dje je sad onaj mrav?

Azem--> Neki su ovdje dosli samo da se ugriju, valjda kuci nemaju grijanja.

Azem--> Ko nije polozio sad, e vala nije ni trebo poloziti.

Azem--> Ovo Uvod u matematiku (gledajuci spisak, puno ljudi polozilo).Nije ovo Uvod u matematiku (Zguljujuci spisak)

Azem--> (Pripreme za prijemni govori buducim studentima 2004.g.): Procete vi (misli na prijemni), kao I ovi (Studenti u hodniku) Ali kroz ova zuta vrata.

Azem--> (Pripreme za prijemni),...a roditelji misle, djete bilo fino u osnovnoj sve petice.. doce u srednju gore dole opet sve petice doce na fakultet OPET SVE PETICE!!!...

Azem--> Objasnajvajuci termin "polje" iz matematike ... kaze.. nije to bolan Livada.

Azem--> Sta je crna tacka... vozac vidi onu crnu tacku pojma on nema zasto je to...pa to ti je bolan kad onaj poslovodja ode na pivu (pa pokazujuci krivinu i izvijenost cest rukom) a onda oni rednici dundjeri smlate onu krivinu... pa se ti sad pitaj sta je ona crna tacka... i zato izleti autobus (misleci valjda na centrotransov autobus koji je izletio iz krivine u hrvatskoj '98 cini mi se iskljucivo iz tih razloga...)

Azem--> ... dodje roditelj kupi kompjuter pa kaze vidi umene mali razvaljuje na kompjuteru... ma sta cemu kompjuter kupi mu TRAKTOR nek brazda povazdan...

Behdzet--> prica jednom kako je dok je on studirao kako su imali divnog profesora koji im je savjetovao da je dovoljno da uce onoliko koliko budu u WC-u... nakon toga je tokom semestra znao ponoviti.. "i uzmes ono i citas pa dok ne zazubori (praveci pokret kao u WC-u za pustanje vode iz vodokotlica)....

Behdzet--> ...Kako se ko zove...nekima je to jako bitno... ali evo ovdje moze matrica biti i A i B ali evo meni najdraze C....(nemojte se smijati!!!)

Behdzet--> .....Nemoze, morate nauciti sve pojmove....kako ces ti kad te posalje idi donesi pile zutih krila a ti neznas sta je pile..

Azem--> Uzmes ovu olovku,prepilis je ,nabijes na klizac...pomjeras ga dole ,gore....i to je to.Jel sad jasno sta je mufna???

Azem--> Ja da sam dobio sesticu,ja bih odamah uzeo olovku i prekrizio se tamo na onom spisku.-

Azem--> Nije da smo spustili kriterije do podruma,nego smo iskopali rupu ispod njega!

A dodju bogami i zalbe.Jedan nas kolega je skupio hrabrosti i otisao da vidi sta je uradio,cisto iz znatizelje. Azem gleda samo gleda u rad: -Ja sam dosao da vidim sta sam uradio -Izlazi -Ja sam.... -Ma izlazi

A sto profesore... -Izlazi,dok te nisam zapamtio

Sjecanja jednog studenta: sjecam se kad sam isao na usmeni iz MatI na gradjevinu i idu Behdzo i Azem prema aparatu za kafu, nesto su bili dobro raspolozeni taj dan, i prilazi neki jadnik i eto on bi nesto da pita u vezi usmenog, a Behdzo ne gubi vrijeme i odma pita "Koliko je log(0)"........... jadan momak totalno izbezumljen nista ne konta, a onda ga i Azem uhvati i na kraju mu rekose - to ne zna? ma bjezi odma, ne pojavljuj se na usmenom... U tom im je i kafa bila gotova, i oni su se kidali jadniku od smijeha.

Azem--> Nije ovaj fakultet za tebe,idi na pijacu pa prodaji mandarine (nekad kaze:idi taksiraj)

Azem--> -Pola vas jos nije ni pocelo uci :ponedjedjeljak,utorak sve sutra cu ima vremena,onda dodje petak mora se izac,ustane se u subotu poslijepodne. dok se otrijeznis mrak i vec dodje nedjelja......a gdjes nedjeljom ucit!

Na zadnjim vjezbama trebali su biti potpisi i ulazi Azem : -Sta vas je ba ovoliko danas doslo,jel vam to danas dajem potise -Daaajeteee -E sto vam nisam prosli put dao,da vas danas pola ne dodje....da vas vise ne gledam...

Pismeni iz uvoda,tip vec kasni pet minuta,onaj dezurni ga smijesta za svoju katedru,tip rovi po torbi,ulazi Behdzo: -Sta je sad nemas papira, pa nema olovke, pa kad nadjes olovku onda ces i ulozak trazit!!!

Azem--> Bolan sto sjedis tu i blejis ?!? Idi na pivu ! I ja bih sad otiso da ne moram raditi.

Azem--> -?I onda dodje njegov babo i kaze ,moj sin je odlican informaticar, a on kroz onu cijev? lupa citav dan po tastaturi,e jaka mi informaticara.I
pita me sta ce ?ma izbaci to ba napolje.Sta? Pa valjda racunar!"

Azem--> Ma sta prica? u zadnjem redu! Idi bolan beri ljubicice, nemoj meni smetat.

Azem--> Na GF: (pred zgradom Gradj. fak. u Sarajevu ima kameni kip, neka zenska sjedi i cita knjigu) --> Vi cete poloziti matematiku kad ona teta sto sjedi dole okrene list.

Azem--> Uzmi bolan tog Martinjenka pa procitaj. Integral je integral pa i na ruskom. A student nece da uzme vec pita ima li sta na engleskom. Ama ne znas ti ni svoj jezik a kamoli engleski.

Azem--> "ne znate ruski...? pa ucite ruski..."

Student: "Znate li hoce li profesor nama dati jos jedan rok?" Azem: "Hoce. Ako ustane na desnu nogu, ali ima dvije lijeve noge!"

Dezurao Azem na nekom ispitu i u neka doba razmjesti neku curu i kaze: "Haj ti sjedi vamo do prozora da se malo suncas, svakako neces ljetos na more"

Azem--> Nesto cu vam otvoreno reci, vi ste svi u zabludi.

Azem--> Ne mogu da shvatim bezobrazluk studenata saobracaja, cim ja udjem on vice pauza. E njemu ce vala bit pauza cijeli zivot.

Azem--> Nemoj me ba pitat kako,ako nisi polozio matematiku 1 -suti i prepisuj!

Student: Profesore, kako vi za dva sata pregledate 200 radova?
Azem: mi pregledamo, al pola sata. A onih sat ipo pijemo kafu i jedemo suho meso.

Pita jedan student : -Profesore sta vi mislite za ovu bolonju???? -Azem veli, ma evo i meni su sest sati nesta pricali , ni meni nije nista bilo jasno!

car-x

Post by car-x » 28/08/2006 09:33

hajd sve, al sto religija..

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 28/08/2006 09:35

car-x wrote:hajd sve, al sto religija..
Zna¹ onu: Azem je meni .... i sl... Ima èudnih ljudi...

mostarac

Post by mostarac » 28/08/2006 09:38

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ili kad izradi zadatak i postavi zvjedzicu

(*) i kaze onda iz ove zvijezde (*) dobijemo ovo (**) i stavi dvije zvijezde, a kako smo dosli do toga? Uzmi jednu subotu pa rjesi

Ili kaze na ETF-u. Nisi ti sine za ovoga, idi upisi ekonomiju :lol:

Ili kad kaze za knjigu. Sjedi on u kafani i jos okreno onaj heineken da se zvijezda vidi u izlogu,a nema za mitrinovica. Bos hodaj, al knjigu kupi :lol:

saim_adka

Post by saim_adka » 28/08/2006 09:44

.
Last edited by saim_adka on 25/01/2017 10:15, edited 1 time in total.

River_isle

Post by River_isle » 28/08/2006 09:46

:lol: :lol: :lol: :lol:
:thumbup:

ztluhcs

Post by ztluhcs » 28/08/2006 09:46

saim_adka wrote:Ja sam bio njihov student. Uspjesno sam prebrodio njihove prepreke, ali se sjecam jedne Azemove:

Radio je on zadatak na tabli. Ispisao je on 4 table sa matricama. Te jedincina, pa adjugovana, transponovana... Mi smo svi izludili. To sve matrice 6x6, pa jos kad vadi determinantu... I hajde... Dosla pauza, mi jedva docekali, a cistacica usla u ucionicu i pita Azema da li da brise sve ili da nesto ostavi.

Azem se okrenuo i rekao cistacici:
- Obrisi mi mi sve do transponovane matrice, a od nje mi ostavi, ti mi podaci trebaju!!!!
Ta urbana legenda kru¾i za svakog od njih...

zmijaIzmaj

Post by zmijaIzmaj » 28/08/2006 09:47

car-x wrote:hajd sve, al sto religija..
odnos moje :D prema azemu granici sa religioznošću :oops: :D

a za ostale je filozofija :D

saim_adka

Post by saim_adka » 28/08/2006 09:51

.
Last edited by saim_adka on 25/01/2017 10:15, edited 1 time in total.

mostarac

Post by mostarac » 28/08/2006 09:54

saim_adka wrote:Sjetio sam se jos jedne!

Azem na ispitu: Sada cu vam dati zadatak koji ni ja ne znam rijesiti!!!
ili kad je Cizi na ispitu iz OET-a rekao mrtav-hladan: dao sam vam dva nerjesiva i dva tesko rjesiva :lol: :lol: :lol: :lol:

Trebam li rec da nas je 80% odmah izaslo s ispita, a ostali su se uzalud trudili :D

ili kad je Fatkic na septembarskom roku iz Uvoda u matematiku rekao da su dali jedan s kineske olimpijade koji do sad jos nije uradjen, da vide hoce li kome sinut (sve ukupno dodju 3 zadatka na ispitu pa ti vidi koja ti je onda sansa tu za prolaz) :D

Lace

Post by Lace » 28/08/2006 09:56

a da mu posaljete mail s linkom na ovu temu?

joj matematicari su oduvijek bili freakovi...bez uvrede :D

Black swan

Post by Black swan » 28/08/2006 09:58

saim_adka wrote:Ja sam bio njihov student. Uspjesno sam prebrodio njihove prepreke, ali se sjecam jedne Azemove:

Radio je on zadatak na tabli. Ispisao je on 4 table sa matricama. Te jedincina, pa adjugovana, transponovana... Mi smo svi izludili. To sve matrice 6x6, pa jos kad vadi determinantu... I hajde... Dosla pauza, mi jedva docekali, a cistacica usla u ucionicu i pita Azema da li da brise sve ili da nesto ostavi.

Azem se okrenuo i rekao cistacici:
- Obrisi mi mi sve do transponovane matrice, a od nje mi ostavi, ti mi podaci trebaju!!!!
ovo je fakat urbana legenda

Elko

Post by Elko » 28/08/2006 10:01

Bio sam Azemov student i pravo sam sretan sto mi je covjek kao Azem drzao matematiku.
Drzao mi je vjezbe iz 4 predmeta ( koji su skoro najtezi ako ne i najtezi ) a koje sam polozio od prvog ili drugog puta.
Prema Azemu imam samo postovanje ( iako ce da se sada mozda javiti oni koji ce reci suprotno, ali oni koji su ucili, Azema su prosli bez problema )
Ucili sa razumjevanjem.
Milsim ( a i cijela moja ekipa sa kojom se druzim da je Azem najveca faca na Uiverzitetu u Sarajevu ...preczinije u polju matematike, fizike , magneta, mehanike....
Svaka cast. Jedan od onih koje mozete upitati pitanje a da dobijete odgovor koji necete skontati odmah ( jer ste "zeleni " student ), ali kasnije dodjete na ono sto je objasnjavao i pricao.

Meni je najjaca bila ona njegova kada se uzme rukom za naocale i kaze " Slusajte ljudi ja cu vam nesta otvoreno reci ......" te sam zapisivao i to su legendarne rijeci.

Dobra je i ona kada kaze " Sjedi i polozi ovu matematiku to ce ti biti vaznije nego da si sve ostalo polozio " --- Za ovo je bio nevjerovatno u pravu.

Prema Azemu samo postovanje.
Pozdrav

mostarac

Post by mostarac » 28/08/2006 10:55

Elko wrote:Bio sam Azemov student i pravo sam sretan sto mi je covjek kao Azem drzao matematiku.
Drzao mi je vjezbe iz 4 predmeta ( koji su skoro najtezi ako ne i najtezi ) a koje sam polozio od prvog ili drugog puta.
Prema Azemu imam samo postovanje ( iako ce da se sada mozda javiti oni koji ce reci suprotno, ali oni koji su ucili, Azema su prosli bez problema )
Ucili sa razumjevanjem.
Milsim ( a i cijela moja ekipa sa kojom se druzim da je Azem najveca faca na Uiverzitetu u Sarajevu ...preczinije u polju matematike, fizike , magneta, mehanike....
Svaka cast. Jedan od onih koje mozete upitati pitanje a da dobijete odgovor koji necete skontati odmah ( jer ste "zeleni " student ), ali kasnije dodjete na ono sto je objasnjavao i pricao.

Meni je najjaca bila ona njegova kada se uzme rukom za naocale i kaze " Slusajte ljudi ja cu vam nesta otvoreno reci ......" te sam zapisivao i to su legendarne rijeci.

Dobra je i ona kada kaze " Sjedi i polozi ovu matematiku to ce ti biti vaznije nego da si sve ostalo polozio " --- Za ovo je bio nevjerovatno u pravu.

Pozdrav
nevjerovatno je bio u krivu. Ne znam da ikome od mojih kolega treba nesto malo jace od 4 osnovne racunske operacije, a krv smo propisali na matematici, koju smo ucili bespotreno, dok neke druge jako potrebne stvari iz drugih predmeta apsolutno nismo ni dotakli. Kome sada od nas trebaju n-dimenzionalni prostori, rimanove sume, koshijev princip konvergencije? Nikome, apsoilutno nikome, osim onom ko se bavi nekim istrazivackim radom, a za to je vec onda potrebno ovaj nivo matematike prebaciti na postdiplomski studij, a ne patiti ostale studente necim sto im apsolutno nikad nece trebati.

ztluhcs

Post by ztluhcs » 28/08/2006 11:07

saim_adka wrote:Sjetio sam se jos jedne!

Azem na ispitu: Sada cu vam dati zadatak koji ni ja ne znam rijesiti!!!

@ ztluhcs

ne kontam sta si s onim htio reci, ali ovo sto govorim upravo se meni desavalo iz linearne algebre.
I meni kod Fatkiæa a nekom treæem kod Dukiæa a nekom èetvrtom kod Vajze i sl... :) no offense :P

ztluhcs

Post by ztluhcs » 28/08/2006 11:08

Lace wrote:a da mu posaljete mail s linkom na ovu temu?

Azem je in¾injer koji razvaljuje matematiku... Velika razlika... :D

irfan2

Post by irfan2 » 28/08/2006 11:09

ajd da ne idemo u tu raspravu ponovo ...

molim vas ...

...............

Behdzet--> .....Nemoze, morate nauciti sve pojmove....kako ces ti kad te posalje idi donesi pile zutih krila a ti neznas sta je pile..

zna li iko odkad ono ovo koristi :D ...vise se i usmrdilo ..

Lace

Post by Lace » 28/08/2006 11:21

ztluhcs wrote:

Azem je inžinjer koji razvaljuje matematiku... Velika razlika... :D
to uopste ne mjenja cinjenicu da je freak...sto se da vidjeti iz prvog posta :D

ztluhcs

Post by ztluhcs » 28/08/2006 11:23

Lace wrote:
ztluhcs wrote:

Azem je in¾injer koji razvaljuje matematiku... Velika razlika... :D
On je samo too c00l to handle :D:D:D

daduli_sa

Post by daduli_sa » 28/08/2006 11:39

Izgubljeni Fatkic (u vremenu i prostoru) izvede jednog od boljih studenata na tablu da on nesto kao uradi. Ovaj to odradi, Fatkic nastavi da pojasnjava i okrene se ka amfiteatru... i zaboravi tipa skroz.... Prodje cijeli cas, Fatkic se napokon okrene ka tabli da ostavi kredu - "A vi ste jos tu?!"
Mi pod stolovima od smijeha! :lol:

daduli_sa

Post by daduli_sa » 28/08/2006 11:40

Lace wrote:
ztluhcs wrote:

Azem je inžinjer koji razvaljuje matematiku... Velika razlika... :D
Lace, jesi li imala priliku da upoznas imenovanog iz prvog posta? Ako jesi - onda opravdavam tvoju slobodu u govoru, ako ne... tisu :-D

djugum

Post by djugum » 28/08/2006 11:50

Elko wrote:Bio sam Azemov student i pravo sam sretan sto mi je covjek kao Azem drzao matematiku.
Ucili sa razumjevanjem.

Pozdrav
Samo cu reci jedno ime Prof Dr Vlatko Dolecek...

Lace

Post by Lace » 28/08/2006 12:00

daduli_sa wrote:
Lace wrote:
ztluhcs wrote: Azem je inžinjer koji razvaljuje matematiku... Velika razlika... :D
Lace, jesi li imala priliku da upoznas imenovanog iz prvog posta? Ako jesi - onda opravdavam tvoju slobodu u govoru, ako ne... tisu :-D
nisam...ali to ne znaci da nemam pravo reci svoje misljenje...valjda sam se i ja skolovala u zivotu i susrela s raznim matematicarima a i inzinjerima koji su mi predavali matematiku i srodne predmete (tipa geodezija...koja itekako ima matematike)...matematicari su freakovi

daduli_sa

Post by daduli_sa » 28/08/2006 12:06

Lace wrote:
daduli_sa wrote:
Lace wrote: to uopste ne mjenja cinjenicu da je freak...sto se da vidjeti iz prvog posta :D
nisam...ali to ne znaci da nemam pravo reci svoje misljenje...valjda sam se i ja skolovala u zivotu i susrela s raznim matematicarima a i inzinjerima koji su mi predavali matematiku i srodne predmete (tipa geodezija...koja itekako ima matematike)...matematicari su freakovi
Imati misljenje i stereotip u glavi o matematicarima kao freakovima DA, ali i pravo "castiti" (negativno) nekoga koga ne poznajes NE. To kao kad bi ja rekao da su geodeti suplji u glavu... jer su stalno na vjetrometrini na terenu....
Kao sto je neko vec rekao - "Azem je inžinjer koji razvaljuje matematiku... Velika razlika... "

Ice

Post by Ice » 28/08/2006 12:13

On je samo too c00l to handle :D:D:D[/quote]

Definitivno :) Legenda.

Post Reply