Aspirin kao preventiva srcanih oboljenja?

Sve o zdravlju...
Post Reply
chuchumbamayumbe

Aspirin kao preventiva srcanih oboljenja?

Post by chuchumbamayumbe » 04/08/2007 13:58

Interesuje me da li svaki aspirin (Bayer, Bosnalijek, Alkaloid...) ima isti sastav i da li se svaki aspirin moze koristiti kao prevencija kod zakrcenja krvnih zila.
Pri tome ne mislim na sumece tablete sa C vitaminom, nego na cisti aspirin.
Vidim da Bosnalijek polaze mnogo na marketing svog Bospyrina (aspirin), ali me interesuje da li je to samo marketinski trik.
Da li je isti ucinak cungalunga aspirina i Bosnalijekovog Bospyrina sto se tice prevencije?
Da li vam je to poznato?
THNX!

van Basten

Post by van Basten » 04/08/2007 16:11

trikovi sa generičkim i fabričkim imenima. Svaki Aspirin (acetilsalicilna kiselina generički) djeluje isto, a fabrički se on može zvati kako hoćeš, možeš ga nazvati i Mujo. Jedino ako aetil... kiselinu pomiješaju sa nečim onda imaš drugi efekat, ali to nije tema ovdje.
Iako, zna se i da za generički iste lijekove postoji različita reakcija kod različitih osoba (placebo efekat). Recimo moja nana se kune u Ranibos a kaže da je Ranisan smeće iako su oba lijeka ista - ranitidin, čak i u istoj dozi od 150mg :D

Bajrin najmladji

Post by Bajrin najmladji » 05/08/2007 08:53

Bolje biti @van Basten, nego van sebe,
Reci mi shta je to kombinovani prashak koji se moze dobiti u GAlenskom LAboratoriju SArajevo-Apoteke Sarajevo. Iako su mi glavobolje rijetkost, kada ih imam, za pola sata mi, k'o rukom, odnesena bol nakon uzimanja "bijelog, upakovanog u gide-koFertice" u GALAS-u.
Jasno mi je da je ova acetil-salicil. kis. glavna, a shta josh dodaju?

van Basten

Post by van Basten » 05/08/2007 10:45

Ne bih ti znao precizno odgovoriti na to, jer se svi proizvodi Galenske Laboratorije bilo gdje u svijetu spravljaju direktno u apoteci po posebnim recepturama koje ovi ljubomorno čuvaju kao kuhari svoje trikove :D
Pretpostavljam i ja šta bi moglo biti tu, ali pretpostavke nisi tražio

starii

Post by starii » 05/08/2007 11:06

zvao ti to aspirin,bospyrin,andol il ask sve ti je to isto acetisalicilna kiselina..
za prevenciju kardiovaskularnih bolesti najbolja je doza od 100mg,u slucaju da je nastupio infarkt moze se dati slobodno 300mg - 500mg da se smanji agregacija trombocita...medutim medu nabrojanim lijekovima ima razlike a to je u ovih 100mg aktivne supstance..vecina proizvođača muti sa tim pa umjesto 100 aktivne supstance stavlja manje (kao sto ovaj ranije rece da mu je nani ranisan smeće jer nema toliko aktivne supstance a ranibos dobar jer ima tacno onoliko aktivne supstance koliko pise na kutiji)..
ako vec uzimas uzmi bosnalijekov bospyrin jer je je kod njih zagarantovano 100mg supstance,jer imaju izuzetno rigorozne kontrole pa ne mogu mutiti..ovo sve sto nam dolazi iz vana posebno iz srbije,makedonije ne uzimaj da ne bi bio testni kunic....

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 05/08/2007 13:56

starii wrote:zvao ti to aspirin,bospyrin,andol il ask sve ti je to isto acetisalicilna kiselina..
za prevenciju kardiovaskularnih bolesti najbolja je doza od 100mg,u slucaju da je nastupio infarkt moze se dati slobodno 300mg - 500mg da se smanji agregacija trombocita...medutim medu nabrojanim lijekovima ima razlike a to je u ovih 100mg aktivne supstance..vecina proizvođača muti sa tim pa umjesto 100 aktivne supstance stavlja manje (kao sto ovaj ranije rece da mu je nani ranisan smeće jer nema toliko aktivne supstance a ranibos dobar jer ima tacno onoliko aktivne supstance koliko pise na kutiji)..
ako vec uzimas uzmi bosnalijekov bospyrin jer je je kod njih zagarantovano 100mg supstance,jer imaju izuzetno rigorozne kontrole pa ne mogu mutiti..ovo sve sto nam dolazi iz vana posebno iz srbije,makedonije ne uzimaj da ne bi bio testni kunic....

THNX!

Michun

Post by Michun » 06/08/2007 08:55

BTW - malo se raspitaj o koristenju aspirina i slicnih tableta. Ne smiju se piti stalno, treba se praviti pauza jer dolazi do "razrjedjenja" krvi, usporava koagulaciju. Pitaj dr. za savjet :D

ibrik

Post by ibrik » 06/08/2007 09:30

Jos jedan savjet...kod uzimanja aspirina, andola, i slicnih tableta koje sadrze acetisalicilnu kiselinu treba biti oprezan da ne dodje do zelucnih problema...ako imas problema sa gastritisom, cirom, i drugim zelucanim tegobama obavezno na to upozori doktora...moj djed je koristio apirin kao prevenciju infarkta miokarda, ali nije upozorio doktora da ima cir na dvanaestercu i nakon relativno kratkog vremena uzimanja aspirina doslo mu je do pucanja cira...kad je rekao gastroenterologu koju je terapiju uzimao covjek se uhvatio za glavu, kaze koja ti je budala dala aspirin, a imas cir..tako oprez sa tim lijekovima..

tech10

Post by tech10 » 06/08/2007 15:35

81 mg, safety coated

Image

Post Reply