ASP .NET

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Sensei

ASP .NET

Post by Sensei » 21/12/2006 19:42

hajmo malo ovdje sta i kako krenuti sa asp-om. koji su prvi koraci?
instalacija podrske i sve osnovno za pocetak. bez hello world i slicno.
cackam sa PHP-om vec par godina i svario sam ono sto mi treba, dakle bez linkova na asp school nego vasi savjeti i iskustvo, a uz to samo neophodni linkovi za pocetak.

ulicar

Re: ASP .NET

Post by ulicar » 21/12/2006 22:33

Sensei wrote:hajmo malo ovdje sta i kako krenuti sa asp-om. koji su prvi koraci?
cackam sa PHP-om vec par godina i svario sam ono sto mi treba, dakle bez linkova na asp school nego vasi savjeti i iskustvo, a uz to samo neophodni linkovi za pocetak.

Ja radim sa ASP.NET vec nekih sest-sedam godina i mogu ti reci jednu stvar, ako si naucio raditi sa PHP i hoces da se prebacis na ASP.NET, nece ici lako, kao sto bi islo da si radio sa JSP i htio da se prebacis na ASP.NET

PHP je skriptni jezik objekt capable, ani ne objekt orijentiran, dok je ASP.NET platforma koju mozes programirati koristeci nekoliko jezika, koji su vise-manje svi objekt orijentirani i komponent orijentirani. Primjer:

Da otvoris file u php radis $handle = fopen($path); Znaci zoves sistemsku funkciju da bi dobio pointer na file, dok u C# radis System.IO.FileStream fin = System.IO.File.OpenRead(path); znaci zoves staticku funkciju na clasi da bi napunio stream objekt koji kasnije koristis da citas...

Moj preferirani pristup je objekt orijentirani, mada znam vrlo pametne ljude koji preferiraju funkcije, to jest proceduralni pristup, ali poenta ostaje da je jedan "objekt capable", ali nije objekt orijentiran, dok je drugi u potpunosti objekt orijentiran. Razlika je vrlo vidljiva i na ovom minornom primjeru, tako da sve sto si naucio u PHP mozes (a ja mislim i trebas) zaboraviti prije nego predjes na ASP.NET ako zaista zelis preci na ASP.NET Moja je sreca pa i kada sam radio u PHP sam bio napravio moj framework sa objektima da sakrijem proceduralni pristup koji je u PHP-u, sto je vrlo moguce, ali treba da radis vrlo dugo na tom frameworku prije nego postane upotrebljiv.

Znam, sada ce poceti prica o tome koji je bolji, PHP, ili ASP.NET i ja mogu sa sigurnoscu tvrditi da onaj koji pocne tu pricu, nema bas previse pojma sa informatikom.

mk

Post by mk » 21/12/2006 23:12

Evo jedan zanimljiv link vezan za prethodni post: http://php.com.hr/34

BTW: Od verzije 5 PHP u potpunosti podrzava OOP.

forUMASH

Post by forUMASH » 22/12/2006 01:01

Sensei wrote:hajmo malo ovdje sta i kako krenuti sa asp-om. koji su prvi koraci?

....ako znas programirati drugacija platforma i jezicka sintaksa nisu neki veliki problem....
.....kad zapnes, postavi pitanje pa cemo pomagati.... :D

ulicar

Post by ulicar » 22/12/2006 04:31

mk wrote:Evo jedan zanimljiv link vezan za prethodni post: http://php.com.hr/34

BTW: Od verzije 5 PHP u potpunosti podrzava OOP.

Pazi, on podrzava OOP, ali nemas libse za njega koji su OO, ili su u poredjenju sa .NET frameworkom u najboljem slucaju "nedovoljno razvijene". Jednom je moj profesor "Web Programming and Digital Media" rekao C++ je divan mali jezik, ali su zaboravili za njega napraviti libse. Isti citat moze stajati, po mom misljenju i za PHP, divan jezik, za koji su ljudi zaboravili napraviti libse i to je to. Zato ga i zovem "object capable", jer ti mozes imati OO framework uradjen u PHP-u, ali trenutno ga nemas, ili je vrlo siromasan.

Ja sam za svoje PHP projekte pravio libse koji rade kao framework za moje programe. To ne znaci da ja nisam mogao uraditi nesto u PHP-u bez tog libsa, vec da sam morao raditi na proceduralnom nivou, jer to je ono sto ti koristis u PHP-u, proceduralni API, sto se meni licno nije svidjalo. Znam licno gomilu vrlo pametnih ljudi koji misle da je to superiorniji pristup za web, meni nije.

I opet kazem, ukoliko pocne prica o tome ko je bolji PHP, ili ASP.NET, pa makar to pisao i neko iz Oraclea, znaj da taj nema veze sa informatikom, to jest barem njegovi nalazi nemaju veze sa informatikom. A usput, ovaj clanak nema veze sa pamecu, ovo je pisao covjek koji pojma nema sa situacijom u svijetu software-a :)

Prvo prica o tome kako je ASP.NEt zahtjevan? Jarane, kupis malo vise RAM-a i miran si. Hardware je sada toliko jeftin da je to standardni fol za scaleup, ili scaleout.

Takodje prica o tome kako je nemoguce voziti ASP.NET na Linuxu, ili na Apache-u, sto nije tacno. ASP.NET koristeci Mono moze voziti na svim platformama koje podrzavaju Mono. Za vise informacija posjetite http://www.mono-project.com/ASP.NET

Prica kako je preskupo kupovati development environment. Mozda ako je besplatno i preskupo? Od besplatnih alata od samog microsofta http://msdn.microsoft.com/vstudio/express/ koji u svakom slucaju poderu Zend studio (koristio i jedne i druge) pa nadalje.

MSSQL? ASP.NET moze pricati sa bilo kojom ODBC databazom, a za Oracle ima i nativ kod.

Opet kazem, ko prica o tome da je ASP.NET bolji, ili PHP bolji, nema pojma sa informacionim tehnologijama, ili barem njegov odgovor nema stvarne veze sa IT-em.

Sensei

Post by Sensei » 22/12/2006 05:21

forUMASH wrote:.....kad zapnes, postavi pitanje pa cemo pomagati.... :D

kako cu zapet nisam jos ni poceo. hocu kucu pravit, a jos ni cementa ni cigle, nicega :D
za pocetak sta mi treba da lokalnom racunaru mogu imati prikaz fajla sa .asp ekstenzijom, kao sto je slucaj kod php-a http://localhost/primjer.php

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 22/12/2006 08:26

ulicar wrote:
Jednom je moj profesor "Web Programming and Digital Media" rekao C++ je divan mali jezik, ali su zaboravili za njega napraviti libse.

Takodje prica o tome kako je nemoguce voziti ASP.NET na Linuxu, ili na Apache-u, sto nije tacno. ASP.NET koristeci Mono moze voziti na svim platformama koje podrzavaju Mono. Za vise informacija posjetite http://www.mono-project.com/ASP.NET

Bez da poèinjem neku raspravu htio bih samo primjetiti par stvari. Za C++ nisu ni zaboravili ni "zaboravili" napraviti prevelik standardni/bazni skup programskih biblioteka. Za to ima vi¹e razloga a meðu njima su i tehnièki razlozi a i politièki.

Bilo ¹ta ¹to je standardno, zahtjeva da bude implementirano na svakoj platformi na svakom kompajleru na planeti. Ti to mora¹ platiti htio koristiti taj "vi¹ak kvaliteta" ili ne... A primjena C++ je jednostavno pre¹iroka za to... Te¹ko je napraviti C++ platformu na svakoj platformi za koju postoji C++ kompajler. Primjer je Java i odvratni standardni GUI za Javu... Vjerujem da se brzo mo¾e pronaæi jo¹ primjera...

Tako da skratim, autor i organi za standardizaciju su dobrim dijelom svjesno izabrali put kojim idu po pitanju C++...

A ¹to se tièe Mono projekta, oko njega ima mnogo pra¹ine, pa i veæina firmi ne ¾eli da se naðe u problemima, down the road, sa patentima vezanim za Mono... Dosta projekata ga i svjesno zaobilazi... Tako da, koliko je to dugoroèno i sigurno rje¹enje, ostaje da svi skupa vidimo...

Hajde, ja se nadam da uva¾ava¹ neslaganje u mi¹ljenju :)

Pozdrav,

rashid

Post by rashid » 22/12/2006 09:12

ztluhcs wrote:
ulicar wrote:
Jednom je moj profesor "Web Programming and Digital Media" rekao C++ je divan mali jezik, ali su zaboravili za njega napraviti libse.

Bez da počinjem neku raspravu htio bih samo primjetiti par stvari. Za C++ nisu ni zaboravili ni "zaboravili" napraviti prevelik standardni/bazni skup programskih biblioteka. Za to ima više razloga a među njima su i tehnički razlozi a i politički.

Bilo šta što je standardno, zahtjeva da bude implementirano na svakoj platformi na svakom kompajleru na planeti. Ti to moraš platiti htio koristiti taj "višak kvaliteta" ili ne... A primjena C++ je jednostavno preširoka za to... Teško je napraviti C++ platformu na svakoj platformi za koju postoji C++ kompajler. Primjer je Java i odvratni standardni GUI za Javu... Vjerujem da se brzo može pronaći još primjera...

Tako da skratim, autor i organi za standardizaciju su dobrim dijelom svjesno izabrali put kojim idu po pitanju C++...

A što se tiče Mono projekta, oko njega ima mnogo prašine, pa i većina firmi ne želi da se nađe u problemima, down the road, sa patentima vezanim za Mono... Dosta projekata ga i svjesno zaobilazi... Tako da, koliko je to dugoročno i sigurno rješenje, ostaje da svi skupa vidimo...

Hajde, ja se nadam da uvažavaš neslaganje u mišljenju :)

Pozdrav,

E ovaj post je 10. Gore od ulicara su 7 :)

ulicar

Post by ulicar » 22/12/2006 09:57

ztluhcs wrote:Bez da počinjem neku raspravu htio bih samo primjetiti par stvari. Za C++ nisu ni zaboravili ni "zaboravili" napraviti prevelik standardni/bazni skup programskih biblioteka. Za to ima više razloga a među njima su i tehnički razlozi a i politički.

Bilo kako bilo, STD lib je katastrofalno los. Samo za windoze imas minimum pet UI libsa, koji su jedan gori od drugog... Oni su svjesno, ili ne, od simpaticnog jezika napravili nesto sto neces koristiti ako imas ista drugo pri ruci.

Usput, ja sam vecinom C++ programer, pravim telefonija aplikacije :)

ztluhcs wrote:A što se tiče Mono projekta, oko njega ima mnogo prašine, pa i većina firmi ne želi da se nađe u problemima, down the road, sa patentima vezanim za Mono... Dosta projekata ga i svjesno zaobilazi... Tako da, koliko je to dugoročno i sigurno rješenje, ostaje da svi skupa vidimo...

Iz istog razloga sto ja vozim Ubuntu u kuci (uz XP i Mac) a nemogu natjerati moju firmu da predjemo na lindju, ljudi nece preci na Mono. Poenta nije da ti nisi u pravu, poenta je da su ljudi koji su pisali clanak pisali sa odredjenim spinom na pameti i to je to. ASP.NET nije bolji od PHP, niti je PHP bolji od ASP.NET to su dvije lopate, jedna za desnjake, druga za ljevake, pa kome se sta svidi. Ja sam samo rekao da ukoliko znas PHP, vjerovatno ces morati da zaboravis, svjesno, gomilu stvari prije nego naucis ASP.NET, jer rade na drugaciji nacin, iste stvari.

rashid

Post by rashid » 22/12/2006 10:10

ulicar wrote:ASP.NET nije bolji od PHP, niti je PHP bolji od ASP.NET to su dvije lopate, jedna za desnjake, druga za ljevake, pa kome se sta svidi.

E ovo je vec bolje :) Zato jer je brezveze razpravljat jel Golf II ili Pasat bolji avto. Bitno je da su oba avta napravljena za jednu specificnu svrhu, a to je voznja od A do B. Sad je samo pitanje koji avto uzeti da prije dodzemo do B. Ako je primjer put avtoput ... uzmemo pasat ... ali ako je makedam bolje je uzeti Golf-a.

ulicar wrote:Ja sam samo rekao da ukoliko znas PHP, vjerovatno ces morati da zaboravis, svjesno, gomilu stvari prije nego naucis ASP.NET, jer rade na drugaciji nacin, iste stvari.

Ma u usnovi rade na isti princip, nebi bas ja rekao da je to nesto razlicito. U svakom slucaju ako znas PHP imas dobru osnovu da radis sa ASP.NET. Jer asp je kao php, jedino mi znam zasto je .NET iza i sta prica @ulicar, da je OOP i jos neke stvari.

U svakom slucaju Sensei, kad budes poceo nesto raditi, pa kad budes imao problem :) pa cemo razpravljati ... jer na problemima se i uci.

Sretno sa radom ti.

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 22/12/2006 10:13

ulicar wrote:
ztluhcs wrote:Bez da poèinjem neku raspravu htio bih samo primjetiti par stvari. Za C++ nisu ni zaboravili ni "zaboravili" napraviti prevelik standardni/bazni skup programskih biblioteka. Za to ima vi¹e razloga a meðu njima su i tehnièki razlozi a i politièki.

Bilo kako bilo, STD lib je katastrofalno los. Samo za windoze imas minimum pet UI libsa, koji su jedan gori od drugog... Oni su svjesno, ili ne, od simpaticnog jezika napravili nesto sto neces koristiti ako imas ista drugo pri ruci.

ztluhcs wrote:A ¹to se tièe Mono projekta, oko njega ima mnogo pra¹ine, pa i veæina firmi ne ¾eli da se naðe u problemima, down the road, sa patentima vezanim za Mono... Dosta projekata ga i svjesno zaobilazi... Tako da, koliko je to dugoroèno i sigurno rje¹enje, ostaje da svi skupa vidimo...

Iz istog razloga sto ja vozim Ubuntu u kuci (uz XP i Mac) a nemogu natjerati moju firmu da predjemo na lindju, ljudi nece preci na Mono. Poenta nije da ti nisi u pravu, poenta je da su ljudi koji su pisali clanak pisali sa odredjenim spinom na pameti i to je to. ASP.NET nije bolji od PHP, niti je PHP bolji od ASP.NET to su dvije lopate, jedna za desnjake, druga za ljevake, pa kome se sta svidi. Ja sam samo rekao da ukoliko znas PHP, vjerovatno ces morati da zaboravis, svjesno, gomilu stvari prije nego naucis ASP.NET, jer rade na drugaciji nacin, iste stvari.

Ja vjerujem da zna¹ za Qt. Just an example finog toolkita za vi¹e platformi koji fino popunjava gap, a meni posebno drag :)

A u raspravu koji "web jezik" je bolji a koji nije, nisam ni ulazio niti imam namjeru. Ja mislim da ima dovoljno PHP / ASP fanatika za to :)

ulicar

Post by ulicar » 22/12/2006 10:38

ztluhcs wrote:
ulicar wrote:
ztluhcs wrote:Bez da počinjem neku raspravu htio bih samo primjetiti par stvari. Za C++ nisu ni zaboravili ni "zaboravili" napraviti prevelik standardni/bazni skup programskih biblioteka. Za to ima više razloga a među njima su i tehnički razlozi a i politički.

ztluhcs wrote:A što se tiče Mono projekta, oko njega ima mnogo prašine, pa i većina firmi ne želi da se nađe u problemima, down the road, sa patentima vezanim za Mono... Dosta projekata ga i svjesno zaobilazi... Tako da, koliko je to dugoročno i sigurno rješenje, ostaje da svi skupa vidimo...

Ja vjerujem da znaš za Qt. Just an example finog toolkita za više platformi koji fino popunjava gap, a meni posebno drag :)

A u raspravu koji "web jezik" je bolji a koji nije, nisam ni ulazio niti imam namjeru. Ja mislim da ima dovoljno PHP / ASP fanatika za to :)

Qt realno nije los, ali nije ni previse dobar, barem meni...

ulicar

Post by ulicar » 22/12/2006 10:42

rashid wrote:Ma u usnovi rade na isti princip, nebi bas ja rekao da je to nesto razlicito. U svakom slucaju ako znas PHP imas dobru osnovu da radis sa ASP.NET. Jer asp je kao php, jedino mi znam zasto je .NET iza i sta prica @ulicar, da je OOP i jos neke stvari.

Jo rashide, ASP i ASP.NET su dvije bukvalno razlicite stvari :) Jedina dodirna tacka je da mozes voziti asp kao ASP.NET aplikaciju (ne uvijek, vec je moras portovati na ASP.NET), ali sve ostalo, ma ni blizu :)

rashid

Post by rashid » 22/12/2006 12:08

ulicar wrote:
rashid wrote:Ma u usnovi rade na isti princip, nebi bas ja rekao da je to nesto razlicito. U svakom slucaju ako znas PHP imas dobru osnovu da radis sa ASP.NET. Jer asp je kao php, jedino mi znam zasto je .NET iza i sta prica @ulicar, da je OOP i jos neke stvari.

Jo rashide, ASP i ASP.NET su dvije bukvalno razlicite stvari :) Jedina dodirna tacka je da mozes voziti asp kao ASP.NET aplikaciju (ne uvijek, vec je moras portovati na ASP.NET), ali sve ostalo, ma ni blizu :)

Jarane ... evo ti zadacu:

1. Pregledaj asp (znaci bez .NET)
2. Pregledaj ASP.NEt (zasto je po novom .NET)
3. Pa cemo nadalje pricati o frameworku i njihovim dodirim tackama.

I kad budes to zavrsio pa cemo popricati o onom boldiranom.

Vozdrica

forUMASH

Post by forUMASH » 22/12/2006 16:47

Sensei wrote:
forUMASH wrote:.....kad zapnes, postavi pitanje pa cemo pomagati.... :D

kako cu zapet nisam jos ni poceo. hocu kucu pravit, a jos ni cementa ni cigle, nicega :D
za pocetak sta mi treba da lokalnom racunaru mogu imati prikaz fajla sa .asp ekstenzijom, kao sto je slucaj kod php-a http://localhost/primjer.php

.... .asp ekstenzija znaci da radis sa starim ASP-em..... .aspx je oznaka za asp.net fajlove....
....ako imas visual studio 2005 (radi protiv .NET framework 2.0) mozez odmah poceti raditi...ako imas neku stariju verziju VS-a, trebace ti i IIS server (web server)....po default-u, IIS nije instaliran na windows XP masini....idi u "add\remove programs" i onda "add\remove windows components" i dodaj IIS......za ovaj korak ti treba windows XP instalacijski disk....
....nakon IIS 6.0 instalacije imas par malih trikova prije nego sto mozes ranovati .aspx stranicu ali o tom, potom...:D ....haj' prvo zavrsi sve instalacije pa cemo dalje....

ulicar

Post by ulicar » 22/12/2006 20:12

rashid wrote:
ulicar wrote:

Vozdrica

Sta hoces da kazes, da su ista stvar :) Hehehehehe, vrlo si mi shega :) Haj' samo treba da naucis to o cemu hoces da pricas, nista vise :)

Sensei

Post by Sensei » 24/12/2006 07:31

forUMASH wrote:.... .asp ekstenzija znaci da radis sa starim ASP-em..... .aspx je oznaka za asp.net fajlove....
....ako imas visual studio 2005 (radi protiv .NET framework 2.0) mozez odmah poceti raditi...ako imas neku stariju verziju VS-a, trebace ti i IIS server (web server)....po default-u, IIS nije instaliran na windows XP masini....idi u "add\remove programs" i onda "add\remove windows components" i dodaj IIS......za ovaj korak ti treba windows XP instalacijski disk....
....nakon IIS 6.0 instalacije imas par malih trikova prije nego sto mozes ranovati .aspx stranicu ali o tom, potom...:D ....haj' prvo zavrsi sve instalacije pa cemo dalje....

Ne ide, IIS nemam na XP Home. Evo cackam i trazim kako to potjerati na Home edition.

rashid

Post by rashid » 24/12/2006 10:20

ulicar wrote:
rashid wrote:
ulicar wrote:

Vozdrica

Sta hoces da kazes, da su ista stvar :) Hehehehehe, vrlo si mi shega :) Haj' samo treba da naucis to o cemu hoces da pricas, nista vise :)

Kad je MS skuzio neke stvari i da je java ga preskocila/napredovala morali su si nesto izmisliti i napraviti neku novu politiku i njihova karta je .NET. Njegova politika je: Programiraj u bilo kojem jeziku samo neka je za Microsoft Operativne sisteme.

ASP je prije isto bio dobar i sve, ali kao i kod jsp mozes ukljucivat class fajlove i potom i pitanje OOP, tako su na ASP dodali mogucnost .NET-a.

ASP.NET ima sve mogucnosti kao i pre, jedino sto je sad nad .NET platformom mora se kompajlirati znaci raditi binary code(isto kao sto java to radi za class fajlove). V osnovi je ostao isti, jedino sto ima sad jos puno vise funkcionalnosti zbog .NET platforme.

Ono tvoja izjava "divje bukvalno razlicite stvari...." kao developer se bas ne slazem, jer je kod prakticno re-upotrebljiv i dobro ga proguta i bas me ne zanima sta se sa kodom desava iza.

Kao programer "dvije bukvalno razlicite stvari..." moram samo znati da mi se kod mora kompajlirati zbog jebenog .NET-a.

forUMASH

Post by forUMASH » 25/12/2006 19:08

Sensei wrote:Ne ide, IIS nemam na XP Home. Evo cackam i trazim kako to potjerati na Home edition.

.....njah, hebi ga :D .....izvinjavam se, zaboravih na opciju "home edition"....treba ti "profesional"....u zadnjih osam godina sav software dobijam preko firmi za koje radim tako da se nikad nisam morao peglati sa takvim problemima....pojma nemam jel' moguce koristiti IIS na XP - home edition (koliko znam, nije)....mozda neko drugi zna....mozda google :D ....

....ako ti se niko ne javi, onda trazi "profesional" ili server (2000 ili 2003)...

forUMASH

Post by forUMASH » 25/12/2006 19:11

....Rashide, jarane...nemoj prepadati i dezinformisati ljude bezzeze.... :D

seljak_cojek

Post by seljak_cojek » 25/12/2006 21:00

Pregledaj malo ove programe. Haman imaju integrisan nekakav server.
http://www.sopenteam.com/products/aspstudio/index.asp
http://www.asp.net/webmatrix/

murti439

Post by murti439 » 25/12/2006 21:06

forUMASH wrote:
Sensei wrote:Ne ide, IIS nemam na XP Home. Evo cackam i trazim kako to potjerati na Home edition.

.....njah, hebi ga :D .....izvinjavam se, zaboravih na opciju "home edition"....treba ti "profesional"....u zadnjih osam godina sav software dobijam preko firmi za koje radim tako da se nikad nisam morao peglati sa takvim problemima....pojma nemam jel' moguce koristiti IIS na XP - home edition (koliko znam, nije)....mozda neko drugi zna....mozda google :D ....

....ako ti se niko ne javi, onda trazi "profesional" ili server (2000 ili 2003)...

IIS se može instalirati i na "Home"-u... Samo treba progoogleati hack (malo se prepravi u sistemskim fajlovima) i ferceraće...

Npr. http://www.15seconds.com/issue/020118.htm

Što se ASP.NET-a tiče (mislim da je čovjek pitao kako i gdje ga naučiti, pa bih sve plodne i nadasve "stručne" diskusije preskočio :roll: ), teško mi je vjerovati da ima nešto što bi jednog početnika moglo zanimati, a da se ne može (kvalitetno) progoogleati...

ulicar

Post by ulicar » 26/12/2006 22:47

rashid wrote:Kad je MS skuzio neke stvari i da je java ga preskocila/napredovala morali su si nesto izmisliti i napraviti neku novu politiku i njihova karta je .NET. Njegova politika je: Programiraj u bilo kojem jeziku samo neka je za Microsoft Operativne sisteme.

Raside, pa ti pojma o ovome nemas! Ja, da sam na tvom mjestu, ja bih sutao i promijenio nick, majke mi!

rashid wrote:ASP je prije isto bio dobar i sve, ali kao i kod jsp mozes ukljucivat class fajlove i potom i pitanje OOP, tako su na ASP dodali mogucnost .NET-a.

ASP i ASP.NET se izvrsavaju na dva potpuno razlicita nacina. Cak i ako hoces da ti ASP 3 bude ASP.NET, moras je konvertovati, jer ASP.NET nije backward compatible u potpunosti. ASP koristi COM komponente, dok ASP.NET koristi pretezno CLR, mada moze i COM komponente... Nemoj biti budala bolan, dvije razlicite stvari, totalno.

rashid wrote:ASP.NET ima sve mogucnosti kao i pre, jedino sto je sad nad .NET platformom mora se kompajlirati znaci raditi binary code(isto kao sto java to radi za class fajlove). V osnovi je ostao isti, jedino sto ima sad jos puno vise funkcionalnosti zbog .NET platforme.

Pa ti si jedan neznalica totalni :) Ja nemam vremena da ti objasnim zasto su tvoje price glupost zesca, trebalo bi mi jedno godina dana da popunim sve tvoje rupe u znanju.

rashid wrote:Ono tvoja izjava "divje bukvalno razlicite stvari...." kao developer se bas ne slazem, jer je kod prakticno re-upotrebljiv i dobro ga proguta i bas me ne zanima sta se sa kodom desava iza.

Ti kao developer bi trebalo da prestanes da se zoves developer, da predjes u molere, jer to je nivo developerskog znanja koji imas. ASP.NET i ASP su dvije TOTALNO, ali kada kazem totalno ja mislim TOTALNO razlicite stvari i da ti naucis sve sto mislis da znas, trebalo bi ti jedno godinu, mozda vise.

rashid wrote:Kao programer "dvije bukvalno razlicite stvari..." moram samo znati da mi se kod mora kompajlirati zbog jebenog .NET-a.

.NET nije razlog zbog kojeg ti se kod kompajlira! Pa ti pojma nemas! Raside, suti, otidji umij se, promijeni nick i SUTI!.

ulicar

Post by ulicar » 26/12/2006 22:56

Sensei wrote:
forUMASH wrote:.... .asp ekstenzija znaci da radis sa starim ASP-em..... .aspx je oznaka za asp.net fajlove....

Ne ide, IIS nemam na XP Home. Evo cackam i trazim kako to potjerati na Home edition.

Ja nisam siguran kako radi, ali VS.NET 2005 mislim dolazi sa svojim development serverom, tako da ti vjerovatno nece trebati IIS.

Iskreno, ja mislim da je XP home fin OS za neke stvari, ali za development ti treba XP profesional, dok ti za serviranje treba server, jer imas problema sa concurent pristupom na XP (ja mislim da mozes imati cetiri concurent pristupa), dok server taj problem nema.

murti439

Post by murti439 » 28/12/2006 23:28

ulicar wrote:
Sensei wrote:

Ja nisam siguran kako radi, ali VS.NET 2005 mislim dolazi sa svojim development serverom, tako da ti vjerovatno nece trebati IIS.

Iskreno, ja mislim da je XP home fin OS za neke stvari, ali za development ti treba XP profesional, dok ti za serviranje treba server, jer imas problema sa concurent pristupom na XP (ja mislim da mozes imati cetiri concurent pristupa), dok server taj problem nema.

U pravu si... Novi Visual Studio dolazi sa development serverom. Kol'ko je to dobro ili nije - o tome se ne bih usudio naglabati...

"Home" i "Pro" su, u principu, isti operativni sistemi, razlika (ako je razlika) je u tome što su u "Home"-u funkcije koje, k'o fol, nedostaju - posakrivane. Treba to samo razraditi :-D Uz pomoć GoogleTa!

S tim da, doduše, nisam siguran da se u prohakanom "Home"-u može instalirati IIS 6.0, ali IIS 5.0 može sigurno i barem ja ne osjetim neku veliku razliku...

Post Reply