arhitektura, nauka, arapi, itd...

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

encian

Post by encian » 25/02/2007 07:48

naljutih se mimo granica :x :x :x :x :x :x :x

danas objavljen clanak na http://www.sciencedaily.com. dvojica likova sa harvarda su skontala da je islamska arhitektura 500 godina koristila nesto sto je zapad prvi put otkrio 1970. godine! matematicki izuzetno kompleksan alat koristen je kako bi se icrtale dzamijske kupole diljem islamskog svijeta. iako kazu da postoji vrlo mala vjerovatnoca da je to slucajno, podvlace da slucajnost podrzaumijeva distorzije te vremensku i prostornu izolaciju, ne i 500 godina gotovo savrsenog stvaranja! i ko nama treba da nam to kaze?? neki zuti i jos neki nezuti amer???

eto to vam je islam drage moje vehabije! to je "ikre" i onda slava Bogu sa tim sto smo naucili! idite vi do kakve spilje i ostanite tamo! :x :x :x :x :x :x :x :x :x poslali ste nas u srednji vijek! cak ne znamo ni sta smo znali!

clanak: http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 155706.htm :x

zlata

Post by zlata » 25/02/2007 08:01

encian wrote:naljutih se mimo granica :x :x :x :x :x :x :x

danas objavljen clanak na http://www.sciencedaily.com. dvojica likova sa harvarda su skontala da je islamska arhitektura 500 godina koristila nesto sto je zapad prvi put otkrio 1970. godine! matematicki izuzetno kompleksan alat koristen je kako bi se icrtale dzamijske kupole diljem islamskog svijeta. iako kazu da postoji vrlo mala vjerovatnoca da je to slucajno, podvlace da slucajnost podrzaumijeva distorzije te vremensku i prostornu izolaciju, ne i 500 godina gotovo savrsenog stvaranja! i ko nama treba da nam to kaze?? neki zuti i jos neki nezuti amer???

eto to vam je islam drage moje vehabije! to je "ikre" i onda slava Bogu sa tim sto smo naucili! idite vi do kakve spilje i ostanite tamo! :x :x :x :x :x :x :x :x :x poslali ste nas u srednji vijek! cak ne znamo ni sta smo znali!

:-) :-) Kol'ko znam na Cabi neja nik've vel'ke vazne kupole...a osmanlijske kupole su gradjene po uzoru bizantijskih-pravoslavnih (cita se CAFIRSKIH (jos gore..."Vlaskih" :x ). Mora da je Svemoguci...znajuci da ce Osmanlije osvojiti Carigrad...i Svetu Sofiju pretvoriti u dzamiju...vec unapri'd "ikrio" i tu crkvu...i mnoge ostale...s'onim bozanstvenim izopacenim "casama". :lol: :D

uozo

Post by uozo » 25/02/2007 08:09

zlata wrote:

:-) :-) Kol'ko znam na Cabi neja nik've vel'ke vazne kupole...a osmanlijske kupole su gradjene po uzoru bizantijskih-pravoslavnih (cita se CAFIRSKIH (jos gore..."Vlaskih" :x ). Mora da je Svemoguci...znajuci da ce Osmanlije osvojiti Carigrad...i Svetu Sofiju pretvoriti u dzamiju...vec unapri'd "ikrio" i tu crkvu...i mnoge ostale...s'onim bozanstvenim izopacenim "casama". :lol: :D

Ne lupaj kante nego procitaj clanak!
Opstepoznata cinjenica je da su arapski matematicari, doktori i vecina drugih naucnika u to vrijeme bila daleko ispred krscanskih u europi!

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by black » 25/02/2007 12:02

zlata wrote:

de ne lupaj zlato...ne pricaj o necemu o cemu pojma nemas...niti si svojim ocima vidjela...

encian

Post by encian » 25/02/2007 12:53

zlata wrote:

zlato, treba li prevest clanak?

uozo

Post by uozo » 25/02/2007 14:47

digger wrote:
uozo wrote:...Opstepoznata cinjenica je da su arapski matematicari, doktori i vecina drugih naucnika u to vrijeme bila daleko ispred krscanskih u europi!

Sto si ja stalno postavljam pitanje: sta se u medjuvremenu dogodilo sa arapskom naukom i kulturom, i zasto je danas u stagnaciji?

Da li Islam ima nekakavu vezu sa ovakvom situacijom?

Puno pitas! :shock: :D
I meni je ono pravo cudno, kad cujem da je savremena nauka dosla preko maura do europe! Koje su to furke bile, da im crkva preotme to znanje. Poznati su i neki organizovani komploi, npr. na Siciliji, gdje su papski izaslanici krisom spijunirali arapske naucnike i njihova dostignuca, te dospjevajuci do njih, cesto ih proglasavali za sejtanska posla i sakrivali od stanovnistva. :D
Vidis kaku paralelu? :shock: :D
Joj sto ja volim Olivier Roya! :D
Maltene je covjek sve u pravu!!! :shock:

Kwaheri

Post by Kwaheri » 25/02/2007 16:30

digger wrote:
uozo wrote:...Opstepoznata cinjenica je da su arapski matematicari, doktori i vecina drugih naucnika u to vrijeme bila daleko ispred krscanskih u europi!

Sto si ja stalno postavljam pitanje: sta se u medjuvremenu dogodilo sa arapskom naukom i kulturom, i zasto je danas u stagnaciji?

ima, jer kad uozo kaze arapski - u njegovoj recenici bi trebalo stajati muslimanski... jer najpoznatiji matematicari, ljekari, filozofi..npr. ibn sina, ibnul-bejtar, el-hazini, farabi... nisu bili arapi, ali jesu pripadali muslimanskom ummetu, jednoj naciji 8-)

mnogo je razloga zasto zemlje u kojima danas zivi vecinsko muslimansko stanovnistvo jesu u stagnaciji za ostatkom svijeta...
zasto se industrijska revolucija nije desila na istoku? mozda zbog odnosa prema prirodi...i prirodnim resursima uopce...
...i tesko je stici u korak ...one koji su kolonizirali vecinski dio tog svijeta, posebno nakon poharanosti koja je ostala iza ovih kolonizatorskih zemalja...
islam? sta li je onda s indijom? je li zaostala samo zbog religije ili i zbog posjete prosvjetitelja-kolonizatora...

Ahmmed

Post by Ahmmed » 25/02/2007 18:34

Možda pomogne u odgovoru digeru.....

Globus 22.09.2006 - Piše Boris Dežulović
[email protected]

...Što su nam, dakle, muslimani novoga donijeli osim zla i neljudskih stvari? – čita s papira studentima regenburškog sveučilišta Joseph Ratzinger, sav u svili i kadifi, zanemarujući za tu prigodu ne samo činjenicu da su mu muslimani donijeli i to što na sebi nosi, i papir s kojeg čita, veći neumoljivu činjenicu da su čak i koncept sveučilišta preko Španjolske u Europu donijeli upravo Arapi...

U onoj legendarnoj sceni iz kultnog ???Brianova života“ John Cleese kao Reg, vođa Narodnog Fronta Judeje, gleda u areni borbe gladijatora i retorički se pita što su im to uopće Rimljani dobra donijeli.
???Vodovod“, dobacio je jedan suborac. ???I kanalizaciju“, sjetio se drugi.
???Dobro“, nevoljko je priznao Reg, ???slažem se da su vodovod i kanalizacije dvije stvari što...“
???I ceste“ dodao je opet prvi. “Da, očito”, promrsio je Reg, “ali osim vodovoda kanalizacije i putova...“
???Medicinu“, prekinuo ga je drugi. ???I obrazovanje“
???U redu, dovoljno je“, iznervirao se Reg.
???I melioraciju“, nastavili su drugovi.
???Javna kupatila“
???I vino“
???Da,vino“, kimnuo je onaj prvi, “vino će nam zaista nedostajati kad odu.”
“U redu”, planuo je konačno Reg, “ali osim vodovoda, kanalizacije, cestogradnje, obrazovanja, melioracije, javnih kupatila, vina i zdravstvene zaštite, što su Rimljani ikada učinili za nas?”

Gledam tako na televiziji papu Benedikta XVI. kako s katedre sveučilišta u Regensburgu citira bizantskog cara Manuela II: ???Pokažite nam što nam je to novoga donio Muhamed, osim zla i neljudskih stvari, poput zapovijedi da se vjera širi mačem?“
I sve mi se ispod one bjele kapice ukazuje Regovo lice, pa umjesto pape vidim Ivan Cleesea Drugog kako se retorički pita: ???Što su nam to uopće muslimani dobra donijeli?“
- Matematiku – dobacit će iznenada student informatike iz zadnjeg reda.
- Decimalni sustav, brojke koje i danas nazivamo arapskim, nepoznanicu ???x’ i revolucionarnu nulu nakon koje svijet nikad neće biti isti. I trigonometriju i algebru, koja se zove tako po Kitab Al Jabru, djelu čuvenog matematičara Al-Hawarizmija. Po kojemu je, usput, svoj naziv dobio algoritam.
-Dobro – nevoljko će priznati Benedikt XVI. vođa Narodnog Fronta Europe – slažem se da su brojke i algebra dvije stvari što...
- I geografija – sjetit će se treći student.
- I filozofija. Svojim prijevodima u mračnom su nam srednjem vijeku spasili grčku filozofiju. Izradili su prvu kartu svijeta, prvi izračunali opseg Zemlje i otkrili heliocentrični sistem. Sagradili su prvi opservatorij, utemeljili modernu astronomiju i s Istoka nam donijeli kompas. I papir. I rižu.
- U redu, dovoljno je – iznervirat će se Papa.
- I šećer, naranču, limun, breskvu – nastavit će studenti – prešu za ulje, sustav navodnjavanja i uopće modernu poljoprivredu. Pamuk, tekstilnu industriju i modu. Jakna je arapski izum. Konstruirali su prvu cameru obscuru i utemeljili optiku. Onda qitara. Da, gitara. I kava.
- Da, očito – procijedit će Benedikt s katedre – ali osim matematike, geografije, filozofije, astronomije i gitare...
- I farmakologije – dodat će nadobudna studentica. – U vrijeme kad se Europa gušila u smradu i bolestima, Arapi su nam dali sapun i parfem, objasnili da se zaraza širi zagađenom vodom, te donijeli čuveni Qanun Ibn Sine, prvu enciklopediju lijekova i eliksira – pardon, al-iksira. Najzad upravo su arapski alkemičari – alkemija, od al-kimya – očevi moderne kemije. Između ostalog otkrili su lužine i barut, izmislili destilaciju i dobili al-kuhul. Zvuči poznato?
-Da, alkohol. - Kimnut će netko – alkohol će nam zaista nedostajati kad odu.
- U redu – planuo je konačno Benedikt XVI. – ali osim decimalnog sustava, brojeva, algebre, matematike, filozofije, karte svijeta, kompasa, papira, riže, šećera, pamuka, navodnjavanja, camere obscure, optike, jakne, gitare, kave, parfema, sapuna, alkohola, farmacije, higijene i moderne kemije, što su muslimani ikada učinili za nas?
Što su nam, dakle, muslimani novoga donijeli osim zla i neljudskih stvari? – čita s papira studentima regenburškog sveučilišta Joseph Ratzinger, sav u svili i kadifi, zanemarujući za tu prigodu ne samo činjenicu da su mu muslimani donijeli i to što na sebi nosi, i papir s kojeg čita, veći neumoljivu činjenicu da su čak i koncept sveučilišta preko Španjolske u Europu donijeli upravo Arapi.

???Učenjakova tinta svetija je od mučenikove krvi,“ rekao je, nećete vjerovati – strašni Muhamed. 1

A što nam je Muhamed donio osim zapovijedi da se vjera širi mačem? – pita se Benedikt XVI. u govoru o besmislenosti širenja vjere silom, propuštajući prigodu da u tom smislu malo zaore vlastito dvorište, pa podsjeti na katolički džihad. I da se zapita: pokažite mi što je to Isus novoga donio Južnoj Americi, osim zla i neljudskih stvari? Dobro, osim vodovoda, kanalizacije, cestogradnje, obrazovanja, poljoprivrede, zdravstvene zaštite, tehnologije, filozofije, arhitekture, kazališta, umjetnosti i vina?
U redu, i nogometa

zlata

Post by zlata » 25/02/2007 21:00

black wrote:
zlata wrote:

de ne lupaj zlato...ne pricaj o necemu o cemu pojma nemas...niti si svojim ocima vidjela...
A od kud vi znate da ja nisam NISTA vid'la....da ne znam engleski....da nisam bila u mnogim "islamskim" gradjevinskim biserima! Kol'ka arogancija...Je'l' trebam postirati slike....tih dzamija...koje sam JA slikala....je'l' trebam prosipati svoje znanje o uticaju arapskih ucenjaka na Europu...

Argumentacija vam ne stima! Jest' da sam skrenula s'teme....al....Necete tako moci prevest Vehabije na "pravi" Islam! :D

analitičar

Post by analitičar » 25/02/2007 21:18

zlata wrote:Je'l' trebam postirati slike....tih dzamija...koje sam JA slikala....je'l' trebam prosipati svoje znanje o uticaju arapskih ucenjaka na Europu...

Nemoj ziva bila, onaj koga to interesuje naci ce to sebi !
:)
Ako si ti samo od sveg toga sto si vidjela uzela samo slike... :-) :-)

zlata

Post by zlata » 25/02/2007 21:23

analitičar wrote:
zlata wrote:Je'l' trebam postirati slike....tih dzamija...koje sam JA slikala....je'l' trebam prosipati svoje znanje o uticaju arapskih ucenjaka na Europu...

Ama jok....samo nosam slike....i pokazivam muslimanske gradjevinske dragulje. *ebo pamet...i znanje...kad mores sve "uslikati"! Jos zaboravih...iscu BAKSIS...u Al Azharu! :x Zaboravila sam i to "uslikati"! :D

analitičar

Post by analitičar » 25/02/2007 21:36

zlata wrote:
analitičar wrote:

Ama jok....samo nosam slike....i pokazivam muslimanske gradjevinske dragulje. *ebo pamet...i znanje...kad mores sve "uslikati"! Jos zaboravih...iscu BAKSIS...u Al Azharu! :x Zaboravila sam i to "uslikati"! :D

mozda su trazili ZLATA :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

digger

Post by digger » 25/02/2007 22:33

uozo wrote:
digger wrote:

Puno pitas! :shock: :D
I meni je ono pravo cudno, kad cujem da je savremena nauka dosla preko maura do europe! Koje su to furke bile, da im crkva preotme to znanje. Poznati su i neki organizovani komploi, npr. na Siciliji, gdje su papski izaslanici krisom spijunirali arapske naucnike i njihova dostignuca, te dospjevajuci do njih, cesto ih proglasavali za sejtanska posla i sakrivali od stanovnistva. :D
Vidis kaku paralelu? :shock: :D
Joj sto ja volim Olivier Roya! :D
Maltene je covjek sve u pravu!!! :shock:

Naravno, poznato je da su Evropljani u doba stare Grcke i Rimskog carstva zivjeli na drvecu. :D

Ali je stvarno istorijski interesantno da bas kada se Islam podobro rasirio—ukljucujuci Maure u Spaniji—arapska kultura pocinje sa padom koji i dalje traje. Zasto se to dogadja?

Posto ne znam, ja samo pitam: ima li ili nema Islam bilo sta s tim? Jer za astronomiju, matematiku, algebru i ne treba nista nego papir i olovka. A svi imamo isti mozak. Pa sta onda nedostaje?

Interesantno je i to da upravo kada su Mauri morali da napuste Evropu—negdje blizu Kolumbovog prvog putovanja—ista pocinje da dozivljava Renesansu. Nezaustavljivu i sa poslijedicama na cijeli svijet.

Vidim da je tebi sve jasno dok ja samo vidim moje uske paralele. Zato, mozes li nam malo pojasniti razloge?

Usput, evo ti kratak opis istorije Maura u Spaniji. S kojima su dosli i mnogi Jevreji koji su nakon Maura protjerani u zapadnu Evropu. I izmjenili joj lice.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Spain

digger

Post by digger » 25/02/2007 22:42

@Ahmmede, moram da ti uputim cesarovsko pitanje: "E tu, Brutus?"

Jarana nozem u ledja? :shock:

Kao da "digger" nije ovdje par puta istakao koliko su arapi doprinijeli civilizaciji? Zato cu samo kratko da se ponovim u jednoj recenici

Arapi su bili jedni od nosioca zapadne civilizacije i kulture uz stare Grke i egipcane.

Ko drukcije kaze, taj klevece i laze. :D

digger

Post by digger » 25/02/2007 22:59

zlata wrote:A od kud vi znate da ja nisam NISTA vid'la....da ne znam engleski....da nisam bila u mnogim "islamskim" gradjevinskim biserima! Kol'ka arogancija...Je'l' trebam postirati slike....tih dzamija...koje sam JA slikala....je'l' trebam prosipati svoje znanje o uticaju arapskih ucenjaka na Europu...

Eh vidis, da si im lijepo rekla: "Setala bolan, setala..." valjda bi te i razumjeli.

A to sto si procitala, vidjela, upamtila, uporedila, i zakljucila.... eeee, to mozes macku o rep. :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 25/02/2007 23:02

digger wrote:@Ahmmede, moram da ti uputim cesarovsko pitanje: "E tu, Brutus?"

Kao da "digger" nije ovdje par puta istakao koliko su arapi doprinijeli civilizaciji? Zato cu samo kratko da se ponovim u jednoj recenici

Arapi su bili jedni od nosioca zapadne civilizacije i kulture uz stare Grke i egipcane.

---i našu će osjetit pesttt :D

Ja bih dodao još samo ovo: Upravo kao muslimani, Arapi su bili jedni od nositelja svega ovoga što si , druže digger, naveo :)

klif

Post by klif » 26/02/2007 00:03

Ahmmed wrote: Upravo kao muslimani, Arapi su bili jedni od nositelja svega ovoga što si , druže digger, naveo :)

Kada bi danas uspjeli da razdvoje religiju od države i zbilja postanu demokratso društvo, siguran sam da bi brzo uspjeli da se vrate na stare pozicije.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 26/02/2007 00:32

klif wrote:
Ahmmed wrote: Upravo kao muslimani, Arapi su bili jedni od nositelja svega ovoga što si , druže digger, naveo :)

Kada bi danas uspjeli da razdvoje religiju od države i zbilja postanu demokratso društvo, siguran sam da bi brzo uspjeli da se vrate na stare pozicije.

A gdje su to, Arapi,osim u Saudijskoj Arabiji, spojili vjeru s državom?? :)

zlata

Post by zlata » 26/02/2007 00:39

Ahmmed wrote:

Ja bih dodao još samo ovo: Upravo kao muslimani, Arapi su bili jedni od nositelja svega ovoga što si , druže digger, naveo :)
Pod to "Arapi" podrazumijeva se valjda....i muslimani i kriscani (njih je vazda bilo puno) i Zidovi (oni su vazda bili napredni i uticajni) Mauri (Berberi), Spanjolci (i muslimani i kriscani), Egipcani, Iracani-Sirijci...jerbo...ko god zadje dublje...skuzi da se ne radi samo o "muslimanima" i "Arapima"...nego o jednom "multi-kulti" drustvu...u kojem je arapski bio "lingua franca"...ali u biti "pravi" Arapi jedna osvajacka skoro-manjina. Nesto k'o Osmanlije prije Ataturka!

Ahmmed

Post by Ahmmed » 26/02/2007 00:46

zlata wrote:
Ahmmed wrote:

Pod to "Arapi" podrazumijeva se valjda....i muslimani i kriscani (njih je vazda bilo puno) i Zidovi (oni su vazda bili napredni i uticajni) Mauri (Berberi), Spanjolci (i muslimani i kriscani), Egipcani, Iracani-Sirijci...jerbo...ko god zadje dublje...skuzi da se ne radi samo o "muslimanima" i "Arapima"...nego o jednom "multi-kulti" drustvu...u kojem je arapski bio "lingua franca"...ali u biti "pravi" Arapi jedna osvajacka skoro-manjina. Nesto k'o Osmanlije prije Ataturka!

Ma, da ne idemo u detalje...U pravu si, dalo bi se to razvrstavati u različite grupe i podgrupe, govoriti o "pravim" Arapima, pa onim "arabiziranim",pa....Ali, mi smo demokrati :D , pa ćemo svima onima koji se osjećaju i izjašnjavaju kao Arapi, dozvoliti da to pravo koriste :-)

Ahmmed

Post by Ahmmed » 26/02/2007 00:51

zlata wrote:
Ahmmed wrote:

I korektnosti radi,govorimo o vremenu i prostoru, u kojem su vladali Arapi-muslimani, kojima nisu smetali,recimo, židovski liječnici, šta više...Ili, kršćanski arhitekti,berberski pjevači, a voljeli su i , za arapske pojmove, izrazito bjelopute i skoro pa plavokose Sirijke.. :)

digger

Post by digger » 26/02/2007 01:05

klif wrote:

Pa naravno: imaju sve uslove kao i ostali. Mozda i nesto vise sa naftnim bogatstvom.

Ali tu nesto postoji za sta nije 'kriviti' Islam sam po sebi—religija sama po sebi ne bi trebala da se u toj mjeri negativno odrazi. Dokaz su nasi domaci muslimani koji su postigli i postizu uspijehe kao i nasi hriscani. Nema razlike.

Moguce je da je u pitanju skolstvo i sistem koji u nekim islamskim zemljama na odredjen naci 'zamucuje' pogled mladima.

Zato bi bilo dobro cuti od onih koji bolje znaju o cemu se zapravo radi.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 26/02/2007 01:27

digger wrote:
klif wrote:

Pa naravno: imaju sve uslove kao i ostali. Mozda i nesto vise sa naftnim bogatstvom.

Ali tu nesto postoji za sta nije 'kriviti' Islam sam po sebi—religija sama po sebi ne bi trebala da se u toj mjeri negativno odrazi. Dokaz su nasi domaci muslimani koji su postigli i postizu uspijehe kao i nasi hriscani. Nema razlike.

Moguce je da je u pitanju skolstvo i sistem koji u nekim islamskim zemljama na odredjen naci 'zamucuje' pogled mladima.

Zato bi bilo dobro cuti od onih koji bolje znaju o cemu se zapravo radi.

Druže digger, mislim da ti dovoljno poznaješ stvari, da ti se mnogo toga ne mora pisati, pretpostavljam da znaš kakve je posljedice ostavio kolonijalizam na taj dio svijeta, siguran sam da znaš ko danas vlada zemljama sa muslimanskom većinom, skoro sam pa ubijeđen da ti je poznato da u nekim od tzv.islamskih zemalja, islam i nije baš na "visokoj cijeni" kod vlastodržaca, koji protiv muslimana koji nisu po njihovom ćeifu, počesto i vojsku dižu, znaš i to da je , u najvećem broju muslimanskih država, zakon civilni, te da je Šerijat "smješten" isljučivo u okvire porodičnog prava, znaš i ogromnu količinu frustracije, među običnim svijetom, zbog izraelsko-palestinskog sukoba, znaš kako se dolazi na vlast u takvim zemljama, znaš da su vlade, najčešće, nedemokratske, autoritarne, ... I sve je to u suprotnosti i sa islamskom teorijom, i sa islamskom praksom prisutnom, pogotovo u prvih nekoliko stoljeća islama.... I sve navedeno, naravno, ne amnestira stanovništvo tih zemalja, od sopstvene odgovornosti za svoju sudbinu....Naravno, preheterogen je to svijet, sa značajnim razlikama i u materijalnom i u duhovnom statusu,da bi se sve moglo pojasniti gore navedenim...Ne treba u cijeloj priči zaboraviti ni većinski ostatak islamskog svijeta, koji nije arapski, jer Arapi, danas čine tek petinu cjelokupne muslimanske populacije.

Što se tiče bosanskih muslimana, moram biti malo zločest, jer i u tvojim pitanjima, osjećam mrvu zloće :D : Napredni su,dakako, jer su, okruženi hrišćanima i kršćanima :D, od kojih, u pauzama, između dva genocida, uče lekcije civilizacijskog ponašanja , u skladu sa najvišim tekovinama zapadne civilizacije, toliko svojstvene Balkanu :D

digger

Post by digger » 26/02/2007 02:12

Ahmmed wrote:...Što se tiče bosanskih muslimana, moram biti malo zločest, jer i u tvojim pitanjima, osjećam mrvu zloće :D : Napredni su,dakako, jer su, okruženi hrišćanima i kršćanima :D, od kojih, u pauzama, između dva genocida, uče lekcije civilizacijskog ponašanja , u skladu sa najvišim tekovinama zapadne civilizacije, toliko svojstvene Balkanu :D

Grijesis oko 'zloce.' Daleko od toga.

Najprije, napredni su jer su u Evropi.

Dalje, jer su imali priliku za solidno srednjoskolsko obrazovanje i slobodan pogled na nacin zivota, sto im nikada nije dalo povoda da pomisle da su drugaciji od drugih.

Danas se neki pocinju truditi da budu drugaciji.

To znaci, tako ce biti i prihvaceni.

encian

Post by encian » 26/02/2007 02:31

@zlata: ocito nisi procitala clanak jer se u istom uopce ne pominje kaba. pominju se dzamije koju su izgradjene od strane arhitekata muslimana u sirokom prostornom i vremenskom dijapazonu. vjerujem da bi dvojica naucnika povela racuna da u svoj rad ubace cinjenjicu da su muslimani to kopirali od krscana, da je bas to tako.

Post Reply