ARGETA

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Murat Sabanovic

#1 ARGETA

Post by Murat Sabanovic » 24/07/2006 22:03

evo maloprije sam se "poklo" sa svojom prijateljicom u vezi pastete argete..

naime ona tvrdi iz nekih pouzdanih informacija da u argeti ima svinjska masti
dok joj ja vadim argetu i citam sastojke ,gdje nema ni "sekunde" svinjske masti...normalno branio sam argetu,jedinu pastetu koju volim i jedem od malih nogu...
pitanje:da li u argeti postoji svinjska mast ili ne,???imal ko informacija u vezi toga???

ne znam ,tema je mozda bila na ovom forumu,i zamolio bih da je moderatori ne "zakatance" ili da je prebacuju na neki drugi podforum....

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

#2 Re: ARGETA

Post by ztluhcs » 24/07/2006 22:06

Murat Sabanovic wrote:evo maloprije sam se "poklo" sa svojom prijateljicom u vezi pastete argete..

naime ona tvrdi iz nekih pouzdanih informacija da u argeti ima svinjska masti
dok joj ja vadim argetu i citam sastojke ,gdje nema ni "sekunde" svinjske masti...normalno branio sam argetu,jedinu pastetu koju volim i jedem od malih nogu...
pitanje:da li u argeti postoji svinjska mast ili ne,???imal ko informacija u vezi toga???

ne znam ,tema je mozda bila na ovom forumu,i zamolio bih da je moderatori ne "zakatance" ili da je prebacuju na neki drugi podforum....
Veæina èokoladnih proizvoda ima neki oblik svinjske masti (pod nekim kodnim imenom) radi procesa "stvrdnjavanja" a ¹to se argete tièe veze nemam - to je pa¹teta a u njoj me ne bi zaèudilo da melju mrtve ljude (sa odjeæom)...

Eshek

Post by Eshek » 24/07/2006 22:15

Vjerovatno ima, kako što dosta prehrambenih proizvoda ima i Lecitina, koji je veoma često svinjskog porijekla.

Proizvođači nisu obavezni navesti da u hrani ima sastojaka svinjskog porijekla

Proizvođači koji garantuju odsustvo istih imaju Halal Certifikat, kako npr. OVAKO

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 24/07/2006 22:23

Eshek wrote:Vjerovatno ima, kako što dosta prehrambenih proizvoda ima i Lecitina, koji je veoma često svinjskog porijekla.

Proizvođači koji garantuju odsustvo istih imaju Halal Certifikat, kako npr. OVAKO
kod nas u bosni takodjer ima tvornica argete...zar nije logicno da je prilagode bh trzistu-t.j. bez svinjskih sastojaka?

tatoo

Post by tatoo » 24/07/2006 22:30

Murat Sabanovic wrote:
Eshek wrote:Vjerovatno ima, kako što dosta prehrambenih proizvoda ima i Lecitina, koji je veoma često svinjskog porijekla.

kod nas u bosni takodjer ima tvornica argete...zar nije logicno da je prilagode bh trzistu-t.j. bez svinjskih sastojaka?
Po cemu bi bilo logicno? Mijesas BH sa jednim djelom gradjana koji ne jede svinjetinu.

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 24/07/2006 22:34

mislio sam potrosacima islamske vjeroispovjesti..zar je logicno njima "uvaljivati" svinjetinu????

Eshek

Post by Eshek » 24/07/2006 22:40

Murat Sabanovic wrote:

to predstavlja dodatne troškove, a inače se slični vode parolom "što narod ne zna, to ga i ne boli"

nikada se ne može potpuno ući u trag porijeklu (barem) svih sastojaka u nekom prehrambenom artiklu.

Pogledaj Floriol npr:

Deklariše se kao Mađarsko jestivo ulje, a ustvari (zbog povećane potražnje) uvoze iz 10-tak zemalja (Ukraina, Rusija, Moldavija, Rumunija, Bugarska, Argentina, Brazil, SAD etc.)

Naš BIMAL nam također prodaje muda pod bubrege jer mislimo kako kupujemo domaće, a zapravo nemaju EUR1 certifikat o porijeklu za svoje suncokretovo ulje, jer također uvoze iz gore navedenih zemalja.

Postoje neki osnovni hemijski i fizički parametri koji se kontrolišu, ali samo okruženje pod kojim je proizveden neki sastojak zbog ovakvih sistema nije kontrolisano, što uvijek ostavlja prostora za sranja.

U svakom slučaju, uvijek dobro razmisliti šta kupujete. Visoka cijena ne znači kvalitet

Eshek

Post by Eshek » 24/07/2006 22:41

Murat Sabanovic wrote:mislio sam potrosacima islamske vjeroispovjesti..zar je logicno njima "uvaljivati" svinjetinu????
ako su mogli Lijanovići, zašto ne bi i ostali?

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 24/07/2006 22:49

evo naletjeh na ovo ,bas u vezi argete...
http://www.vf.unsa.ba/forum/viewtopic.p ... 683e7c0251

dragi prijatelji, merhaba i zdravo!
nadam se, da cete meni i mnogim ostalim muslimanima pomoci, kako bi konacno dosli do zakljucka vezanog za odredjeni proizvod, a to je pasteta Argeta.
Ovdje u Sloveniji se proizvodi vama poznata Argeta pasteta, koja se prodaje kao HALAL proizvod. e sad mene kao muslimana zanima, da li je veterinarski institut obavio testove nad tom pastetom (tako sam cuo i procitao na drugim forumima), ako jeste, molim vas, da se javno objavi taj test i njegovi rezultati, kako bi konacno znali, da li je ta pasteta HALAL za nas muslimane ili ne, t,j,, da li 100% piletina ili ima sastojaka svinjetine. ovdje u sloveniji je jedan hodza (Ibrahim Malanovic iz Maribora) izdao halal certifikat za tu pastetu.
nadam se, da ce te nam uskoro odgovoriti

Eshek

Post by Eshek » 24/07/2006 23:01

evo šta je Veldin napisao (on je IT tehničar na veterini, ali je upućen u dešavanja):
Prije 5-6 godina je Veterinarski fakultet radio neke analize suhomesnatih proizvoda (salame, parizeri i sl.) iz Hrvatske, Slovenije, Mađarske itd. Sjećam se da su rezultati bili katastrofalni. Gotovo u svemu je nađena svinjetina. Koliko se sjećam za Argetu svinjetina je takođe nađena pa je nešto kao opet rađeno pa je onda kao nije bilo. Davno je bilo, ne sjećam se više. Moje mišljenje tada o Argeti je bilo: "da kad im ne stane piletine onda namire klempom". Da li su se danas promijenile stvari s obzirom da je Slovenija u EU, ne znam. Volio bi da mogu vjerovati tom hodži, ali nešto mi ne da. Na kraju krajeva, ne radi on tamo pa da može znati šta se u Drogi dešava. Koliko znam Argeta se sad pravi i negdje u BiH
Halal certifikat neke hodže daju na guzove, tako da se baš i ne može vjerovati. Inače Islamska Zajednica izdaje Halal Certifikat, ali oni čak ni uz najbolje napore ne mogu 100 % provjeriti da li neki proizvod nema svinjetine, ili ne. Mogu provjeriti tehnološki postupak obrade i pripreme, ali često nsu kvalifikovani da provjeravaju dobavljače proizvođača, ili im se "zamažu oči" za vrijeme kontrole i inspekcije.

Reputacija proizvođača i njegovih vodećih ljudi su najbolji garant, sve ostale zakonske prepreke se lako zaobilaze.

Što se tiče događaja od prije 5 godina i naknadnih demantija o učešću sastojaka svinjećeg porijekla u hrani, samo ću reći da su se neki za vrlo kratko vrijeme obogatili...that's how things work in Bosnia :D :D

teachergirl

Post by teachergirl » 24/07/2006 23:07

VOLIM ARGETU , to je jedina pašteta koju jedem i koju ću jesti, zato se neću više ovamo vratiti , iako me vaša priča golica jer ne bih voljela da otkrijem da u njoj ima klempe!!!!
Argeta je br.1 :D :D :D :) :) :) :thumbup:

Stitch__

Post by Stitch__ » 24/07/2006 23:11

boli me ona stvar ima li ili nema, zasto je to uopste bitno, sad i atome svinje trazit u proizvodima, zar to nije bolesno :? ako valja, valja brate :D

vatrogasac

Post by vatrogasac » 24/07/2006 23:42

...meni sumnjivo što ima halal argeta i ostale argete....

http://www.droga.si/default.asp?id=583

...tražim dalje...

bosn.om

Post by bosn.om » 25/07/2006 00:26

Halal hrana ne znaci samo da nema svinjetine, vec da je odgoj, tovljenje, ubijanje (mora biti zaklano, cisto i s molitvom - nigdje se to ne radi u inudstijskim farmama u krscanskim zemljama, gdje se rad produktiviteta drmaju strujom), stokaza ne u blizini necistih mesa, plus razne ostale higijenske i moralne mjere. Pravi Halal labeli su jako rijetka stvar, a da ne govorimo o korupcijama koje vladaju drustvima koja dodjeljuju taj znak. Samo budala moze imati povjerenje u svakog Arapa, jer je "musliman". Ko nije s njima imao dodira nema pojma koja je to mraka.

Sem toga, sastojaka svinjskog porijekla ima maltene svugdje i ni u Kuvajtu vala ne mogu sa 100 postotnom samouvjerenoscu izjaviti da im je tlo sasvim sterilno od tog. Svaki lijek na primjer ima sastojaka svinjskih, narocito oni koji su u zelatinskim kapsulama.
Za Argetu inace, ne znam, mislim da nema, Slovenci previse znaju kolko bi izgubili s jednim takvim skandalom; a ima zemalja gdje se svaki sastojak mora objaviti radi stogih higijenskih mjera, kao recimo zabrana genetski promjenjenih organizama, tako da u francuskom, kanadskom te cini mi se australijskom zakonu stoji obaveza da se sve napise...i tako da sam cuo da na verziji podravkinog gulasa za komercijalizaciju u australiji, da bi dobili licencu su morali sve napisati. I znate sta? Ima odredjeni procenat svinjske masti, jasno napisane, sto nigdje u Hrvatskoj, Bosni, Njemackoj, Svicarskoj il Belgiji ne pise. Doduse, nema jos komercijalizacije tog proizvoda na francuskom tlu, al cim izadje, pisace i tu, obavezno pa mozda nekom nasem politicaru i naumpadne da na taj nacin ima pravo ograniciti ulaz tog proizvoda na BH tlo. Makar da na taj nacin se pogura koji lokalni proizvod zamjene, ako nista.
Samo, sumnjam, vise mi se cini da ce podravka platiti onoliko kolko treba da nas neki "nezavisni" laboratorij pronadje da na nasem tlu je gulas halal...i sve bude ok. Sreca pa kazu da dok ne znas da je jedes, nije ni grijeh, jer s nasim politicarima bi mi jeli govna sto se njih tice...

stickitout

Post by stickitout » 25/07/2006 02:11

Da se razumijemo ljudi, pastete, parizeri i sve te neke industrijsko preradjene hrane se prave od tzv. odpadaka. Dijelova zivotinjski tijela koja se ne mogu prodati jer nisu estetski privlacna za potrosaca koji gleda u izlog ili vitrinu mesnice. Usi, kosti, njuske, zile, hrskavice, iznutrice, masna tkiva, oci, grkljani itd. i sl se dobro izmelju pa im se doda brdo zacina, prezervativa i boja te ide na pakovanje. Da ne govorimo o kokosima koje su polomile noge, krila i imaju modrice i promjene boja uslijed transporta i pretrpanog zivota u kavezima. Ima li u tim proizvodima svinjetine ili ne? O tome nema sumnje. Ne samo da ima nego se dodaje iz razloga obogacenja okusa. A prica o halal ili kosher pastetama je suvisna ako se uzmu u obzir gore navedeni sastojci pa taman i da nema svinjetine u pilecoj pasteti a boga mi i govedjoj.

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 25/07/2006 08:31

50:50 - 1 pile 1 prase...

_BosanaC

Post by _BosanaC » 25/07/2006 09:30

zar nije logicno da je prilagode bh trzistu-t.j. bez svinjskih sastojaka?
BH trziste srecom ne cine samo Ceric & Co.

A druga je prica sto si u BiH musliman samo ako pljujes po svinjetini i imas "nase" ime, i ni po cemu drugom.

Meshtar

Post by Meshtar » 25/07/2006 10:12

Bio davno jedan dječak po imenu Gavrilović. Poticao je iz siromašne porodice pa je odlučio da izuči mesarski zanat. Uskoro je počeo da radi kao kalfa u jednoj mesnici. Jednu noć dok je čistio radnju od otpadaka, rogova, papaka, ostataka kostiju, iznutrica pomislio je: PA ŠTETA je ovo baciti!!! Skupio je ostatke, samljeo ih i tako je nastao svima drag proizvod PAŠTETA.

neupucena

Post by neupucena » 25/07/2006 10:16

Meshtar wrote:Bio davno jedan dječak po imenu Gavrilović. Poticao je iz siromašne porodice pa je odlučio da izuči mesarski zanat. Uskoro je počeo da radi kao kalfa u jednoj mesnici. Jednu noć dok je čistio radnju od otpadaka, rogova, papaka, ostataka kostiju, iznutrica pomislio je: PA ŠTETA je ovo baciti!!! Skupio je ostatke, samljeo ih i tako je nastao svima drag proizvod PAŠTETA.
Tu pricu su mi bezuspjesno pricali milion puta :D

Solea

Post by Solea » 25/07/2006 10:38

Dobro jutro svima.... :-D

Zanimljiva diskusija....
Posto sam slucajno po zanimanju veterinar i vrlo, vrlo sam upucena u slucaj mogu vam odgovorno reci da je izvrsena analiza Argete i utvrdjeno je da nema svinjskog mesa. Analiza je izvrsena na veterinarskom fakultetu u Sarajevu.
Argeta se jos uvijek ne proizvodi u BiH ali je u izgradnji fabrika Argete kod Hadzica.

Pozdrav.... :-D

TareSA

Post by TareSA » 25/07/2006 10:47

Ja mislim da u argeti ima najmanje mesa tako da se ne morate brinuti oko toga koje je mesu u pitanju ili masnoce.........ja ponekad kazem da bi mogao (iako nikada nisam) jeo i svinjsku pastetu ili salamu jer znam iz pouzdanih izvora da u njoj nema svinjetine kao ni u pilecoj piletine, stoga ako vam se svidja jedite argetu i ne brinite za sastojke osjetit cete ih kad malo ostarite......... :lol: :lol: :shock:

sanco

Post by sanco » 25/07/2006 14:28

Meshtar wrote:Bio davno jedan dječak po imenu Gavrilović. Poticao je iz siromašne porodice pa je odlučio da izuči mesarski zanat. Uskoro je počeo da radi kao kalfa u jednoj mesnici. Jednu noć dok je čistio radnju od otpadaka, rogova, papaka, ostataka kostiju, iznutrica pomislio je: PA ŠTETA je ovo baciti!!! Skupio je ostatke, samljeo ih i tako je nastao svima drag proizvod PAŠTETA.

Potpuno se slazem PA STETA :x :x

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 25/07/2006 14:46

Solea wrote:Dobro jutro svima.... :-D

Zanimljiva diskusija....
Posto sam slucajno po zanimanju veterinar i vrlo, vrlo sam upucena u slucaj mogu vam odgovorno reci da je izvrsena analiza Argete i utvrdjeno je da nema svinjskog mesa. Analiza je izvrsena na veterinarskom fakultetu u Sarajevu.
Argeta se jos uvijek ne proizvodi u BiH ali je u izgradnji fabrika Argete kod Hadzica.

Pozdrav.... :-D
dobro a sta je sa masti ...da li svinjske masti ima u argeti???

DONY

Post by DONY » 25/07/2006 14:58

hamburger je organic food u poredjenju sa Argetom.Ne jedem niti jedno ni drugo.Grozno smece.Tare-Sa i Sanco 100% u pravu....

karanana

Post by karanana » 25/07/2006 15:18

A zna li neko od ovih veterinara ili doktora zasto amerika i neke druge zemlje ne dozvoljavaju uvoz i prodaju argete na njihovim trzistima? Cuo sam da ima veze sa nekim genetskim aditivom ili nesto tako...G...pa neki broj meni se cini. Zna li neko sta je to?

Locked