Arapsko = muslimansko?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

68847

Arapsko = muslimansko?

Post by 68847 » 08/11/2006 20:04

http://www.inet.ba/~hardy/omusime2.htm
tj.:

Muslimanska imena- mit koji nema veze sa Pravom, od Boga objavljenom vjerom.

Da li ste znali da je podjela imena na muslimanska i nemuslimanska nepravilna i da nema svoga osnova u Bozijoj vjeri. Mozda vam to zvuci cudno i niste o tome dosada razmisljali, ali to je istina, to su cinjenice. Mozda ce vam se uciniti da je to nevazna stvar, moguce, zavisi kako se uzme. Zaista moze izgledati sitnicavo raspravljati i razmisljati o tome, ali ja sam se ipak odlucio da napisem nesto na tu temu i da raspravljam o tome sa ljudima i mislim da imam opravdane razloge za to.

Dopustite da vam pojasnim moj stav.

To nije nevazno niti sitnicavo pitanje obzirom da podjela imena na muslimanska i nemuslimanska imena zadire u same temelje Bozije Vjere/Religije i rusi neke od njenih osnovnih pricipa, a izmedju ostalog najvazniji, a to je da pravo propisivanja i najvisi autoritet pripada samo i jedino Bogu-odnosno da je jedini zakon za ljude njegova volja izrazena u Bozijoj Knjizi.

Nigdje u Bozijoj Knjizi Kuranu Bog nije naredio ljudima kakva ce imena nadijevati. Kuran se te teme ne dotice direktno sto znaci da je to ostavljeno ljudima na izbor. Da je to bilo bitno Bog bi objavio u svojoj Knjizi koja je kako On kaze "objasnjenje za svaku stvar" (Kuran 16:89), koja su to imena koja trebamo nadijevati, a koja ne. Stoga uvodjenje pojmova muslimanska i nemuslimanska imena predstavlja uvodjenje u vjeru onoga sto joj ne pripada, cime se cini veliki grijeh po Kuranu. Uvode se u vjeru propisi mimo Bozijih , bez Bozije dozvole i odobrenja cime se narusava Boziji autoritet, njegovo neprikosnoveno pravo da jedino on ima pravo propisivanja.

"Da li oni imaju partnere koji im u vjeri propisuju ono za sto Bog nije odobrenje dao?..." Kuran, 42:21

Pored toga podjela na muslimanska i nemuslimanska imena zadire u princip "univerzalnosti" Bozije vjere, tj. da je ona namijenja za sve ljude i narode, razlicitih imena, jezika i kultura pa tako i imena.

Ova nepravilna podjela krsi i boziji princip jednakosti svih ljudi i nacija pred Bogom i zanemaruje cinjenicu da se Bog u proslosti javljao preko njegovih poslanika mnogim narodima saljuci im Knjige svjetilje na njihovim jezicima, znaci na jezicima raznih naroda, a ne samo na arapskom.

Ovakva podjela imena zanemaruje i Kuranski princip relativnosti forme u odnosu na smisao,odnosno da nije dobrocinstvo u tome da lica svoja okrecemo prema istoku ili zapadu, vec u pravednosti, bogobojaznosti, pozrtvovanju, strpljivosti tj. u pokornosti Bogu.

vazda problemi

Post by vazda problemi » 08/11/2006 20:56

" I jedni druge ruznim nadimcima ne dozivajte ! "- Kur`an , El-Hudzurat , 11 .

U jednom hadisu Muhammed a.s. kaže: «Nadjevajte svojoj djeci lijepa imena, jer ćete se vi na Sudnjem danu prozivati po svojim imenima i imenima svojih očeva.»

DONY

Post by DONY » 08/11/2006 20:59

vazda problemi wrote:" I jedni druge ruznim nadimcima ne dozivajte ! "- Kur`an , El-Hudzurat , 11 .

U jednom hadisu Muhammed a.s. kaže: «Nadjevajte svojoj djeci lijepa imena, jer ćete se vi na Sudnjem danu prozivati po svojim imenima i imenima svojih očeva.»

koja su to lijepa imena...Salko ili Slavko... :-) :) Sabahudin ili Zoran..itd. :-)

mr__bosnjak

Re: Arapsko = muslimansko?

Post by mr__bosnjak » 08/11/2006 22:22

68847 wrote:http://www.inet.ba/~hardy/omusime2.htm
tj.:

Muslimanska imena- mit koji nema veze sa Pravom, od Boga objavljenom vjerom.

Da li ste znali da je podjela imena na muslimanska i nemuslimanska nepravilna i da nema svoga osnova u Bozijoj vjeri. Mozda vam to zvuci cudno i niste o tome dosada razmisljali, ali to je istina, to su cinjenice. Mozda ce vam se uciniti da je to nevazna stvar, moguce, zavisi kako se uzme. Zaista moze izgledati sitnicavo raspravljati i razmisljati o tome, ali ja sam se ipak odlucio da napisem nesto na tu temu i da raspravljam o tome sa ljudima i mislim da imam opravdane razloge za to.

Dopustite da vam pojasnim moj stav.

To nije nevazno niti sitnicavo pitanje obzirom da podjela imena na muslimanska i nemuslimanska imena zadire u same temelje Bozije Vjere/Religije i rusi neke od njenih osnovnih pricipa, a izmedju ostalog najvazniji, a to je da pravo propisivanja i najvisi autoritet pripada samo i jedino Bogu-odnosno da je jedini zakon za ljude njegova volja izrazena u Bozijoj Knjizi.

Nigdje u Bozijoj Knjizi Kuranu Bog nije naredio ljudima kakva ce imena nadijevati. Kuran se te teme ne dotice direktno sto znaci da je to ostavljeno ljudima na izbor. Da je to bilo bitno Bog bi objavio u svojoj Knjizi koja je kako On kaze "objasnjenje za svaku stvar" (Kuran 16:89), koja su to imena koja trebamo nadijevati, a koja ne. Stoga uvodjenje pojmova muslimanska i nemuslimanska imena predstavlja uvodjenje u vjeru onoga sto joj ne pripada, cime se cini veliki grijeh po Kuranu. Uvode se u vjeru propisi mimo Bozijih , bez Bozije dozvole i odobrenja cime se narusava Boziji autoritet, njegovo neprikosnoveno pravo da jedino on ima pravo propisivanja.

"Da li oni imaju partnere koji im u vjeri propisuju ono za sto Bog nije odobrenje dao?..." Kuran, 42:21

Pored toga podjela na muslimanska i nemuslimanska imena zadire u princip "univerzalnosti" Bozije vjere, tj. da je ona namijenja za sve ljude i narode, razlicitih imena, jezika i kultura pa tako i imena.

Ova nepravilna podjela krsi i boziji princip jednakosti svih ljudi i nacija pred Bogom i zanemaruje cinjenicu da se Bog u proslosti javljao preko njegovih poslanika mnogim narodima saljuci im Knjige svjetilje na njihovim jezicima, znaci na jezicima raznih naroda, a ne samo na arapskom.

Ovakva podjela imena zanemaruje i Kuranski princip relativnosti forme u odnosu na smisao,odnosno da nije dobrocinstvo u tome da lica svoja okrecemo prema istoku ili zapadu, vec u pravednosti, bogobojaznosti, pozrtvovanju, strpljivosti tj. u pokornosti Bogu.

Pa slazem se. Ali je to Bosnjacima vec uslo tako duboko u tradiciju da ne vjerujem da ce iko sada naditi ime koje se ne smatra "muslimanskim".

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 08/11/2006 22:26

Neznam zasto tolika tendencija da se nadije ime Zoran, kada ima toliko prelijepih muslimanskih imena!!
Mozda je Zoran vise europejc a Salko seljak... :roll:

DONY

Post by DONY » 08/11/2006 22:29

Dolina avalona wrote:Neznam zasto tolika tendencija da se nadije ime Zoran, kada ima toliko prelijepih muslimanskih imena!!
Mozda je Zoran vise europejc a Salko seljak... :roll:

nije tendencija......ovo je vise"provokativno" da se cuju "kvalifikovana" misljenja.. :) :-)

medulla

Post by medulla » 08/11/2006 22:30

ko kaze da su ta imena muslimanska kad su starija i od islama

mene faat zivcira ovaj muslimanski kompleks na ovom forumu
razocarana sam

68847

Post by 68847 » 08/11/2006 22:41

Nije mi poznato ko je pisac navedenog teksta al' mu je teza, u najmanju ruku, interesantna.

Vezanje imena za vjeru (pogotovo kod nas i za naciju i za vjeru).
Da li je to ispravno?
Da li je Jovan Markovic Srbin? Najvjerovatnije.
A da li je pravoslavac? Ne obavezno.
Moguce da je protestant (mozda adventist) (naveden je kao predavac na sightu Hriscanske adventisticke crkve Beograd)
Da li Cat Stevens moze biti musliman bez da uzme arapsko ime Jusuf?
I time za okolni svijet postane Arapin, mozda i musliman, al' znamo da ima Arapa hriscana s identicnim imenima koja se bez osnove smatraju muslimanskim.
Da li Mika Hakinen moze postati musliman i ostati i Mika i Finac?

68847

Post by 68847 » 08/11/2006 22:58

Ahmmed wrote:
68847 wrote:Nije mi poznato ko je pisac navedenog teksta al' mu je teza, u najmanju ruku, interesantna.

Vezanje imena za vjeru (pogotovo kod nas i za naciju i za vjeru).
Da li je to ispravno?
Da li je Jovan Markovic Srbin? Najvjerovatnije.
A da li je pravoslavac? Ne obavezno.
Moguce da je protestant (mozda adventist) (naveden je kao predavac na sightu Hriscanske adventisticke crkve Beograd)
Da li Cat Stevens moze biti musliman bez da uzme arapsko ime Jusuf?
I time za okolni svijet postane Arapin, mozda i musliman, al' znamo da ima Arapa hriscana s identicnim imenima koja se bez osnove smatraju muslimanskim.
Da li Mika Hakinen moze postati musliman i ostati i Mika i Finac?[/quote]

A što ne bi mogo? :)

Pa trebalo bi tako nekako.
Sirenje islama (islamizacija - u svakom pozitivnom smislu) O.K. ali arabizacija... zasto to? Ako jeste potrebno da svi postanu muslimani (vjernici, pavedni i dobri ljudi...), nije potrebno da, usput, postanu Arapi.