Apsurd elektronskog bankarstva u F.BiH (BiH)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Drvosjeca iz Dejcica

Apsurd elektronskog bankarstva u F.BiH (BiH)

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 06/06/2016 14:04

Jutros onako uz prvu jutarnju kafu reko idem uplatiti taksu za novi pasoš jer mi ovaj uskoro ističe. Preko elektronskog bankarstva UniCredit banke uplatim 50KM takse, za 2 minute stiže mi uredno obavijest sa attachemntom o izvršenom plaćanju koju uredno ovjeravam u banci za 30 sekudni. Odem do mjesta za prijem zahtjeva za pasoš kad teta na šalteru u maniru gospođe iz lošeg kustinog filma kaže NJET. :roll: Šta? Kaže mora biti "originalan" potvrda banke, famozni peti primjerak. :shock: Još dodaje na to da nismo mi Amerika ili Njemačka. :shock: :lol:

Pa reko gospođo Vlada F.BiH je donijela zakon o elektronskom potpisu i elektronskom bankarstvu nije Amerike i Njemačka. Kaže gospođa njoj je inspektor u MUP-u rekao da ne primaju te elektronske potvrde već mora peti primjerak original. Odgovaram ja da ne može inspektor degradirati čitav zakon i da inspektor MUP-a nije iznad zakona ove države. Ona sliježe ramenima te se ja zahvaljujem, odlazim do banke i uzimam famozni "peti primjerak" jer bože moj neko u ovom feudalnom sistemu ima ovlast da cijeli set zakona stavi van snage usmenim naređenjem. :cry: I tako gospođa sa šaltera u pošti, vrati me u realnost za par sekundi, a ja naivac misleći da ipak na ponedjeljak, 6. mjeseca po kalendaru 2016. godine neke stvari u ovoj jebenoj državi su ipak napredovale. Prevarih se gadno! :oops:

Ima li ko iskustva da li u RS-u i drugim kantonima u F.BiH prihvataju potvrdu elektronskog bankarstva ovjerenu kod banke o izvršenoj uplati za pasoš/putovnicu?

Tomahawk11
Globalni moderator

Re: Apsurd elektronskog bankarstva u F.BiH (BiH)

Post by Tomahawk11 » 06/06/2016 14:07

Pa imas, recimo, situaciju da sudovi sirom BiH traze ovjeren nalog u banci (pored elektronskog pecata i potpisa). Platis taksu, sudski trosak i hajde opet u banku ovjeri. Fizicka i pravna lica. Nista to sto je zakonski rijeseno, oni ne vjeruju dok ona teta u banci ne lupne pecat :roll:

JThomas

Post by JThomas » 06/06/2016 14:11

ma idioti.

uđeš u raiffeisen u štrosi, samo staviš u onu "kutiju" za pravna lica i uzmeš nazad sve primjerke :mrgreen:

Black swan

Post by Black swan » 06/06/2016 14:12

ja samo ručno :D sve i tabananje

nikakvi interneti nikakvo plaćanje online

:mrgreen:

banjaluka078

Post by banjaluka078 » 06/06/2016 14:23

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Ima li ko iskustva da li u RS-u i drugim kantonima u F.BiH prihvataju potvrdu elektronskog bankarstva ovjerenu kod banke o izvršenoj uplati za pasoš/putovnicu?
U Banjaluci ista stvar. Sve lijepo platiš preko e-naloga, a onda ili printaš svoj provedeni nalog kući i tražiš u banci samo da neko "pukne" pečat ili tako "pješke", da oni uđu u nalog i ovjere.
Tako da mi je manja procedura da uplatim preko uplatnice na šalteru u Cipsu i odmah im dam jedan primjerak.

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 06/06/2016 14:23

Samo nek salju izvode na e mail. Ostalo njet.

r_faruk

Post by r_faruk » 06/06/2016 14:33

nema efekta od elektronskog placanja kada opet moram hodati... tako da sam odustao od ideje elektronskog bankarstva ili bilo cega elektronskog u ovom nasem vilajetu... nude neke ustede ako placam racune elektronski, ustede al u .... kad ja opet moram do banke. ovako svaki dan prodjem pored telecoma, elektroprivrede, ili neke druge ustanove u kojoj mogu platiti bez provizije

postoji li varijanta da platis racun od kuce bez ikakvog ugovora, kao sto placam stvari na ebay-u

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 06/06/2016 14:43

r_faruk wrote:nema efekta od elektronskog placanja kada opet moram hodati... tako da sam odustao od ideje elektronskog bankarstva ili bilo cega elektronskog u ovom nasem vilajetu... nude neke ustede ako placam racune elektronski, ustede al u .... kad ja opet moram do banke. ovako svaki dan prodjem pored telecoma, elektroprivrede, ili neke druge ustanove u kojoj mogu platiti bez provizije

postoji li varijanta da platis racun od kuce bez ikakvog ugovora, kao sto placam stvari na ebay-u
Ma funkcioniše dosta dobro elektronsko plaćanje kod nas, čak je i zakon dobar. Recimo ja sve režije preko elektronskog plaćam i sve bude OK osim ovih nadobudnih baba po sudovima, opštinama i CIPS uredima. Ja sam preko BEKO shop-a naručio ugradbenu ploču i sve prošlo OK, platio isto tako hosting i domenu firmi u BiH i sve prošlo OK.
banjaluka078 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Ima li ko iskustva da li u RS-u i drugim kantonima u F.BiH prihvataju potvrdu elektronskog bankarstva ovjerenu kod banke o izvršenoj uplati za pasoš/putovnicu?
U Banjaluci ista stvar. Sve lijepo platiš preko e-naloga, a onda ili printaš svoj provedeni nalog kući i tražiš u banci samo da neko "pukne" pečat ili tako "pješke", da oni uđu u nalog i ovjere.
Tako da mi je manja procedura da uplatim preko uplatnice na šalteru u Cipsu i odmah im dam jedan primjerak.
Da, ali ovdje ti ne priznaju ni to kada ti banka pukne pečat na isprintani nalog što sam ja uradio, već mora biti onaj peti primjerak popunjen na uplatnici banke ili pošte. Heeeej koji je to apsurd. :shock:

ExNihilo

Post by ExNihilo » 06/06/2016 14:48

Image

calculator

Post by calculator » 07/06/2016 12:01

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
r_faruk wrote:nema efekta od elektronskog placanja kada opet moram hodati...
Ma funkcioniše dosta dobro elektronsko plaćanje kod nas, čak je i zakon dobar...
Elektronsko bankarstvo u BiH je samo ušteda na vremenu, na hodanju i odlasku u banku i čekanje pred šalterima, jer i kad izvršim uplatu elektronskim putem, sve dok službenica banke ne proslijedi uplatu dalje, takođe tipkajući po tastaturi, novac neće biti proslijeđen. A službenice imaju radno vrijeme, što znači da elektronsko bankarstvo u BiH ne funkcionira poslije 18 sati, subotom i nedjeljom, ili državnim praznicima.

banjaluka078

Post by banjaluka078 » 07/06/2016 12:14

r_faruk wrote:nema efekta od elektronskog placanja kada opet moram hodati... tako da sam odustao od ideje elektronskog bankarstva ili bilo cega elektronskog u ovom nasem vilajetu... nude neke ustede ako placam racune elektronski, ustede al u .... kad ja opet moram do banke. ovako svaki dan prodjem pored telecoma, elektroprivrede, ili neke druge ustanove u kojoj mogu platiti bez provizije

Meni sve super funkcioniše što se tiče plaćanja računa i izvoda, stignu mi mailom, platim i poštedim se čekanja u redovima. Isto je i s e-kupovinom. Ali s budžetskim insitucijama je takva borba da i ne pokušavam.

Mommy's_little_ Monster

Post by Mommy's_little_ Monster » 07/06/2016 13:13

calculator wrote:Elektronsko bankarstvo u BiH je samo ušteda na vremenu, na hodanju i odlasku u banku i čekanje pred šalterima, jer i kad izvršim uplatu elektronskim putem, sve dok službenica banke ne proslijedi uplatu dalje, takođe tipkajući po tastaturi, novac neće biti proslijeđen. A službenice imaju radno vrijeme, što znači da elektronsko bankarstvo u BiH ne funkcionira poslije 18 sati, subotom i nedjeljom, ili državnim praznicima.
Ovo nisi u pravu, ja uredno plaćam račune i nakon radnog vremena i vikendom, ako je račun primaoca unutar iste banke kao i moj račun. Ako pare idu na drugu banku, onda će biti odrađeno prvi naredni radni dan.

un1ted

Post by un1ted » 07/06/2016 13:24

Pa vidiš da je u pravu, barem djelomično. Kako god, tebi će skinuti novac, ali drugoj osobi neće leći cak i ako je u istoj banci.

neki

Post by neki » 07/06/2016 13:27

calculator wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
r_faruk wrote:nema efekta od elektronskog placanja kada opet moram hodati...
Ma funkcioniše dosta dobro elektronsko plaćanje kod nas, čak je i zakon dobar...
Elektronsko bankarstvo u BiH je samo ušteda na vremenu, na hodanju i odlasku u banku i čekanje pred šalterima, jer i kad izvršim uplatu elektronskim putem, sve dok službenica banke ne proslijedi uplatu dalje, takođe tipkajući po tastaturi, novac neće biti proslijeđen. A službenice imaju radno vrijeme, što znači da elektronsko bankarstvo u BiH ne funkcionira poslije 18 sati, subotom i nedjeljom, ili državnim praznicima.
Ti si malo pomijesao procedure...i kad odneses na salter sluzbenica u banci preko istog sistema utipka uplatu kao i ti preko e-bankarstva. Zato su i uveli uslugu..da bi umanjili broj sluzbenika, a ne da bi nama olaksali
Kad izvrsis uplatu elektronskim putem ona ide direktno dalje, niko je ne prekucava :-) nit ima logike :lol:

Mommy's_little_ Monster

Post by Mommy's_little_ Monster » 07/06/2016 13:28

un1ted wrote:Pa vidiš da je u pravu, barem djelomično. Kako god, tebi će skinuti novac, ali drugoj osobi neće leći cak i ako je u istoj banci.
Ako je u istoj banci, novac će leći. Ja sam npr. u nedelju prebacio pare sa štednje na tekući, i podigao pare na bankomatu sa tekućeg, znači da je odradilo, jer u minus ne mogu ići, a banka je bila zatvorena. Ali opet možda zavisi od banke do banke.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 07/06/2016 13:32

neki wrote: Ti si malo pomijesao procedure...i kad odneses na salter sluzbenica u banci preko istog sistema utipka uplatu kao i ti preko e-bankarstva. Zato su i uveli uslugu..da bi umanjili broj sluzbenika, a ne da bi nama olaksali
Kad izvrsis uplatu elektronskim putem ona ide direktno dalje, niko je ne prekucava :-) nit ima logike :lol:
Mislim da se samo radi autorizacija od osobe u banci. Ja sam jednom popunio dupli nalog i poslao na plaćanje i uredno me pozvali i ptali da li da puste i drugi nalog ili samo jedan.

Satori

Post by Satori » 07/06/2016 13:42

calculator wrote:elektronsko bankarstvo u BiH ne funkcionira poslije 18 sati, subotom i nedjeljom, ili državnim praznicima.
Nakon 12:00 radnim danom za pravna lica, Raiffeisen.

Chmoljo
Forum administrator

Post by Chmoljo » 07/06/2016 14:01

koristim e bankarstvo. plaćam režije i to šljaka.

ovo što neko reče da i ovo bankarstvo ima radno vrijeme, istina je. transfer neće biti odrađen odmah ako je nakon radnog vremena, već slijedećeg radnog dana. također, imam tekući u dvije banke, jer jedan koristim za internet kupovinu. da bi se poštedio hodanja u banku kada želim uplatiti 20-30 KMova, fino ovako uplatim i kupujem.

različite su provizije za fizička i pravna lica.

modem33

Post by modem33 » 07/06/2016 14:04

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Jutros onako uz prvu jutarnju kafu reko idem uplatiti taksu za novi pasoš jer mi ovaj uskoro ističe. Preko elektronskog bankarstva UniCredit banke uplatim 50KM takse, za 2 minute stiže mi uredno obavijest sa attachemntom o izvršenom plaćanju koju uredno ovjeravam u banci za 30 sekudni. Odem do mjesta za prijem zahtjeva za pasoš kad teta na šalteru u maniru gospođe iz lošeg kustinog filma kaže NJET. :roll: Šta? Kaže mora biti "originalan" potvrda banke, famozni peti primjerak. :shock: Još dodaje na to da nismo mi Amerika ili Njemačka. :shock: :lol:

Pa reko gospođo Vlada F.BiH je donijela zakon o elektronskom potpisu i elektronskom bankarstvu nije Amerike i Njemačka. Kaže gospođa njoj je inspektor u MUP-u rekao da ne primaju te elektronske potvrde već mora peti primjerak original. Odgovaram ja da ne može inspektor degradirati čitav zakon i da inspektor MUP-a nije iznad zakona ove države. Ona sliježe ramenima te se ja zahvaljujem, odlazim do banke i uzimam famozni "peti primjerak" jer bože moj neko u ovom feudalnom sistemu ima ovlast da cijeli set zakona stavi van snage usmenim naređenjem. :cry: I tako gospođa sa šaltera u pošti, vrati me u realnost za par sekundi, a ja naivac misleći da ipak na ponedjeljak, 6. mjeseca po kalendaru 2016. godine neke stvari u ovoj jebenoj državi su ipak napredovale. Prevarih se gadno! :oops:

Ima li ko iskustva da li u RS-u i drugim kantonima u F.BiH prihvataju potvrdu elektronskog bankarstva ovjerenu kod banke o izvršenoj uplati za pasoš/putovnicu?

Jesi ti naivan ..... 8-)

Ovdje u BiH-a "usmeno naredjenje" je JACE od bilo kojih zakona i institucija.

Cak ni poslovanje sa privrednim subjektima ne prihvataju "izvode bankarske" ... Tj. banke ne primaju druge bankarske izvode... Ono "cude se" .. 8-)

A da ne govorim o Paypal-u prije nekoliko godina kad su "banke to iskljucile" ..... nisam mogao transferisat novac "elektronskim putem" ... Jer pazi ovo "sluzbenici banke nikad nisu culi za Paypal".
Morao intervenisati u bankama i to u Sarajevu da to "ukljuce" kod glavnih da to ukljuce.
:-)

I dosao sam do zakljucka da ovi u bankama "slabo poznaju bankarske poslove". :shock: Tj. da ja znam vise od njih.

SSemir

Post by SSemir » 08/06/2016 09:47

problem sa elektronskim bank.prave stari radnici, iz starog sistema, koji ne vjeruju u kompjutere. i ja gdje radim, kolegice stare vracaju stranke zato sto nemaju famozni peti primjerak i "otkud ja znam da si ti ovo stvarno uplatio". dzaba objasnjavat i govoriti.
a jos veca je tuga sto je 90% takvih na salterima javnih institucija nasih.

a cini mi se da su ubjedljivo najgori sluzbenici u CIPS-u

Satori

Post by Satori » 08/06/2016 10:26

SSemir wrote:problem sa elektronskim bank.prave stari radnici, iz starog sistema, koji ne vjeruju u kompjutere. i ja gdje radim, kolegice stare vracaju stranke zato sto nemaju famozni peti primjerak i "otkud ja znam da si ti ovo stvarno uplatio". dzaba objasnjavat i govoriti.
a jos veca je tuga sto je 90% takvih na salterima javnih institucija nasih.

a cini mi se da su ubjedljivo najgori sluzbenici u CIPS-u
S jedne strane se boje i za svoj posao (danas plaćaš elektronski račune, sutra ćeš registrovati auto online ili dobijati cips, rodni list, nebitno), a sa druge strane, u državi u kojoj imaš more kriminalaca i nezaposlenih informatičara, nije teško sumnjati na sve i svakoga. :D

Dok sam radila u osiguranju, klijenti su mislili da ih zezamo kad spomenemo da moraju ovjeriti naloge u banci ako će plaćati elektronskim putem.

JThomas

Post by JThomas » 08/06/2016 10:31

kao da ovjerena uplatnica bezuslovno znači da je nalog proveden...

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 08/06/2016 11:21

Evo ja napisao prigovor MUP-u KS, vjerovatno nema ništa od toga ali rekoše mi iz MUP-a da napišem jer imaju dosta takvih prigovora.
JThomas wrote:kao da ovjerena uplatnica bezuslovno znači da je nalog proveden...
Da proveden je 100%, jer kada doneseš isprintan nalog koji ti banka pošalje na mail radnik na šalteru provjerava da li je nalog proveden i tek ti onda udari pečat i potpis. Nalog koji pošaljem u banku a nemam dovoljno sredstava na računu uredno mi dođe obavijest da nalog nije bilo moguće provesti zbog nedostatka sredstava.

Nije to kao prije što je bilo preko SDK ovjeri ti uplatnice pa kasnije provodi pa ako nemaš para na računu čeka se da legnu pare. koliko je tako raje i firmi izvarano sa fiktivno ovjerenim petim primejrkom...ihihihii

stakasa

Post by stakasa » 08/06/2016 11:49

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Evo ja napisao prigovor MUP-u KS, vjerovatno nema ništa od toga ali rekoše mi iz MUP-a da napišem jer imaju dosta takvih prigovora.
JThomas wrote:kao da ovjerena uplatnica bezuslovno znači da je nalog proveden...
Da proveden je 100%, jer kada doneseš isprintan nalog koji ti banka pošalje na mail radnik na šalteru provjerava da li je nalog proveden i tek ti onda udari pečat i potpis. Nalog koji pošaljem u banku a nemam dovoljno sredstava na računu uredno mi dođe obavijest da nalog nije bilo moguće provesti zbog nedostatka sredstava.

Nije to kao prije što je bilo preko SDK ovjeri ti uplatnice pa kasnije provodi pa ako nemaš para na računu čeka se da legnu pare. koliko je tako raje i firmi izvarano sa fiktivno ovjerenim petim primejrkom...ihihihii
Jooj, je li proveden nije li proveden, famozni peti primjerat... Postoji konsenzus o tome da je digitalizacija cetvrta industrijska revolucija, sve sto se moze digitalizovat ce se digitalizovat, ovo sa bankarstvom je zavrsena prica u dobrom djelu Afrike, o Evropi, Aziji i Sjevernoj Americi da ne pricamo i onda se treba sporit je li ovjerena uplatnica dovoljna, provedena, jebena... Svako dobija sa elektronskim bankarstvom, pa i te banke i sve te tete sto udaraju stembilje i ovjeravaju uplatnica. Naravno, najvise konzumenti

stakasa

Post by stakasa » 08/06/2016 11:51

banjaluka078 wrote:
A ponude li barem objasnjenje zasto su im potrebni toliki pecati?

Post Reply