Apple predstavio revolucionarni mobitel!

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

internet

Apple predstavio revolucionarni mobitel!

Post by internet » 09/01/2007 22:52

Apple predstavio revolucionarni mobitel

Glavni izvršni direktor korporacije Apple Computer, Steve Jobs, u utorak je zvanično najavio ulazak Applea na svjetsko tržište mobilne telefonije, prestavljanjem mobilnog uređaja kojim možete upravljati dodirom dok slušate muziku ili surfate na internetu.

http://www.sarajevo-x.com/clanak/070109083

Image

Fakat revolucionarno!

pitt

Post by pitt » 09/01/2007 22:53

sucur apple je up $7.10 danas.........klijenti su presretni :D:D

internet

Post by internet » 09/01/2007 22:56

Odlicna flash prezentacija iPhone-a na oficijelnoj stranici: http://www.apple.com/iphone/

shin

Post by shin » 09/01/2007 23:37

:lol: Microsoft Zune :lol:

Dobro jaran kaze, ''ako ikad budem imao kravu, zvat cu je Zune'' :lol:

shin

Post by shin » 10/01/2007 00:03

Smijem se levatima na Zuneu.

array

Post by array » 10/01/2007 04:05

Šeha wrote:Ne mogu docekati jun...

Fakat izgleda super i revolucionarna sprava. Objedinjuje barem tri sprave koje cesto nosim sa sobom.

Čekaj malo ba. Nešto ne kontam što je to revolucionaran proizvod. Ja već dugo imam Windows mobile telefon koji odavno može sve za što se Appleov telefon predstavlja kao prvi. Mogu ići na internet, imam real-time email, mogu gledati TV uživo na njemu, slušati muziku, ima digitalnu kameru a mogu snimati i kratke filmove, ima Microsoft Word i Power Point, igrice, GPS navigation, touch screen plus pravi keyboard, bluetooth i naravno mogu ga koristiti kao telefon. I sve to za 300 dolara Appleov gay imobile je 500.
Čemu se onda sva prašina digla? Telefon je XV6700 from Verizon.

Čak ga koristim kao tranzistor i slušam naše radio stanice uživo dok sam u autu. :D

digger

Post by digger » 10/01/2007 04:46

array wrote:Čekaj malo ba. Nešto ne kontam što je to revolucionaran proizvod. Ja već dugo imam Windows mobile telefon ...
Čemu se onda sva prašina digla? Telefon je XV6700 from Verizon...

Vidi vise detalja na Apple sajtu. Oni koji znaju dosta o telefoniji i komunikacijama nisu u zabludi—ukljucujuci i brokere na berzama. :D

TORONTO (Reuters) - Investors dumped shares of BlackBerry maker Research In Motion Ltd. on Tuesday, spooked by the entry of Apple Computer Inc.'s iPhone into the fiercely contested smartphone market.

RIM, whose shares have soared on the success of its consumer-aimed and multimedia-heavy BlackBerry Pearl handheld e-mail device, was down C$12.82, or 7.7 percent...

RIM wasn't alone in retreating on Tuesday. Palm, which makes the Treo line of smartphones, fell 84 cents, or 5.7 percent...

Mobile phone giant Nokia lost 26 cents to $19.38 in New York, and Motorola shed 34 cents to $18.26...

Bobi
Forum administrator
Has thanked: 31 times
Been thanked: 11 times

Post by Bobi » 10/01/2007 08:26

Opet jedna u nizu apple prevara "Kako izmusti amerima pare iz dzhepa"...:D...tu ubrajam Sehu i pitta..:D.

array

Post by array » 10/01/2007 16:54

So, šeha? Ima milion drugih foruma na kojima ljudi hvale ovaj telefon. Daleko od toga da je xv6700 najbolji samo kažem da tehnologija kombinovanja postoji već odavno pa iphone nije ništa novo.

Drugo, svi telefoni koji imaju velik screen su loši na bateriji pa će biti i iphone. Moj će ostati nekoliko dana u standby so onaj tip gore laže.

Treće, svi tzv. smart telefoni se smrzavaju. Imao sam i blackberry pa se i on ponekad smrzne. Isto će biti i sa iphoneom.

Četvrto, ako je xv6700 velik, pogledaj onda iphone. To nije phucking telefon to je radio. Moja je kompanija odbacila blackberry upravo zato što je bio glomazan pa smo zbog toga uzeli xv6700 koji je manji a pruža više u svemu.

Čini mi se da si ti jedan od onih Apple freakova koji bez obzira na činjenice stavljaju Appleov proizvod na prvo mjesto. Windows mobile i Blackberry su već dugo u mobile marketu pa još uvijek nisu perfekt. Zamisli onda kakav će biti iphone koji uopšte nema iskustva u telefoniji. Živi bili pa vidjeli.

strong69
Has thanked: 1 time

Post by strong69 » 13/01/2007 12:30

Meni nema smisla ubjedivati nekoga da je nesto bolje ili losije... Naravno da oni koji su korisnici apple tehnologije nece razmisljati mnogo kada je ovaj telefon u pitanju...
Ja sam korisnik Symbian telefona vec godinama i naravno da cu uvijek pozitivno govoriti o Symbianu i reci da sam odusevljen sa Nokia E61 jer zadovoljava moje potrebe... Medutim, neko ce reci da je E61 bezveze...
Ono sto smatram nedostacima kod iphone-a je to sto ima integrisanu bateriju jer zamjena iste ce vjerovatno kostati hrpu novca, kao i vjerovatno nedostatak aplikacija za isti... Mozda i grijesim ali da li ce neko praviti aplikacije samo za jedan uredaj posebno?
Safari browser je super stvar i to bih volio vidjeti na Symbianu ali ce ga poceti koristiti tek sa Nokia N95...
Uglavnom, igracka sjajnog dizajna ali kakvih performansi vidjecemo cini mi se na ljeto?

Tesssa

Post by Tesssa » 13/01/2007 12:33

Qler
Been thanked: 3 times

Post by Qler » 13/01/2007 16:18

ma iPhone je samo jos jedan mob... nista revolucionarno i nista novo... ko hoce sminku uzet ce ga :D nema nista sto nema 90% mobitela.. nokia je prije haman dvije godine imala smartphone sa 4GB diskom... SE ima touchscreen vec 5 godina... siemens u SL55 imao podrsku za mp3 i MMC kartice prije 6 godina... daj ba.. kakav Apple i revolucionarnost.. mamipara cista...

shin

Post by shin » 13/01/2007 18:36

Apple botovi su programirali sve sto Jobs kaze. Da je Jobs kaze ''stylus ne treba'' sutra botovi to mantriraju :-D

Isto kao sto su ''prvi 64bit sistem'' :lol:

Karabaja

Post by Karabaja » 13/01/2007 18:47

koje smece

NeKi_LiK

Post by NeKi_LiK » 14/01/2007 00:50

Qler wrote:ma iPhone je samo jos jedan mob... nista revolucionarno i nista novo... ko hoce sminku uzet ce ga :D nema nista sto nema 90% mobitela.. nokia je prije haman dvije godine imala smartphone sa 4GB diskom... SE ima touchscreen vec 5 godina... siemens u SL55 imao podrsku za mp3 i MMC kartice prije 6 godina... daj ba.. kakav Apple i revolucionarnost.. mamipara cista...

da :roll: ... tržište je prepuno mobitela kojima je display veličine 9 centimetara, na kojima se sve funkcije obavljaju putem (multi)touchscreena, sa posve novim user interface-om koji ne liči na ništa već viđeno u svijetu mobilne tehnologije....

Qler

Post by Qler » 14/01/2007 01:07

ma opet je hype prevelik... nije toliko revolucionaran koliko ga reklamiraju... kazem ti... dobra stvar ali ne koliko su je napuhali...

NeKi_LiK

Post by NeKi_LiK » 14/01/2007 21:50

Qler wrote:ma opet je hype prevelik...

...jebote hype je velik kada promjene boju ipodu a ne u ovoj situaciji :D... apple fanovi su gori od trekija :D ...

nije toliko revolucionaran koliko ga reklamiraju... kazem ti... dobra stvar ali ne koliko su je napuhali...

... fazon je u tome da je nisu oni napuhali... reklamiraju ga kao widescreen ipod, sa izuzetnim ekranom, reprodukcijom videa i inovativnim dosad neviđenim user interface-om... što je 100% tačno...

... problem je nastao kada su apple fanovi počeli iphone dizati u nebesa kao najbolju stvar koja se desila mobilnoj telefoniji, a ostali počeli tražiti mane i porediti najčešće sa Nokia N95, što nema veze sa zdravom pameti jer ta dva telefona, niti pripadaju istoj klasi, niti ciljaju na istu grupu korisnika...

:)

Qler

Post by Qler » 14/01/2007 22:43

NeKi_LiK wrote:
Qler wrote:ma opet je hype prevelik...

...jebote hype je velik kada promjene boju ipodu a ne u ovoj situaciji :D... apple fanovi su gori od trekija :D ...

nije toliko revolucionaran koliko ga reklamiraju... kazem ti... dobra stvar ali ne koliko su je napuhali...

... fazon je u tome da je nisu oni napuhali... reklamiraju ga kao widescreen ipod, sa izuzetnim ekranom, reprodukcijom videa i inovativnim dosad neviđenim user interface-om... što je 100% tačno...

... problem je nastao kada su apple fanovi počeli iphone dizati u nebesa kao najbolju stvar koja se desila mobilnoj telefoniji, a ostali počeli tražiti mane i porediti najčešće sa Nokia N95, što nema veze sa zdravom pameti jer ta dva telefona, niti pripadaju istoj klasi, niti ciljaju na istu grupu korisnika...

:)

slazem se :D

array

Post by array » 15/01/2007 05:08

Šeha wrote:
Ja sam jedan od onih Apple freakova koji Apple stavljaju na prvo mjesto upravo zbog cinjenica. Nisam volio Apple dok ga nisam poceo koristiti zbog posla i uvidio u kakvoj sam zabludi bio.

Imam i Mac i PC racunare i cinjenica je da sve sto mi je vazno radim na Mac-u. PC mi je nakon 4 godine posjedovanja Mac-a postao gaming masina manje-vise.

Onda pretpostavljam da apple koristiš za email i word processing što Windows nemože? :? Imam ja i apple i windouze i apple mi je zadnja mašina što se još uvijek smrzava.

Ja svaki dan po dzepovima nosim Ipod, Mobilni i do prije dvije godine sam imao i Palm koji sam prestao nositi zbog manjka mjesta u dzepovima (Ipod mi je bio vazniji :D) Na putu do posla pogledam neku seriju ili podcast. Meni je pravo revolucionarno i korisno da cu sad umjesto dvije sprave moci imati jednu. Plus sve dodatne stvari koje idu uz Iphone.

Meni telefon treba za biznis a ne za muziku. Ja jedino mogu vidjeti teenagers koji nemogu bez muzike a imaju ipod da bacaju 500 dolara za iphone.

ICal sinkanje... Haos! Ja korsitim ICal kao svoj kalendar na poslu. To mi dodje kao da nosim i Palm sa sobom... 8 GB mjesta je takodje haos. Pogotovo u poredjenju sa tvojim telefonom.

Pa čovječe Windows mobile sinka kalendar već godinama. Moj telefon me obavještava o emailu čim stigne što je produktivnije od sinkanja. Ja sam sebi kupio 1GB memorry karticu za svega 20 dolara i veća mi ne treba. 8GB na iphone ne opravdava $500 dolara.

Sama cinjenica da vise necu morati sinkati 3 sprave sa racunarom nego samo jednu ubaciti u dock i time prenijeti i kontakte, i kalendar i muziku i video i fotografije je za mene haos...

Pa morao si sinkati 3 zato što si apple freak. Windows mobile sve to radi odavno.

Ne spominjem browsanje neta koje je mnogo naprednije na Iphone-u nego na bilo kojoj slicnoj spravici... Ne spominjem jer me ne interesuje mnogo i vjerovatno to necu puno raditi.

Please. Apple nemože napraviti pouzdan browser na kompjuterima pa kako će onda na iphoneu?

Najveći problem apple kompjutera je mali izbor aplikacija u poređenju sa Windowsima. Windows mobile već ima veliki broj third party aplikacija a iphone nema praktično ni jedne. Jedan primjer: ja imam na svom telefonu pharos bluetooth GPS i itekako ga koristim. Proći će godine dok iphone dobije nešto slično. Znači ja već dugo vremena u jednoj spravici imam telefon, real time email i kalendar, internet, sms, gps, kameru, muziku, word, excel, power point, itd. I sve to za duplo manje od iphonea za koji se još i nezna kako će raditi. Zato ne kontam čemo onda sva prašina oko njega.

silence_is_sexy

Post by silence_is_sexy » 15/01/2007 05:58

mislim da bi najbolje bilo sacekati barem drugu generaciju iPhone-a (ako ne promijene ime zbog cisco-ve tuzbe)...

ja koristim i apple kompjutere i gadgete vec neko vrijeme i uglavnom je do sada bio glup potez zalijetati se za nove sprave/modele... tako je iPod tek sa petom generacijom potpuno evoluirao, a sve prethodne su imale gomilu boljki.. ja sam na 3gen iPodu mijenjao bateriju 2 puta u pola godine i beskrajno se nervirao. isto tako i sa novim PowerBookovima... od pregrijavanja do problema sa baterijom. uglavnom se ti problemi otklone za par mjeseci od pustanja na trziste i onda je mnogo pametnije "praviti pazar" jer su neke kasnije serije mnogo naprednije...

ovom iPhone modelu nedostaje par sitnica da bi bio savrsen za moj ukus:
druga kamera sa prednje strane koja bi omogucavala video conferencing
GPS receiver i pripadajuci software za os-x

takodje ostaje da se vidi koliko je "osakacena" ova verzija os-x-a koja dodje na iphone-u. kao i da se "uzivo" provjeri koliko su tacne ove price o dugotrajnosti baterije...

tbaharis

Post by tbaharis » 15/01/2007 14:49

Apple je trenutno na sudu zbog svog znaka i jos nekih proizvoda i dabogda da ne ode kako oni kazu "under".

ja posjedujem photo iPod ja mislim da je 4 generacija i strasna je masina. uz docking station koji sma kupio od Griffina savrsen komplet za moj dnevni boravak.

sto se tice telefona ostajem pri N80 NOKIA rules... sve sto ima iPhone ima i nokia i dok oni izbace (ako izbace zbog moguceg bankrota) nokia ce vec mati odgovor i vec ga ima...

http://www.engadgetmobile.com/2006/10/0 ... e-concept/

Post Reply