Aparat za zavarivanje (izbor)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
mali Ninja

Aparat za zavarivanje (izbor)

Post by mali Ninja » 15/04/2012 09:50

Nisam znao gdje postaviti temu pa ako ne odgovara gdje jeste, moderatori ce da odrede gdje pripada.

Zanima me zna li neko koji su najbolji aparati za zavarivanje, gdje kupiti i koliko se krecu cijene.
surfajuci malo gledao sam da je razlika u amperaži i načinu zavarivanja (elektrodama, žicom...)

konkretno me zanima aparat koji vari samo žicom bez boca, za koju namjenu ga se može koristiti neki "poluprofesionalni" do 100A, da li postoji zaštita od pregrijavanja, koje metale može zavarivati i koliko je isplativo koristiti jedan takav aparat.

treba mi da zavarim metalnu konstrukciju, cijevi 4x4.

Ublehas

Re: Aparat za zavarivanje (izbor)

Post by Ublehas » 16/04/2012 14:00

Tema ti je vise za recimo "Umjetnost zivljenja" a mislim da nesmeta ni ovdje. Po meni prvo trebas odvagati treba li ti aparat za profesionalnu upotrebu ili onako amaterski za "pođahkad" zavariti nesto, dalje koliko si strucan sa zavarivanjem bilo elektrolucno (MMA) ili zavarivanjem u zastiti gasova (MIG-MAG iliti CO2..argon). Pretpostavljam kad si rekao da varis zicom da si mislio vise na CO2 ali bez boce, koliko znam taj postupak zavarivanja bez boce nije bas dobar, ta boca ima svoje zasto. Da me neshvatis pogresno iz tvog posta i tvojih pitanja mi se necini da ces profesionalno raditi pa bih ti savjetovao da neuzimas skupe aparate i netrosis pare ako ti treba za amatersku/hobi varijantu, jer MIG/MAG aparati su vrlo skupi a to su u stvari aparati za profesionalnu upotrebu. Ja sam sebi uzeo obicni MMA aparat (transformator) za elektrolucno zavarivanje i napravio sam s njim vise takvih konstrukcija, nosaca itd i sasvim je ok a platio sam ga novog oko 160KM. Skuplja i malo bolja varijanta je inverter, mali su i lagani, jednostavni za upotrebu. I MMA i inverteri vare celike, zeljezo, gus, moguce cak i inox dok MIG/MAG mogu variti i aluminijum. Svi manje vise imaju termicku zastitu od pregrijavanja. Cijene su ti otprilike izmedju 150 i 400KM za elektrolucno, dakle MMA i inverteri (inverteri idu i skuplje) a MIG/MAG odoko 500KM pa navise. Dobar izbor imas u BH Tehni kod OBI-ja na Ilidzi ( u Orbico kompleksu) proizvodjaca Varstroj, DecaWeld i sl.

mali Ninja

Post by mali Ninja » 17/04/2012 08:32

Hvala ti puno prijatelju, otici cu BH tehnu da pogledam aparate, iskren da budem to ce biti moj prvi aparat za zavarivanje i na njemu bi trebao uciti pa cu i njih dole pitati kakvo je stanje, sta mi preporucuju...

hvala jos jednom.

mali Ninja

Post by mali Ninja » 18/04/2012 18:09

danas kupio inverter varin 1400 hobi. mislio sam da ce ici lakše, za sada pravim rupe u metalu :lol:

svaka preporuka za union tehnu kod obi-a. hvala ublehas.

Ublehas

Post by Ublehas » 19/04/2012 17:47

Naravno da zavarivanje i nije bas tako jednostavno, to je zanat druze koji se dugo uci. Mozda ti je sreca s jedne strane pa si uzeo inverter, s njim je jednostavnije raditi, nelijepi elektrode i lakse je ali si ga morao i skuplje platiti, jel da? Radi toga sam ti i sugerisao da neuzimas nesto extra profi i skupo. Sto se tice samog postupka zavarivanja sta moras znati: koje elektrode koristiti (proizvodjac, debljina, tip itd), koju amperazu stimati i za koje materijale (debljina materijala, vrsta), kad varis elektrodu otprilike postaviti na nekih 30-45˝stepeni naspram povrsine koju zavarujes kao i odmaknuti elektrodu od iste povrsine (formiranje luka) na otprilike sirinu elektrode i na toj udaljenosti je voditi (zavarivati), praviti neke kruzne pokrete tokom zavarivanja da se var fino "razlije" itd. itd. Poseban akcenat na materijal koji se vari, mora biti cist od korozije, boje i ostalih necistoca, fino spojen i postavljen itd. Ima tu stvari za nauciti, a savjet da nebusis rupe u materijalu je prvenstveno onaj ugao elektrode naspram materijala, znaci ukoso a ne pod 90', sto vise postavljas elektrodu pod pravi ugao plamen (luk) vise ulazi u metal i topi ga. Na uputstvu za upotrebu imas tablicu kako podesiti ampere, elktrode i dr. naspram debljine i vrste materijala jer ako koristis deblje elektrode i jacu struju a materijal koji zavarujes tanak naravno da ces ga vrlo cesto progoriti. Otvori stranicu www.samsvojmajstor.com , tamo imas svega i svacega pa i o zavarivanju.

apsolutno romantican

Post by apsolutno romantican » 21/02/2018 14:31

mali Ninja wrote:danas kupio inverter varin 1400 hobi. mislio sam da ce ici lakše, za sada pravim rupe u metalu :lol:

kakvo je danas stanje :D zadovoljan?

preporuka za nov aparat za zavarivanje (do 700KM) za kucne/hobi varijante, Co2 ili Elektrode, vidim sad imaju ovi inverter aparati...

Telwin, Varin...Bilo kakav savjet je dobro dosao :)

mali Ninja

Post by mali Ninja » 21/02/2018 20:52

apsolutno romantican wrote:
mali Ninja wrote:danas kupio inverter varin 1400 hobi. mislio sam da ce ici lakše, za sada pravim rupe u metalu :lol:

kakvo je danas stanje :D zadovoljan?

preporuka za nov aparat za zavarivanje (do 700KM) za kucne/hobi varijante, Co2 ili Elektrode, vidim sad imaju ovi inverter aparati...

Telwin, Varin...Bilo kakav savjet je dobro dosao :)
i dan danas radi ko zmaj, aparat definitivno za preporuku, sa njim sam potrosio 20 paketa elektroda, koristen je samo u hobi svrhe ali vjerujem da moze puno više.

kasnije sam nabavio i co2, to su takodje aparati lagani za rukovanje, precizni i dobri, sa ovim co2 sam potrosio par buntova zice i 5-6 boca co2, dakle nije ni on koristen profesionalno, ali je momacki podnio i teske trenutke :D

apsolutno romantican

Post by apsolutno romantican » 21/02/2018 21:29

kojem bi dao prednost od ta dva :D

Post Reply