Antisemitizam u Bosni

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
L u c i f e r

Antisemitizam u Bosni

Post by L u c i f e r » 23/03/2015 17:31

Temu pokrecem zgadjen komentarima na clanku o napadu na g. Taubera, kao i brojnim postovima na ovom forumu.

Jevreje su Bosanci spasavali od spanskog progona i nacistickog pogroma, i ponosan sam na to.

Sta se danas desava sa nasim drustvom? Da li je radikalni islamizam toliko pustio korijenje ovde da je antisemitizam postao normalna stvar kao i BHS nacionalizam? Da li su teorije zavjere o zlim cionistima koji vladaju svijetom ovde zaista uobicajeni obrazac razmisljanja?

Smatraju li nasi ljudi zaista da su nasi sugradjani Jevreji odgovorni za politiku Izraela prema Palestincima i ima li smisla zbog te politike mrziti cijeli jedan vrijedan i sposoban narod koji je toliko propatio i dao toliko doprinosa covjecanstvu?

Nadam se da smo bolji od toga, prije svega jer smo i sami prezivili genocid prije samo dvije decenije...

sema911s

Re: Antisemitizam u Bosni

Post by sema911s » 23/03/2015 17:41

Pa znas kako kazu kod nas "svi Su Oni isti"

Kada neznas o necemu nesto Onda ga generalizujes, nakon ovog rata mnogi Su postali hmmmhmm, Sam Sam dobio neke epitete samo sto me vidjaju Sa Tim nekim njima druge vjere,.

Al kada pogledas ove "moderne muslimane" Oni mrze Te jevreje vecinom neduzne, kada pitas sto odgovor je njihovi bombarduju Palestinu, napomenes da I isisa ubija nevine Tada se usuti,

Normalni dobri ljudi ne sire Tu mrznju, samo nas sve manjee

escobar__

Post by escobar__ » 23/03/2015 17:44

Kakav radikalni islamizam, muslimani su ti koji su jevrejima ovdje pružili dom i spas od pomahnitalih Evropljana koji, btw, i danas koketiraju s antijevrejskim sentimentom.

Mržnja prema jevrejima danas je proizašla iz cionističkih zločina kojima su Palestinci (većinski muslimani) svakodnevno izloženi. Ta mržnja obično počinje i završava u komentarima na Web sajtovima.

hAZNADAR

Post by hAZNADAR » 23/03/2015 17:49

Nije to antisemitizam,.. antisemitizam ima svoje dublje korijene, objasnjenja.

Napad na rabina je samo reakcija ili rezultat medija.

Problem u nasem drustvu je opravdanje svakog ekstremizma i incidenta,.. cinjenicom da postoje gori.

Prezivjeli smo pakao i danas trpimo diskriminaciju, a vidimo u svijetu kako se arsin pravde dijeli u Palestini.

I iz tog razloga sve opravdavamo. Ko da gledam da ce neko i ovdje spomenuti onu cuvenu "a sta oni rade" ili sta su radili dole u Izraelu. isto kao kada se domaci ekstremizam opravdava cetnicima i stice se utidak da je sve dopusteno do te granice.

Tako ce se kroz napad na rabina u Sarajevu spomenuti naravno cionizam i okupacija palestine,... i tu prica zavrsava.

Tako da svi moguci ekstremisti, adolescenti, nasilnici, psihopate,... znaju unaprijed da imaju odrijesene ruke da napadnu bilo kojeg preostalog zidova, pravoslavca,.. u Sarajevu - jer ce to biti opravdano sa "a sta su oni radili".

To opravdavanje ekstremizma drugim ekstremizmom zasluzuje ne samo svoju temu - vec studiju i otvorenu debatu.

L u c i f e r

Post by L u c i f e r » 23/03/2015 17:52

escobar__ wrote:Kakav radikalni islamizam, muslimani su ti koji su jevrejima ovdje pružili dom i spas od pomahnitalih Evropljana koji, btw, i danas koketiraju s antijevrejskim sentimentom.

Mržnja prema jevrejima danas je proizašla iz cionističkih zločina kojima su Palestinci (većinski muslimani) svakodnevno izloženi. Ta mržnja obično počinje i završava u komentarima na Web sajtovima.

Nije li tacno da su ti "pomahnitali Evropljani" oslobadjali svoju zemlju od arapskih osvajaca?

Ili su arapi autohtono stanovnistvo Spanije?

Zasto ste uvijek sudije tudjem zlu, a advokati zlu "svojih"?
Last edited by L u c i f e r on 23/03/2015 17:54, edited 2 times in total.

skupljac_zeljeza

Post by skupljac_zeljeza » 23/03/2015 17:52

L u c i f e r wrote:Smatraju li nasi ljudi zaista da su nasi sugradjani Jevreji odgovorni za politiku Izraela prema Palestincima i ima li smisla zbog te politike mrziti cijeli jedan vrijedan i sposoban narod koji je toliko propatio i dao toliko doprinosa covjecanstvu?

A šta rade danas naši sugrađani Jevreji u Izraelu?

Jevreji su se kao etnička vjerska zajednica u BiH pojavili nakon progona iz Španije krajem 15. vijeka, kada su tražeći utočište došli u Bosnu (tada u sastavu Osmanlijske imperije).

Jevrejska zajednica se održala do današnjih dana, iako u malom broju. Veliki broj Jevreja u gradskim sredinama BiH (Sarajevo, Tuzla, Banja Luka, Doboj, Zenica itd.) se utopio u lokalno stanovništvo islamiziranjem, a značajan dio je nestao u pogromima tokom Drugog svjetskog rata (danas u Tuzli stoji spomenik "Suza" posvećen tim dešavanjima). Jedan dio je nakon rata kao svoj novi dom odabrao Izrael.

http://bs.wikipedia.org/wiki/Jevreji_u_ ... ercegovini

L u c i f e r

Post by L u c i f e r » 23/03/2015 17:53

skupljac_zeljeza wrote:
L u c i f e r wrote:Smatraju li nasi ljudi zaista da su nasi sugradjani Jevreji odgovorni za politiku Izraela prema Palestincima i ima li smisla zbog te politike mrziti cijeli jedan vrijedan i sposoban narod koji je toliko propatio i dao toliko doprinosa covjecanstvu?

Jevreji su se kao etnička vjerska zajednica u BiH pojavili nakon progona iz Španije krajem 15. vijeka, kada su tražeći utočište došli u Bosnu (tada u sastavu Osmanlijske imperije).

Jevrejska zajednica se održala do današnjih dana, iako u malom broju. Veliki broj Jevreja u gradskim sredinama BiH (Sarajevo, Tuzla, Banja Luka, Doboj, Zenica itd.) se utopio u lokalno stanovništvo islamiziranjem, a značajan dio je nestao u pogromima tokom Drugog svjetskog rata (danas u Tuzli stoji spomenik "Suza" posvećen tim dešavanjima). Jedan dio je nakon rata kao svoj novi dom odabrao Izrael.

Traze bolji zivot?

escobar__

Post by escobar__ » 23/03/2015 17:55

L u c i f e r wrote:
escobar__ wrote:Kakav radikalni islamizam, muslimani su ti koji su jevrejima ovdje pružili dom i spas od pomahnitalih Evropljana koji, btw, i danas koketiraju s antijevrejskim sentimentom.

Nije li tacno da su ti "pomahnitali Evropljani" oslobadjali svoju zemlju od arapskih osvajaca?

Pa usput i jevreje počistili, kad su je već oslobađali? cc...

Stoner

Post by Stoner » 23/03/2015 17:57

Druga strana bosnjackog mentaliteta zrtve.

Warashii

Post by Warashii » 23/03/2015 17:57

Mislim da mi nemamo problem sa jevrejima.
Problem antisemizma kod nas jest najvjerovatnije u Izraelu.

skupljac_zeljeza

Post by skupljac_zeljeza » 23/03/2015 17:59

L u c i f e r wrote:
skupljac_zeljeza wrote:

Traze bolji zivot?

Koja politika je tamo prije par dana dobila ponovo vlast? Politika mira i boljeg života ili rata i ubijanja?

escobar__

Post by escobar__ » 23/03/2015 17:59

Warashii wrote:Mislim da mi nemamo problem sa jevrejima.

Naravno da nemamo, pa kad se ovdje posljednji put desio bilo kakav incident uperen protiv jevrejske zajednice?

L u c i f e r

Post by L u c i f e r » 23/03/2015 18:02

escobar__ wrote:
L u c i f e r wrote:

Pa usput i jevreje počistili, kad su je već oslobađali? cc...

To sto cinili zlocine nad muslimanima i jevrejima ne osporava cinjenicu da su oslobadjali svoji zemlju.

Kao sto ni zlocini nekih pripadnika ARBiH ne osporavaju cinjenicu da je to bila odbrambena i oslobodilacka vojska.

Stoner

Post by Stoner » 23/03/2015 18:02

Problem antisemizma kod nas ....

:mrgreen:

L u c i f e r

Post by L u c i f e r » 23/03/2015 18:03

skupljac:

pa?

skupljac_zeljeza

Post by skupljac_zeljeza » 23/03/2015 18:24

L u c i f e r wrote:skupljac:

pa?

Pokušaj malo sam. Ko ima koju ulogu u stvaranju nove Palestine? Zašto nije izabrana neka druga teritorija za poređenje?

Nije to rezultat lične volje Radmanovića ili, recimo, ministra civilnih poslova BiH Sredoja Novića. Riječ je, naprosto, o politici koja je vrlo dosljedna, a koju provodi predsjednik RS-a Milorad Dodik. On je vrlo transparentan u tome. Kaže da se posvetio tome da BiH ne bude država. I sve što kaže to i radi”, govori za agenciju Anadolija Emir Suljagić, čovjek koji je u srebreničkom genocidu izgubio 13 članova porodice.

Prema njegovim riječima, krajnji cilj je da se steknu uvjeti za definitivni raspad BiH i odvajanje entiteta RS od bh. države, te da probosanske političke snage to otvoreno trebaju priznati i zauzeti strategiju s tim u vezi.

“Nema nikakve sumnje da se nama sprema Palestina. Nema nikakve sumnje u to da je krajnji cilj ovog procesa da Bošnjaci, Bosanci, “Ostali”, svi koji ovu zemlju osjećaju kao svoju, kako god se identificirali i deklarirali se, budu jedan dan zatvoreni u geto, da se ovdje napravi jedna mala, evropska Palestina. Nemojte sumnjati u to, budite uvjereni da se na tome radi. Ja živim u RS. Ta vrsta strukturalnog, ako mogu reći, kulturološkog nasilja, potvrđuje kakav je krajnji cilj cijelog procesa. Ponavljam, krajnji cilj je da se ovdje napravi mala Palestina gdje bi živjeli svi koji BiH osjećaju kao svoju domovinu, svoju zemlju. Sa, kao i u slučaju Palestine, više enklava, poput Tuzle, Bihaća Zenice…”, upozorio je on

L u c i f e r

Post by L u c i f e r » 23/03/2015 18:26

Ako si raspoložen za dijalog bujrum.

Ne učestvuje mi se na kvizu.

sandzokan

Post by sandzokan » 23/03/2015 18:28

Žao mi je što se desio napad na gospodina Tauberu, želim mu uspješan oporovak. Lično bih sačekao konačni izvještaj policije i definitivno utvrđivanje motiva za napad, možda napad nije motivisan antisemitizmom.
Antisemitizam kod muslimana u Bosni postoji i podstaknut je dešavanjima u Palestini, ali se taj antisemitizam do sada manifestovao samo verbalnim uvredama na internetu.

Warashii

Post by Warashii » 23/03/2015 18:32

escobar__ wrote:

Naravno da nemamo, pa kad se ovdje posljednji put desio bilo kakav incident uperen protiv jevrejske zajednice?

Nista ja nisam rekao vezano za to.
Samo iznosim ono sto sam ja mogao da skontam iz razgovora sa ljudima a to je da oni ne vole kao prvo Izrael a onda po automatizmu jevreje.
E sad imamo one radikalne, oni koji ih ne vole ali im nebi nista nazao ucinili, barem ne onako javno, i one kojima je svejedno.
Cinjenica je da nema smisla mrziti cijeli jedan narod ali budimo realni u BiH nema toliko jevreja da bi gradjani BiH stvarali neku sliku o njima, mislim pozitivniju.
Mada ima Srba i Hrvata a opet nije nista pozitivno :( .
Last edited by Warashii on 23/03/2015 18:34, edited 1 time in total.

Stjui

Post by Stjui » 23/03/2015 18:33

opet zloupotreba riječi "antisemitizam".ono što se često dešava jeste da par neukih ljudi sve jevreje poistovjećuje sa zločinačkom,aparthejdskom državom izrael.

Ludzak

Post by Ludzak » 23/03/2015 18:33

Naš narod je jednostavno glup narod. Prizivati na istrebljenje jednog naroda mogu samo ili glupani, ili fašisti. Stavljati u isti koš Jevreje u Bosni i cioniste u Izraelu isto mogu glupani. Pričati koliko su Jevreji pobili muslimana, a ne govoriti koliko je radikalni islamizam pobio nevinih žrtava isto može glupan.

razonoda

Post by razonoda » 23/03/2015 18:35

Za sada imamo problem samo sa ---sandzaklijama . :-)

Arteta

Post by Arteta » 23/03/2015 18:39

Na fejsbuku imam lajkanu al jazeerinu stranicu i zgrozen sam komentarisanjem ISIL laznih profila tamo.
Ne znam da li se mogu kako istraziti tih par maloumnika i pohapsiti?

sandzokan

Post by sandzokan » 23/03/2015 18:46

Arteta wrote:Na fejsbuku imam lajkanu al jazeerinu stranicu i zgrozen sam komentarisanjem ISIL laznih profila tamo.

Da, na AJB facebook stranici se otvoreno poziva na ubijanje i istrijebljenje Jevreja, čovjek bi pomislio da tu Tv kuću prate samo ortodoksne budale.

L u c i f e r

Post by L u c i f e r » 23/03/2015 18:48

sandzokan wrote:
Arteta wrote:Na fejsbuku imam lajkanu al jazeerinu stranicu i zgrozen sam komentarisanjem ISIL laznih profila tamo.

Da, na AJB facebook stranici se otvoreno poziva na ubijanje i istrijebljenje Jevreja, čovjek bi pomislio da tu Tv kuću prate samo ortodoksne budale.

Ili ekipa sa kliksovih komentara.

Post Reply