Anduz/Ovnak

Očuvanje čovjekove okoline.
Post Reply
Mandolina

Anduz/Ovnak

Post by Mandolina » 12/11/2011 15:52

Pozdrav :)

Interesuje me zna li neko nesto o biljcici koja se naziva anduz, odnosno ovnak? Ja sam taj naziv 'anduz' prvi put cula u Sarajevu, kod tete na pijaci, ali nije mi nista znala reci o tome. To su isjeckani dijelovi nekog korijena, koliko mi se cini, nisam nikad vidjela citav komad kako izgleda. Ja to obicno stavim na vrelu platu nakon sto sam kuhala nesto s jakim mirisom, dim je jako aromatican (bar meni). Cula sam da je jako dobro za sinuse, medjutim ne usudim se to direktno udisati dok ne saznam malo vise. Zna li neko slucajno latinski naziv i ima li to kakve veze s tamjanom?

gibra

Re: Anduz/Ovnak

Post by gibra » 13/11/2011 00:41

ja to zovem anduz takodjer, raste bijela repa, prije se mogao naci u prirodi, medjutim vjerovali ili ne u proteklih deset godina potpuno je iskorjenjen, te se samo moze naci po bascama, i avlijama. list mu je zeljast,velik (duzine i do 60cm sirine ne vise od 20) raste u kvalitetnoj zemlji,bogatoj vodom,ali zahtjeva i sunce.
odlicno je za simptome gripe,umiruje sinuse,otceplja nos,osusen korijen se izreze na kockice, plata i udisati, "kaditi se" iznad plate. nece ti nista negativno se desiti...
latinski naziv biljke je inula helenium...google it!

Mandolina

Re: Anduz/Ovnak

Post by Mandolina » 13/11/2011 12:13

Super, glavno mi je da znam da je siguran za sinuse, posto me ovih dana strasno muce. Hvala puno! :)

Post Reply