ANARHIZAM

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Bosanac in Lederhosen

ANARHIZAM

Post by Bosanac in Lederhosen » 24/06/2007 20:24

Sta mislite o ovom pokretu ?

Image

http://www.myvideo.de/watch/129045

Nazivi anarhizam i anarhija

Anarhizam je ime za politcku filozofiju i nacin organizovanja drustva. Rijec potice od grcke rijeci αναρχία ("bez vladara")

Već kod samih riječi "anarhizam" i "anarhija" postoji puno krivih definicija i objašnjenja, tako u "Općoj enciklopediji" (JLZ, Zagreb, 1977.) stoji sljedeće: "Anarhija - bezvlađe, bezvlašće, raspuštenost, nedostatak zakona i autoriteta u društvu; nered, kaos.", dok u "Velikom riječniku stranih riječi" (Zora, Zagreb, 1974.) stoji: "Anarhija - bezvlađe, nered, bezvlašće, raspuštenost, nered, kaos". Istovremeno se sam anarhizam objašnjava kao politička struja neprihvatljivih ideja, što je razumljivo zbog konteksta (vrijeme totalitarne komunističke vlasti) u kojem nastaju spomenute publikacije. Naravno, ni dolazak parlamentarne demokracije (koja je u zapadnom svijetu prisutna već dugi niz godina) nije donio znatne promjene u samoj interpretaciji i korištenju tih riječi, pa se danas često srećemo sa korištenjem riječi "anarhizam" i "anarhija" kao sinonimima za nasilje, kaos i slično. To je potpuno krivo značenje.

Sama riječ "anarhizam" nastaje kao naziv za političku ideju i filozofiju koja teži anarhiji, dakle, društvu bez svake vlasti, autoriteta i prisile, te se kao takva koristi od početka 19. stoljeća pa sve do danas. Uz različite "dodatke" ona opisuje pojedine struje unutar anarhističkog pokreta, npr. anarho-sindikalizam, anarho-primitivizam, anarho-individualizam, eko-anarhizam i slično. Samo anarhističko objašnjenje tih naziva se najbolje očituje kroz definiranje anarhizma kao političke ideje i filozofije, odnosno metode kojom će se doći do cilja - anarhije. Anarhija predstavlja "društvo blagostanja" (iako ovo zvuči pomalo patetično, no dobro), društvo u kojem vlast i autoritet zamjenjuje samoorganizacija, društvo ravnopravnosti, ravnopravne i pravedne distribucije svih proizvoda, ukratko, društvo u kojem svaka osoba može zadovoljiti svoje osnovne i sve ostale potrebe u maksimalnoj mjeri, a da pri tome ne radi na štetu drugih. Možda se u ovom posljednjem skriva jedna od osnovnih ideja - živjeti svoj život potpuno slobodno, ali uz punu odgovornost prema tuđoj slobodi. Sada kada smo objasnili samo značenje riječi s kojima ćemo baratati na sljedećim stranicama, vrijeme je za nešto konkretnija pitanja i odgovore, koji se nužno nameću pri svakom spominjanju anarhizma i anarhije.

Tko su anarhisti i anarhistkinje?

Grupe i osobe koje se žele identificirati s anarhističkim pokretom i koje djeluju u tom smjeru. Ne postoji neki poseban kriterij koji to određuje, niti postoji jasno zacrtano pravilo što nekoga čini dijelom anarhističkog pokreta. Ljudi su različiti pa su tako i načini razmišljanja i djelovanja različiti.

Anarhizam je politička ideja i samim time je bilo tko može prihvatiti i prakticirati, a da pri tome nastavi živjeti svoj život, radi svoj posao, zabavlja se na isti način, no s jednom velikom razlikom - promjenom gledanja na svakodnevne poslove, odnose s ljudima, odnose prema društvenim pojavama, itd. Električar, vodoinstalaterka, nuklearni fizičar, profesor ekonomije, povjesničarka, kuhar, dimnjačar, vrtlarica, učitelj, smetlar, socijalna radnica, novinar, nezaposlena osoba, zidar, vozač autobusa, bilo tko od tih ljudi može imati ili ima anarhistička uvjerenja. Anarhizam je društvena ideja, kao takva je primjenjiva na cijelo društvo, bez obzira gdje se mi u društvu nalazili. Ipak, i tu postoji nešto sasvim jasno i samo po sebi razumljivo, jer odnos moći u društvu određuje i činjenicu da politička i ekonomska elita neće sama sebi odrediti odricanje od moći koju posjeduje pa tako neće biti niti dio anarhističkog pokreta, koji joj posjedovanje te moći osporava.

Kako bi društvo funkcioniralo bez autoriteta i vlasti?

Već danas društvo nerijetko funkcionira bez autoriteta i vlasti. Država ne može funkcionirati bez tih modela prisile. Društvo može.

Današnju društvenu strukturu i organizaciju uvjetuje postojanje države. Institucija države svoje postojanje bazira na toj strukturi i organizaciji, koja je autoritarna, hijerarhijska, patrijahalna i strogo kontrolirana. Čak i tzv. "liberalna" država prakticira visoku razinu kontrole i to na više načina. S jedne strane, država mora voditi računa o tome da se autoritet ne dovodi u pitanje (npr. nedopustiva je neposlušnost, neplaćanje poreza, ekonomsko i političko organiziranje koje nije povezano s državom i sl.), dok s druge strane, pazi na to da se održi privid individualne moći svake osobe u procesu odlučivanja, pa se tako svake četiri godine održavaju izbori, koji se također događaju u strogo kontroliranim uvjetima. Kako? Riječ je uvijek o istom krugu ljudi, političkoj i ekonomskoj eliti, kojima njihov položaj u društvu dozvoljava sudjelovanje u utrci do pozicija moći. Cijeli sustav zapravo počiva na ideji održavanja moći jednog društvenog sloja, što u stvarnosti nema nikakve veze s mogućnostima funkcioniranja cijelog društva. Društvo bi funkcioniralo i bez političke i ekonomske elite, koja sebe voli predstavljati "nužnom" i "izrazito potrebnom", dok je zapravo riječ o pukom održavanju na poziciji moći.

Anarhistički odnos prema društvu je potpuno suprotan. Moć ne bi nitko posjedovao i svi bi posjedovali moć. Naravno, ne moć nad nekim, već moć ispunjavanja svih svojih potreba, moć zajedničkog djelovanja i nadasve moć odlučivanja o svom životu.

vise na:
http://bos.anarchopedia.org/anarhizam

Mali priručnik za početnike: http://www.stocitas.org/anarhizam%20tekst.htm

Linkovi:
http://dbpd.org/files/bezboznik2.pdf
http://www.kontra-punkt.info
http://anarhopunksavezbih.blogspot.com/
http://solidarnost.mahost.org
http://www.sabotazapokvarenogsistema.tk/
http://www.afans.org

Image
Last edited by Bosanac in Lederhosen on 29/06/2007 02:07, edited 8 times in total.

kekec

Post by kekec » 24/06/2007 20:48

Maho ima pravo. :)

from_dust

Post by from_dust » 24/06/2007 20:51

Mislim da se "anarhijom" bave ublehe koje nemaju pametnijeg posla........... :D

pesak

Post by pesak » 24/06/2007 20:54

pogledajte koji fini link...

http://dbpd.org/files/bezboznik2.pdf :-D

Bosanac in Lederhosen

Post by Bosanac in Lederhosen » 25/06/2007 19:09

from_dust wrote:Mislim da se "anarhijom" bave ublehe koje nemaju pametnijeg posla........... :D

Upravi si ! Zar mi SVI nemamo boljeg posla nego da svaki dan posjecujeo sarajevo-x i tipkamo nasa razmisljanja po forumu....:)

Bosanac in Lederhosen

Post by Bosanac in Lederhosen » 25/06/2007 19:33

stochar wrote:
otprilike... pric'o sam s nekim od njih, i kazhu mi: zamisli, nema policije, nema vojske, nema sistema, novca...

pit'o sam ih:

nema policije? sta ces ako ti deset budala upadne u kucu i siluju tebe, zenu ti, djecu i kucnog ljubimca?

nema vojske? to i nekako moze, ali bar svesti na minimum, ali nikako bez icega, uvijek ima debila koji ce se naoruzavati...

nema sistema? kako ces se zdravstveno osigurati? kako ces se lijeciti?

nema novca? vracam se na zdravstveno... hoces li doktoru donijeti dvije kokoske za pregled? hocemo li se vratiti trampi?

ja znam da bi bilo fino imati mega idealno drustvo gdje niko nikome nece misliti zlo, ali znam da je 60 posto svijeta zlo, i da se ja sam nemam namjeru sa njima boriti...

kada bi se sprovele ideje anarhizma, svijet bi bio nesto k'o Narnija, ali bi opet odnekud vrebalo neko zlo...

Prvo moram rec da nemam puno pojmo o ovom pokretu. Zato sam ga postiro da cujem i vasa misljenja. Zelio sam da pokrenem jednu diskusiju.

Al mislim da pokret ima dosta interesantnog razmisljanja, mislim jedan pogled iz nekog drugog ugla na nase drustvo i politiku. Kao neka alternativa pored svih ovih nasih "demokrata" i "vjernika". Dosta forumusa, ukljucujuci i sebe, nisu mozda nikad culi sta je anarhizam. I nasim krajevima sa oduvjek ratovalo zbog te neke "politcke moci". I dan danas, se gospoda politicari nemogu dogovorit. Ko ce dobit veci dio torte ?

Zasto ides toliko u ekstrem sa idejama anarhizma ?
http://www.kontra-punkt.info/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=67

>>"Anarhizam" ne znači potpuno odsustvo reda i organizacije. Anarhistički mislioci, od Proudhona nadalje, razlikovali su imanentni, unutarnji red, nastao iz same egzistencije društva, iz ljudske aktivnosti i rada, od trascedentalnog, vanjskog reda, nametnutog izvana sa fizičkom, ekonomskom ili intelektualnom snagom. Prvi, ne samo da je jedini autentični, već je jedini temeljit i trajan, pretpostavlja ukidanje drugoga, koji je iluzoran i nadasve nestabilan. Na ovoj suprotnosti osnovan je prividan Proudhonov paradoks – sloboda nije kćer reda već njena majka.<<
Last edited by Bosanac in Lederhosen on 29/06/2007 00:11, edited 2 times in total.

Bosanac in Lederhosen

Post by Bosanac in Lederhosen » 28/06/2007 21:27

Da li je anarhizam ljevičarski?

Svi anarhisti žele ukidanje vlasti - to je definicija anarhizma. Počevši od Bakunjina, anarhizam je bio eksplicitno protiv države, antikapitalistički i antiautoritaran. Niti jedan anarhist ne pokušava to promjeniti. Ljevičari su, pak, dosljedno podržavali i promovirali ulogu države, imali nejasan odnos prema razvoju kapitalizma, te su zastupali održavanje hijerarhijskih odnosa. Osim toga, historijski gledajući, oni su ili tiho ignorirali ili aktivno suzbijali pojedince ili grupe koji su tražili autonomiju i samoorganiziranje, još više slabeći svaku iskrenu solidarnost između sebe i anarhista. Zato bi na nivoudefinicije trebalo postojati automatsko razdvajanje ljevičara i anarhista, bez obzira na to kako su stvari izgledale u toku historije.

Unatoč ovim razlikama, mnogi anarhisti sebe smatraju radikalnim ljevičarima - i nastavljaju to ponavljati - zato što dijele puno istih analiza i interesa (primjerice, nenaklonost kapitalizmu, nužnost revolucije) s ljevičarima. Mnogi revolucionarni ljevičari smatrali su anarhiste svojim (naivnim) drugovima - osim u trenutku kada ljevičari osvoje moć. Tada anarhiste ili asimiliraju, uhapse ili ubiju. Šansa da radikalni ljevičar bude protiv države može biti velika, ali to nije sigurno, kao što pokazuje bilo koja historijska analiza.

Anarhisti - ljevičari imaju neku vrstu podaničke vjernosti prema liberalizmu, humanizmu i republikanizmu devetnaestog stoljeća i socijalnim filozofima, preferirajući široku, opću (i zbog toga krajnje nedefiniranu) kategoriju socijalizam/antikapitalizam i strategiju masovnih političkih borbi zasnovanih na savezima s drugim ljevičarima, pokazujući malo (ako uopće pokazuju) interesa za promoviranje osobne ili grupne autonomije.

vise na:
Image
http://sumrak.blogger.ba/
Last edited by Bosanac in Lederhosen on 28/06/2007 22:43, edited 4 times in total.

bilyu

Post by bilyu » 28/06/2007 21:47

pesak wrote:pogledajte koji fini link...

http://dbpd.org/files/bezboznik2.pdf :-D

Dobre ti oneNekrstene Reci :lol:

spongebob

Post by spongebob » 28/06/2007 21:49

Anarhija predstavlja "društvo blagostanja" (iako ovo zvuči pomalo patetično, no dobro), društvo u kojem vlast i autoritet zamjenjuje samoorganizacija, društvo ravnopravnosti, ravnopravne i pravedne distribucije svih proizvoda, ukratko, društvo u kojem svaka osoba može zadovoljiti svoje osnovne i sve ostale potrebe u maksimalnoj mjeri, a da pri tome ne radi na štetu drugih. Možda se u ovom posljednjem skriva jedna od osnovnih ideja - živjeti svoj život potpuno slobodno, ali uz punu odgovornost prema tuđoj slobodi

evo sam samo ovo citirao, ali meni se kroz citanje uvodnog teksta jos ne kazuje sta je razlika izmedju ideje komunizma i ideje (ovakvog tumacenja) anarhizma- ja sam anarhiju vazda shvatao kao potpuno odsustvo (samo)odgovornosti, a moze bit da sam pogresno informisan.
U biti, blizi sam ideji anarhije negoli danasnjem shvatanju i praktikovanju drustvenog sistema, jer je ovo otislo u 3pm a demokratija je kao pozeljan oblik drustvenog organizovanja kompromitovana do te mjere, da je se u nekim slucajevima komotno moze porediti sa najcrnjim ideologijama proizaslih iz ljudske glave. Nema opet svrhe raspravljat o ovakvim stvarima jer je globalna drustvena svijest hiljadama godina daleko od ovakvih ideja, za koje ni sam nisam siguran da su pomirljivi sa ljudskom prirodom.

lady midnight

Post by lady midnight » 28/06/2007 22:14

Chumbawamba, The ABCs of Anarchism 8)8)8)

Conclusion
There is a certain social process which is known and very visible but perhaps not acknowledged as much as it should be. It is that one where a new idea or an old one in new form, is accepted by a minority, while the majority is shouting treason, rubbish, cook, communist, anarchist, capitalist, or whatever is a term of abuse valued by that society--infringer--and they develop this idea, at first probably in secrecy or semi-secrecy, and then more and more visible, with more and more support until, guess what? What? This seditious and impossible wrong-headed idea, becomes what is known as... what? ...received opinion and is loved and valued... what? ...by the majority. What? What?
Conclusion
Look people, you heard it on the radio
I get...
You seen it on the TV show
Uh oh
OK, A B I O C O C C C...
OK, OK, you better listen to me good, 'cause this is the ABCs of Anarchism
A B C OK
We'll be singin' when we're singing
We'll be singin'
Where have the tele-tubbies gone?
I get knocked down but I get up again, you're never gonna keep me
I get knocked but I down but I get you're never gonna keep me
Get, never gonna keep me, but I get up again
I get knocked up
Piss, piss, piss, piss
I wanna be be be be be
OK OK OK
anarchy
You better listen to be good, 'cause this is the ABCs of anarchism
ABC
If ever the free institutions of America are destroyed, that event may be attributed to the unlimited authority of the majority, and oblige them to have recourse to physical force. Anarchy will then be the result
I want to tell you about anarchism
Conclusion
Guess what?
I want to tell you about anarchism because I think that it is well that you should know all about it
Everything I want, is true
It's your responsiblity now to see that I get what I want
Conclusion
Guess what?
I want to tell you about anarchism because everything that you have heard about it is wrong
Got it? Wrong!
Because they can come back to you and say
Who can say what it is?
I want to tell you about anarchism because I believe anarchism is the finest and neatest thing that has ever been invented
There's no right and wrong, there's only people's arbitrary desires
I want to tell you about anarchism because anarchism is the only thing that can give you liberty and well-being and bring peace and joy to the world
You just have to remember whatever people think is right, is right, even if it isn't
So tell me what you want, what you really really want
I'll tell you what I really really want
So tell me what you want, what you really really want
I want an... an... an...
I wanna tell you in such plain and simple language that there will be no misunderstanding me
Facts?
But hold on a minute, just wait wait wait wait wait
Conclusion
Before I can tell you what anarchism is
I don't remember
Whiskey drink the country bunny tele-tubbies boutique located in Laurelwood across from Oak Court mall
Vodka drink the tele-tubbies childrens boutique located in Laurelwood across from tele-tubbies mall
Lager drink certain men getting their way
Cider drink the anarchy childrens boutique located in bunny country country bunny
Big country bunny
Drink drink drink drink
We've never promoted some kind of cliched stand obviously not too... whatever
But hold on a minute, just hold on a minute, just wait, wait wait wait wait
Before I can tell you what anarchism is
Anarchism is not not not not
Conclusion
Just never ending you know it's just going to continue to continue until they win and beat us down into a pulp
I get we won't let that happen well one function here
I get knocked down well we won't let that happen
I get, I get
At its best times, this nation has always had as its true source of political energy well among those citizens among selected places who took it upon themselves to act
Conclusion
Anarchism is not robbery, murder --were they framed--
Anarchsim is not a war of each against all --were they friends
I get
Anarchism is not mobs or disorders or chaos
It is not, not not not, who can say what is?
Being involved in something like this, I tell you, it can strip the hope right out of you
You stop really looking the beast in the face day after day and you see what the problems are and you do all those good things you're taugh to do
You write your member of congress you you write letters to the editor you you go out and vote you it makes no difference
Anarchism actually is the opposite of all of that
Through early morning fog I see
Visions of the things to be
Pinky winky
He sings the songs that remind him of the good times
Good times
All the tele-tubbies were feeling very very happy
He sings the songs that remind him of the better times
Where's my head?
Let me think
No, I dont' keep it under the sink
Drip drip drip
I know no country in which there is so little true independence of mind and freedom of discussion as in America
Get rid of... and start over... either Republican or Democrat
We gotta get something to change the system somehow
I don't know how
I don't know how
I don't know how
Alright people
Alright people
You must avoid government and democracy
Would they prefer anarchy?
The founding fathers hated two things--they hated democracy and they hated monarchy--and they saw to it that we would have neither
Anarchism means that you should be free and no one should enslave you or rob you or...their way among you
You just have to remember whatever people think is right, is right, even if it isn't
Then tell me what's right
What's right...
If you don't know what right is, then you don't belong in this country
That's what's destroying this country, a lot of damn...
Anarchism means that there should be no war, no violence
This doesn't matter
No monopoly
This doesn't matter
No poverty
How can they not expect the government to regulate us?
Because we can't regulate ourselves
And no taking advantage of your fellow man
Somebody has to
The ideal were included, the ideal is a completely fragmented, atomized society, where everyone is totally alone, doing nothing but trying to pursue created wants
And our wants are created, it's known that they're created
Don't you know the difference between up and down?
Oh sure!
I get knocked
I don't think you do
No?
But I know something that'd help you?
Yeah?
I know a song all about up and
Down
Anarchism means living in a society where all men and all women are free
Where we all equally enjoy the benefits of an order and sensible life
Have you got that
Have you got that people
Conclusion
He drinks a whiskey drink
Uh oh
He drinks a vodka drink
Uh oh
He drinks a lager drink
If you succeed and achieve your goal with people, then great, the strategy worked
If not, switch your viewpoint, there are no absolutes, turn to some different people
You just have to remember whatever people think is right, is right, even if it isn't, and try again
Have you got that people?
Have you got that?
Conclusion
Have you got that?
Free, free, free
Conclusion
It is evident to all alike that a great revolution is going on among us
That there are two opinions to its nature and consequences
Conclusion
It says a great deal positively
I don't think you'll find citizens in the street who agree with the positive aspects of
Conclusion
This is your friendly stupid weatherman reminding you that when they can't have their anarchism I have to make it right for them, every time, how 'bout that?
Ha ha ha, I don't know

marijindvorac

Re: ANARHIZAM

Post by marijindvorac » 28/06/2007 22:23

Bosanac in Lederhosen wrote:Već kod samih riječi "anarhizam" i "anarhija" postoji puno krivih definicija i objašnjenja, tako u "Općoj enciklopediji" (JLZ, Zagreb, 1977.) stoji sljedeće: "Anarhija - bezvlađe, bezvlašće, raspuštenost, nedostatak zakona i autoriteta u društvu; nered, kaos.", dok u "Velikom riječniku stranih riječi" (Zora, Zagreb, 1974.) stoji: "Anarhija - bezvlađe, nered, bezvlašće, raspuštenost, nered, kaos".
Bome se ne slazem s tobom. Gornje je tacan prevod bar gledajuci stanje kod nas.
Meni je prakticno vaznije nego teVorija.

ja71
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Post by ja71 » 28/06/2007 22:26

ko je ono rekao da je:
"100 godina diktature ipak bolje nego jedan dan anarhije"

znam da ce sada poceti rasprava oko pojmova: sta je diktatura, sta je anarhija, i zasto se kao takva pogresno shvata.

svako drustvo ima odredjeni stepen anarhicnosti-nemogucnosti potpunog sprovodjenja zakona.

sa druge strane cak i neke sitacije koje naizgled izgledaju potpuno anarhicne imaju sopstvene zakonitosti anarhicnog razvija koje po pravilu uvijek zavrsavaju nekim redom. anarhija nije odrziva.

mislim da "idealno drustvo" (jos jedan pojam za raspravljanje) treba imati dobar kompromis izmedju zakona i slobode odstupanaja od tog zakona (zvuci paradokslano).
Neki minimum opstih zakona postojati.

ja71

Post by ja71 » 28/06/2007 22:29

jos da dodam:

jedini oblik anarhije koji mi se svidja je:

anarhija all over bascarsija
:D

erised traeh

Post by erised traeh » 28/06/2007 23:37

meni je anarhija misaona imenica - svijet iz dječije mašte, sa dobrim vilama, i prinčevima na bijelom konju..........
Anarhija je sistem koji je nemoguć, bar nije namjenjen ljudskom rodu. Ko vjeruje da postoje vanzemaljci, garant je njima nanijjećen :-)

Meni je ipak u neku ruku povoljnija diktatura, jer imaš ti lsučajeva, diktator sve hapsi na svoju ruku, donosi sam sve zakonu i sl., al jebi mu mater, radi u korist države i naroda, a ne u svoju ličnu korist. Takvi diktatori su zlato, ali su i rijetki bili u historiji, zato ja smatram da je najbolji sistem koji je do danas smišljen demokratija. Al ne ova naša jebena tronacionalna demokratija, nego demokratija u pravom smislu te riječi.
Narod bira svoje predstavnike, one koji će biti na vlasti, koji će donositi zakone i sprovoditi red. ako neko ne valja, onda postoji određeno vijeće koje ga možes mijenit itd. itd.
Uglavnom mora postojati red i mora postojati neko ko će sporvoditi red. Unutrašnji red je po meni moguće postići najlakše (a možda je ovo i jedini način kod nekih ljudi) putem religija, i pritom mislim na 4 najveće religije - Abrahamske religije. Naravno, ovo podrazumijeva ispovjedanje ovih vjera na pravi način, a ne manipulaciju neukim masama.

spongebob

Post by spongebob » 28/06/2007 23:59

ja71 wrote:ko je ono rekao da je:

znam da ce sada poceti rasprava oko pojmova: sta je diktatura, sta je anarhija, i zasto se kao takva pogresno shvata.

svako drustvo ima odredjeni stepen anarhicnosti-nemogucnosti potpunog sprovodjenja zakona.

sa druge strane cak i neke sitacije koje naizgled izgledaju potpuno anarhicne imaju sopstvene zakonitosti anarhicnog razvija koje po pravilu uvijek zavrsavaju nekim redom. anarhija nije odrziva.

mislim da "idealno drustvo" (jos jedan pojam za raspravljanje) treba imati dobar kompromis izmedju zakona i slobode odstupanaja od tog zakona (zvuci paradokslano).

i citav post je za raspravljanje jer je razvodnjen do bezbojnosti. ko da ga je piso kakav zapadnjak koji je sljego u bosnu i ima titulu HR of OHR :)

rashid

Post by rashid » 29/06/2007 00:24

Da vam ja kazem sta meni znaci anarhija? :)
-
<------

ja71

Post by ja71 » 29/06/2007 09:45

spongebob wrote:
ja71 wrote:ko je ono rekao da je:

i citav post je za raspravljanje jer je razvodnjen do bezbojnosti. ko da ga je piso kakav zapadnjak koji je sljego u bosnu i ima titulu HR of OHR :)

ciji post je razvodnjen ?
Moj ili onaj prvi od pokretaca teme ?

Post Reply