Americka nova poltika:Veci broj muslimana u Irak

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

jeli moralno ispravno da muslimani svijeta odlaze u Irak kao vojnici?

jeste,to ce poboljsati stanje
9
47%
nije
10
53%

Total votes: 19

biscanka84

Americka nova poltika:Veci broj muslimana u Irak

Post by biscanka84 » 26/01/2007 22:07

Ovo je za mene cista glupost,ne bi riskirala zivot ni za sto...nije valjda plata toliko visoka da je vrijedno???

U prvim danima 2007. godine prava groznica zahvatila je tuzlansku regiju: iz izvora bliskog Veleposlanstvu SAD-a u BiH procurila je informacija da je Američkoj vojsci za potrebe servisiranja vojnih operacija u Iraku neophodno novih 4.000 radnika iz BiH.

TUZLA - U prvim danima 2007. godine prava groznica zahvatila je tuzlansku regiju: iz povjerljivoga izvora bliskog Veleposlanstvu SAD-a u BiH procurila je informacija da je Američkoj vojsci za potrebe servisiranja vojnih operacija u Iraku neophodno novih 4.000 radnika iz Bosne i Hercegovine.

Nakon što se ispostavilo da je informacija zaista utemeljena na ozbiljnom planu proširenja vojne efektive koju je administracija Georgea W. Busha već zatražila od Kongresa SAD kako bi u Iraku bilo angažirano novih 20.000 vojnika, kako piše Slobodna Bosna, tisuće ljudi u tuzlanskoj regiji krenulo je u prikupljanje dokumentacije neophodne za “aplikaciju”.

Puni autobusi aplikanata za rad u rizičnim područjima Iraka prošlog tjedna iz Tuzle, Lukavca, Živinica i Kalesije, krenuli su prema Sarajevu, gdje se u u hotelu Holiday Inn obavljaju razgovori sa predstavnicima američke kompanije KBR.

Iako je svakodnevno pred hotelom u redovima više stotina ljudi, razgovore obavi jedva desetak osoba, koje ulazak u ured KBR smatraju svojevrsnom lutrijom.

Slobodna Bosna piše kako se procjenjuje da je u ovom trenutku na raznim poslovima u Iraku i Afganistanu već angažirano, upravo iz ove regije, te u manjem broju iz Sarajeva i Zenice, oko 4.000 ljudi. U proteklih četiri godine Bosanci su se pokazali kao dobri i odgovorni radnici. Ni jedan Bosanac nije napravio ozbiljniji izgred koji bi ga koštao otpuštanja ili protjerivanja.

Upravo zbog ove činjenice Amerikanci se i odlučuju ponovno angažirat bosanskohercegovačku radnu snagu. Osim toga Amerikancima je iznimno važno da u svom sastavu imaju što veći broj muslimana kako bi i na taj način neutralizirali tezu o američkoj antimuslimanskoj intervenciji u Iraku.

Sigurnost onih koji odlaze iz BiH niko ne preuzima na sebe. Naprotiv, svi potpisuju ugovor da ukoliko se bilo što desi tijekom njihovoga angažmana, Američka vojska nema nikakvu obavezu niti plaća odštetu.

Ipak, kada je prošle godine u Bagdadu preminuo Juso Sinanović iz Đurđevika kod Živinica, KBR je navodno isplatio 50.000 dolara njegovoj obitelji.

Slobodna Bosna navodi kako u ugovoru također stoji da tijelo koje bude dovezeno u BiH obitelj nema pravo vidjeti. Ono se nalazi u čeličnom blindiranom kovčegu. I pored ove klauzule, veliki broj Bosanaca bespogovorno pristaje da potpiše ugovor na jednu, odnosno dvije godine.

Pincom.info

Prpa.ba
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Americka nova poltika:Veci broj muslimana u Irak

Post by Prpa.ba » 26/01/2007 23:33

biscanka84 wrote:Ovo je za mene cista glupost,ne bi riskirala zivot ni za sto...nije valjda plata toliko visoka da je vrijedno???

Zahvaljujuci ublehama na vlasti koji unistavaju umjesto da otvaraju nova radna mjesta, obicnom bosanskom covjeku je i 2000KM extra puno. I meni je. Nazalost, nemam "muda" da odem u Irak. A do korice hljeba treba nekako doci. :x

Gnjuscic

Post by Gnjuscic » 27/01/2007 02:18

Anketno pitanje je vrlo neprecizno. Citav topic se zasniva na tekstu u kojem se navodi jagma za CIVILNIM radnim mjestima za americku wojsku. Dakle, u Irak idu civilji. Demineri koji idu u okviru jedinice OS BiH, se ne pominju i nisu predmet topic-a.

Anketno pitanje zamagljuje cinjenica da u Iraku ima mnogo wojske iz muslimanskih zemalja, koje se bore na strani koalicije. Da li se anketno pitanje odnosi na njih ?

Ne manjka u Iraku ni mudza iz islamskih zemalja, ali i Zapada. I na njih moze da se odnosi pitanje. Neko ne podrzava angazman muslimana na strani koalicije, ali podrzava ih ako se bore kao muzde.

Sto se mene tice, kat je vec tako, kat se Amerika zaj....., nek' nastavi dalje.

LETE MUDZE IZ FALUDZE !!! 8)

E, da !! I jos nesto. Jeste li primijetili da se angazuju ljudi mahom iz tuzlanskog kantona. Ne sarajevskog, ne gorazdanskog, a ponajmanje zenickog ili ne daj boze srednjebosanskog. Ima tu nesta, jel' de ?

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 27/01/2007 10:51

Gnjuscic wrote:
E, da !! I jos nesto. Jeste li primijetili da se angazuju ljudi mahom iz tuzlanskog kantona. Ne sarajevskog, ne gorazdanskog, a ponajmanje zenickog ili ne daj boze srednjebosanskog. Ima tu nesta, jel' de ?

sokiran sam samom vijescu!
a to je valjda zato sto je tamos vijet manje pobozan, plus tamo je najveca koncentracija musliamna u BiH, plus ogromna nezaposlenost!

dripac

Post by dripac » 27/01/2007 11:04

Mislim da anketnom pitanju nedostaje ponuđeni odgovor "boli me qurac za Irak, imam dovoljno svojih briga da nemam vremena za tuđe, pogotovone za te toliko glupe". Molim te biscanko da uvažiš moju primjedbu.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 27/01/2007 11:10

moram reci da je moralno da muslimani odlaze u Irak kao vojnici ali naravno protiv americkog okupatora!

addem

Post by addem » 27/01/2007 11:31

dripac wrote:Mislim da anketnom pitanju nedostaje ponuđeni odgovor "boli me qurac za Irak, imam dovoljno svojih briga da nemam vremena za tuđe, pogotovone za te toliko glupe". Molim te biscanko da uvažiš moju primjedbu.

Dno.

biscanka84

Post by biscanka84 » 27/01/2007 11:34

Bosanac sa dna kace wrote:
Gnjuscic wrote:

a to je valjda zato sto je tamos vijet manje pobozan, plus tamo je najveca koncentracija musliamna u BiH, plus ogromna nezaposlenost!

A odakle ti to da su tuzlaci manje pobozni nego ostali dio Bosnjaka?

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 27/01/2007 11:35

biscanka84 wrote:
Gnjuscic wrote:

,
pa ja sam iz tog kraja i znam kakva je situcija, pogotovo u Banovicima!

dripac

Post by dripac » 27/01/2007 11:40

addem wrote:
dripac wrote:Mislim da anketnom pitanju nedostaje ponuđeni odgovor "boli me qurac za Irak, imam dovoljno svojih briga da nemam vremena za tuđe, pogotovone za te toliko glupe". Molim te biscanko da uvažiš moju primjedbu.

Dno.

Da i šta sad.

addem

Post by addem » 27/01/2007 11:46

dripac wrote:
addem wrote:

Dno.

Da i šta sad.

Sad ti ko opasan.

dripac

Post by dripac » 27/01/2007 11:52

addem wrote:
dripac wrote:
addem wrote:

Dno.

Da i šta sad.

Sad ti ko opasan.

Da i šta sad.

biscanka84

Post by biscanka84 » 27/01/2007 11:59

biscanka84 wrote:
Gnjuscic wrote:

,

ne razumijem sta je bilo tamo?

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 27/01/2007 12:48

biscanka84 wrote:
biscanka84 wrote:
Gnjuscic wrote:

,

pa ljudi nisu pobozni ili ti religiozni! i sta je problem? jel treba crtat? :?

onakoBezveze

Post by onakoBezveze » 27/01/2007 13:26

Gnjuscic (citat):

Nije istina da uposljavaju vecinom ljude iz TZ kantona - sam intervju je bio u Sarajevu, ne u Tuzli. Moguce je da se vise ljudi iz tog kraja kvalifukuje, posto su Ameri bili stacionirani gore, i sam time vise ih je imalo vec radnog iskustva sa KBR-om. A normalno tu su i shtele :D
A sto se tice uposljavalja muslimana samo zbog toga sto su muslimani - cisto sumnjam ...

biscanka84

Post by biscanka84 » 27/01/2007 15:23

onakoBezveze wrote:
Gnjuscic (citat):

Nije istina da uposljavaju vecinom ljude iz TZ kantona - sam intervju je bio u Sarajevu, ne u Tuzli. Moguce je da se vise ljudi iz tog kraja kvalifukuje, posto su Ameri bili stacionirani gore, i sam time vise ih je imalo vec radnog iskustva sa KBR-om. A normalno tu su i shtele :D
A sto se tice uposljavalja muslimana samo zbog toga sto su muslimani - cisto sumnjam ...

Jest bilo je i na vjestima CNN i BBC-nova politika je zaposljavati veci broj muslimana(na taj nacin ce iracani promjeniti misljenje o vojsci)

pike

Post by pike » 27/01/2007 19:43

addem wrote:

Dno.

Ademe leti u Irak kad ti je vec toliko stalo. Moram reci da se slazem sa dripcem to jest boli me neka stvar za irak.

mostarac

Post by mostarac » 27/01/2007 20:26

Ako bi dobro platili sutra bi se prijavio. Bez cenera ne bi otisao, ali za platu od cenera ili vise bi odmah.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 27/01/2007 20:31

budalastina kao i slicne iz iste kuhinje neinformisanosti.

Jedan od osnovnih razloga zasto se zaposljavaju ljudi i TZ kraja je sto su ranije radili za iste firme u bazama oko Tuzle.

muka mi je.

rashomon

Post by rashomon » 27/01/2007 20:32

Kao Američki vojnici NE!

Suni i shia moraju zaustaviti sranje između sebe i odjebati Amerikance...

mostarac

Post by mostarac » 27/01/2007 20:40

i za one koji ne vide dobro, ovdje je rijec o radnicima a ne o vojnicima.

rashomon

Post by rashomon » 27/01/2007 20:41

Svejedno, radiš za njih!

Vozio kamion sa minama ili postavljao mine, ili samo plaćao porez!

Isti Qrac!

onakoBezveze

Post by onakoBezveze » 27/01/2007 20:46

Jest bilo je i na vjestima CNN i BBC-nova politika je zaposljavati veci broj muslimana(na taj nacin ce iracani promjeniti misljenje o vojsci)

Ja ba, sto se Iracani sikiraju za muslimane, vidi sto se braca medjusobno vole, svaki dan prosjek 100 mrtvih u Bagdadu...
Sto se tice uposljavanja nasih ljudi, kakav PR covjece, to je cista racunica. Ameri jednostavno cijene Bosanske radnike, a i relativno su jeftini. Do duse nisu jeftini ko recimo filpinci ili indijci.
Jos nesto, ovde se radi samo o uposljavanju ljudi na logistickim poslovima - cisto civilnim. A postoje i mnogi drugi (pogotovo iz SR i HR) koji su tamo na poslovima obezbijedjenja i slicno. Do duse ne znam za nasu raju, ali znam sigurno da "komsija" ima koliko hoces.

biscanka84

Post by biscanka84 » 27/01/2007 20:51

onakoBezveze wrote:

Ja ba, sto se Iracani sikiraju za muslimane, vidi sto se braca medjusobno vole, svaki dan prosjek 100 mrtvih u Bagdadu...
Sto se tice uposljavanja nasih ljudi, kakav PR covjece, to je cista racunica. Ameri jednostavno cijene Bosanske radnike, a i relativno su jeftini. Do duse nisu jeftini ko recimo filpinci ili indijci.
Jos nesto, ovde se radi samo o uposljavanju ljudi na logistickim poslovima - cisto civilnim. A postoje i mnogi drugi (pogotovo iz SR i HR) koji su tamo na poslovima obezbijedjenja i slicno. Do duse ne znam za nasu raju, ali znam sigurno da "komsija" ima koliko hoces.

Igra tu uloga i cinjenica da su svi velikom vecinom muslimani,zato i traze toliko po Bosni,Turskoj,Albaniji
Last edited by biscanka84 on 27/01/2007 20:57, edited 1 time in total.

biscanka84

Post by biscanka84 » 27/01/2007 20:55

biscanka84 wrote:
biscanka84 wrote:
Gnjuscic wrote:

,

pa ljudi nisu pobozni ili ti religiozni! i sta je problem? jel treba crtat? :?

znam sta kazes ali jos uvijek nisi naveo razlog,primjer :-)

Post Reply