Alkoholizam

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#26

Post by amrino »

_BosanaC wrote:
amrino wrote:
_BosanaC wrote: Hajd ba, ne znaci da necemo opet :D
:D hoces da me "kvaris" ha?

Neku noc smo na jednoj "sjedeljci" pravili eksperiment...i vjerovali ili ne covjek se moze napiti i od vode (H2O)...a ni mahmurluk ne izostaje :-)
Za one koji zele da probaju- karte ili nesto slicno- ko izgubi - casu vode na ex...poslije jedno osam casa...javite kako je bilo :D
Necu ti nista ba :D

Jaran je jednom obecao piti cijelu noc Cappy i popiti onoliko limenki koliko ja pive popijem. Znam da ga je na kraju drmno secer da je kod doktora zavrsio, mjehur mu strajkovao naredna tri dana itd... Dok meni recimo nikad tako nije od pive bilo :D
Hos da ti zbavim broj udruzenja A.A ? :D
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#27

Post by patrius »

Ma kakva sreca u kartama,vidi se da si pravi pacer,amry...Ko se jos ozbiljan oslanja na srecu,pogotovu u kartama.Moras imati "poglede cvrste i lepljive prste..."
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#28

Post by amrino »

patrius wrote:Ma kakva sreca u kartama,vidi se da si pravi pacer,amry...Ko se jos ozbiljan oslanja na srecu,pogotovu u kartama.Moras imati "poglede cvrste i lepljive prste..."
opa jel' me to izazivas na dvoboj?! :-) :D
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#29

Post by patrius »

amrino wrote:
patrius wrote:Ma kakva sreca u kartama,vidi se da si pravi pacer,amry...Ko se jos ozbiljan oslanja na srecu,pogotovu u kartama.Moras imati "poglede cvrste i lepljive prste..."
opa jel' me to izazivas na dvoboj?! :-) :D
Biraj mjesto,vrijeme i oruzje,ali bez sekundanata,molim lijepo...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#30

Post by _BosanaC »

amrino wrote:
_BosanaC wrote:
amrino wrote: :D hoces da me "kvaris" ha?

Neku noc smo na jednoj "sjedeljci" pravili eksperiment...i vjerovali ili ne covjek se moze napiti i od vode (H2O)...a ni mahmurluk ne izostaje :-)
Za one koji zele da probaju- karte ili nesto slicno- ko izgubi - casu vode na ex...poslije jedno osam casa...javite kako je bilo :D
Necu ti nista ba :D

Jaran je jednom obecao piti cijelu noc Cappy i popiti onoliko limenki koliko ja pive popijem. Znam da ga je na kraju drmno secer da je kod doktora zavrsio, mjehur mu strajkovao naredna tri dana itd... Dok meni recimo nikad tako nije od pive bilo :D
Hos da ti zbavim broj udruzenja A.A ? :D
Ja ne zelim da budem amoniman :D

Ja zelim da budem piiiiiiiilooooooooooooooooooooooooooot :D :D
cpt.picard
Posts: 270
Joined: 19/03/2005 20:33
Location: U.S.S. Sarajevo

#31

Post by cpt.picard »

Problem i jeste sto ljudi alkoholizam ne shvataju ozbiljno. Danas ti je plus ako pijes a minus ako ne pijes (u drustvu).

Neko kaze ako imas mjeru ok je. Ali fazon je sto dobar dio nema mjeru i najcesce pretjeruje. I oni sto imaju mjeru s vremena na vrijeme pretjeraju. A dovoljno je jednom da pretjeras i sjednes za volan, opsujes mater najboljem jaranu, odvalis samarcinu djevojci...

Zato kazem ne i nikad. Citav zivot nisam okusio ni kapi (25god) i ne osjecam da mi nesto fali. Uvjek se dobro provedem i extra mi i bez alkohola. Uz ljude koji su mi dragi nije mi se problem opustiti. Po meni,m alkohol je veci problem od droge.

Ako neko pita jel zbog vjerskih ubjedjenja reci cu ne bas. Kad sam bio jos maldji nego sad :D nije bilo zbog vjere. Vise je bilo zbog losih primjera.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#32

Post by _BosanaC »

cpt.picard wrote:Problem i jeste sto ljudi alkoholizam ne shvataju ozbiljno. Danas ti je plus ako pijes a minus ako ne pijes (u drustvu).

Neko kaze ako imas mjeru ok je. Ali fazon je sto dobar dio nema mjeru i najcesce pretjeruje. I oni sto imaju mjeru s vremena na vrijeme pretjeraju. A dovoljno je jednom da pretjeras i sjednes za volan, opsujes mater najboljem jaranu, odvalis samarcinu djevojci...

Zato kazem ne i nikad. Citav zivot nisam okusio ni kapi (25god) i ne osjecam da mi nesto fali. Uvjek se dobro provedem i extra mi i bez alkohola. Uz ljude koji su mi dragi nije mi se problem opustiti. Po meni,m alkohol je veci problem od droge.

Ako neko pita jel zbog vjerskih ubjedjenja reci cu ne bas. Kad sam bio jos maldji nego sad :D nije bilo zbog vjere. Vise je bilo zbog losih primjera.
Dijelom se slazem s tobom, a dijelom ne. Zasto? Zato sto nismo svi isti. Kad god bih kap popio nikada mi nista nasilno nije palo na pamet, pogotovo zato sto su mi ruke obicno bile zauzete gitarom, koja je previse kostala da bi se tako lako halalila. Zatim, birao sam drustvo, i biram i dan danas, s kojim cu uopste i kafe popiti a kamo li pivo ili nesto zesce, i nikada nisam dolazio u situacije da mi neko opsuje mater ili da ja to opsujem njemu/njoj, da neko osamari curu itd. A pio sam.

Iako, mogu slobodno reci da vise ne pijem... Odnosno, u tri mjeseca popijem jedno pivo, i to cisto da me zelja mine... iako i nemam neke zelje za tim inace.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#33

Post by patrius »

Vidi se da nikad nisi okusio i moj ti je savjet da i ne podlegnes izazovu.Medjutim,ko to kaze da ce pijan covjek opsovati mater prijatelju ili osamariti djevojku?Onaj ko ce to uraditi ne treba mu alkohol.Istina da covjek malo "poleti" kad cugne,ali ne gubi razum pritom da bi potpuno izgubio pojam o tome ko je i sta je.Ja se ponekad "olesim" k'o truba,ali da bih pritom uvrijedio prijatelja,ili bilo koga,a kamoli udario zensko,nema sanse.To bio bilo dno zivota,i ja nikad vise ne bih ni pomiris'o.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#34

Post by amrino »

Ja sam prestala piti kad sam shvatila da se vise fakat ne mogu opustiti bez alkohola...kad sam skontala da od toga imam vise losih nego dobrih stvari...i da mi jednostavno nije potreban jer ne zelim na taj nacin da razvijam samopouzdanje i sliku o svijetu...Na pocetku mi je, moram priznati, bilo jako tesko. Ko druga dimenzija...ali zato se sada osjecam nevjerovatno slobodno!
Tek sada kada trijezna izadjem vanka vidim koliko je alkohol u stvari zlo/ kada onako trijezna pogledam iskrivljene face oko sebe koje petljaju jezikom, ponavljaju jedne te iste stvari po sto puta, smrde fuj a da svega toga nisu ni svjesne zgadi mi se zivot, pa me bude stid jer postanem svjesna da sam i ja nekada isto tako izgledala a uz to se jos furala da sam neka "maca".
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#35

Post by luciferino »

Mogu se složiti da mnogi ne shvataju alkoholizam ozbiljno, a čini mi se da ovdje rasprava ide u pravcu generalnog "piti ili ne piti". Da, idealno rješenje je nikada ne probati. Ipak, daleko smo od idealnog. S druge strane, ne mora značiti da će svako ko proba alkohol automatski postati alkoholičar. Ponekad popijem, a da mi neko sutra kažem da više nikada neću dobiti ni kapljice, bilo bi mi potpuno svejedno. Isto tako, prilično sam sigurna da se većina vas dobro kontroliše i da zna granicu.
Ipak, da li ste možda bili u blizini osobe koja se ne može više kontrolisati, koja pije ogromne količine svakog dana, a počela je skrivati piće jer zna da pretjeruje? Kako pristupiti takvoj osobi ako joj želite pomoći?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#36

Post by _BosanaC »

amrino wrote:Ja sam prestala piti kad sam shvatila da se vise fakat ne mogu opustiti bez alkohola...kad sam skontala da od toga imam vise losih nego dobrih stvari...i da mi jednostavno nije potreban jer ne zelim na taj nacin da razvijam samopouzdanje i sliku o svijetu...Na pocetku mi je, moram priznati, bilo jako tesko. Ko druga dimenzija...ali zato se sada osjecam nevjerovatno slobodno!
Tek sada kada trijezna izadjem vanka vidim koliko je alkohol u stvari zlo/ kada onako trijezna pogledam iskrivljene face oko sebe koje petljaju jezikom, ponavljaju jedne te iste stvari po sto puta, smrde fuj a da svega toga nisu ni svjesne zgadi mi se zivot, pa me bude stid jer postanem svjesna da sam i ja nekada isto tako izgledala a uz to se jos furala da sam neka "maca".
Znaci nisi maca? :D
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#37

Post by amrino »

_BosanaC wrote:
amrino wrote:Ja sam prestala piti kad sam shvatila da se vise fakat ne mogu opustiti bez alkohola...kad sam skontala da od toga imam vise losih nego dobrih stvari...i da mi jednostavno nije potreban jer ne zelim na taj nacin da razvijam samopouzdanje i sliku o svijetu...Na pocetku mi je, moram priznati, bilo jako tesko. Ko druga dimenzija...ali zato se sada osjecam nevjerovatno slobodno!
Tek sada kada trijezna izadjem vanka vidim koliko je alkohol u stvari zlo/ kada onako trijezna pogledam iskrivljene face oko sebe koje petljaju jezikom, ponavljaju jedne te iste stvari po sto puta, smrde fuj a da svega toga nisu ni svjesne zgadi mi se zivot, pa me bude stid jer postanem svjesna da sam i ja nekada isto tako izgledala a uz to se jos furala da sam neka "maca".
Znaci nisi maca? :D
Ma nego sta nego jesam!!! :D - Nisam bila prije kad sam bazdila na alkohol ... Al tebi vjerovatno ni to ne bi smetalo... :D
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#38

Post by amrino »

luciferino wrote:Mogu se složiti da mnogi ne shvataju alkoholizam ozbiljno, a čini mi se da ovdje rasprava ide u pravcu generalnog "piti ili ne piti". Da, idealno rješenje je nikada ne probati. Ipak, daleko smo od idealnog. S druge strane, ne mora značiti da će svako ko proba alkohol automatski postati alkoholičar. Ponekad popijem, a da mi neko sutra kažem da više nikada neću dobiti ni kapljice, bilo bi mi potpuno svejedno. Isto tako, prilično sam sigurna da se većina vas dobro kontroliše i da zna granicu.
Ipak, da li ste možda bili u blizini osobe koja se ne može više kontrolisati, koja pije ogromne količine svakog dana, a počela je skrivati piće jer zna da pretjeruje? Kako pristupiti takvoj osobi ako joj želite pomoći?
Pa alkoholicari uglavnom postaju oni koji misle da znaju granicu i da se mogu kontrolisati...Po meni je na dobrom putu da postane alkoholicar svako ko neke stvari ne moze da obavlja bez dejstva alkohola...npr. da plese u javnosti, da se smije naglas, da prilazi trebama, upoznaje se s ljudima...kad se za takvo nesto moras napiti- e onda imas problem! Takvih je danas sve vise...Ja i dan danas imam problema- otkako sam prestala cugati (to je sve sto se promijenilo) osjacam kako se ljudi prema meni drugacije postavljaju..nisam vise dio onoga necega...pravo je grozan osjecaj kada vas priljatelji pocinju sikanirati iz tog razloga...Tad shvatis da je taj alkohol nesto vise od pica, da je to zaista nesto jako ozbiljno...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#39

Post by _BosanaC »

amrino wrote:
luciferino wrote:Mogu se složiti da mnogi ne shvataju alkoholizam ozbiljno, a čini mi se da ovdje rasprava ide u pravcu generalnog "piti ili ne piti". Da, idealno rješenje je nikada ne probati. Ipak, daleko smo od idealnog. S druge strane, ne mora značiti da će svako ko proba alkohol automatski postati alkoholičar. Ponekad popijem, a da mi neko sutra kažem da više nikada neću dobiti ni kapljice, bilo bi mi potpuno svejedno. Isto tako, prilično sam sigurna da se većina vas dobro kontroliše i da zna granicu.
Ipak, da li ste možda bili u blizini osobe koja se ne može više kontrolisati, koja pije ogromne količine svakog dana, a počela je skrivati piće jer zna da pretjeruje? Kako pristupiti takvoj osobi ako joj želite pomoći?
Pa alkoholicari uglavnom postaju oni koji misle da znaju granicu i da se mogu kontrolisati...Po meni je na dobrom putu da postane alkoholicar svako ko neke stvari ne moze da obavlja bez dejstva alkohola...npr. da plese u javnosti, da se smije naglas, da prilazi trebama, upoznaje se s ljudima...kad se za takvo nesto moras napiti- e onda imas problem! Takvih je danas sve vise...Ja i dan danas imam problema- otkako sam prestala cugati (to je sve sto se promijenilo) osjacam kako se ljudi prema meni drugacije postavljaju..nisam vise dio onoga necega...pravo je grozan osjecaj kada vas priljatelji pocinju sikanirati iz tog razloga...Tad shvatis da je taj alkohol nesto vise od pica, da je to zaista nesto jako ozbiljno...
Znaci sada bez problema prilazis i trebama? :D Cool 8-)

Nego, smjesne su mi situacije kada me neko pokusa muntati da popijem nesto a meni se fakat ne pije i ne pada mi na pamet da padnem na tu pricu i foru... A obicno su to neki dobro mladji likovi koji su tek probali prvo piva pa kontaju da su Boga za neku stvar uhvatili. A znam da u zivotu nikada nikoga nisam nagovarao i nagovorio ni kap alkohola da popije. To sto sam ja pio je bio cisto moj ceif i moja stvar.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#40

Post by patrius »

Tako je brate,ne treba uzimati na pleca teret koji se ne moze ponijeti.Gdje prestaje logika,tu pocinje...
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#41

Post by Svemirski_Jebach »

pio sam i pijem...nekada manje a nekada vise, s tim da sam znao pocesto i pretjerati, ono olesim se ko majka ali nikad nisam imao problem, nisam nikad napravio nista za cim bi zalio poslije.

iako se olesim skroz znao sam za sebe (osim dva puta) i znao sam sta smijem a sta ne...

sada pijem vrlo malo, ponekad piva dvije ili case vina osim kada sam sa rajom..tada ga volim mahnuti.

e vidis amrino, meni to kad izadjem i popijem i dan danas iako vrlo vlro malo pijem je mnogo zabavnije, neka zajebancija se rodi koja se ne moze raditi kada si trijezan. dok sam bi u sarajevu, svaki petak i subota vani i olesimo se...a onda kad krenes kuci, na burek mastan negdje...a te pijanske zajebancije su najjace. ne moze shvatiti to ko nije pio..

mada imam dvojicu jarana, dobri momci strava samo vole popit i to pravo puno, vecina bi ih smatrala alkosima...jer piju stalno i piju mnogo, rakiju, pivu sta das i sta ima...

momci su super, al svaki put kad izadjemo i kad se nacugaju, belaj je...ili problemi.

dakle, nekom smeta a nekome ne
User avatar
luksica
Posts: 373
Joined: 28/07/2004 14:50

#42

Post by luksica »

Naučnici su davno zaključili da konzumiranje namirnica koje sadrže visok postotak masnoće, poput jezgrastog voća, čipsa i kikirikija, povećavaju potrebu za alkoholom (he, pa nisu ludi vlasnici barova i kafića koji na šanku drže zdjelice pune grickalica!).
Istraživanja upućuju na postojanje veze između moždanih mehanizama koji kontroliraju potrebu za alkoholom i unosom masne hrane. Ključna materija u ovom procesu jeste protein galanin, koji se stvara u ljudskom organizmu kao odgovor na unos masne hrane.
Također, ispijanje alkohola izaziva produkciju istog proteina.
Sve u svemu, očito je da se radi o uzajmnoj povezanosti dvije osnovne ljudske potrebe – jela i pića. Jedno izaziva drugo, a drugo izaziva prvo – i to sve na biokemijskoj bazi.

JA SAM OVISNA O HRANI I ALKOHOLU:) :D :-D :) :-) :lol: 8-)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9965
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#43

Post by Bosanac sa dna kace »

luksica wrote:Naučnici su davno zaključili da konzumiranje namirnica koje sadrže visok postotak masnoće, poput jezgrastog voća, čipsa i kikirikija, povećavaju potrebu za alkoholom (he, pa nisu ludi vlasnici barova i kafića koji na šanku drže zdjelice pune grickalica!).
Istraživanja upućuju na postojanje veze između moždanih mehanizama koji kontroliraju potrebu za alkoholom i unosom masne hrane. Ključna materija u ovom procesu jeste protein galanin, koji se stvara u ljudskom organizmu kao odgovor na unos masne hrane.
Također, ispijanje alkohola izaziva produkciju istog proteina.
Sve u svemu, očito je da se radi o uzajmnoj povezanosti dvije osnovne ljudske potrebe – jela i pića. Jedno izaziva drugo, a drugo izaziva prvo – i to sve na biokemijskoj bazi.

JA SAM OVISNA O HRANI I ALKOHOLU:) :D :-D :) :-) :lol: 8-)
i sve se to naravno deponuje u tvom stomaku koji samo raste....
User avatar
Dirty Harry
Posts: 1238
Joined: 09/08/2003 00:00

#44

Post by Dirty Harry »

ALKOHOLOM PROTIV DROGE !!!!

:D

:roll:
Timotije
Posts: 1031
Joined: 07/06/2005 20:26

#45

Post by Timotije »

Piva i vino, zestoko vise ne! Budes fino pod gasom, a ne pretjeras.
Nema prave feste i zajebancije dok se malo ne cvrcne.
P.S. Uvijek sam se pitao kako zenske mogu svu noc slusati nas pijane i jos se smijati. Kad sam trijezan u pripitom drustvu, svaka me njihova nervira, to je valjda u genima sta li?
User avatar
Dirty Harry
Posts: 1238
Joined: 09/08/2003 00:00

#46

Post by Dirty Harry »

Image
Post Reply