Alimentacija

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
amrq7u

Alimentacija

Post by amrq7u » 12/09/2016 22:26

Pozdrav,

imam pitanje u vezi plaćanja alimentacije. Otac mi uplaćuje alimentaciju u visini od 150KM svaki mjesec. Međutim, postoji jedan problem. A to je da nije uplatio 4 mjeseca po 150KM, tj 600KM ukupno. Bilo je nekih problema u vezi njegovog posla, te je imao minimalna primanja u visini od 300KM. Sad mene interesuje ako pokrenem tužbu protiv njega da li ja mogu naplatiti taj iznos i zatražiti povećanje alimentacije s obzirom da on ima primanja cca 1k KM mjesečno.

Hvala! :run:

Sarajmen

Re: Alimentacija

Post by Sarajmen » 12/09/2016 22:43

Ako je on bio dužan da na ime alimentacije staratelju uplaćuje na račun mjesečni iznos od 150 km, lako je utvrditi koliko je izmirivao tu obavezu. Mislim da se taj nesklad obaveze tj. između izmirenih i neizmirenih mjesečnih uplata naziva poravnanje al' ne mogu da tvrdim. Staratelj može pokrenuti postupak ''poravnanja'' .
Što se tiče visine mjesečnog iznosa za alimentaciju, ona je izgleda već određena i iznosi 150 km. Da je određen procenat od npr 20 ili 30 % od primanja onog ko plaća alimentaciju, bilo bi za tebe bolje jer su mu se primanja povećala.
Eto, tek da tema ne zjapi prazna... mada mislim da ima na forumu tema bliska ovoj, ako ne i namjenska za pitanja alimentacije.

quarterback

Post by quarterback » 12/09/2016 22:56

amrq7u wrote:Pozdrav,

imam pitanje u vezi plaćanja alimentacije. Otac mi uplaćuje alimentaciju u visini od 150KM svaki mjesec. Međutim, postoji jedan problem. A to je da nije uplatio 4 mjeseca po 150KM, tj 600KM ukupno. Bilo je nekih problema u vezi njegovog posla, te je imao minimalna primanja u visini od 300KM. Sad mene interesuje ako pokrenem tužbu protiv njega da li ja mogu naplatiti taj iznos i zatražiti povećanje alimentacije s obzirom da on ima primanja cca 1k KM mjesečno.

apsolutno, minimalna alimentacija je 25% (mislim da je maksimalna 50%) i zavisi od nekoliko faktora, njegove plate, standarda tvoje majke i tvojih uslova zivota kao i tvog uzrasta

alimentacija koju placa a koju si naveo je mizerna, tvoja majka treba traziti povecanje

dabarizmabra

Post by dabarizmabra » 13/09/2016 10:19

Eh, ovako, situacija je slijedeća, pa molim nekog sa iskustvom u izvršnom postupku da objasni....

Brak razveden prije oko 3 godine, određena alimentacija od 150 KM, koju otac djeteta ne plaća, pod izgovorom da nije u radnom odnosu i da nema nikakvih primanja (što ga ne amnestira od obaveze da pomaže izdržavanje svog djeteta).

Nema na sebi nekretnina, neke imovine, niti vozila, živi sa roditeljima.

Kakve su opcije, trebali li se pokrenuti izvršnost presude da ne nastupi zastara, pa kada bude moglo (naslijedi nesto, stekne penziju za 10 godina ili sl), da se naplati, opcenito kako se sud ponasa u ovakvim situacijama i je li moguce izvrsenje presude na bilo koji nacin.

quarterback

Post by quarterback » 13/09/2016 10:22

dabarizmabra wrote:Eh, ovako, situacija je slijedeća, pa molim nekog sa iskustvom u izvršnom postupku da objasni....

Brak razveden prije oko 3 godine, određena alimentacija od 150 KM, koju otac djeteta ne plaća, pod izgovorom da nije u radnom odnosu i da nema nikakvih primanja (što ga ne amnestira od obaveze da pomaže izdržavanje svog djeteta).

Nema na sebi nekretnina, neke imovine, niti vozila, živi sa roditeljima.

Kakve su opcije, trebali li se pokrenuti izvršnost presude da ne nastupi zastara, pa kada bude moglo (naslijedi nesto, stekne penziju za 10 godina ili sl), da se naplati, opcenito kako se sud ponasa u ovakvim situacijama i je li moguce izvrsenje presude na bilo koji nacin.
da se razumijemo odmah - ja nisam pravnik, pricam samo iz svog iskustva
koliko znam alimentacija se moze naplacivati samo iz stalnih primanja kao sto je plata

amrq7u

Post by amrq7u » 13/09/2016 14:00

Sarajmen wrote:Ako je on bio dužan da na ime alimentacije staratelju uplaćuje na račun mjesečni iznos od 150 km, lako je utvrditi koliko je izmirivao tu obavezu. Mislim da se taj nesklad obaveze tj. između izmirenih i neizmirenih mjesečnih uplata naziva poravnanje al' ne mogu da tvrdim. Staratelj može pokrenuti postupak ''poravnanja'' .
Što se tiče visine mjesečnog iznosa za alimentaciju, ona je izgleda već određena i iznosi 150 km. Da je određen procenat od npr 20 ili 30 % od primanja onog ko plaća alimentaciju, bilo bi za tebe bolje jer su mu se primanja povećala.
Eto, tek da tema ne zjapi prazna... mada mislim da ima na forumu tema bliska ovoj, ako ne i namjenska za pitanja alimentacije.
On je dužan. Znači sudski donesena odluka. Imamo uplatnice i sve što treba da se dokaže da on nije uplaćivao. A i sam mislim da je 150KM mizerno.

Hvala na odgovorima.

Black swan

Post by Black swan » 13/09/2016 14:36

gdje su ono predlagali da se pri neplaćanju prebaci na djeda i baku :| :| :| :|

CaneBos

Post by CaneBos » 15/09/2016 10:08

Koliko znam, ti mozes podnijeti zahtjev za reviziju alimentacije, obzirom da se promijenilo stanje po pitanju ocevih primanja. Naravno, ne mora znaciti da ce sud to uvaziti i povecati iznos alimentacije, jer ce uzeti u obzir i imovno stanje majke i druge faktore.

Ali najmanje sto moze, je da ti se isplate zaostaci od ta 4 mjeseca neplacanja. Ako je otac uplacivao redovno tih 150KM dok je imao primanja, onda bi najbolje bilo da se s snjim dogovoris da ti te zaostatke isplati u nekom periodu..tesko da ce i on sad iskesirati odjednom 600KM zaostatka odjednom i on zivi od plate ne od have. Uz malo razumijevanja i tolerancije sa obe strane se moze postici mnogo.

ho oponopono

Post by ho oponopono » 15/09/2016 13:58

...te kindere nisu rode kroz odžak spustile...dabogada vam se kita osušila...bem vam i pleme i sjeme...pluton vam vazda bio u lošim aspektima...kvadrat ili konjunkcija Saturn...pih...:pusi2:

amrq7u

Post by amrq7u » 15/09/2016 22:07

CaneBos wrote:Koliko znam, ti mozes podnijeti zahtjev za reviziju alimentacije, obzirom da se promijenilo stanje po pitanju ocevih primanja. Naravno, ne mora znaciti da ce sud to uvaziti i povecati iznos alimentacije, jer ce uzeti u obzir i imovno stanje majke i druge faktore.

Ali najmanje sto moze, je da ti se isplate zaostaci od ta 4 mjeseca neplacanja. Ako je otac uplacivao redovno tih 150KM dok je imao primanja, onda bi najbolje bilo da se s snjim dogovoris da ti te zaostatke isplati u nekom periodu..tesko da ce i on sad iskesirati odjednom 600KM zaostatka odjednom i on zivi od plate ne od have. Uz malo razumijevanja i tolerancije sa obe strane se moze postici mnogo.
Ma druze ja da imam majku mozda bi to sve bilo drugacije. Ja zivim sa starateljima, dedom i nanom. A pokusavao sam vec da se dogovorim sa njim oci u oci, medjutim ne ide. Ne bi doslo do ovoga da je bilo dogovora. :thumbup:

vješalica

Post by vješalica » 15/09/2016 23:18

ima jedna komplikovanija varijnata da tužiš pa dok se to sve isplati da uzmeš i kamatu
uostalom alimentacija ne zastarsjeva tako da je uvijek možeš ganjati

quarterback

Post by quarterback » 16/09/2016 00:25

amrq7u wrote:
CaneBos wrote:Koliko znam, ti mozes podnijeti zahtjev za reviziju alimentacije, obzirom da se promijenilo stanje po pitanju ocevih primanja. Naravno, ne mora znaciti da ce sud to uvaziti i povecati iznos alimentacije, jer ce uzeti u obzir i imovno stanje majke i druge faktore.

Ma druze ja da imam majku mozda bi to sve bilo drugacije. Ja zivim sa starateljima, dedom i nanom. A pokusavao sam vec da se dogovorim sa njim oci u oci, medjutim ne ide. Ne bi doslo do ovoga da je bilo dogovora. :thumbup:
covjece dragi :sad:

seln

Post by seln » 16/09/2016 08:24

quarterback wrote:

apsolutno, minimalna alimentacija je 25% (mislim da je maksimalna 50%) i zavisi od nekoliko faktora, njegove plate, standarda tvoje majke i tvojih uslova zivota kao i tvog uzrasta

alimentacija koju placa a koju si naveo je mizerna, tvoja majka treba traziti povecanje
Minimalna alimentacija 25%? Maximalna 50%?

Gdje si to cuo, leba ti?

quarterback

Post by quarterback » 16/09/2016 09:41

pogledaj malo ovaj clan drug
Član 372.
Ako roditelj koji je na osnovu pravomoćne sudske odluke ili nagodbe sklopljene pred organom
starateljstva dužan pridonositi za izdržavanje djeteta ne izvršava svoje obaveze duže od tri mjeseca, organ
starateljstva dužan je na prijedlog drugog roditelja ili po službenoj dužnosti, ako ocijeni da bi zbog toga
bilo ugroženo izdržavanje djeteta, poduzeti mjere osiguranja sredstva za privremeno izdržavanje sve dok
roditelj, obveznik izdržavanja ne počne ponovo izvršavati svoje obaveze.

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... /25bos.pdf

quarterback

Post by quarterback » 16/09/2016 09:48

seln wrote:Minimalna alimentacija 25%? Maximalna 50%?

Gdje si to cuo, leba ti?
od nekoga u toku razvoda, mozda u centru za socijalni rad, ne sjecam se vise

seln

Post by seln » 16/09/2016 10:13

quarterback wrote:

Gdje si to cuo, leba ti?
Znaci, tip zaradi 1000 KM i od toga 500 ide na alimentaciju?
Dvije alimentacije (ima i takvih) = plata?
Ne zvuci malo nelogicno?

holowey

Post by holowey » 16/09/2016 10:17

seln wrote:
quarterback wrote:

Gdje si to cuo, leba ti?
Ne zvuci malo nelogicno?
pogresan ti racun, max 50% od 1000 znaci max 500 za alimentaciju(e) pa ako je dvoje djece u pitanju onda svakom max po 250, jer da tvoj racun vazi sta da je troje djece u pitanju? plata 1000 a alimentacija 1500?

seln

Post by seln » 16/09/2016 10:41

holowey wrote:
seln wrote:
quarterback wrote:
Ne zvuci malo nelogicno?
pogresan ti racun, max 50% od 1000 znaci max 500 za alimentaciju(e) pa ako je dvoje djece u pitanju onda svakom max po 250, jer da tvoj racun vazi sta da je troje djece u pitanju? plata 1000 a alimentacija 1500?
Znam i ja da nije tako, postavio sam hipoteticko pitanje.
Mislim da je max. alimentacija 40% (toliko ti mogu max. uzeti, za jedno dijete ili za petoro, ista stvar).
Minimalna nije u postocima, vec se odredjuje na osnovu okolnosti (ima li majka ili staratelj takodje primanja, zivotni standard, dob djeteta itd.)

holowey

Post by holowey » 16/09/2016 10:53

seln wrote:
holowey wrote:
seln wrote: Znaci, tip zaradi 1000 KM i od toga 500 ide na alimentaciju?
Ne zvuci malo nelogicno?
Znam i ja da nije tako, postavio sam hipoteticko pitanje.
Mislim da je max. alimentacija 40% (toliko ti mogu max. uzeti, za jedno dijete ili za petoro, ista stvar).
Minimalna nije u postocima, vec se odredjuje na osnovu okolnosti (ima li majka ili staratelj takodje primanja, zivotni standard, dob djeteta itd.)
teret na primanja je max 50%, sto znaci ako ti kredit vec uzima 20% primanja, alimentacija ne moze preci 30%... sud odredjuje iznos alimentacije na osnovu oklonosti i preporuke csr i jeste u cifri ali teret na primanja ne moze preci 50% (plata, dividende, dugorocne rente, itd)... naknadno se izmjenom okolnosti moze traziti izmjena iznosa alimentacije

quarterback

Post by quarterback » 16/09/2016 11:07

seln wrote: Minimalna nije u postocima, vec se odredjuje na osnovu okolnosti (ima li majka ili staratelj takodje primanja, zivotni standard, dob djeteta itd.)
procitaj sta je ranije pisano

Donnie Smith

Post by Donnie Smith » 16/09/2016 11:51

Off ali, kakvi su to očevi koje moraš putem suda i tužbi "privoliti" da se ponašaju kao očevi. Ne ide u glavu nikako. :-?
U mom susjedstvu je lik ostavio ženu i dvoje djece, i oženio neku izbjeglicu iz Srebrenice, kojoj je muž poginuo u Srebrenici i koja ima svoje troje djece. I on se, dok su ta djeca bila manja, kao i njegova jel, šeta, fotka s tom tuđom djecom, (što je pozitivno svakako), svoju viđa/o jednom u dvije godine otprilike. Ne znam plaća li alimentaciju, ali ih užasno slabo posjećuje i dan - danas, pa su djeca stasala u delikvente maltene, očajni valjda što ih otac "ne voli", a voli tamo neku djecu koja nisu njegova. Malo sam ovo nakaradno napisala, žurim, halalite.

Kužim da se može zaljubiti u drugu ženu, ali djeca su djeca. Ili i nisu svima? Kamo ta ljubav nestane.

Imam nakaradniji možda slučaj u vlastitoj rodbini gdje je lik imao ženu, razveo se, oženio drugu, dobio dijete, sreća neviđena, jer je malo i stariji, pa nešto bolešljiv, pa nije mogao imati djece, helem, otjera tu s djetetom, vrati onu prvu, rospiju, koja niti može niti želi imati vlastito dijete, te je njemu zabranila svaki kontakt s kćerkom koja sad ima možda desetak godina. Da bi izbjegao plaćanje alimentacije, on je dao otkaz u solidnoj firmi i sa solidnom plaćom, znači deset godina je na Birou za nezaposlene, i sve to po diktatu ove nove žene. Čak je svu imovinu prepisao na ženu, da mu djetetu ne bi slučajno šta dopalo. Vjerujem u karmu tj. što daš, to ćeš dobiti, te nekako vjerujem da će skončati na ulici, sve je stariji, bez posla je, a stan, kuću, vikendicu (od majke zaostavština, nije plaho šta steko sam) prepisao je ženi nakon majčine smrti.

Jedinac, ni brata ni sestre, ni oca ni majke, od rodbine se otuđio, vlastito dijete nije vidio od rođenja, zatvoren u stanu s tom rospijetinom, ja ne znam šta se njemu i takvim kao što je on, mota po glavi. Kakve su to psihe jebote život da te jebo :|

amrq7u

Post by amrq7u » 16/09/2016 20:38

vješalica wrote:ima jedna komplikovanija varijnata da tužiš pa dok se to sve isplati da uzmeš i kamatu
Ma izgleda da će tako i biti :) Nema druge..

amrq7u

Post by amrq7u » 16/09/2016 20:39

Donnie Smith wrote:Off ali, kakvi su to očevi koje moraš putem suda i tužbi "privoliti" da se ponašaju kao očevi. Ne ide u glavu nikako. :-?
U mom susjedstvu je lik ostavio ženu i dvoje djece, i oženio neku izbjeglicu iz Srebrenice, kojoj je muž poginuo u Srebrenici i koja ima svoje troje djece. I on se, dok su ta djeca bila manja, kao i njegova jel, šeta, fotka s tom tuđom djecom, (što je pozitivno svakako), svoju viđa/o jednom u dvije godine otprilike. Ne znam plaća li alimentaciju, ali ih užasno slabo posjećuje i dan - danas, pa su djeca stasala u delikvente maltene, očajni valjda što ih otac "ne voli", a voli tamo neku djecu koja nisu njegova. Malo sam ovo nakaradno napisala, žurim, halalite.

Kužim da se može zaljubiti u drugu ženu, ali djeca su djeca. Ili i nisu svima? Kamo ta ljubav nestane.

Imam nakaradniji možda slučaj u vlastitoj rodbini gdje je lik imao ženu, razveo se, oženio drugu, dobio dijete, sreća neviđena, jer je malo i stariji, pa nešto bolešljiv, pa nije mogao imati djece, helem, otjera tu s djetetom, vrati onu prvu, rospiju, koja niti može niti želi imati vlastito dijete, te je njemu zabranila svaki kontakt s kćerkom koja sad ima možda desetak godina. Da bi izbjegao plaćanje alimentacije, on je dao otkaz u solidnoj firmi i sa solidnom plaćom, znači deset godina je na Birou za nezaposlene, i sve to po diktatu ove nove žene. Čak je svu imovinu prepisao na ženu, da mu djetetu ne bi slučajno šta dopalo. Vjerujem u karmu tj. što daš, to ćeš dobiti, te nekako vjerujem da će skončati na ulici, sve je stariji, bez posla je, a stan, kuću, vikendicu (od majke zaostavština, nije plaho šta steko sam) prepisao je ženi nakon majčine smrti.

Jedinac, ni brata ni sestre, ni oca ni majke, od rodbine se otuđio, vlastito dijete nije vidio od rođenja, zatvoren u stanu s tom rospijetinom, ja ne znam šta se njemu i takvim kao što je on, mota po glavi. Kakve su to psihe jebote život da te jebo :|
Ma i kod mene je ta situacija bila veoma teška. Ostao sam bez majke sa samo osam godina. A prije toga, mozda dvije godine taj isti "otac" od kog trazim tih 600KM me napustio. Ali eto uz pomoć nane i dede sam odgojen i školujem se. Trenutno 3ci razred. Mislim da takvi "ocevi" nisu vrijedni da ih se spomene, ali sta ces. Život je takav.. ;-)

vješalica

Post by vješalica » 16/09/2016 22:06

amrq7u wrote:
vješalica wrote:ima jedna komplikovanija varijnata da tužiš pa dok se to sve isplati da uzmeš i kamatu
Ma izgleda da će tako i biti :) Nema druge..
ako postoji već odluka tada već ustaješ sa izvršenjem
s tim da se mora platiti vještak da utvrdi tačno koliko duguje i na to ide kamata
ako to završiš u tom slučaj a ne isplati se odjednom onda
se mjesečno skida

bumerangss

Post by bumerangss » 17/09/2016 07:04

poslije svega procitanog... kad mi neko kaže "što se ne ženiš"?

Pu, ebem ti i ženu i brak ko ga izmisli :run:

Post Reply