Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Locked
hAZNADAR

#1 Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by hAZNADAR » 19/10/2013 11:51

Glasi clanak na portalu - bez potpisa autora - osim "Anadolija".

http://www.klix.ba/vijesti/bih/deset-go ... /131019003

Zelim da naglasim da ovo nije istina. Bosne je bilo i prije Alije, a nezavisna BiH bi se desila i bez Alije.

Ko pamti 80-te i tadasnje raspolozenje, tadasnju politicku klimu,.. - zna da je ideja nezavisnosti BiH postojala i rasla - kada niko nije ni cuo za A.I. SDA na celu sa A.I. je sticajem okolnosti tada pobijedila na izborima i samo populisticki iskoristila tu ideju i to raspolozenje. Na svoj nacin naravno - sto smo imali priliku vidjeti - pa je svemu dodat vjerski karakter, poimanje Bosne svelo na centralni dio(mnogima samo sarajevska kotlina),.. dalje ne nepotrebno podsjecati.

Nezavisnost BiH bi se desila svakako sa A.I ili nekim drugim, na ovaj ili onaj nacin, - to je bio nezustavljiv proces. Kao sto je agresija bila cijena koja se nije mogla izbjeci. Ostatak price su samo nijanse - kako bi sve islo da je neko drugi pobijedio na izborima, kada bi se desila nezavisnost i agresija, i koliki bi bili gubici koji su bili neminovni.
Nisam jedan od onih koji stalno blate lik i djelo A.I. i koji govore o dzamahiriji, izdaji, fildzanu, deklaraciji,....

Ali jedno je sigurno i to tvrdim - nije tacno bez Alije ne bi bilo Bosne. I to ovaj portal nebi trebao propagirati. Neka na drugi nacin iskaze respekt, ali bez mitova.

TheWatcher

#2 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"

Post by TheWatcher » 19/10/2013 11:56

hAZNADAR wrote:Glasi clanak na portalu - bez potpisa autora - osim "Anadolija".

http://www.klix.ba/vijesti/bih/deset-go ... /131019003

Zelim da naglasim da ovo nije istina. Bosne je bilo i prije Alije, a nezavisna BiH bi se desila i bez Alije.

Ko pamti 80-te i tadasnje raspolozenje, tadasnju politicku klimu,.. - zna da je ideja nezavisnosti BiH postojala i rasla - kada niko nije ni cuo za A.I. SDA na celu sa A.I. je sticajem okolnosti tada pobijedila na izborima i samo populisticki iskoristila tu ideju i to raspolozenje. Na svoj nacin naravno - sto smo imali priliku vidjeti - pa je svemu dodat vjerski karakter, poimanje Bosne svelo na centralni dio(mnogima samo sarajevska kotlina),.. dalje ne nepotrebno podsjecati.

Nezavisnost BiH bi se desila svakako sa A.I ili nekim drugim, na ovaj ili onaj nacin, - to je bio nezustavljiv proces. Kao sto je agresija bila cijena koja se nije mogla izbjeci. Ostatak price su samo nijanse - kako bi sve islo da je neko drugi pobijedio na izborima, kada bi se desila nezavisnost i agresija, i koliki bi bili gubici koji su bili neminovni.
Nisam jedan od onih koji stalno blate lik i djelo A.I. i koji govore o dzamahiriji, fildzanu, deklaraciji,..

Ali jedno je sigurno i to tvrdim - nije tacno bez Alije ne bi bilo Bosne. I to ovaj portal nebi trebao propagirati. Neka na drugi nacin iskaze respekt, ali bez mitova.
slazem se.alija se tu zatekao u datom momentu kao u tudman u hrvatskoj i to je to.ali se ne slazem da se rat nije mogao izbjeci ali to je vec druga prica.

mousstapha

#3 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by mousstapha » 19/10/2013 12:01

Covjek bez kojeg be bi bilo Bosne - je prenategnuta recenica. Nikako mi se ne svidja toliko isticanje uloge pojedinca. Kao da ovdje nisu postojali borci koji su usli u borbu spremni da daju svoj zivot.

ZV Keli

#4 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by ZV Keli » 19/10/2013 12:01

Pa zar je moguceda neko jos misli da se rat mogao izbjeci, halo bolan ljudi cetnici su to planirali desetljecima i sad kao Alija i Tudjman krivi za rat, mislim ko je tu vise lud ?

sinuhe

#5 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by sinuhe » 19/10/2013 12:05

Nije meni Alija los, covjek iz naroda. To smo mi. Evo 10 godina od smrti i jesmo li nasli boljeg? :D

Black swan

#6 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by Black swan » 19/10/2013 12:06

niđe veze
SR BIH bi postala R BIH sa međunarodnim priznanjem nakon banditerove komisije sa ili bez alije

ali sigurno bi bila drugačija... bolja ili gora nikad nećemo saznati

hAZNADAR

#7 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"

Post by hAZNADAR » 19/10/2013 12:08

TheWatcher wrote: slazem se.alija se tu zatekao u datom momentu kao u tudman u hrvatskoj i to je to.ali se ne slazem da se rat nije mogao izbjeci ali to je vec druga prica.
Nije to druga prica - tema isto moze nositi naslov - dali se rat mogao izbjeci - gdje se Alija samo zatekao u datom momentu.

Nezavisnost bi se svakako desila - 92-ge ili 2, 5, 10 god. poslije. Podsjecam da je srpski nacionalizam bio neizdrziv i neprihvatljiv i ujedno novo nalicje tadasnje YU.

A agresija kao odgovor isto tako. Podsjecam da je na politickoj sceni Srba Milosevic bio i blaza verzija kakvi ekstremi su bili i ostali alternativa.

Dakle - nezavisnost nemonovna - a agresija i neminovan odgovor. Tada nismo mogli pretpostaviti da ce reakcija biti tako zestoka - danas to znamo. Pitanje je samo pod kojom idejom bi nezavisnost BiH isla i kada. Mogla je ideja ostati multinacionalna kao u pocetku, ili bi svakako se svela samo na vecinski jednu naciju. Alija i SDA su samo imali kajase u rukama a vozilo svakako i vec odavno u pokretu.
Last edited by hAZNADAR on 19/10/2013 12:10, edited 1 time in total.

Basvod

#8 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by Basvod » 19/10/2013 12:10

Jedna lasta ne cini proljece, tako da ni jedan covjek ne cini politiku jednog naroda.
Presjek 20ogodisnje SDA (+ sateliti SDP, SBIH. SBB itd.) piskicu-kakicu politike.

1990. jutro - Zlo je krunulo (SDS I HDZ se pridridruju)
http://www.youtube.com/watch?v=D6uEumstPNE

1993. popodne - Skidanje maski (SDS i HDZ davno skinuli)
http://www.youtube.com/watch?v=EFdEvM2aCQk

1995. vece – Hmmmm, sta cemo sad? Ajmo opet da malo nosimo maske mozda neko nasjedne (SDS i HDZ nece da stavljaju maske).
http://www.youtube.com/watch?v=unhcpyURUpI

2006. Hmmmm, sta cemo sad? Izgleda da niko nije nasjeo… Ajmo "u kost" 100% BiH.
FAIL

2010. Hmmmmmm, sta cemo sad? Ajmo isforsirati masku do kraja, propadne-propadne, ko je j.... Multikulti blablabla.
FAIL

2014. noc... Vidicemo sta ce im pasti na pamet.

_mufljuz_

#9 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by _mufljuz_ » 19/10/2013 12:11

vecih vizionara i politickih mangupa je bilo u rovovima s puskom i obrazovanijih i u diverzantima nego u predsjednistvu BIH.... samo sto su svoju cast i obraz branili u akcijama..

ovo kazem bez ikakvih skrupulai ustezanja...

Alija Izetbegovic mozda nije bio hohstaplercina i politicki genije - ali mislim da je bio nekompetentan predsjednicke funkcije.
Last edited by _mufljuz_ on 19/10/2013 12:13, edited 1 time in total.

JThomas

#10 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by JThomas » 19/10/2013 12:12

agresiju nije mogao izbjeći ni mahatma gandi. srbi su imali oružje i ambiciju za 1/3 hrvatske i 2/3 bosne i hercegovine - ono za početak. a poslije, ako to prođe - do tokija preko milvokija. da je slobo to uspio - danas bi bio veći od karađorđa i petra oslobodioca zajedno. pošto nije onda je rušen :D

a to bi li bilo bosne bez alije neću komentarisati, suvišno je.

Juvelandia

#11 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by Juvelandia » 19/10/2013 12:14

Rahmetli A.Izetbegović je imao ogroman doprinos nezavisnosti BiH, sad da li bi bilo Bosne bez njeg, bilo bi, a clanak je stav neke individue i to je to.Sve je to u domenu sta bi bilo ako je 'vak, ako je nak'.Uglavnom, hvala mu na velikom doprinosu.

p.s. takvo je zlo krenulo na nas da smo koristili taktiku Mahatme Gandia vec 1992 imao bih 5-6 Srebrenica i uzto Europa tad ne bi ni trepnula.
Last edited by Juvelandia on 19/10/2013 12:16, edited 1 time in total.

_mufljuz_

#12 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by _mufljuz_ » 19/10/2013 12:16

JThomas wrote:agresiju nije mogao izbjeći ni mahatma gandi. srbi su imali oružje i ambiciju za 1/3 hrvatske i 2/3 bosne i hercegovine - ono za početak. a poslije, ako to prođe - do tokija preko milvokija. da je slobo to uspio - danas bi bio veći od karađorđa i petra oslobodioca zajedno. pošto nije onda je rušen :D

a to bi li bilo bosne bez alije neću komentarisati, suvišno je.
tacno tako - gdje god su se bosnjaci naguzili chetaljima i polozili oruzje smrdalji su im pootkidali glave...
sto ce reci - da su ostali u "krnjoj" drzavi da spase zivote - sve bi im ionako bilo oteto - i zivjeli bi mozda aparthejd gori i od juznoafrickog....

hAZNADAR

#13 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by hAZNADAR » 19/10/2013 12:17

Isto tako je mit i neistina u velikosrpskoj verziji da je A.I. bio presudan faktor u nezavisnosti - da je zaveo narod,... i da se nezavisnost nebi desila da nije bilo njega i SDA.

Sa prvim pocecima velikosrpskog nacionalizma se javila i ideja nezavisnosti BiH - to je bilo popularno i onda kada niko nije cuo za A.I.

p206

#14 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by p206 » 19/10/2013 12:18

Glorificiranje uloge pojedinca je je uvijek po pravilu netačno. Da nije tako nebi postojali superheroji u filmovima.
On ima svoje velike zasluge ali i velike greške.
Bilo koji narod koji slavi jednog pojedinca pokazuje znake slabosti i manjak hrabrosti da se krene u bolju i prosperitetniju budućnost.
Drago mi je što narod u BiH nije takav(što se vidi i iz dosadašnjih odgovora), i misli da može imati boljeg.

Basvod

#15 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by Basvod » 19/10/2013 12:18

Juvelandia wrote:Rahmetli A.Izetbegović je imao ogroman doprinos nezavisnosti BiH, sad da li bi bilo Bosne bez njeg, bilo bi, a clanak je stav neke individue i to je to.Sve je to u domenu sta bi bilo ako je 'vak, ako je nak'.Uglavnom, hvala mu na velikom doprinosu.
To, da. Malo je pojedinaca koji bi u ono vrijeme stisnuli m... i proglasili BiH nezavisnom.
Danas je BiH nezavisna ali narod koji je izabrao Aliju nije. U skoro svemu zavise od volje Srba i Hrvata.
Da li je Alija to tako planirao... sumnjam.

Zagor te-nej

#16 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by Zagor te-nej » 19/10/2013 12:40

:lol:

jelto onaj matori blento koji je dopodne mislio da neće biti rata, a od podne da za rat treba dvoje

zbirka gluposti alije

9.05.1991
Alija se nalazi u Pologu kod Lištice na mjestu blokade tenkovskog ešalona JNA, koja traje treći dan te nastoji da privoli više hiljada građana da uklone blokade i propuste tenkove na «redovnu» vojnu vježbu u okolini Kupresa. On je bio taj koji je stao na čelu vojne kolone JNA i tako ih propustio. ( o glupi Alija )

2. avgusta 1991.
u "Muslimanskom glasu" organu SDA o odnosu između JNA i Muslimana, Alija piše između ostalog:
"Kod većine Muslimana izgrađivan je odnos povjerenja prema JNA i partizanima kao svojoj, oslobodilačkoj vojsci, koja je imala i muslimanske jedinice u svom sastavu....građen je osjećaj sigurnosti i na temelju činjenice da su partizani zaštitili Muslimane u istočnoj Bosni od četničkih pokolja. Takav odnos povjerenja je znatno narušen poslije kontraverznih postupaka nekih jedinica JNA i nekih članova Štaba Vrhovne komande....Popustljivost oficira JNA prema nekim novim dobrovoljačkim odredima u Hrvatskoj i Hercegovini te naoružavanje tamošnjeg srpskog stanovništva samo je dodatni razlog za strah od toga kakvu zaista ulogu ima JNA u jugoslovenskoj krizi. Kod bosanskih Muslimana jača uvjerenje da bi ta uloga mogla u BiH d postane porobljivačka a ne zaštitinička....Muslimani strahuju da je pod šapkama ostala samo mržnja. A mi te mržnje niti smo svjesni niti pripravni za odbranu od nje"

početkom avgusta 1991.
komentarišući tadašnje izjave generala Kadijevića da "JNA ne želi građanski rat i da je njen zadataka da razdvaja, a ne da podstiče sukobljene strane" na konferenciji za štampu na pitanje: da li bi opet, kao što je već jednom izjavio, između haosa i Armije izabrao Armiju, Alija je povrdno izjavio:
"Možda danas sa malo manje oduševljenja, ali Armija je manje zlo"

sredinom avgusta 1991.
o problemu odnosa između JNA i Republike, na konferenciji za štampu Alija je izjavio:
"Ovih dana tražićemo od predstavnika JNA suštinske promjene kada je riječ o njenom ponašanju u Bosni. Prvo, da se izbalansira nacionalna struktura vojnog rukovodstva u ovoj republici jer je svih pet generala sroske nacionalnosti, nema nijednog Muslimana, a naš narod pita šta je to, i drugo, da se postigne apsolutna saradnja između JNA u Bosni i vlasti ove republike. Ukoliko se ne bude moglo dogovoriti, revidirat ćemo stav prema JNA. Mi hoćemo da utvrdimo da li je JNA jugoslovenska ili srpska. (retardu čak ni avgusta 1991. nije još jasno da je JNA postala odavno četnička i dalje "bunca" o nekom učešću Bošnjaka u takvoj vojsci). Bosna hoće da zna šta JNA radi na njenoj teritoriji...."

krajem septembra 1991.
u intervjuu na pitanje da li se uzda "samo u muslimanski merhamet" i hoće li Muslimani opet neizbježno nastradati, Alija izjavljuje:
"Svakinarod dođe u situaciju da bude suočen sa prijetnjom golog opstanka, kao što je naš narod danas. Ali, nema drugog nego sitsnuti zube i, za sada, izdržati. Ta sila će početi da se raspada, jer iza nje ne postoji moralno opravdanje i razuman politički koncept. Zar mislite da nekakva država Romanija može da opstane u današnje vrijeme"
Nezadovoljni odgovorom, novinari su replicirali: "Merhamet, pa merhamet"
"Ne, to ni u kom slučaju ne isključuje našu odbranu ako budemo napadnuti. Mi imamo mogućnosti da s ebranimo...Niko naš narod ne može nekažnjeno napasti, ko ne vjeruje nek proba ! Sila u Bosni neće proći. I zbog odnosa snaga unutra i zbog odnosa snaga napolju..." (debilko se valjda uzdao da će doći amerikanci i NATO pa ratovat za njega)
"Naš stav je da rasplet u Jugoslaviji treba ići mirnim putem...Moramo vjerovati da demokratija u Evropi koncem XX vijeka ne može izgubiti..." (naivni matori debilko)

Veliku polemiku izazvala njegova nova retardirna izjava data nakon mnogobrojnih kritika zbog nenoružanosti Bošnjaka i njihovih zahtjeva za nabavkom oružja radi odbrane:
"Muslimanski narod nismo naoružali i ja za to ne osjećam nikakvu odgovornost"

6.10.1991.
U Poruci građanima BiH na RTV Sarajevo, Alija Izetbegović proglasio je NEUTRALNOST BiH u ratu u kojem Srbija i JNA provode agresiju protiv Hrvatske i pozvao građane BiH da se ne odazivaju pozivima na služenje vojnoga roka u JNA ili na mobilizaciju.
"Stavit ću svima do znanja da BiH ne želi da bude učesnik u ovom bezumnom činu. Na osnovu navedenog i onih zaključaka koje znate, odluka Predjsedništva o mobilizaciji, vaše je pravo i dužnost, građana BiH, da se ne odazovete na mobilizaciju, ni na poziv da učestvujete u građanskom ratu. Niste dužni, zapamtite, ništa vas ne obavezuje na to, da dižete ruke jedni na druge, da pucate jedni na druge...Ja znam da će za ovako nešto trebati hrabrosti, Ja sam svjestan rizika kojima se i lično izlažem, POZIVAJUĆI VAS NA MIR. Danas je, nažalost, došlo vrijeme da treba više hrabrosti da SPAŠAVAMO MIR, nego da učestvujemo u ratu...ZAPAMTITE, OVO NIJE NAŠ RAT. Neka ga vode oni koji žele da ga vode. MI NE ŽELIMO TAJ RAT. Pomozite nam, dakle, da zajedno sa nama učinite sve da SAČUVAMO MIRNU BOSNU." (izjavi glupi Alija i osta živ)

oktobra 1991.
u republičkoj skupštini o odnosu prema Armiji pred poslanicima je Alija izjavio:
"Da kažem i jedno objašnjenje što se tiče Armije, Pokušavaju nas na razne načine zavaditi s snjom. Govore kako mi radimo protiv Armije...želim da kažem: odnedavno, mi Armiju dijelimo na dva dijela. Jedan dio čini redovni sastav sa regrutima, oficirskim kadrom, s kojim mi nismo imali nikakvih problema i neće ih ni biti. Ovaj drugi dio Armije, koji dolazi bez opasača, raspojasani, što pucaju u zrak, u džamije, mi imamo protiv tog dijela Armije. A mislim da ima protiv i razumni dio ostale Armije. PORUČUJEM GRAĐANIMA - NEMOJTE NIŠTA ČINITI PROTIV ARMIJE ! Nemojte praviti probleme njihovim porodicama ! Nama je Armija KAO STABILIZIRAJUĆI FAKTOR POTREBNA u ovim okolnostima, Ali, nama rezervisti ne trebaju!"

15.10.1991.
Poslije čuvene izjave Radovana Karadžića sa skupštinske govornice kada je zaprijetio da će muslimanski narod "nestati" ako se krene u osamostaljenje republike BiH, Skupštini se obraća Alija:
"Riječi gospodina Karadžića na najbolji način pokazuju zašto mi nećemo da ostanemo u krnjoj Jugoslaviji. Takvu Jugoslaviju koju hoće gospodin Karadžić više niko neće. Takvu Jugoslaviju su ovakve prijetnje u očima jugoslovenksih naroda Albanaca, Makedonaca, Slovenaca, Hrvata, Muslimana, jednostavno omrzli. I u očima Evrope...Ovaj način istupanja, ove prijetnje, ne služe ničemu. Muslimanski narod neće nestati ! To ja poručujem gospodinu Karadžiću.... Ja ipak želim da poručim građanima BiH DA DO RATA NEĆE DOĆI....( reče matori debilko)

16.12.1991.
na kongresu SDA:
"........Rat u današnjoj Bosni bi bio totalni rat, a mnogi važni akteri događaja toga ili nisu svjesni ili se ponašaju kao da nisu svjesni. Armija šparta Bosnom uzduž i poprijeko, kao da je sve potaman, a neki novi kartografi, potpuno lišeni svijesti da sjede na buretu baruta, iscrtavaju neke nove karte i naveliko dijele Bosnu, kao, ove im se granice Bosne, stare 300 i više godina nastale političkim pomjeranjem tektonske snage u toku duge i burne historije, ne sviđaju, one su administrativne, proizvoljne, a ove što ih oni sada povlače u zadimljenim kancelarijama stranačkih ureda su prave i historijske, one nisu proizvoljne i administrativne. Ako bure baruta eksplodira, nestaće sve u dimu i sramoti, kartografi i generali, i sve stranke i sve vođe, svi zakoni i institucije, i najveći dio onog što je na ovom prostoru godinam izgrađeno mukotrpnim radom desetina generacija. Pošto imaju nesreću da su neuništivi, ostaće samo tri iskrvavljena i poražena naroda izbezumljen i srozana na granicama barbarstva...Crni opis koji sam naveo može da objasni našu politiku i naš način razmišljanja: potrebno je na svaki način IZBJEĆI SUKOB, jer u slučaju konflikta - pošto ne bi bio običan ni ograničeni konflikt - sve postaje besmisleno. Mi smo to potpuno shvatili. Potrebno je da to i svi drugi akteri shvate. Naše opredjeljnje za mir je dakle više od obične miroljubivosti" ( matori debilko u vremenu kada je četnička JNA sravnila sa zemljom Vukovar i dalje bulazni o zalaganju za mir i izbjegavanju konflikta, jer bi tobože po debilku bio totalni rat)

30.03.1992.
u Briselu započeo šesti krug konferencije o BH na kojem učestvuju vođe tri nacionalne stranke.Alija na konferenciji za štampu u Sarajevu,: nakon završene Konferencije o ustrojstvu BH u Briselu i dalje nije svjestan svoje nesvjesti pa izvaljuje kapitalne gluposti «Rata u Bosni i Hercegovini NEĆE BITI. Sada se vještački isceniraju sukobi, jer se približava rasprava o priznanju nezavisnosti BiH. Želi se stvoriti slika o nestabilnosti situacije u Republici. Čim prođe 7.april sva će napetost prestati. BiH se nije pripremala za unutarnju agresiju - nemamo dovoljno milicije da izađe nakraj s nabujalim paravojnim formacijama. Njen status u BiH ćemo riješiti pregovorima.» ..(reče glupi Alija i osta živ) Na pitanje novinara da li je stav Irfana Ajanovića (člana GO SDA) o okupatorskoj JNA ujedno i stav SDA, Alija je izjavio: JNA nije okupatorska sila. Ako je Ajanović to rekao, onda je prekoračio ovlaštenja. To NIJE STAV SDA. Mi imamo prigovora na Armiju, ali NISMO prešli crtu da je nazovemo okupatorskom. Problem Armije će se rješavati pregovorima, BEZ KONFRONTACIJE» (o glupi Alija)
Last edited by Zagor te-nej on 19/10/2013 12:52, edited 1 time in total.

sinuhe

#17 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by sinuhe » 19/10/2013 12:42

Trash koji si prepisao sa neke hrvatske stranice, foruma... Uglavnom probrano i izvadjeno iz konteksta.

Tessaract

#18 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by Tessaract » 19/10/2013 12:43

Изетбеговић је БиХ неповратно гурнуо ка етничким поделама. Да ли то треба жалити или хвалити?

Zagor te-nej

#19 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by Zagor te-nej » 19/10/2013 12:44

sinuhe wrote:Trash koji si prepisao sa neke hrvatske stranice, foruma... Uglavnom probrano i izvadjeno iz konteksta.
jedino ako je knjiga Mehmedalije Bojića:Historija Bosne i Bošnjaka
pisana na hrvatskom forumu :lol:

Tigar33

#20 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by Tigar33 » 19/10/2013 12:45

Najveći grobar Bosne i hercegovine je upravo Alija Izetbegović, njegova stranka i sada svi njegovo stranački đaci koji su se na račun Bosne i Hercegovine, i stranke bezobrazno obogatili, većina ih se brčkala na Bosforu u toku rata, držala linije Dizeldorf-minhen-Frankfurt sad su tu kao oni glavni i Veliki patrioti.
Neki od Generala su iz rata izašli kao milioneri samo primjer Fikro Prevljak kamion niz igman nije mogao bez njegovog potpisa sići za to se uzimala renta samo njemu borce ko jebe itd, ovo je ukratko.

sinuhe

#21 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by sinuhe » 19/10/2013 12:47

Alija je bio mila majka u odnosu na propagandiste Oslobodjenja, TVSA i slican polusvijet koji je zario i palio ondasnjom scenom.
Po vama bi bilo prihvatljivo da je rat poceo jedno pola godine ranije :lol:

Hajvan

#22 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by Hajvan » 19/10/2013 12:51

Tessaract wrote:Изетбеговић је БиХ неповратно гурнуо ка етничким поделама. Да ли то треба жалити или хвалити?
Која лаж!

Из(м)етбеговића и његову му фамАлију очима не могу, али ово је извртање историјских чињеница.

Basvod

#23 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by Basvod » 19/10/2013 12:58

Hajvan wrote:
Tessaract wrote:Изетбеговић је БиХ неповратно гурнуо ка етничким поделама. Да ли то треба жалити или хвалити?
Која лаж!

Из(м)етбеговића и његову му фамАлију очима не могу, али ово је извртање историјских чињеница.
Istorijska cinjenica je da je SDA prva nacionalna stranka u BiH.

Sinapsa

#24 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by Sinapsa » 19/10/2013 13:05

Kako je to uspio ?

Zagor te-nej

#25 Re: Alija Izetbegović: "Čovjek bez kojeg ne bi bilo Bosne"?

Post by Zagor te-nej » 19/10/2013 13:09

Sinapsa wrote:
Kako je to uspio ?
uporno ko mazga zalažući se za UNITARNU Bosnu koju NEĆE druga dva naroda
i ne prihvatanjem lisabonskog sporazuma, u samom Lisaonu bio prihvatio, da bi se po običaju po dolasku u SA predomislio, debil kao što je uvjek i bio
nije htio vrapca u ruci (kantonalnu Bosnu) već goluba na grani (unitarnu državu) i dobio fildžan na kraju

Locked