Alergija

Sve o zdravlju...
Post Reply
Suicidal Siberian

Alergija

Post by Suicidal Siberian » 09/04/2007 14:02

E ovako....prosle godine u vrijeme ljeta mi se pojavila neka alergija po glavi u vidu bubuljica, sa crvenilom oko njih....na podrucju sa strane glave, pa sve iza usiju cak mi se bilo prenijelo i na lice....doktor mi je dao neki gel, i rekao mi je da mi je to bilo od sunca....i meni je to proslo hvala bogu...i prije neki dan sam se osisao na celavo i danas sam primjetio kao da isto sranje hoce da se ponovi...zna li mozda neko sta je u pitanju? da li ima isto iskustvo? jel to alergija koja se ne moze izlijeciti...? volim biti celav, pogotovo ljeti...ako ne uspijem ovo srediti popizdit cu....

hvala

mamica papucarka

Re: Alergija

Post by mamica papucarka » 09/04/2007 14:09

Suicidal Siberian wrote:E ovako....prosle godine u vrijeme ljeta mi se pojavila neka alergija po glavi u vidu bubuljica, sa crvenilom oko njih....na podrucju sa strane glave, pa sve iza usiju cak mi se bilo prenijelo i na lice....doktor mi je dao neki gel, i rekao mi je da mi je to bilo od sunca....i meni je to proslo hvala bogu...i prije neki dan sam se osisao na celavo i danas sam primjetio kao da isto sranje hoce da se ponovi...zna li mozda neko sta je u pitanju? da li ima isto iskustvo? jel to alergija koja se ne moze izlijeciti...? volim biti celav, pogotovo ljeti...ako ne uspijem ovo srediti popizdit cu....

hvala

doslo sunce, a sa njom i alergija :oops:
ne znam nikoga ko je izlijecio alergiju na sunce.

meni se prosle godine bio pojavio nekakav osip po tijelu dok smo bili na moru.
Znam da mi je gazdarica dala kantarionovo ulje i bilo mi je bolje. E sad jel mi to pomoglo, ili je nestalo samo od sebe ne znam???
Nisam ti pomogla, ali mozes probat :)

kaokakao

Post by kaokakao » 17/04/2007 15:24

ja imam alergiju na polen...dobro je pa nemam one kriticne simptome tipa gusenje i sl. ali me smara kihanje, curenje nosa i peckanje ociju.... sad je pocelo i trajat ce do kraja juna... za poludit :cry:

starii
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by starii » 01/05/2007 17:33

kupi lijek FENADEX od 120mg ako si odrasla osoba..nemoj koristiti flonidan jer je slabiji od ovoga lijeka..jedna dnevno tbl se uzima..

Isabell

Post by Isabell » 15/05/2007 12:35

Ja imam alergiju na grinje. I u posljednje vrijeme se unatoc lijecenju pojacava. Pa bih trebala novog doktora , molim vas ako imate kakvu preporuku....
Ima li itko kvalitetnog doktora za te probleme?
Help

Isabell

Post by Isabell » 15/05/2007 12:37

Isabell wrote:Ja imam alergiju na grinje. I u posljednje vrijeme se unatoc lijecenju pojacava. Pa bih trebala novog doktora , molim vas ako imate kakvu preporuku....
Ima li itko kvalitetnog doktora za te probleme?
Help

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 15/05/2007 12:42

Jedna moja prijateljica je bila alergicna na polen, duhan, grinje i jos stosta, 2x se pocela gusiti. Na kraju je isla na akupunkturu jedan period, mozda nekih mjesec-dva, i skoro da vise nema problema. Pa eto, mozda ne bi bilo lose i to probati, ni ja nisam bas previse vjerovala dok njoj nije pomoglo :)

Isabell

Post by Isabell » 15/05/2007 12:48

Ma nisam ti ja bas za ta bockanja. Ja bih radije pravog doktora. Iako si ti vec treca osoba koja mi preporuca akupunkturu u zadnjih dva dana.

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 15/05/2007 12:54

I ja sam cula od jos jedne osobe, al ozbiljno, ova moja prijateljica je vec bila napola luda, jer nije mogla da dise, gusila se, tablete joj uopste nisu pomagale. Mislim da ju je to kostalo ukupno nekih 500-600 KM.

Isabell

Post by Isabell » 15/05/2007 12:57

Mozes li mi provjeriti za informacije. Ime, adresa i ostalo pa da se informiram. I to je pocetak.

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 15/05/2007 13:00

Mogu, samo je ona to radila u Brckom, ne znam odakle si ti, jel ti to daleko.

hrusta

Post by hrusta » 15/05/2007 13:14

eee, naso sam ovaj text na internetu, neznam kako si sa engleskim, ali je ovo veoma slicno kosto ti iskusi, pa vidi mozda ti dadne koju validnu informaciju/savijet.

Question

I am desperate for someone to help me with this as my doctor just says I should take Winter skiing holidays!

Each year I go abroad I suffer badly from prickly heat.

Last year in Cyprus I was taking an antihistamine (Piriton (chlorphenamine) and came out in prickly heat which would even come up in the shade.

A doctor there gave me an injection, which after a second dosage really relieved my symptoms and allowed me to go out in the sun.

This year I discussed this with my doctor and she thought this was excessive and told me to take an antihistamine and if the rash still came out to take prednisolone.

As expected, my rash did come out with intense itching and I started to take the prednisolone. This helped to calm the rash down when I came in from the sun but I still suffered a great deal of discomfort and could not really go out in the sun without suffering.

This condition is ruining my holidays and having an affect on the people I travel with, as I cannot join in day-to day activities.

Is there anything you can suggest to help me so I can continue to enjoy holidays abroad in the summer?

Also, could taking the contraceptive pill have an effect on my skin in the sun? I really hope you can help me with this as doctors tell me to go on skiing holidays which is not really solving my problem and extremely infuriating!

Answer

You have a condition that affects thousands, if not millions, of people who travel to hot places for holidays. The more humid the climate, the worse the symptoms.

Prickly heat is a skin condition that produces a very itchy raised non-inflammatory rash due to obstructed or non-patent sweat ducts.

It actually takes a long time to acclimatise to a hot climate. Even apparently 'fit' soldiers require a minimum of two weeks to acclimatise when exercising energetically in the heat for two, one-hour periods every day. So, you are not likely to adjust to the heat in a normal holiday of leisure.

The process of acclimatisation allows the skin to greatly increase its capacity to sweat, and also adapts the sweat glands to produce more dilute sweat, thereby enabling you to retain vital salts in your body.

Nearly everybody can alter in this way when living in a hot country, but a few individuals just produce little bumps where the sweat remains under the outer layer of skin. Since this is neither an allergic response, nor an inflammation, it is unlikely that antihistamines will help.

Itching that leads to scratching that breaks the skin, may result in secondary skin infections.

All that you can really do is to take frequent cool showers, wear cotton, avoid burning your skin, and expose the affected skin to the air as much as possible.

Some relief can be achieved with the application of starch-containing powders.

If symptoms are more severe, steroid creams or even tablets like prednisolone may help. I am afraid that you will be more comfortable in a dry climate than a humid one, and you will prefer a cool climate to a hot one.

Some people take a very long time to acclimatise to the heat, and a few never manage to do so. I guess that this is not what you really want to hear.

Yours sincerely

The Medical Team

Isabell

Post by Isabell » 15/05/2007 13:20

Ma Brcko mi ne odgovara nikako. Ali hvala u svakom slucaju.

Shoshana

Post by Shoshana » 16/05/2007 02:51

mamica 31 wrote:
ne znam nikoga ko je izlijecio alergiju na sunce.

Zavisi... Moj stari je svojevremeno razvio (pod stare dane) alergiju na sunce. I to groznu neku :oops: 'Izlijecio se' kada je otklonio uzrok - koji nije bilo sunce samo po sebi, nego ovaj neki vjestacki zasladjivac. Prvo sto mu je ljekar rekao kad ga je vidio, je bilo da izbaci iz ishrane succaril (ili kako se vec zove), da prestane piti dijetne kole i slicna sranja, i vjerovali ili ne - naredne godine - kao da nikad nije ni bio alergican...

JohnnyS
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by JohnnyS » 16/05/2007 17:53

Suicidal Siberian wrote:E ovako....prosle godine u vrijeme ljeta mi se pojavila neka alergija po glavi u vidu bubuljica, sa crvenilom oko njih....na podrucju sa strane glave, pa sve iza usiju cak mi se bilo prenijelo i na lice....doktor mi je dao neki gel, i rekao mi je da mi je to bilo od sunca....i meni je to proslo hvala bogu...i prije neki dan sam se osisao na celavo i danas sam primjetio kao da isto sranje hoce da se ponovi...zna li mozda neko sta je u pitanju? da li ima isto iskustvo? jel to alergija koja se ne moze izlijeciti...? volim biti celav, pogotovo ljeti...ako ne uspijem ovo srediti popizdit cu....

hvala

Alergije su stvarno zeznuta stvar, ne treba se igrati s time. Ovako na nevidjeno, ako nisi siguran da je baš ista stvar, možda ne bi bilo zgorega posjetiti doktora da se isključi neka druga dijagnoza. Naime, ako si se obrijao kod frizera, treba imati u vidu da su mjere protiv sterilizacije manjkave i da postoji mogućnost neke gljivične infekcije, dermatofitoze (baš smo na fakultetu imali jednog pacijenta u sličnoj situaciji). Mogu ti reći jedan obeshrabrujući podatak da je u Hrvatskoj jedan od najčešćih načina prijenosa hepatitisa C preko britvi u frizera...

Post Reply