Aleister Crowley

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

njonjica

Aleister Crowley

Post by njonjica » 27/07/2006 23:05

Rodjen 12.10.1875 umro 1.12.1947. Bavio se okultnim znanostima ali i magijom. Osnovao okultni red Zlatna Zora. Pisac knjiga od kojih su svakako najvaznije Liber Legis i Liber Al Vel Legis (Knjiga zakona i Knjiga zakona upotreba). Mijenjao okultne nickove cijeli zivot, neki od njih su i 666 i frater Perdurabo. Proucavao alkemiju, tarot (cak izradio vlastiti), kabalu, astrologiju, mnogo puta bio u Egiptu....

Prvih par stihova Crowleyeve uvodne reči Gnostičke Mise, koja otkriva njega kao Sveštenika 666:
Tajni i neizrecivi Gospod
Haos , Otac sveg života .

Neki tvrde da je bio olicenje zla, neki da je bio samo jedan nesretan covjek.
Neki opet, njegovi obozavaoci i postovaoci Theleme, velicaju ga kao proroka i duhovnu osobu.

Sta vi mislite? Da li ste imali susreta sa thelemistima, sta znate o ovome i da li je vrijedno pomena...?

Custos Morum

Post by Custos Morum » 27/07/2006 23:41

Egipat je kolijevka...
...svega & svacega ;)

njonjica

Post by njonjica » 28/07/2006 00:57

Jasta.....sutra cu malo na ovu temu....

Custos Morum

Post by Custos Morum » 28/07/2006 01:10

Nisam ljubitelj opskurnih kultova i okultne filozofije pa cu se elegantno povuci :D

njonjica

Post by njonjica » 28/07/2006 18:13

Nisam ni ja.....razgovarati o tome ne znaci ljubiti to...
Upoznaj neprijatelja da bi ga lakse pobijedio :D

Custos Morum

Post by Custos Morum » 29/07/2006 03:31

Prelistah wikipediu sinoc o njemu. Nesto sam znao, nesto prvi put procitao. Iskreno-cisto izgubih sahatak. Sumnjam da je bio vrijedan toga :)

Uzgred-davno je pobjeden...
Vade retro satana, non suade mihi vana, sunt mals quae libas, ipse venena bibas ;)

njonjica

Post by njonjica » 29/07/2006 21:30

Pobijedjen...ma da je bar....

Eno, i danas Iluminati rade inicijacije zrtvujuci male djecake, ne starije od 4 godine. A sve se to dogadja-pogodi gdje; u podrumu Vatikana. Bar tako kazu.
Sotonu nazivaju Gospodarem Svjetova. Onaj koji ce doci. Itd....
AC je bio iluminat. Osnovao je Zlatnu zoru koja je radila i jos uvijek radi za Iluminate.
Sotona jos nije pobijedjen. On cak niti ne spava. Najnoviji dokaz za to se upravo desava. Libanon. :(

njonjica

Post by njonjica » 29/07/2006 21:40

Text iz Theleme:

" Svaki muskarac i svaka zena je zvijezda. "
" Neka milosrde odbaceno bude: prokleti neka su oni koji sazalijevaju ! "
" Mi nemamo nista s odbacenima i nesposobnima: neka umru u svojoj bijedi. Jer oni ne osjecaju. Sazaljenje je porok kraljeva: zgazi bijedne i slabe: to je zakon jakih: to je nas zakon i radost svijeta. Ne misli, o kralju, o toj lazi: Da Ti Moras Umrijeti: ti zaista neces umrijeti, vec zivjeti. Neka sada bude shvaceno: Ako Kraljevo tijelo iscezne, on ce ostati u cistoj ekstazi zauvijek. Nuit ! Hadit ! Ra-Hoor-Khuit ! Sunce, Snaga i Vid, Svjetlost; to je za sluzitelje Zvijezde i Zmije. "
:-?

njonjica

Post by njonjica » 29/07/2006 21:44

"Isjecak" iz mise thelemista:

"Vjerujem u jednog tajnog i neizrecivog GOSPODA; i u jednu Zvijezdu u Zajednici Zvijezda, iz čije vatre smo stvoreni, i kojoj ćemo se vratiti; i u jednog Oca Života, Tajnu nad Tajnama, u Njegovo ime KAOS, jedinog namjesnika Sunca na Zemlji; i u jedan Zrak, hranitelja svega što diše.

I vjerujem u jednu Zemlju, Majku svih nas, i u jednu Utrobu, u kojoj su svi ljudi začeti i u kojoj će počivati, Tajnu nad Tajnama, u Njeno ime BABALON.

I vjerujem u Zmiju i Lava, Tajnu nad Tajnama, u Njegovo ime BAPHOMET.

I vjerujem u jednu Gnostičku Katoličku Crkvu Svjetlosti, Života, Ljubavi i Slobode, čija Riječ Zakona je THELEMA.

I vjerujem u zajednicu Svetaca.

I kao što se hrana i piće svakodnevno u nama pretvaraju u duhovnu Tvar, vjerujem u Čudo Mise.

I priznajem jedan Baptizam Mudrošću kojim postižemo Čudo Inkarnacije.

I priznajem svoj život jednim, individualnim i vječnim, koji je bio, jest i bit će.
AUMGN, AUMGN, AUMGN."

Covjece, da se zamislis....i prestravis... :shock:

Kukuruz_Barbe-q

Post by Kukuruz_Barbe-q » 29/07/2006 22:08

Zabava za bogate.

njonjica

Post by njonjica » 29/07/2006 23:53

Kukuruz_Barbe-q wrote:Zabava za bogate.

Za prebogate.
Krvava zabava.

Haqqani

Post by Haqqani » 29/07/2006 23:59

Njonjice draga...

Sto se ti prihvatila ovih gluposti , pored toliko lijepih stvari na internetu ???

Custos Morum

Post by Custos Morum » 30/07/2006 00:16

njonjica wrote:Pobijedjen...ma da je bar....

Sotona jos nije pobijedjen. On cak niti ne spava. Najnoviji dokaz za to se upravo desava. Libanon. :(

Nekako sam mislio individualno. Licni osjecaj. Spoznaja.

Inace, slazem se. Katolicki kor cesto spominje krilaticu o najvecoj sataninoj obmani-"da ne postoji" :-)

EDIT:
Sotona nije kadar sam po sebi ciniti zlo. On poziva. Neko od ljudi se odaziva. Inace zlo nije od Boga vec od covjeka-uz svesrdnu pomoc spomenutog satane/sotone/sejtana l.a.

njonjica

Post by njonjica » 30/07/2006 00:21

@Haqqani...znas kako...
Ljeto je lijepo godisnje doba, najvise uzivam u njemu. Poslije posla malo prosetam, pojedem sladoled, dodjem toplom domu svom....
I onda, zalogaj vecere mi u grlu zastane, na dnevniku Libanon...pogledam slike koje su dozvoljene, odem na net, pogledam slike uzasa bez cenzure, jeza me spopadne....i onda se vrate slike iz moje zemlje prije 14, 13, 12....godina. Shvatim kako zlo ima mnoga lica, ali rat je cini mi se najstrasnije. Sjetim se onog strasnog zatvora u Iraku, pogledam Libanon, ginu muslimani.....
I onda se pitam: zbog cega? Zbog vjere? Nafte, maka......

I pitam se opet: vjernik-nevjernik? Sta je iskreno i cestito, kako oruzje moze biti govor duse, kad ono tamo samo mi ismijase temu i rekose da nije neka.
Hajde rekoh, da vidim ovako, za ovog se prica da je bio olicenje zla, mozda ce ljudi pisati.

I nije mi bas jasno zasto se ljudi dijele u onom sto je najtananiji titraj duse,u onom sto srce razgaliti treba? Po trenutnom stanju stvari, cini mi se, da se ljudi dijele samo na zive i mrtve.....

Cak i ovaj AC koji je vise od pola svog zivota postovao sotonu, na samoj samrti je rekao: Sta se ovo desava? Nista ne razumijem. Strah me je.....

njonjica

Post by njonjica » 30/07/2006 00:29

Custos Morum wrote:Nekako sam mislio individualno. Licni osjecaj. Spoznaja.

Inace, slazem se. Katolicki kor cesto spominje krilaticu o najvecoj sataninoj obmani-"da ne postoji" :-)

EDIT:
Sotona nije kadar sam po sebi ciniti zlo. On poziva. Neko od ljudi se odaziva. Inace zlo nije od Boga vec od covjeka-uz svesrdnu pomoc spomenutog satane/sotone/sejtana l.a.

Hm....nema individualne pobjede na globalnom planu. Licni osjecaj, mozda...osjecaj...
On je kralj i ima svoje podanike. Njegova sijenka je crna kao i njegovo srce, ako ga uopste ima. Njegova prisutnost je evidentna.

Haqqani

Post by Haqqani » 30/07/2006 00:32

1258 godine Mongoli ulaze u Bagdad, inace tadasnju prestonicu Islamske drzavre, i pale ga kompletnog... Ubijaju 10 000 muslimana , nevidjeni masakr...

Nakon odredjenog vremenskog perioda primaju Islam , zauzimaju Indoneziju , Maleziju...

Njonjice , nije dobro ono sto mi mislimo da je dobro ...

njonjica

Post by njonjica » 30/07/2006 00:38

Haqqani wrote:1258 godine Mongoli ulaze u Bagdad, inace tadasnju prestonicu Islamske drzavre, i pale ga kompletnog... Ubijaju 10 000 muslimana , nevidjeni masakr...

Nakon odredjenog vremenskog perioda primaju Islam , zauzimaju Indoneziju , Maleziju...

E sad....ima u tome jedna stvar....odnosno cinjenica o 10 000 mrtvih.
Bez obzira na primanje islama...moglo je i bez tih zrtava, u slavu Boga i ljubavi.

Dobro je eticka norma, Haqqani, tu nema diskusije, svi koji manipulisu sa tim...mah... :sad:

Haqqani

Post by Haqqani » 30/07/2006 00:40

njonjica wrote:
Haqqani wrote:1258 godine Mongoli ulaze u Bagdad, inace tadasnju prestonicu Islamske drzavre, i pale ga kompletnog... Ubijaju 10 000 muslimana , nevidjeni masakr...

E sad....ima u tome jedna stvar....odnosno cinjenica o 10 000 mrtvih.
Bez obzira na primanje islama...moglo je i bez tih zrtava, u slavu Boga i ljubavi.

Dobro je eticka norma, Haqqani, tu nema diskusije, svi koji manipulisu sa tim...mah... :sad:

Znas li kolika je merteba sehida ?

Muhammed a.s. rekao: “Doći će vrijeme kada će se narodi skupiti oko vas kao gladni ljudi oko sofre.” Pa su ga ashabi pitali: “Zašto Allahov Poslaniče, je li zato što će nas biti malo?” “Ne, rekao je Muhammed a.s., “biće vas puno ali ćete biti kao pjena koju nose talasi.” “Pa, zašto onda?”, pitali su opet ashabi: “U srca će vam ući strah od smrti i ljubav prema dunjaluku.”, odgovorio je Muhammed a.s.

njonjica

Post by njonjica » 30/07/2006 00:47

@Haqqani
Ne bih da me shvatis pogresno, ali.....Citati su citati, ja govorim o sada.
Kazem, dobro je norma sa kojom ne treba manipulisati.
Sjetim se, nije bilo davno, dakle prije 13 godina, poginu mi komsija, mladic, nepunih 21 godinu. Musliman.
Ne znam kako bi njegova ucviljena majka reagovala na ovaj tvoj citat.
Nakon tog uzasnog dana, svog sina vise nikad nije mogla zagrliti. Papir trpi sve Haqqani, a ljudsko srce moze prepuci.

I dalje ostajem pri utisku da se ljudi bar u ovom vremenu dijele samo na zive i mrtve.

Custos Morum

Post by Custos Morum » 30/07/2006 00:49

njonjica wrote:Hm....nema individualne pobjede na globalnom planu. Licni osjecaj, mozda...osjecaj...
On je kralj i ima svoje podanike. Njegova sijenka je crna kao i njegovo srce, ako ga uopste ima. Njegova prisutnost je evidentna.

Nema pobjede na globalnom planu uopce. :)

"Kralj-podanici", relativno, u neku ruku moze se reci. Medutim daje mu se vise moci nego sto realno ima. Postoji znanje o njemu, a postoje i metodi kako se suprostaviti...

Haqqani

Post by Haqqani » 30/07/2006 00:51

Izvini , a zasto uzimas smrt kao nesto lose ???

Haqqani

Post by Haqqani » 30/07/2006 00:54

GAZEL O SMRTI

Kad preselim, kad moj tabut,

svakom, da sam mrtav, zbori,

ne mislite da me tuga

za svijetom ovim mori!

Nek ne cvili za mnom niko,

nek ne kaže:"Šteta, šteta",

jer je šteta bit šejtanov,

pa ić' tamo, gdje se gori!

Na dženazi mojoj nek se

ne tuguje zbog rastanka

jer baš tada dušom mojom

sreća sastanka žubori.

Kad me spuste u grob, niko

nek ne kaže:"Sasvim nesta!"

jer društvima dženetlija

grob-samo paravan tvori!

Kada vidiš da me spuste,

smatraj da me tada dižu.

Zar na nebu sunce, mjesec,

kada zađe manje gori?

Ti sve misliš to je suton,

Ne, svitanje to je pravo,

jer spuštanjem tijela u grob,

radi se o duše zori.

Koje sjeme ne proklija,

kad ga zemlja u se primi?

Pa kako u proživljenje

da mi dušu sumnja mori?

Iz bunara izvadi se

potopljena kofa puna.

Stog ne plače duh Jusufov

dok se tijelo s jamom bori.

Kad zatvoriš jedan otvor,

tad se drugi sam otvara.

Pa nek se zbog moje smrti

ni riječ tuge ne prozbori!

Mevlana Dželaludin Rumi
(1207-1273)

njonjica

Post by njonjica » 30/07/2006 00:54

Haqqani wrote:Izvini , a zasto uzimas smrt kao nesto lose ???

Hm....ocito je...da se nas dvoje ne razumijemo...
Ne uzimam ja smrt lose....osim one nasilne, kad ti neko prekine mladost i svrsta te u kolateralnu stetu.
Ti ne? :?

Haqqani

Post by Haqqani » 30/07/2006 01:01

njonjica wrote:
Haqqani wrote:Izvini , a zasto uzimas smrt kao nesto lose ???

Hm....ocito je...da se nas dvoje ne razumijemo...
Ne uzimam ja smrt lose....osim one nasilne, kad ti neko prekine mladost i svrsta te u kolateralnu stetu.
Ti ne? :?

To je jedna strana, i ta strana je bolna . Samo, ta strana je prolazna... Ima ona vjecna strana , gdje ce insallah ta ubijena djeca trckarati Džennetom, vjecno ...

Mislim da se ta djeca mogu sazaliti na nas zive ...

Custos Morum

Post by Custos Morum » 30/07/2006 01:02

Njonjice, jesi religiozna?
Kako poimas sotonu, smrt, sve spomenuto?

Post Reply