Alarm za auto - da ili ne?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
exalto

Alarm za auto - da ili ne?

Post by exalto » 13/08/2006 15:46

Trebao bih kupivi novi Renault Megane i na upit prodavcu vezano za sigurnost dobio ovaj odgovor: s obzirom da se francuska vozila ne kradu nema potrebe ugradjivati multilock/defendlock. Ukoliko imam novca bolje je da uzmem alarm zbog obijanja i slicno. On je preporucio Cobra alarm kao najbolji, koji sa ovlastenom ugradnjom kosta 450 KM.

Razmisljam ovako, radio/cd u autu je ugradjen fabricki i nema svoj displej, sto znaci da ga niko nece ukrasti (cak ne kradu ni one sa displejem ako je fabricki ugradjen, bar u Tuzli). Da li je alarm samo alarm ili ima i zastitu od kradje auta, tj. neke dodatne blokade paljenja i slicno? Isplati li se dati 450 KM (koje u ovom trenutku i sa kreditom nisu bas sitnica) za Cobra alarm?

Qler
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by Qler » 13/08/2006 15:50

Meta system alarmi su najbolji i nisu losa zastita.. imaju i blokade paljenja i jos nekih blokada tako da precavaju i kradju :) a i ako imas dva megana na parkingu, tvoj sa alarmom i komsijin bez :D sta mislis koji ce prvi zaplatiti :D

cobra je trenutno ja mislim najrasprostranjeniji alarm kod nas... tako da je veca vjerovatnoca da ga mogu provaliti a meta je najsigurniji ali je i skuplji mislim oko 100KM od cobre :roll:

Brando

Post by Brando » 15/08/2006 10:38

cak ne kradu ni one sa displejem ako je fabricki ugradjen, bar u Tuzli

brate u sarajevu i fice odradjuju, a ne megane :D

shin

Post by shin » 15/08/2006 10:45

Stavis puljku za osam banki i miran si.

Dzani

Post by Dzani » 15/08/2006 15:47

Stavi ti njemu, lavića, puljku, alarm i zeder
Last edited by Dzani on 08/12/2006 19:26, edited 1 time in total.

Qler

Post by Qler » 15/08/2006 15:54

Dzani wrote:Stavi ti njemu, lavića, puljku, alarm i zeder kao sto ja imam na svom pasatu

ili kupis opela i ne treba ti nista dalje od alarma :D ili bilo sta drugo sto nije iz VW koncerna :)

mom haveru su iz garaze odnijeli A6 audija.... pih....

Spiker

Post by Spiker » 15/08/2006 17:05

nemoj multilook jer ti rasture plastike oko mjenjača. Nikada ih ne vrate kako treba pa se uvijek klimaju.

Any

Post by Any » 17/08/2006 03:03

exalto ja ti preporucujem da uradis meta alarm a ako ti nije zao dati jos nekih 400km ugradi i defend-lock :?
Ovo sto neko spomenu da se klimaju plastike i da ih nikada ne vrate kako su bile pri ugradnji defend-locka nije istina a i sve zavisi ko ti radi :D
Kako skonta ti si iz Tuzle :?
Ako hoces javi mi se na PP pa cu ti dati broj kome da se javis za Meta alarm a po zelji i Defend-lock :?
Garantujem ti da je najjeftiniji u BiH a nalazi se u Tuzli :D
Ja imam Passata 5 vec dvije godine na kojeg je ugradjeno obadvoje (Meta i Defend) i nikada do sada nisam imao nekih nezeljenih situacija :-D

Sto se tice Meta alarma imas elektronsku blokadu motora,zastitu haube vrata i gepeka.Ima external bateriju koja je samo napajajuca u slucaju da ti presjece dovod struje do alarma alarm se napaja sa baterije i opet je u funkciji.Onda imas dva senzora u unutrasnjosti vozila koja alarmiraju u slucaju da sirena zakaze pri otvaranju vrata i imas treci senzor koji ti pokazuje kada se vratis u vozilo dali je neko pokusavao provalit ili jeli alarm bio aktiviran.

Skontaj se jeli bolje dati 500/600 km ili zijanit nekih 20 30 hiljki :D

Sa srecom :)

Interceptor

Post by Interceptor » 17/08/2006 08:07

Ovako,

alarm je u potpunosti nesigurna zastita. Moze da te zastiti od lokalnih narkomana koji kradu kass, alat, itd, dok profi lopovi onesposobe najskuplje alarme za otprilike 0.3 minute!!!
Najstarija fora je da dugackim nozem pritisnu dugme za svjetlo na haubi (na koje se vezuje alarm da se ukljuci u slucaju podizanja iste), a onda specijalnim alatom pomjere zakacku koja drzi haubu. Nakon toga iskljuce akumulator, itd.
Blokada motora nije nista drugo nego jedna zica koja prolazi kroz elektronski prekidac, tj. zica koja napaja bobinu se presjece i provuce kroz alarmni uredjaj. Svaki profi zna gdje se na svakom modelu to radi (uvijekg negdje ispod haube) i prespoji jako brzo...

Ja imam alarm, ali samo zbog sokera koji ukljuci alarm ako me neko udari na parkingu (2 puta sam izletio i naplatio stetu).

Sto se tice marke, sve radi posao i onaj od 100 km i od 500, posto je logika povezivanja unutar vozila ista...

Jedino sto ne pokusavaju da obiju je lavlja kandza (i odmah se vidi), zeder ne vide pa ti razbiju staklo i tek onda shavte da ne mogu dalje, ali steta je napravljena. Jedina mana LK je sto je kabasta...

nadam se da sam pomogao :)

exalto

Post by exalto » 17/08/2006 08:48

Hvala svima.
Vec sam ugradio Cobru u Komelu u Sarajevu. U osnovi citajuci po stranim forumima Cobra i Meta su gotovo identicni sistemi, nude iste stvari po slicnim cijenama.
Alarm sam ugradio primarno zbog obijanja, narkomana i djece. Sto se tice kradje namjerno sam zaobisao VW i Audi bas zbog kradje. Imam garazu tako da se nadam da je koliko toliko sigurno a i tjesi me cinjenica da prijatelj radi u policiji i kaze da francuska auta ne idu nikako.

Altsa

Post by Altsa » 17/08/2006 09:10

Spiker wrote:nemoj multilook jer ti rasture plastike oko mjenjača. Nikada ih ne vrate kako treba pa se uvijek klimaju.

e jos i to da cujem :lol: :lol: :lol: zaista pravi razlog da ne izabere multi lock

Spiker

Post by Spiker » 17/08/2006 10:24

Imao sam na tri auta takvu vrstu zastite i znam o cemu pricam Na svakom autu su polomili bar dvije zabice koje drze oplate. Multilook se isplati jedino na Mercedesima sa automatskim mjejacem ili nekim slicnim autima kod kojih rucica mjenjaca ide direktno u mjenjac. Na ovim ostalim (glupi golfovi itd) otkacis polugicu ispod auta i ubacis u drugu. Svaki lopov ga moze odvuci za 30 sekundi. Istina u tom slucaju ima dosta posla sa skidanjem sklopa pa zastita donekle ima smisla. Ali da se auto ne moze odvuci to je najveca glupost koju sam cuo. Vi stavljajte multilook ali ja vise nikada necu na novi auto.

Qler

Post by Qler » 17/08/2006 11:37

Altsa wrote:
Spiker wrote:nemoj multilook jer ti rasture plastike oko mjenjača. Nikada ih ne vrate kako treba pa se uvijek klimaju.

e jos i to da cujem :lol: :lol: :lol: zaista pravi razlog da ne izabere multi lock

pa ima i ta mjesta.. eno moj haver ima golfa 4 i sve mu skripi unutra... a auto prakticno novo.... nervira... sad ce da ga vozi da mu to sve zategnu ponovo...

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Post by drndalo » 22/08/2006 18:19

Qler wrote:
Altsa wrote:

pa ima i ta mjesta.. eno moj haver ima golfa 4 i sve mu skripi unutra... a auto prakticno novo.... nervira... sad ce da ga vozi da mu to sve zategnu ponovo...

Ma ne skripi zato, nego sto je G4... :P

Qler

Post by Qler » 22/08/2006 18:29

drndalo wrote:
Qler wrote:
Altsa wrote:

Ma ne skripi zato, nego sto je G4... :P

to sam mu i ja rekao :) al mi ne vjeruje :D:D:D:D

mr2

Post by mr2 » 22/08/2006 18:57

Interceptor wrote:Ovako,

alarm je u potpunosti nesigurna zastita. Moze da te zastiti od lokalnih narkomana koji kradu kass, alat, itd, dok profi lopovi onesposobe najskuplje alarme za otprilike 0.3 minute!!!
Najstarija fora je da dugackim nozem pritisnu dugme za svjetlo na haubi (na koje se vezuje alarm da se ukljuci u slucaju podizanja iste), a onda specijalnim alatom pomjere zakacku koja drzi haubu. Nakon toga iskljuce akumulator, itd.
Blokada motora nije nista drugo nego jedna zica koja prolazi kroz elektronski prekidac, tj. zica koja napaja bobinu se presjece i provuce kroz alarmni uredjaj. Svaki profi zna gdje se na svakom modelu to radi (uvijekg negdje ispod haube) i prespoji jako brzo...

Ja imam alarm, ali samo zbog sokera koji ukljuci alarm ako me neko udari na parkingu (2 puta sam izletio i naplatio stetu).

:)

:lol: :lol: :lol: :lol: cuj nesigurna zastita....meni se na ulazu u njemacku na benzinskoj nakon pauze nesto pokvarilo :zzzz: :zzzz: ...neki prekidac sta li ....odslepali auto do garaze i gotovo 3 sata im je trebalo,da deblokiraju alarm ....radi se usput o scm alarmu......

Post Reply