AKUTNI POLIMORFNI PSIHOTICNI POREMECAJ-POMOC I SAVJETI

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#1 AKUTNI POLIMORFNI PSIHOTICNI POREMECAJ-POMOC I SAVJETI

Post by milojicabrzi »

Kod jednog clana u porodici mi je dijagnosticirana navedena dijagnoza. Problem je u tome sto ova osoba ne zeli priznati bolest, te nastoji odrzavati aktivnosti kao normalna osoba (voznja automobila, donosenje odluka o prodaji ili kupovini stvari i nekretnina i sl). Ako se neko susretao sa osobama sa ovom dijagnozom, molim da mi odgovori, da li se ove osobe smatraju poslovno sposobnim, da li su opasne po okolinu, mogu li voziti motorna vozila, imaju li mogucnost dobiti ljekarski za zaposlenje sa ovom dijagnozom i sl.

Hvala svima.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#2 Re: AKUTNI POLIMORFNI PSIHOTICNI POREMECAJ-POMOC I SAVJETI

Post by modesti »

Da li je prošao ili je još uvijek u toku? Šta kaže psihijatar? Koje medikamente uzima? Nije ti baš tako jednostavno odgovoriti na ovo pitanje. U svakom slučaju, kada je akutna psihotična epizoda u pitanju, osoba ima problema sa tokom misli. Međutim, ako je epizoda prošla, ako je sve OK dalje, ako je mišljenje urednog toka i sadržaja (procjenjuje psihijatar), ako medikamenti nisu kontraindikovani vožnji automobila itd., zašto ne bi donosila odluke? Najbolje je da se konsultujete sa psihijatrom koji vodi tu osobu. I da, često osobe sa psihotičnim smetnjama iste negiraju, provjeravajte dobro da li osoba zaista uzima terapiju ili ne.
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#3 Re: AKUTNI POLIMORFNI PSIHOTICNI POREMECAJ-POMOC I SAVJETI

Post by milojicabrzi »

Traje to vec duze vrijeme, smjenjuju se periodi kada se osjeca relativno dobro, a postoje i 3-4 puta godisnje periodi kada je stvarno opasan po okolinu...
Uzimao je koliko se sjecam Zoloft i jos neke lijekove koje su propisivali doktori, bio hospitaliziran vise puta na Kosevu i na kraju prosle godine u Jagomiru.
Mene je strah da u momentu bolesti ne napravi neku havariju sa autom, ugrozi sebe i druge, nepromisljeno proda vikendicu za male novce, pa zbog toga pitam koliko se ove osobe smatraju uracunjivim.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#4 Re: AKUTNI POLIMORFNI PSIHOTICNI POREMECAJ-POMOC I SAVJETI

Post by modesti »

Zakaži termin kod psihijatra koji ga vodi i njemu postavi ta pitanja. Sve je to individualno i bilo kakvi precizniji odgovori na forumu bi bili neozbiljni. Koliko znam, psihijatri (naročito na Jagomiru) su vrlo susretljivi i posvećuju vrijeme porodici kako bi im pojasnili situaciju i time pomogli. Probaj telefonom zakazati termin kod njegovog doktora i reci šta te otprilike interesuje.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#5 Re: AKUTNI POLIMORFNI PSIHOTICNI POREMECAJ-POMOC I SAVJETI

Post by otherside »

milojicabrzi wrote:Traje to vec duze vrijeme, smjenjuju se periodi kada se osjeca relativno dobro, a postoje i 3-4 puta godisnje periodi kada je stvarno opasan po okolinu...
Uzimao je koliko se sjecam Zoloft i jos neke lijekove koje su propisivali doktori, bio hospitaliziran vise puta na Kosevu i na kraju prosle godine u Jagomiru.
Mene je strah da u momentu bolesti ne napravi neku havariju sa autom, ugrozi sebe i druge, nepromisljeno proda vikendicu za male novce, pa zbog toga pitam koliko se ove osobe smatraju uracunjivim.
ovo sto si ti napisao - traje vise godina sa periodima remisije i egzacerbacije tj. poboljsanjima i pogorsanjima, sa visestrukim psihijatrijskim bolnickim lijecenjima - to ne odgovara dijagnozi u naslovu teme. vise shizofreniji ili sumanutom poremecaju.
zoloft je antidepresiv, s njim se ne lijeci nikakav psihoticni poremecaj a kamoli akutni. moze biti uz jos neki antipsihotik.
uracunljivost procjenjuje sudski vjestak neuropsihijatrijske struke, mislim da procjenu moze traziti porodica uz predhodni razgovor sa nadleznim psihijatrom.
obavezno provjeri dijagnozu jos jednom. nema sanse da nakon 2-3 hospitalizacije bude akutni polimorfni psih.poremecaj.
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#6 Re: AKUTNI POLIMORFNI PSIHOTICNI POREMECAJ-POMOC I SAVJETI

Post by milojicabrzi »

Vjeruj da je ta dijagnoza jos uvijek, jer je doktorica rekla da se trebaju pojaviti posebni simptomi pa da se konstatuje sizofrenija (ovo ja sad laicki ogbjasnjavam, jer nisam medicinske struke). Cini mi se da je nakon Zolofta, bila i terapija Leponexom... Uglavnom, dolazi do situacija da postaje i agresivan po okolinu i pa da cak i policija mora intervenisati.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#7 Re: AKUTNI POLIMORFNI PSIHOTICNI POREMECAJ-POMOC I SAVJETI

Post by otherside »

milojicabrzi wrote:Vjeruj da je ta dijagnoza jos uvijek, jer je doktorica rekla da se trebaju pojaviti posebni simptomi pa da se konstatuje sizofrenija (ovo ja sad laicki ogbjasnjavam, jer nisam medicinske struke). Cini mi se da je nakon Zolofta, bila i terapija Leponexom... Uglavnom, dolazi do situacija da postaje i agresivan po okolinu i pa da cak i policija mora intervenisati.
nesto sto je akutno ne moze trajati godinama i biti dijagnoza.
Post Reply