Aktivno mezarje nadomak predsjednistva !

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

dustaban

Aktivno mezarje nadomak predsjednistva !

Post by dustaban » 14/09/2016 13:21

Znate na sta mislim, u parku izmedju Predsjednistva drzave (!) i Alipasine dzamije, dakle u najuzem centru grada, jos uvijek se ukopavaju VIP muslimani!
Zasto, kako ...
:?:

Montana

Re: Aktivno mezarje nadomak predsjednistva !

Post by Montana » 14/09/2016 13:38

Gdje..u sarajevu?Evo ti forum sarajevo http://forum.klix.ba/sarajevo-f25.html

Sarajbeg

Post by Sarajbeg » 14/09/2016 14:10

dustaban wrote:Znate na sta mislim, u parku izmedju Predsjednistva drzave (!) i Alipasine dzamije, dakle u najuzem centru grada, jos uvijek se ukopavaju VIP muslimani!
Zasto, kako ...
Zato sto je ovo privatna prčija od drzave stranke SDA

Haris.ba

Post by Haris.ba » 14/09/2016 14:15

dustaban wrote:Znate na sta mislim, u parku izmedju Predsjednistva drzave (!) i Alipasine dzamije, dakle u najuzem centru grada, jos uvijek se ukopavaju VIP muslimani!
Zasto, kako ...
Prvo, kako:
Ukopavaju se VIP muslimani, po odluci Islamske zajednice. Ukopavaju se na parceli Islamske zajednice.

Drugo, zašto:
Radi omogućavanja odavanja počasti umrlom, daje se izbor porodici umrlog da izabere mogućnost da umrli bude zakopan u haremu Alipašine džamije.

Treće, do kada:
Dok se ne popune sve parcele, vršiće se ukop i dalje.

Četvrto, ne radi se o parku između Predsjedništva države i Alipašine džamije, već se radi o haremu (zvanično) Hadim Ali Paše, džamije koja se nalazi na parceli broj 1610 sa 5863 metara kvadratnih u katastarskoj općini Sarajevo IV. Znači, radi se o haremu džamije, koji po odluci Islamske zajednice nije opasan zidom, pa možda neki i pomisle da se radi o parku - javnoj površini.

arzuhal

Post by arzuhal » 14/09/2016 14:24

Haris.ba wrote:
Zasto, kako ...
Prvo, kako:
Ukopavaju se VIP muslimani, po odluci Islamske zajednice. Ukopavaju se na parceli Islamske zajednice.

Drugo, zašto:
Radi omogućavanja odavanja počasti umrlom, daje se izbor porodici umrlog da izabere mogućnost da umrli bude zakopan u haremu Alipašine džamije.

Treće, do kada:
Dok se ne popune sve parcele, vršiće se ukop i dalje.

Četvrto, ne radi se o parku između Predsjedništva države i Alipašine džamije, već se radi o haremu (zvanično) Hadim Ali Paše, džamije koja se nalazi na parceli broj 1610 sa 5863 metara kvadratnih u katastarskoj općini Sarajevo IV. Znači, radi se o haremu džamije, koji po odluci Islamske zajednice nije opasan zidom, pa možda neki i pomisle da se radi o parku - javnoj površini.
Ja bio kren'o pisat, al' ti si to bolje :thumbup:

Black swan

Post by Black swan » 14/09/2016 14:41

mrtvi su bitni koliko i živi

dustaban

Post by dustaban » 14/09/2016 16:55

Kolko sam shvatio objasnjenje (hvala na trudu @haris.ba) poanta je na tome da ta parcela nije javna povrsina jer pripada IZ. A sad, onako logicki, razmisljam i pitam - da li to znaci da bi neko u svoj PRIVATNOJ avliji, recimo na Mejtasu, isto tako mogao pokopati nekoga?
Ima li tu jos kakav propis koji uredjuje ovu oblast?

Dope_Man

Post by Dope_Man » 14/09/2016 18:08

dustaban wrote:Kolko sam shvatio objasnjenje (hvala na trudu @haris.ba) poanta je na tome da ta parcela nije javna povrsina jer pripada IZ. A sad, onako logicki, razmisljam i pitam - da li to znaci da bi neko u svoj PRIVATNOJ avliji, recimo na Mejtasu, isto tako mogao pokopati nekoga?
Ima li tu jos kakav propis koji uredjuje ovu oblast?
Neko ce se vec naci ko bolje zna, ali uglavnom ne mozes tek tako odluciti da pokopas nekoga u privatnoj parceli (svojoj basti). Nekad davno sam malo pricao sa ljudima o tome i koliko se sjecam govorili su da je teoretski moguce dobiti dozvole da se to uradi, samo da je potesko da ih se dobije. A IZ vjerovatno ima registrovano to zemljiste kao groblje ili nesto, kako god da to ide, i onda ima pravo da ukopava ljude na tom zemljistu.

Haris.ba

Post by Haris.ba » 15/09/2016 09:47

Država prostornim i regulacionim planovima određuje gdje su mezarja. Tako da nema organizovanog kopanja na privatnim parcelama. Dešava se da ljudi zakopaju bližnje na privatnoj parceli. Ako se ne radi o privrednoj djelatnosti, država to uglavnom toleriše. Ako se niko ne buni, onda ni država neće da reaguje.

Ali, zbog običaja, tradicije, kulture, religije, to se ne dešava na lokacijama tipa Mejtaša. Rijetko ko hoće kad ujutro ustane da gleda u mezar bližnjeg.
Pa onda ostaje nekada problem vjerskih procedura. Uglavnom, veoma rijetko se dešava. I uglavnom u ruralnim sredinama.

Black swan

Post by Black swan » 15/09/2016 09:49

možeš misliti kakve bi malverzacije nastale kad bi svak mogao gdje hoće pokapati

ja ne bih imao problema s tim
međutim šta u međuvremenu prodaš zemlju... šta će novi vlasnik za mrtvima koji nisu njegovi?

dustaban

Post by dustaban » 15/09/2016 10:21

Haris.ba wrote:Država prostornim i regulacionim planovima određuje gdje su mezarja. Tako da nema organizovanog kopanja na privatnim parcelama. Dešava se da ljudi zakopaju bližnje na privatnoj parceli. Ako se ne radi o privrednoj djelatnosti, država to uglavnom toleriše. Ako se niko ne buni, onda ni država neće da reaguje.
Ali, zbog običaja, tradicije, kulture, religije, to se ne dešava na lokacijama tipa Mejtaša. Rijetko ko hoće kad ujutro ustane da gleda u mezar bližnjeg.
Pa onda ostaje nekada problem vjerskih procedura. Uglavnom, veoma rijetko se dešava. I uglavnom u ruralnim sredinama.
A je li mislis da je u redu ono ukopavanje u haremu ove dzamije sto je maltene na cesti i na centralnom gradskom mjestu?!
Da sad ne potezem pitanje selekcije ko se tu ukopava...

Haris.ba

Post by Haris.ba » 15/09/2016 10:55

Ne kontam šta mi imamo sa selekcijom ukopavanja? Hoćemo na izbore u mjesnoj zajednici da raspravljamo ko se ima pravo ukopati tamo? To je interna stvar IZ.

Ukopavanje pored ceste i na centralnom gradskom mjestu? To zavisi od tradicije, kulture, vjere, običaja, historije...
Eto, u Sarajevu izgleda da nije problem. Možda rijetkima.

Zanimljiva je tema o mezarima u Sarajevu. Negdje sam davno vidio mapu sa mezarima koja su porušena kada je došla AU. Konkretno na tom području mislim da je bilo još mezara u okolici. Znam da je i danas opstao djelimično mezar u Velikom parku. Mislim da je bio i na lokaciji današnjeg BBI. Znam da je džamija bila kod vječne vatre sa mezaristanom. I na Skenderiji je bila džamija sa mezaristanom.

Pa bih i ja sad mogao da se šokiram. Aktivno predsjedništvo pored mezarja! Ili. Predsjednici nam kroje sudbinu na našim kostima! Ili. Mrtvima ne daju mira - napravili predsjedništvo na kostima naših sugrađana!....

Jednostavno, ako tebi smeta što se tamo uopće kopa - to je legitimno. Da nije "u redu". Možda postane društveno prihvatljivo da nema više mezara pored ceste. Trenutno nije.

apsidejzi

Post by apsidejzi » 15/09/2016 13:04

Black swan wrote:možeš misliti kakve bi malverzacije nastale kad bi svak mogao gdje hoće pokapati

ja ne bih imao problema s tim
međutim šta u međuvremenu prodaš zemlju... šta će novi vlasnik za mrtvima koji nisu njegovi?
Nosi ih sa sobom kad prodas :D :D

dustaban

Post by dustaban » 15/09/2016 14:48

Haris.ba wrote:Ne kontam šta mi imamo sa selekcijom ukopavanja? Hoćemo na izbore u mjesnoj zajednici da raspravljamo ko se ima pravo ukopati tamo? To je interna stvar IZ.
Ukopavanje pored ceste i na centralnom gradskom mjestu? To zavisi od tradicije, kulture, vjere, običaja, historije...
Eto, u Sarajevu izgleda da nije problem. Možda rijetkima.
Zanimljiva je tema o mezarima u Sarajevu. Negdje sam davno vidio mapu sa mezarima koja su porušena kada je došla AU. Konkretno na tom području mislim da je bilo još mezara u okolici. Znam da je i danas opstao djelimično mezar u Velikom parku. Mislim da je bio i na lokaciji današnjeg BBI. Znam da je džamija bila kod vječne vatre sa mezaristanom. I na Skenderiji je bila džamija sa mezaristanom.
Pa bih i ja sad mogao da se šokiram. Aktivno predsjedništvo pored mezarja! Ili. Predsjednici nam kroje sudbinu na našim kostima! Ili. Mrtvima ne daju mira - napravili predsjedništvo na kostima naših sugrađana!....
Jednostavno, ako tebi smeta što se tamo uopće kopa - to je legitimno. Da nije "u redu". Možda postane društveno prihvatljivo da nema više mezara pored ceste. Trenutno nije.
To sa selekcijom ukopavanja u haremu sam samo usput pomenuo, mogu misliti kakvih tu sve musafera i dilova ima...
Ali kad generalno govorimo o problemu grobalja u urbano rastucim sredinama, pa znamo svi dobro kako se taj problem rjesava: ono sto predstavlja spomenicnu vrijednost to se nastoji maksimalno sacuvati a bogami kad nesto od toga zasmeta razvoju grada, onda se to lijepo izmjesti.
Ono sto u svakom slucaju nije upitno jeste - ZAUSTAVLJANJE daljeg ukopavanja pokojnika/rahmetlija tamo gdje vise nije mjesto. I ovaj primjer kojim sam otvorio ovu temu je van svake sumnje takav slucaj.
Zaista ne mogu shvatiti ni IZ koja to dopusta a bogami ni same vjernike koji EGOCENTRICNO zele da im je mezar na samoj raskrsnici, par metara od tramvaja! I to smatraju nekakvim svojim religijskim uspjehom!?
Ja tu ne vidim nikakve skromnosti ni religioznosti, da ne kazem da mi je malkice i bolesno.

PM72

Post by PM72 » 15/09/2016 19:07

Za mene lično je glupost ukopavati nekog u haremu Ali pašine džamije.To je spomenik pod zaštitom države i za mene najljepša džamija u Sarajevu.Čast poginulim i šehidima ali mislim da komadantu Žepe ili komadantu vatrogasaca kojeg je u ratu ukokala švalerka nije tu mjesto.

dustaban

Post by dustaban » 15/09/2016 19:55

PM72 wrote:Za mene lično je glupost ukopavati nekog u haremu Ali pašine džamije.To je spomenik pod zaštitom države i za mene najljepša džamija u Sarajevu.Čast poginulim i šehidima ali mislim da komadantu Žepe ili komadantu vatrogasaca kojeg je u ratu ukokala švalerka nije tu mjesto.
:thumbup:
Hvala ti na ovome, vec mi je dodijalo da budem solista u ukazivanju na ovakve stvari...

PM72

Post by PM72 » 15/09/2016 20:13

Ja sam ti solista na mnogim temama i vječna opozicija tako da te u potpunosti shvatam.I na mezarju Kovači imaš dosta ljudi koji su ukopani na tom časnom mjestu a nisu trebali.Od poslijeratnih samoubica,razbojnika i mafijaša koji su stradali u obračunima pa do onih koji nisu bili ni 15 minuta pod oružjem.

Haris.ba

Post by Haris.ba » 16/09/2016 10:30

To sto je nesta spomenik pod zastitom ne znaci da nema vise aktivnosti oko tog spomenika.

Konkretno, ukopavanje ne narusava spomenik, inace bi Komisija to zabranila, ili ga skinula sa liste.

Je li zakopan heroj ili ljubavnica ne treba zanimati nikoga osim clana IZ.

Treba zabraniti dalje ukopavanje. Moze. Adresa su kanton, IZ i Komisija za ocuvanje nacionalnih spomenika.

Treba izmjestiti groblje? Sve moze.

Samo ne kontam kako ukopavanje nekoga u haremu steti razvoju grada? Treba cesta proci?

Napisao sam da, izmedju ostalog, odnos prema mrtvima u urbanim sredinama je stvar i tradicije i kulture. Ne vidim da vecini smetaju groblja u centralnim sredinama. Da je grdno, pa narusava izgled centra?

animals

Post by animals » 16/09/2016 10:39

U uredjenim drzavama imas gradska groblja, vecinom izvan naseljeni mjesta ili na periferijama gradova..
a Sarajevo ili BIH, tu vec nije nista cudno..
ne bi me iznenadilo da ih kopaju i po parkovima, onako izmedju klupa..
tradicija kazu..

dustaban

Post by dustaban » 16/09/2016 11:30

Haris.ba wrote:To sto je nesta spomenik pod zastitom ne znaci da nema vise aktivnosti oko tog spomenika.
Konkretno, ukopavanje ne narusava spomenik, inace bi Komisija to zabranila, ili ga skinula sa liste.
Je li zakopan heroj ili ljubavnica ne treba zanimati nikoga osim clana IZ.
Treba zabraniti dalje ukopavanje. Moze. Adresa su kanton, IZ i Komisija za ocuvanje nacionalnih spomenika.
Treba izmjestiti groblje? Sve moze.
Samo ne kontam kako ukopavanje nekoga u haremu steti razvoju grada? Treba cesta proci?
Napisao sam da, izmedju ostalog, odnos prema mrtvima u urbanim sredinama je stvar i tradicije i kulture. Ne vidim da vecini smetaju groblja u centralnim sredinama. Da je grdno, pa narusava izgled centra?
Ti bogami ko da si sebi vec obezbjedio parcelu u haremu Alipasine!

Kako bolan mozes toliko braniti neodbranjivo? Fino sam razdvojio pojam spomenika kulture, pa makar to bio i mezar u centru grada, od ovih novih ukopavanja u samom centru grada, na par metara od tramvaja i predsjednistva drzave!
Ali jok, ti zavro da odbranis sve sto je u ingerenciji tvoje religijske zajednice makar to bilo i naopako.

Ali ostavimo na trenutak sve to na stranu. Kako ti kao vjernik objasnjavas ovu "potrebu" da se neko izdvoji od ostalih obicnih smrtnika i ukopa u samom centru grada, nebil tako i nakon smrti bio u centru paznje?!
Je li to tebi u redu?

upsy_daisy

Post by upsy_daisy » 16/09/2016 11:34

ko o čemu dus o nekim vjerskim temama
jes čovjek vjernik nema šta :thumbup:

dustaban

Post by dustaban » 16/09/2016 11:41

upsy_daisy wrote:ko o čemu dus o nekim vjerskim temama

:mrgreen:
Dohakacu ja religijama tako mi boga!

Drogo_rooq

Post by Drogo_rooq » 16/09/2016 12:59

A porusene dzamije i prerovana mezarja u blizoj okolini su urbani napredak? :)

upsy_daisy

Post by upsy_daisy » 16/09/2016 13:37

dustaban wrote:
upsy_daisy wrote:ko o čemu dus o nekim vjerskim temama

:mrgreen:
Dohakacu ja religijama tako mi boga!
ti si prototip ateiste

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 16/09/2016 14:22

Black swan wrote:mrtvi su bitni koliko i živi
jesu,hodas svaki dan po davno zakopanim lesevima,a da ne znas :)

Post Reply