Ako je i od CERICA puno je ...

Locked
Karadoz

#1 Ako je i od CERICA puno je ...

Post by Karadoz » 05/06/2009 08:53

Reis Cerić traži da šerijat bude sastavni dio Ustava

SARAJEVO - Istup poglavara Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Mustafe Cerića o tome da šerijat treba institucionalizirati kao sastavni dio prava muslimana izazvat će veliki broj reagiranja, prije svega u otvaranju rasprave o ustavnim promjenama u zemlji koje bi se trebale odvijati u okviru prudske trojke.

- Šerijat je za muslimana moralni kod koji ga potiče da čini dobro i da se kloni zla. To ne samo da nije u suprotnosti s državnim Ustavom, koji ima cilj osigurati prava svih ljudi bez obzira na vjeru i naciju te da im osigura mir i sigurnost u kući, na poslu i na ulici.

Nije toliko važno kako ćemo zvati ustav, važno je da taj ustav jamči, štiti i razvija vrijednosti bez kojih nema zajedničkog života među ljudima i narodima, rekao je reis Cerić u predavanju na Katoličkoj akademiji u Berlinu govoreći o temi “Šerijat i muslimanski društveni dogovor u Europi”.

Reis Cerić je pri tome “načelno” poručio da šerijat nije državni ustav, no istodobno svoje zagovaranje institucionaliziranja vjerskog koda ponašanja muslimana u najviši akt države povezao je sa stradanjem Bošnjaka u Srebrenici! - Za žrtve genocida u Bosni i Hercegovini bilo je najvažnije da su ostali živi. Zato strahovi koji se šire po Europi nemaju uporište jer u Srebrenici nije bilo šerijata, naglasio je poglavar Islamske zajednice, piše Večernji list.

Ovo je kontinuitet promišljanja poglavara Islamske zajednice u BiH koji je ranije zagovarao da svi muslimani u Europi imaju jedinstvenog vjerskog i političkog vođu.

Ovakve inicijative i ranije su bile prisutne u dijelu bošnjačke politike BiH. Jedna od najozbiljnijih je izražena i u pisanju pokojnog bošnjačkog lidera Alije Izetbegovića koji je otvoreno progovorio o muslimanskome pitanju kroz Islamsku deklaraciju.

Šerijat se odnosi na skup pravila, odredbi, učenja i vrijednosti koja upravljaju život muslimana u osobnom i društvenom životu čije je izvorište u svetoj knjizi muslimana Kuranu. Šerijat propisuje i pravila ponašanja muslimana u politici, društvu, gospodarstvu, pravu.

Black swan

#2 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by Black swan » 05/06/2009 08:55

:mrgreen: ja sam uvijek bio za tri ustava pa nek svako goni svoj :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: isto tako i s porezima školama faksovima firmama državnim agencijama ustanovama upravama direkcijama cestama vodama ...

ako se vjerski predstavnik moze provaljivati javno mogu i ja na forumu

L.e.g

#3 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by L.e.g » 05/06/2009 08:59

Slabo sam upucen u to...neka mi netko objasni??

Malaa

#4 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by Malaa » 05/06/2009 09:10

pokojnog bošnjačkog lidera Alije Izetbegovića koji je otvoreno progovorio o muslimanskome pitanju kroz Islamsku deklaraciju
cuj pokojni? ccc
a drugo, muslimanskomE, koji ti je ovo izvor? Jako pismen i obrazovan, nema sta...

seln

#5 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by seln » 05/06/2009 09:13

Jaooo, komentara na temu....gospon ugrozba odmah priziva treci entitet, ova malaa ili kako vec trazi greske u prevodu...aferim.

sistem

#6 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by sistem » 05/06/2009 09:31

Malaa wrote:
pokojnog bošnjačkog lidera Alije Izetbegovića koji je otvoreno progovorio o muslimanskome pitanju kroz Islamsku deklaraciju
cuj pokojni? ccc
a sta fali toj rijeci? :?

a za cericeve snove o serijatu - volio bih da se zaista najavi uvodjenje serijata u bih, pa da se onda jasno vidi ko ga podrzava po forumima, a ko je zaista i spreman da zivi u potpunosti u skladu sa serijatom i ko prihvata serijatske kazne za svoje vlastite greske :oops:

sasa_t

#7 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by sasa_t » 05/06/2009 09:32

Taman posla.

Prvo cemo institucionalizirati serijat pa cemo onda provoditi ustav u institucijama van sistema. Tako cemo umijesto tumacenja ustavnog suda iz kabineta Reisa svake sedmice po fetvu dobijat.
Svakakvih gluposti sam se naslusao u ovoj drzavi ali ova ulazi u top 10 svih vremena.

btw. hocel njemu neko objasnit da se kani visoke politike i da se okrene normalnim problemima koje muce njegove vjernike.

ah da i jos mi nisu jasna udruzenja iz Srebrenice koja umijesto da jos jutros izadju i bacaju molotovljeve koktele na njegovu kancelariju svaki put daju bezrezervnu podrsku. Prvo je genocid bio zato sto su se "stari" muslimani bojali, a eto sad je genocid bio jer ljudi u Srebrenici nisu imali dobar ustav.

Jednostavno mi nije jasno da ko hoce i kad hoce moze koristiti genocid zbog jeftinih politickih poena.

....

fuse

#8 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by fuse » 05/06/2009 09:33

Malaa wrote:cuj pokojni? ccc
Zar je ziv?
Malaa wrote:a drugo, muslimanskomE, koji ti je ovo izvor? Jako pismen i obrazovan, nema sta...
Ako si pazljivo procitala clanak i nasla detalje, onda si propustila da primjetis da je clanak napisan na hrvatskom jeziku u kome je forma "muslimanskome" savrseno ispravna.

Black swan

#9 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by Black swan » 05/06/2009 09:57

seln wrote:Jaooo, komentara na temu....gospon ugrozba odmah priziva treci entitet, ova malaa ili kako vec trazi greske u prevodu...aferim.

previše si ozbiljan :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

TheWatcher

#10 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by TheWatcher » 05/06/2009 10:04

Karadoz wrote:Reis Cerić traži da šerijat bude sastavni dio Ustava

SARAJEVO - Istup poglavara Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Mustafe Cerića o tome da šerijat treba institucionalizirati kao sastavni dio prava muslimana izazvat će veliki broj reagiranja, prije svega u otvaranju rasprave o ustavnim promjenama u zemlji koje bi se trebale odvijati u okviru prudske trojke.

- Šerijat je za muslimana moralni kod koji ga potiče da čini dobro i da se kloni zla. To ne samo da nije u suprotnosti s državnim Ustavom, koji ima cilj osigurati prava svih ljudi bez obzira na vjeru i naciju te da im osigura mir i sigurnost u kući, na poslu i na ulici.

Nije toliko važno kako ćemo zvati ustav, važno je da taj ustav jamči, štiti i razvija vrijednosti bez kojih nema zajedničkog života među ljudima i narodima, rekao je reis Cerić u predavanju na Katoličkoj akademiji u Berlinu govoreći o temi “Šerijat i muslimanski društveni dogovor u Europi”.

Reis Cerić je pri tome “načelno” poručio da šerijat nije državni ustav, no istodobno svoje zagovaranje institucionaliziranja vjerskog koda ponašanja muslimana u najviši akt države povezao je sa stradanjem Bošnjaka u Srebrenici! - Za žrtve genocida u Bosni i Hercegovini bilo je najvažnije da su ostali živi. Zato strahovi koji se šire po Europi nemaju uporište jer u Srebrenici nije bilo šerijata, naglasio je poglavar Islamske zajednice, piše Večernji list.

Ovo je kontinuitet promišljanja poglavara Islamske zajednice u BiH koji je ranije zagovarao da svi muslimani u Europi imaju jedinstvenog vjerskog i političkog vođu.

Ovakve inicijative i ranije su bile prisutne u dijelu bošnjačke politike BiH. Jedna od najozbiljnijih je izražena i u pisanju pokojnog bošnjačkog lidera Alije Izetbegovića koji je otvoreno progovorio o muslimanskome pitanju kroz Islamsku deklaraciju.

Šerijat se odnosi na skup pravila, odredbi, učenja i vrijednosti koja upravljaju život muslimana u osobnom i društvenom životu čije je izvorište u svetoj knjizi muslimana Kuranu. Šerijat propisuje i pravila ponašanja muslimana u politici, društvu, gospodarstvu, pravu.

svaki dan covjek ima neki biser :lol: ponekad se stvarno zapitam jel sav svoj :dance: eno sada hoce da unese razdor medju muslimane srbije i sandzaka :run:

Malaa

#11 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by Malaa » 05/06/2009 10:05

fuse wrote:
Malaa wrote:cuj pokojni? ccc
Zar je ziv?
Malaa wrote:a drugo, muslimanskomE, koji ti je ovo izvor? Jako pismen i obrazovan, nema sta...
Ako si pazljivo procitala clanak i nasla detalje, onda si propustila da primjetis da je clanak napisan na hrvatskom jeziku u kome je forma "muslimanskome" savrseno ispravna.
Pa fino se napise koji je izovr...a ne ovako clanak iz vedra neba (ionako je na sa-x sve rekla kazala, pa cak i one glavne vijesti na naslovnici"

a btw Alija nije pokojoni, pa makar se to pisalo i u hrvatskim medijima...nigdje jos nisam vidjela "rahmetli franjo tudjman"

Black swan

#12 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by Black swan » 05/06/2009 10:07

na glupost se odgovara glupošću

samo je razlika što je on stari glupan i za svoju funkciju prima lovu
a mene niko ne plaća (još) i pišem po forumu iz zabave :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

VjecitiStudent

#13 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by VjecitiStudent » 05/06/2009 10:13

Malaa wrote:Pa fino se napise koji je izovr...a ne ovako clanak iz vedra neba (ionako je na sa-x sve rekla kazala, pa cak i one glavne vijesti na naslovnici"

a btw Alija nije pokojoni, pa makar se to pisalo i u hrvatskim medijima...nigdje jos nisam vidjela "rahmetli franjo tudjman"
Vijest je, nazalost, tacna.
http://www.kuenstlerhaus-berlin.de/Flye ... muslim.pdf

Fair Life

#14 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by Fair Life » 05/06/2009 10:14

Malaa wrote:...
Nije on ni jedno ni drugo... On je 'meit'.

Mozda i budes u stanju razumjeti...

"Ljiljan, Sarajevo, 24. januar 96." OTVORENO PISMO GOSPODINU ALIJI IZETBEGOVICU

U nacionalistickoj euforiji na prostoru Balkana i istina je dobila svoj nacionalni predznak. Stoga sam saljuci poruke odredjenoj kategoriji citalaca birao i ime i politicku pripadnost skrivajuci se iza pseudonima, Slobodan Radovic, Osman Tica, Ante Pejic .. Otvorenim pismom Aliji Izetbegovicu objavljenim u Ljiljanu januara 1996. godine po treci put sam uspio skrenuti paznju tog politickog kruga na nedopustivo i stetno koristenje vjere u dnevno politicke svrhe. Reakcije su bile neocekivane. U narednih 6 brojeva Ljiljan je rabio pismo i rubriku citalaca da ospori navode pisma, opravda klerikalizam SDA stranke. Istina objavljena su i dva pisma u kojima se citaoci u potpunosti slazu sa mojim navodima.

Gospodine Izetbegovicu kanim se dugo da Vam pisem i sve sam to odgadjao pravdajuci se borbom protiv agresora na Bosnu i Hercegovinu koja je preca i vaznija od toga ta vam zamjeram. Sada je u Bosni mir, Amerika je punom nogom krocila na tlo Bosne. To mi daje i snage i prava da vam pisem. Pisem Vam jer zelim da mi budete predsjednik i, po svemu sudeci, nije do mene vec do Vas da to ne zelite.

Ne pisem Milosevicu jer ne zelim njega za predsjednika. On je fasista, odgovoran za patnje i genocid nad mojim narodom i mojom drzavom. Njemu neka pisu prevareni Srbi i bosanski pravoslavci.

Ne zelim pisati ni Tudjmanu. Njemu neka pisu Hrvati, izdani bosanski katolici, prognani Srbi.

Moj sin je poginuo braneci Bosnu kao borac Armije BiH. Ni on ni ja nismo bili clanovi nikakvih politickih partija. Kad je Bosna napadnuta, uzeli smo oruzje da je branimo. On poginuo ja sam kao teski ranjenik prebacen na lijecenje u inostranstvo. Nadam se da imam pravo da Vas pitam:

1. Zasto uz ime mog sina i uz ime toliko hrabrih boraca Bosne vezujete vjerski imenitelj sehid? Moj sin nije sehid, niti dozvoljavam bilo kome da njegovu smrt tako zove. U mom jeziku ima hiljadu rijeci kojim se njegova pogibija za Bosnu moze nazvati, ali nikako vjerskom i stranom.

2. Zasto borce Armije BiH pozdravljate sa "Selam alejkum" ( Smotra boraca Treceg korpusa u Zenici )? Tako se ne moze pozdravljati Armija BiH, cak ni Bosnjacka armija jer se Bosnjaci ne stide svog jezika. Ne stide se ni vjere oni koji su vjernici, ali vjera je jedno, partija drugo, armija drzave BiH, trece.

3. Zato ucite fatihu nad umrlim i poginulim? Kao vjerniku privatno Vam ne zamjeram, ali Vi ste drzavnik, i to multinacionalne Bosne. Nad mojim sinom odsutite. Bolje nista ne reci nego govoriti na jeziku koji ni on ni ja ne bismo razumjeli.

4. Zasto ste na dvije ne spojive funkcije, funkciji predsjednika drzave BiH i vjersko-nacionane stranke SDA. Vi ne mozete biti predsjednik multinacionalne drzave i jednonacionalne partije. Nacionalne partije mogu vladati nacionalnim drzavama a nikako visenacionalnim.

5. Zasto ne objelodanite narodu Bosne i Hercegovine da su nacionalne partije politicki mrtve poslije pocinjenna zlocina nad drzavom i narodom u kojoj su, htjeli mi to priznati ili ne, cijelo vrijeme bile politicki savezici. Stepen odgovornosti i zlocina je drugo pitanje. U onoj mjeri u kojoj nacionalne partije jos uvjek postoje u toj mjeri Bosna ne postoji. Morate reci narodu sta je pobjedilo poslije Deytona: Bosna ili nacionalne partije. Ako je suditi po kadrovskim promjenama koja se desavaju na terenu, u kojem SDA ne zaostaje, bojim se da je po srijedi ono drugo.

Citam da prognozirate ponovnu pobjedu nacionalnih partija i to da ce SDA pokupiti najveci broj bonjackih glasova. Znaci li to da Bosne vise nema i da je stvar nacionalnih politickih partija koko ce urediti "svoje" teritorije? Ili nas ceka jo jedan rat straniji od ovoga?

6. Zasto napadate one kojima je Deda Mraz izuzetno svijetla tacka u zivotu? Toliko radosti, toliko nade i iluzija malo sta djeci moze da donese kao on. Mi u Bosni to slavimo vijekovima i on je jednostavno nadnacionalna kategorija, kao i Nova godina. Bajrami, bozici i ko zna koji drugi vjerski praznici u Bosni nisu zajednicki ali Nova godina i Deda Mraz jesu.

7. Zasto ne oduzmete pravo vjerskom listu "Ljiljan" da se naziva nacionalnim listom Bosnjaka ? Sedam teologa, koliko ih uredjuje list, ne moze uredjivati nacionalni vec vjerski list. Bosnjaci trebaju nacionalni list, ali vjera i nacija nisu isto.

8. Zasto ne smanjite kampanju protiv nezavisnih informativnih glasila ( ubistvo novinara u Zepcu, premlacivanje u Tuzli, podmetanje bombe u nezavisnom radiju u Sarajevu, premlacivanje Senada Avdica), cak i Vi licno napadate redakciju TV BiH.

Gospodine Izetbegovicu, ja uvazavam vase vjerske nazore prema zivotu i smatram ih privatnim. Od Vas ocekujem da budete predsjednik koji uvazava moj ateisticki odnos prema zivotu. Vjera nam nije zajednicka, ali Bosna jeste, moramo se izdici iznad vjerskog, partijskog, nacionalnog do nivoa drzavnog da bi opstali, a Vi ostali moj predsjednik. U suproptnom to ne mozete biti.

Osman Tica

Kopenhagen, Tel 33252712/206
Last edited by Fair Life on 05/06/2009 10:17, edited 1 time in total.

hepek071

#15 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by hepek071 » 05/06/2009 10:17

Ako je i od CERICA puno je ...
Šta jel to donirao 100 KM u humanitarne svrhe?

Živila BiH kao multičetnička država!

sistem

#16 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by sistem » 05/06/2009 10:28

Malaa wrote:a btw Alija nije pokojoni, pa makar se to pisalo i u hrvatskim medijima...nigdje jos nisam vidjela "rahmetli franjo tudjman"
zasto ocekujes od hrvatskih medija da koriste vjerski, bosanski zargon? zasto bi oni to poznavali i zasto bi njihovi citatelji to razumjeli?

slavkoimamodilera

#17 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by slavkoimamodilera » 05/06/2009 10:36

Such initiatives have been present in a part of Bosniak policy in BiH before. One of the most serious being expressed in the writings of the rahmetli Alija Izetbegović, a former Bosniak leader, who openely discussed the muslim issue through the so called Islamic Declaration.
Bas prirodno zvuci i u engleskom, zar ne?

sasa_t

#18 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by sasa_t » 05/06/2009 10:38

Cekaj jel bitno da li je rahmetli ili pokojni?

Bogatsvo jezika....

fuse

#19 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by fuse » 05/06/2009 10:44

slavkoimamodilera wrote:
Such initiatives have been present in a part of Bosniak policy in BiH before. One of the most serious being expressed in the writings of the rahmetli Alija Izetbegović, a former Bosniak leader, who openely discussed the muslim issue through the so called Islamic Declaration.
Bas prirodno zvuci i u engleskom, zar ne?
a.k.a "the Rahmetlija".

osa

#20 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by osa » 05/06/2009 10:46

samo još jedan korak na putu na dugom putu u ......

Blaka

#21 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by Blaka » 05/06/2009 10:48

Pa to bi bila odlična stvar, tako bi hodža iz gluhe bukovice bio automatski oslobođen, jer šerijat ne poznaje "pedofiliju" kao nešto kažnjivo pošto je i poslanik to radio :wink: Tako da je hodža u pravu kada kaže da je "nevin" i kune se alahom!

http://www.youtube.com/watch?v=oYGoZ8b2 ... re=related

Tako da bi mogao slobodno da nakon povratka u svoj đemat "prodabere" :dance:

Naravno i ostali, koji se trenutno "ustručavaju" zbog ćafirskog zakona :D

Ridjobrki

#22 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by Ridjobrki » 05/06/2009 10:51

Offtopic anegdota vezana za strance i "rahmetli"... :D

- Primijetila sam da se kod vas dosta ljudi preziva "Rahmetli" (Moja makedonska prijateljica Sunčica tokom njenog dužeg boravka u BiH) :lol: :lol: :lol:

Kupalo

#23 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by Kupalo » 05/06/2009 10:51

Cerica za Papu!

Black swan

#24 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by Black swan » 05/06/2009 10:52

tako je
amen

Luke Perry

#25 Re: Ako je i od CERICA puno je ...

Post by Luke Perry » 05/06/2009 10:57

s vremenom ce i uvesti serijat u BiH. valjda je to vec svima jasno.

Locked