Akika-Dova?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Dentist80

Akika-Dova?

Post by Dentist80 » 15/12/2015 10:47

Selam aleykum svima,

nov sam na forumu..da ne "duljim" puno, pa ovako:
Prije 2 i p´o mjeseca zena i ja smo hvala Bogu dobili sina...Posto zivimo u AT, nisam bio u mogucnosti da zakoljem Kurban za njega/Akika.
Planiramo za nekih 10tak dana kuci u BiH, pa bih to kod kuce obavio.

Mozete li mi reci koju dovu tacno da proucim i na koji nacin?
Trazio sam po odredjenim stranicama, rijaset.ba, num i slicno..ali nista konkretno nisam nasao.

Da li mi neko moze pomoci i dati mi tacne upute, sta i kako da proucim???

Hvala unaprijed i Selam

kritichar

Re: Akika-Dova?

Post by kritichar » 15/12/2015 11:57

Učenjaci hanefijskog mezheba stava su da je akika pokuđena (Muhtesaru-tahavi, 299.), ali većina islamskih učenjaka je stava da je sunnet.
Pitanje kurbana i akike nije strogo precizirano i definirano argumentima Kur'ana i sunneta. Ja nisam čuo da ima određena dova za akiku ili kurban, kao što ne postoji određena dova poslije namaza i sl., ako postoji neka dova u nekoj knjizi to je neko sastavio dovu za koju misli da je lijepa i prigodna za tu priliku.
Ono što je bitno i od sunneta je nijet, ispravno klanje i podjela mesa.

A dova se svakako može uputiti, svojim riječima.

http://www.akos.ba/duhovnost/islamske-t ... voju-akiku

arzuhal

Post by arzuhal » 15/12/2015 12:26

Slažem se s @kriticharem oko temeljnih stvari koje je naveo, a što se tiče ipak dove ima dova koja se uči kod klanja 'akika kurbana u (nama bosanskohercegovačkim i jugoslavenskim muslimanima itekako poznatoj i bliskoj) "Zbirci dova" hadži-hafiza Smaila Fazlića, rahimehullahu te'ala, (izdanje el-Kalem, Sarajevo). Ja ne volim pisati (prepisivati) ništa na transkripciji (arapski tekst pretočiti u latiničnu verziju), kada je riječ o nečemu što treba učiti, a nemam mogućnost to na arapskom, ali evo samo da vidiš:

Nakon e'uze i bismille uči se:

Allahumme hazihi 'akikatu (pa se izgovori ime djeteta i ime njegova oca, npr. Amar sin Teufika)
demuha bi demihi,
ve lahmuha bi lahmihi,
ve 'azmuha bi 'azmihi,
ve džilduha bi džildihi,
ve š'aruha bi š'arihi,
fidaa-en
(pa se ovdje opet navede ime djeteta i ime njegova oca)
mine-n-nari.

Subhane rabbike rabbi-l-'izzeti 'amma jesifun,
ve selamun 'ale-l-murselin,
ve-l-hamdulillahi rabbi-l-'alemin!
(el-fatiha)

U dovi se moli Allah da taj kurban učini zaštitom od vatre tom djetetu, tako što je kurbanska žrtva zamjena: krv akike za krv djeteta, njeno meso za meso djeteta, kosti za kosti djeteta...

Možeš potražiti ''Zbirku dova'' od hadži-hafiza Smaila kada dođete u BiH, ona je možda 5-10 KM, može zatrebat uvijek, vama ili nekome drugom.

Allah dao svako dobro našem novom malom bratu, na oba svijeta, a vama ga učinio radošću na oba svijeta :-D

Dentist80

Post by Dentist80 » 15/12/2015 12:30

Hvala vam na brzom odgovoru..

Pomogli ste mi puno.. Potrazit cu tu zbirku svakako

Post Reply