aids ve bih

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
crnjak

aids ve bih

Post by crnjak » 12/12/2006 15:28

povodom 01.12. dana borbe protiv aids-a malo prije sam bio prisutan na seminaru s temom o aids-u
samo je tema bila vise okrenuta svijetu i svjetskim desavanjima tacnije sranju u ruadni(doslovno)botswani i bliskom nam komsiluku ukrajini situacija je porazavajuca
zanima ima li ko kakve tacne informacije vezane za nas prostor i dali nas epidemioloki zavod ima bilo kakav sistem pracenja razvoja situacije

pjegica

Post by pjegica » 12/12/2006 16:18

Joj tacne informacije o broju oboljelih sigurno nema niko na ovom svijetu.
Na infektivnoj klinici se svako moze besplatno i anonimno testirati. Prije par dana sam radila neki referat o tome pa sam nasla podatke da ima oko 50 oboljelih u Bosni i da smo drzava sa najmanje oboljelih na svijetu.
Medjutim, to su samo zabliljezeni slucajevi. Ima ih sigruno jos. Sto se tice Epidemioloskog zavoda oni prate zabiljezene slucajeve, i pokusavaju ih izolirati da ne sire dalje bolest ali.... prostitucije, narkomanije je sve vise tako ce sigurno i side biti sve vise

Vingo

Post by Vingo » 12/12/2006 16:34

Prema podacima Fed. zavoda za javno zdravstvo od 1989 do danas bilo je 116 registrovanih slucajeva (vise od pola su heteroseksualci). 2001. bilo je 8 novih slucajeva, a 2005. 13 novih.

Dakle trend nije tesko uociti.
Ove godine desio se i prvi slucaj prenosa zaraze s majke na dijete.

Ne pise nam se dobro dok god nam na HIV/AIDS spomenu na TV samo uz obiljezavanje 1.12. i samo uz slike iz tamo neke Afrike...

Bumbar

Post by Bumbar » 12/12/2006 17:01

Vingo wrote:Prema podacima Fed. zavoda za javno zdravstvo od 1989 do danas bilo je 116 registrovanih slucajeva (vise od pola su heteroseksualci). 2001. bilo je 8 novih slucajeva, a 2005. 13 novih.

Ne pise nam se dobro dok god nam na HIV/AIDS spomenu na TV samo uz obiljezavanje 1.12. i samo uz slike iz tamo neke Afrike...

122 registrirana slucaja u BiH...od pocetka registracije 1986 godine...
Nas svrstavaju u zemlju sa niskom incidencom odnosno u zemlju u kojima je manje od 1% stanovnistva inficirano...

Najveci broj inficiranih su heteroseksualci (sto bi trebalo zapusiti usta pojedinima) nakon cega idu intravenski ovisnici...a tacno je da je ove godine registrovan i slucaj prenosa sa majke na dijete... :(

sto se tice tog stavljanja slika iz afrike...heh...pa znate da neki misle da toga kod nas nema... :x

@pjegica
"Medjutim, to su samo zabliljezeni slucajevi. Ima ih sigruno jos. Sto se tice Epidemioloskog zavoda oni prate zabiljezene slucajeve, i pokusavaju ih izolirati da ne sire dalje bolest ali.... prostitucije, narkomanije je sve vise tako ce sigurno i side biti sve vise"

kako mislis izolirati?

a sto se tice ovoga...prostitucije i narkomanije...izvini ali svatko je odgovaran za svoje zdravlje...guma glavu cuva...i zaista bi se vise trebalo prestati vezati HIV i AIDS za pojedine grupacije...

BugsBunny

Post by BugsBunny » 12/12/2006 17:16

:D :D

crnjak

Post by crnjak » 13/12/2006 11:59

Bumbar wrote:
Vingo wrote:Prema podacima Fed. zavoda za javno zdravstvo od 1989 do danas bilo je 116 registrovanih slucajeva (vise od pola su heteroseksualci). 2001. bilo je 8 novih slucajeva, a 2005. 13 novih.

122 registrirana slucaja u BiH...od pocetka registracije 1986 godine...
Nas svrstavaju u zemlju sa niskom incidencom odnosno u zemlju u kojima je manje od 1% stanovnistva inficirano...

Najveci broj inficiranih su heteroseksualci (sto bi trebalo zapusiti usta pojedinima) nakon cega idu intravenski ovisnici...a tacno je da je ove godine registrovan i slucaj prenosa sa majke na dijete... :(

sto se tice tog stavljanja slika iz afrike...heh...pa znate da neki misle da toga kod nas nema... :x

@pjegica
"Medjutim, to su samo zabliljezeni slucajevi. Ima ih sigruno jos. Sto se tice Epidemioloskog zavoda oni prate zabiljezene slucajeve, i pokusavaju ih izolirati da ne sire dalje bolest ali.... prostitucije, narkomanije je sve vise tako ce sigurno i side biti sve vise"

kako mislis izolirati?

a sto se tice ovoga...prostitucije i narkomanije...izvini ali svatko je odgovaran za svoje zdravlje...guma glavu cuva...i zaista bi se vise trebalo prestati vezati HIV i AIDS za pojedine grupacije...

apsolutno tacno
samo mi brojka neizgleda nimalo realno doduse to su zvanicni podatci samo registrovanih slucajeva pa sad kad to pomnozimo sa deset(kako je obicno trend u svijetu)slika i nije tako nevina
pogotovo ako se sjetimo samog broja musterija koje je ona jadna ukrajinka imala koja je na kraju i umrla od netipicne tuberkuloze
kazu da je tada u kantonalnu bolnicu zenica bila nevjerovatna navala inkognito pregleda
jos uz to treba dodati ovaj nas trend pracenja zapadnih folova tipa veze za jednu noc sve cesce orgijanje jako mladih i needuciranih populacija komicnih trudnoca u osnovnim skolama
ja bas i nisam optimista

Bumbar

Post by Bumbar » 13/12/2006 12:02

crnjak wrote:
apsolutno tacno
samo mi brojka neizgleda nimalo realno doduse to su zvanicni podatci samo registrovanih slucajeva pa sad kad to pomnozimo sa deset(kako je obicno trend u svijetu)slika i nije tako nevina
pogotovo ako se sjetimo samog broja musterija koje je ona jadna ukrajinka imala koja je na kraju i umrla od netipicne tuberkuloze
kazu da je tada u kantonalnu bolnicu zenica bila nevjerovatna navala inkognito pregleda
jos uz to treba dodati ovaj nas trend pracenja zapadnih folova tipa veze za jednu noc sve cesce orgijanje jako mladih i needuciranih populacija komicnih trudnoca u osnovnim skolama
ja bas i nisam optimista

heh...u pravu si...zapravo svi se slazu da ne treba biti optimistican i da kod nas vjerovatno postoji tiha epidemija... :(...ja sam isto pesimista tezi po ovom pitanju :(

najgore je sto je zastita tako laka...dajte ljudi koristite kondome...ali eto...

crnjak

Post by crnjak » 13/12/2006 12:18

[
najgore je sto je zastita tako laka...dajte ljudi koristite kondome...ali eto...[/quote]
hmm mozda je i laka kad znas sta znaci aids i sta znaci kondom ali ako pogledas nasu situaciju i nivo edukacije i jos uvijek onu poznatu ''ma pusti nema to kod nas to je tamo gdje su crni''(i sve dok nase ministarstvo zdravstva nastavi ovako ''siroku''kampanju upoznavanja svjetine s osnovnim cinjenicama situacija ce da izmakne kontroli)
ja jos nisam nigdje vidio da ministarstvo nesto radi o ovom pitanju uglavnom su to nevladine organizacije ili ja nisam upoznat

Bumbar

Post by Bumbar » 13/12/2006 12:21

crnjak wrote:[

hmm mozda je i laka kad znas sta znaci aids i sta znaci kondom ali ako pogledas nasu situaciju i nivo edukacije i jos uvijek onu poznatu ''ma pusti nema to kod nas to je tamo gdje su crni''(i sve dok nase ministarstvo zdravstva nastavi ovako ''siroku''kampanju upoznavanja svjetine s osnovnim cinjenicama situacija ce da izmakne kontroli)
ja jos nisam nigdje vidio da ministarstvo nesto radi o ovom pitanju uglavnom su to nevladine organizacije ili ja nisam upoznat

heh...najzalosnije je sto i osobe koje znaju sta je sta rijetko to koriste...
a ministarstvo se ubi da promovise stvari u javnosti...doduse, otvorili su centre za besplatno i povjerljivo savjetovanje i testiranje na HIV/AIDS...to je dobro...

ali najveci dio je ostao na nevladinim organizacijama...

crnjak

Post by crnjak » 13/12/2006 12:38

Bumbar wrote:
crnjak wrote:[

heh...najzalosnije je sto i osobe koje znaju sta je sta rijetko to koriste...
a ministarstvo se ubi da promovise stvari u javnosti...doduse, otvorili su centre za besplatno i povjerljivo savjetovanje i testiranje na HIV/AIDS...to je dobro...

ali najveci dio je ostao na nevladinim organizacijama...

ebi ga sve nam je u drzavi isto neuredeno
ali zato cvijeta uvoz raznoraznih hanuma iz opasnih djelova svijeta
otici cemo u klinac svi kolektivno

Bumbar

Post by Bumbar » 13/12/2006 17:31

[quote="crnjak

ebi ga sve nam je u drzavi isto neuredeno
ali zato cvijeta uvoz raznoraznih hanuma iz opasnih djelova svijeta
otici cemo u klinac svi kolektivno[/quote]

doslo je do porasta u broju domacih djevojaka koje su trgovane :(...i to dosta maloljetnica :( :( :(...

Daisy

Post by Daisy » 14/12/2006 01:04

zalosno je to sto ce nasa zemlja vjerovatno biti jedna od oih u kojim ce Hiv biti u porastu zbog dobre stare ' nece to kod nas'.
Tako je pocelo i u Africi. Mene licno sokria stav nasih mladih ljudi, ' ma nema on, on ako dobro izgleda itd'.
Dok se neka zestoka kampanja ne napravi da ljudi zapravo shvate da ljusi koji zive s HIV-om izgledaju sasvim normalno, ne prenose virus kad pogledaju u tebe i slicno, sitaucije nece biti stabilna.
Iato tako , trebao bi se uvesti zapadnjacki sistem testiranja trudnica , tako barem osiguras da veliki procenat stanovnistva zapravo prodje kroz testiranje bez stigme oslaska na kliniku zs seksualne bolesti i sl . a i jeftino je zaustaviti prenos s majke na dijete. plus carski rez predstavlaj jednu vrstu potencijalne zastite.

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 14/12/2006 03:41

zenska osoba "Y" prije "x" godina mi je rekla
ne mogu se ja testirati pocece mahala da prica :roll:

medda

Post by medda » 14/12/2006 12:13

Definitivno se slazem da je na nasim prostorima ovo tabu tema. Djecu treba informisati, edukovati jos od malih nogu. Pogotovo u ovo vrijeme u kojem zivimo. Ne samo o tehnickim stvarima vec i o emocionalnoj tezini intimnog odnosa. Djevojcica od 15 god nije svjesna da nije dorasla takvom cinu a pogotovo kakve posljedice mogu biti (bolesti, trudnoca itd)
A narkomanija se ne moze istrijebiti. Jedan od nacina da se u tim krugovima sprijeci prenos HIV-a su po mom misljenju gratis igle...

Bumbar

Post by Bumbar » 14/12/2006 13:02

Daisy wrote:zalosno je to sto ce nasa zemlja vjerovatno biti jedna od oih u kojim ce Hiv biti u porastu zbog dobre stare ' nece to kod nas'.
Tako je pocelo i u Africi. Mene licno sokria stav nasih mladih ljudi, ' ma nema on, on ako dobro izgleda itd'.
Dok se neka zestoka kampanja ne napravi da ljudi zapravo shvate da ljusi koji zive s HIV-om izgledaju sasvim normalno, ne prenose virus kad pogledaju u tebe i slicno, sitaucije nece biti stabilna.
Iato tako , trebao bi se uvesti zapadnjacki sistem testiranja trudnica , tako barem osiguras da veliki procenat stanovnistva zapravo prodje kroz testiranje bez stigme oslaska na kliniku zs seksualne bolesti i sl . a i jeftino je zaustaviti prenos s majke na dijete. plus carski rez predstavlaj jednu vrstu potencijalne zastite.

mislim da trudnicama nude mogucnost testiranja...

Post Reply