Agencija ili Oglasi petkom?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
La_Belaj

Agencija ili Oglasi petkom?

Post by La_Belaj » 21/04/2011 10:25

U fazi sam trazenja i kupovine svog prvog stana , zanimaju me vasa iskustva, da li ste i kako kupovali stanove, preko oglasa ili preko agencije, moze li im se vjerovati i usput koju banku izabrati?

Ne znam da li je prije bila otvorena slicna tema, ako jeste izvinjavam se....

detroit-mercy

Re: Agencija ili Oglasi petkom?

Post by detroit-mercy » 21/04/2011 16:35

Kazu zene da nevalja petkom mecat' oglase u novine :mrgreen: , plus ko cita oglase Petkom, svi su na dzumi pa razlaz kucama. Pripreme za vikend :skoljka: .

La_Belaj

Post by La_Belaj » 21/04/2011 17:14

detroit-mercy wrote:Kazu zene da nevalja petkom mecat' oglase u novine :mrgreen: , plus ko cita oglase Petkom, svi su na dzumi pa razlaz kucama. Pripreme za vikend :skoljka: .

Pa onda zvati u ponedeljak sa sluzbenog telefona jel? :D

mayab
Has thanked: 18 times
Been thanked: 9 times

Post by mayab » 21/04/2011 22:57

Kupio preko oglasa i to oni Super oglasi petkom, 2003. jos nije bilo razvijeno internet oglasavanje, e a sada obavezno pregledati i pik i market.I ne bih bas isao preko agencije

hurmasica

Post by hurmasica » 22/04/2011 00:06

NAJBOLJE je bez posrednika, tj. agenecije. Uzmes notara i on ti sredi papire, nemas brige. Uzmi oglase petkom i utorkom i svakako pik.ba i market.ba

La_Belaj

Post by La_Belaj » 22/04/2011 08:50

hurmasica wrote:NAJBOLJE je bez posrednika, tj. agenecije. Uzmes notara i on ti sredi papire, nemas brige. Uzmi oglase petkom i utorkom i svakako *** SPAM *** i market.ba

Hvala vam svima sto ste podjelili misljenje...
Pratim market.ba svaki dan i cini mi se da se dosta brojeva ponavlja, ne moze covjek biti pametan, kao da izbjegnes agenciju, a naidjes tamo na nekog divljeg posrednika.

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Post by drndalo » 22/04/2011 09:06

U oglasima je kamara stanova od agencija... Zoves za 4 razna stana, 1 covjek ti se javi za njih 3... :lol:

Kod nas agencije ne zasluzuju to ime, jer su samo za*ebancija od onoga sto bi trebale biti...

Moje iskustvo je da je usmena predaja najpouzdaniji nacin da zaobidjes vecinu "lavorasa", pustis glas medju rodbinom i rajom da trazis stan, u neka doba se nakupi 7-8 telefona, lokacija, pa polako...

jazzer
Been thanked: 2 times

Post by jazzer » 22/04/2011 09:14

Mani se agencija, moj savjet.

Nasao stan, nazvao...jave mi se iz agencije. Dogovorim obilazak stana
kad' stanari zive u njemu :shock: . Lik iz agencije nam, fakticki, samo pokazao stan.

Posto sam bio zagrijan za taj stan nazovem gazde licno i pitam mozemo li
zavrsavati bez agencije?? Kaze vlasnik stana ''naravno, ako cu ga tako brze prodati''.

Kupim taj stan i ustedim 4000 KM.

La_Belaj

Post by La_Belaj » 24/04/2011 00:02

Blago tebi, taman za poreza!

Jeste li culi za sReal, sad neku agenciju za nekretnine Sparkasse banka.
Kao ako kupis preko njih stan, dobijes povoljniju kamatu.Ne znam da li je to opet marketing kao kod drugih banaka ili?

drndalo

Post by drndalo » 26/04/2011 09:44

Naravno da je marketing... E sad, dal' mozes sebe naci u zbiru svega toga, je do tebe... Ako ti se potrefi da preko njih nadjes stan koji ti odgovara, pa i bolju kamatu dobijes, sto da ne, samo dobro pazi sta gdje kolikim slovima pise... 100x mjeri, jednom s'jeci...

metar_drva

Post by metar_drva » 26/04/2011 10:23

našao stan preko prostor.ba, otišao da vidim i skontao, to je to. u procesu završavanja papira za kredit (nakon što sam platio komisiju za procjenu nekretnine, a koju je odredila banka), a možda dan-dva prije potpisivanja kupoprodajnog ugovora, nazove me kokoška iz prostora i kaže da je stan prodat za cijenu veću od koje sam ja ponudio (a vlasnik pristao). i još mi je rekla, da se to ne bi desilo da sam uplatio "rezervaciju" (valjda se misli na kaparu) za stan, a koju mi nikad nije spomenula, nit mi je rekla da se stan i dalje prodaje. i uz to sve, saznao sam da je stan prodat za 200 (dvije stotine!!??) maraka više od cijene koju sam dogovorio. pokušao sam se i ja dogovorit s tim ljudima bez agencije, al su oni potpisali neki ugovor valjda, tako da to nije išlo.
koristim ovu priliku da agenciji prostor poželim skoru propast, i da im se sjetim familije.
na kraju sam stan kupio preko oglasa u novinama, ne sjećam se koje su novine bile...

La_Belaj

Post by La_Belaj » 26/04/2011 15:11

Cim dodjes u Prostor odmah nude ugovor 3 ili 6 mjeseci....smjesni su! Sta ako ja nadjem sebi povoljnije....

Hvala vam sto ste podijelili misljenja, za ovo bas treba dosta vremena.

Ima nekih stvari zanimljivih na sreal.ba , ali svakako cu licno da pregledam "sva stina slova", ako bi doslo do saradnje.

Pasiflora

Post by Pasiflora » 26/04/2011 15:18

.....

Katal

Post by Katal » 10/05/2011 14:43

Vidio sam vaše pitanje na forumu pa da i ja pokušam da odgovorim jer sam novi a upravo sa kupio stanćić :P .Otac je prodao porodićnu kuću(naninu) a ja sam digao kredit i eto para za moj dom.E mislio sam najteže je prošlo sad samo kupovina, čujem cijene pale svi prodaju e tu je moja greška.Zovem brojeve preko oglasa većinom agencje, e reko neću raja mi govore uzimaju procenat uvijek neki belaji sa njima.Biram dalje brojeve iz oglasa moja raja mi predlažu ima tamo ima vamo, pitaj ovoga pitaj onoga.Helem skupim ja desetak brojeva stanova koji mi odgovaraju dogovorim dolaske da vidim iste poveo ja i oca i majku drago mi pravo a reko i iskusniji su.Dakle dodjem ja u prvi razgledam ga i vidim kao da je bomba pala u njega pitam vlasnicu jesam li ja sa vama pricao preko telefona , kaže jesi, pa reko jel ovo taj stan kaže jest ,pa zar on nije tek renoviran kaže jest banju smo skoro radili odmah iza rata ,kaže popucale pločice od granata akrećili smo nema 3-4 godine.Vidim ja koliko je sati ma hvala i dovidjenja.odem u 2,3,4,5ti stan eto znaš malo curi krov,ali popravice to EKOing,znaš imamo i podrum ali malo puštaju cijevi pa da te nevodim u vodu itd.Da Vam ne zaboravim reći 7 od 10 stanova je na mrtvoj tetki ona je rekla prebaciti to na mene ili jeste to je moj stan samo čekam brata da dodje iz inostrantva pa ce on to odmah prebaciti na vas(a oni ne pričaju 10 godina zbog tog stana) itd.Sreća sretnem druga koji je kupio takodje stan i pitam ga kako je on to riješio on kaže preko agencije za nekretnine, pitam ga ja zar ne uzimaju oni procenat od stana, kaže uzimaju ali od onog što prodaje ti nemaš ništa s tim a i provjere ti i papire te ako kupiš stan prevedu ga na tebe preko notara.Hajde reko da probam i ja da mi on broj agencije ja nazovem dogovorim se i evo sad imam stan.Jest da sam čekao skoro 2 mjeseca al je stan 1/1 obnovljen i povoljan.Pitam ovog momka iz agencije jesam li šta dužan a on kaže jesi, da nas preporućiš drugima.Helem ja sretan oni zadovoljni.P.S agencije i nisu toliko loše ali ti ih mora neko preporučiti i obavezno pročitajte ugovore.Još da napomenem ova moja se zvala sarajevo-x.com pa ko hoće nek proba.Izvinite što sam odužio ovaj post,prvi mi je put ali ako nekome može pomoći moje iskustvo SUPER.pOZDRAV

drndalo

Post by drndalo » 10/05/2011 15:28

Ma svaka ti cast sto si se registrovao maksuz i raspisao da nafalis ovu agenciju ! Da se slucajno ne prezivas GOLIJAT ???? :evil: :evil: :evil:

Jesi li mogao ikako biti ofirniji !!!!!?????????

Katal

Post by Katal » 10/05/2011 15:44

Provjeri u imeniku pod Golijat pa ako me nadješ zovi me na kafu.Ja sam samo rekao moj primjer, kome se nesvidja nemora i Hvala na dobrodošlici na forum.

La_Belaj

Post by La_Belaj » 29/06/2011 11:24

@Katal Eh vidis to je korisna informacija, doduse jesi se malo raspisao ;)

Znaci agencije uzimaju od prodavca procenat, pa koliko zakace, a moje je da redom zovem....
Kako su pale cijene ovih nekretnina, sad samo gledam novogradnju, pa mi se koliko toliko suzio izbor....

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Post by KatarinaKosaca » 29/06/2011 11:30

Internet i oglasi utorkom. MOže ti se desiti da te opet zakači agencija, ali i nije tako loše, jer sve obave umjesto tebe.

Rimad

Post by Rimad » 29/06/2011 13:29

Dok sam kupovao stan, agencija mi nije bila opcije ni jedne sekunde.

Ronnie O'Sullivan

Post by Ronnie O'Sullivan » 29/06/2011 13:37

Evo ja prodajem stan, pa ko je zainteresiran mogu detalji na PP ;-)

motorola01

Post by motorola01 » 29/06/2011 14:46

HAjde kad je o stanovima rijec,mene zanima jedna informacija koju sam cuo od prijatelja.Da li je istina da kad prvi put rjesavas stambeno pitanje i kad nemas niti jednu nekretninu na sebi,da ne moras platiti porez na kupljenu nekretninu?

metar_drva

Post by metar_drva » 29/06/2011 14:57

motorola01 wrote:HAjde kad je o stanovima rijec,mene zanima jedna informacija koju sam cuo od prijatelja.Da li je istina da kad prvi put rjesavas stambeno pitanje i kad nemas niti jednu nekretninu na sebi,da ne moras platiti porez na kupljenu nekretninu?

nije istina. podatak iz prve ruke, platio porez u iznosu od 5% na procijenjenu vrijednost stana.

motorola01

Post by motorola01 » 29/06/2011 15:10

metar_drva wrote:
motorola01 wrote:HAjde kad je o stanovima rijec,mene zanima jedna informacija koju sam cuo od prijatelja.Da li je istina da kad prvi put rjesavas stambeno pitanje i kad nemas niti jednu nekretninu na sebi,da ne moras platiti porez na kupljenu nekretninu?

nije istina. podatak iz prve ruke, platio porez u iznosu od 5% na procijenjenu vrijednost stana.

A procijenjena vrijednost je kad tutnes covjeku nesto KM-ova,da procijeni manje :D ...Znaci ipak se placa 5 posto poreza :(

Comrad

Post by Comrad » 29/06/2011 15:11

Ja mislim da su borci imali tih nekih prava da ne plaćaju porez.
U ostalim slučajevima, osim novogradnje, ga moraš platiti ako želiš uknjižiti stan na svoje ime.

E sad jedino da ti se prijatelj nije zbunio oko ove novogradnje. Jer kad kupuješ novogradnju, odnosno kada si prvi kupac stana ne plaćaš porez od 5%, jer plaćaš PDV od 17%. Da ne bude zabune, može se desiti da je stan nov, ali da si ti drugi kupac, tada plaćaš 5%.

metar_drva

Post by metar_drva » 29/06/2011 15:15

motorola01 wrote:
metar_drva wrote:

A procijenjena vrijednost je kad tutnes covjeku nesto KM-ova,da procijeni manje :D ...Znaci ipak se placa 5 posto poreza :(

nije čovjek, nego su 3 čovjeka u komisiji za procjeni i da, raspoloženi su pravo da prime nešto KM-ova. ja im nisam htio dat, pa su mi procijenili stan puno više nego što fakat vrijedi. vodim se politikom ne davanja mita nikome za posao za koji inače prima platu.
ako ti se isto desi, žališ se drugostepenoj komisiji, kao ja, koja obično procijeni stan pošteno.

Post Reply